Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,350 εγγεγραμμένα μέλη και 2,488,472 μηνύματα σε 79,492 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 426 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ρωσικά

Angelique.

Επιφανές Μέλος

H Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,588 μηνύματα.

H Angelique. ★. *. • ○ ° ★☾★ °:. *. • ○ ° ★☾ έγραψε: στις 20:20, 15-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από faraw
καλησπέρα,
ενδιαφέρομαι να μάθω Ρώσσικα. Έχω ακούσει ότι είναι ρκετά δύσκολα. Αληθεύει αυτό;
Πόσο περίπου κοστίζουν τα μαθήματα;
Αληθεύει. Θέλει συστηματική μελέτη (όχι ότι δεν θα μπορείς να βγείς και από το σπίτι),αλλά έχει δουλειά.

Γενικότερα επίσης δεν θα πρότεινα με τίποτα να κάτσεις να μαθαίνεις μόνος σου Ρώσικα.
Ακόμα και με το καλύτερο εγχειρίδιο,θεωρώ ότι θα δυσκολευτείς. Θέλει κάποιον δάσκαλο να σε καθοδηγεί.

Αναφορικά με τα μαθήματα,είναι αναλόγως σε τι επίπεδο θέλεις να φτάσεις,υπάρχουν πολλοί φοιτητές που κάνουν μαθήματα με 10 ευρώ την ώρα. Ωστόσο αν θέλεις πλήρη κατάρτιση ή ενδιαφέρεσαι σοβαρά να μάθεις την γλώσσα,καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιον εμπειρότερο. Ή έστω σε φοιτητή που θα κατέχει ένα καλό επίπεδο γνώσης της Ρωσικής γλώσσας. (Β2,C1,C2)
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Τάσος97 (Allostasis)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 4,070 μηνύματα.

O Τάσος97 Sólo tu corazón caliente y nada más έγραψε: στις 01:08, 28-12-12:

ειναι ευκολη γλωσσα; σκεφτομαι να μαθω..
Παράθεση

kostakis2

Φοιτητής

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τουριστικών Επιχειρήσεων ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

O kostakis2 έγραψε: στις 02:25, 28-12-12:

Και εγώ πιστεύω (ότι αφού τελειώσω με το Proficiency των αγγλικών) από το Σεπτέμβριο θα ξεκινήσω Ρώσικα... Χρειάζονται πολύ για τον κλάδο μου και έχω αγχωθεί για το πως θα τα μάθω
1
Παράθεση

Τάσος97 (Allostasis)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 4,070 μηνύματα.

O Τάσος97 Sólo tu corazón caliente y nada más έγραψε: στις 18:18, 28-12-12:

ειναι ευκολα ομως;
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,194 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε: στις 18:20, 28-12-12:

Όχι.
Παράθεση

Angelique.

Επιφανές Μέλος

H Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,588 μηνύματα.

H Angelique. ★. *. • ○ ° ★☾★ °:. *. • ○ ° ★☾ έγραψε: στις 22:49, 28-12-12:

Nιέτ,καθόλου μα καθόλου εύκολα.
Παράθεση

nikolaos p.

Απόφοιτος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O nikolaos p. έγραψε: στις 23:44, 28-12-12:

Я не согласен! (Δεν συμφωνώ!) Νομίζω οτι δεν είναι τόσο δύσκολα όσο παρουσιάζονται!
1
Παράθεση

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

H carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.

H carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε: στις 00:39, 29-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaos p.
Я не согласен! (Δεν συμφωνώ!) Νομίζω οτι δεν είναι τόσο δύσκολα όσο παρουσιάζονται!
А я согласна.
Για έλληνα είναι.
Διαφορετικό αλφάβιτο,τρόπος γραφής,προφορά και ελάχιστες όμοιες λέξεις. Οι περισσότερες όμοιες έχουν να κάνουν με επιστημονικούς όρους κυρίως. Νταξ,αν ξέρεις κάποια άλλη σλάβικη γλώσσα είναι ευκολότερο.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,706 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 00:42, 29-12-12:

Έχεις κάνει μαθήματα?
Αρχική Δημοσίευση από aegloswen
Nιέτ,καθόλου μα καθόλου εύκολα.

Αρχική Δημοσίευση από nikolaos p.
Και εγώ αυτό πιστεύω.
Αρχική Δημοσίευση από carpe_nochtem
А я согласна.
Για έλληνα είναι.
Διαφορετικό αλφάβιτο,τρόπος γραφής,προφορά και ελάχιστες όμοιες λέξεις. Οι περισσότερες όμοιες έχουν να κάνουν με επιστημονικούς όρους κυρίως. Νταξ,αν ξέρεις κάποια άλλη σλάβικη γλώσσα είναι ευκολότερο.
Θα μου κάνεις μαθήματα?
Παράθεση

Chiyo

Δραστήριο Μέλος

H Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Chiyo έγραψε: στις 17:09, 29-12-12:

ρε παιδιά. δύσκολα ξεδύσκολα. αν θες να μάθεις. θα μάθεις. νομίζω πάντως πως ισχύει αυτό που λέει η κάρπε.
Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε: στις 16:50, 10-02-13:

Μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να πάρει κάποιος ένα δίπλωμα επιπέδου Lower στα ρωσικά;
Παράθεση

Izabella.N (dwsdw)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

H Izabella.N Through these shadows...I Rise. έγραψε: στις 23:10, 11-02-13:

Η μητερα μου [ρωσιδα] κανει μαθηματα και εκανα και εγω σε μικρα παιδακια και εχω να πω πως ειδικα τους ελληνες τους δυσκολευει παρα πολυ και δεν μπορουν να αντιληφθουν καποια συμβολα και γραμματα. Για επιπεδο Lower δεν ξερω συγκεκριμενα, παει αναλογα με τις ωρες που κανει καποιος και το ποσο ευκολα μαθαινει.
Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε: στις 00:16, 12-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Izabella.N
Η μητερα μου [ρωσιδα] κανει μαθηματα και εκανα και εγω σε μικρα παιδακια και εχω να πω πως ειδικα τους ελληνες τους δυσκολευει παρα πολυ και δεν μπορουν να αντιληφθουν καποια συμβολα και γραμματα. Για επιπεδο Lower δεν ξερω συγκεκριμενα, παει αναλογα με τις ωρες που κανει καποιος και το ποσο ευκολα μαθαινει.
Έναν μέσο όρο δεν μπορείς να μου πεις;
Παράθεση

Izabella.N (dwsdw)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

H Izabella.N Through these shadows...I Rise. έγραψε: στις 00:21, 12-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Loreley
Έναν μέσο όρο δεν μπορείς να μου πεις;
Ρώτησα την μητέρα και μου ειπε οτι για να μπορεσεις να επικοινωνεις για καθημερινα πραγματα χρειαζεσαι γυρω στις 150 διδακτικες ωρες. Για να φτασεις στο ανωτατο ,σε λογικα πλαισια, επιπεδο ειναι γυρω στα 6 ακαδημαικα ετη. Αμα το πας για Lower υπολογιζε τα μισα
1
1
Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

H Loreley έγραψε: στις 00:40, 12-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Izabella.N
Ρώτησα την μητέρα και μου ειπε οτι για να μπορεσεις να επικοινωνεις για καθημερινα πραγματα χρειαζεσαι γυρω στις 150 διδακτικες ωρες. Για να φτασεις στο ανωτατο ,σε λογικα πλαισια, επιπεδο ειναι γυρω στα 6 ακαδημαικα ετη. Αμα το πας για Lower υπολογιζε τα μισα
Μια χαρά το βρίσκω, αν σκεφτείς πως είναι μία δύσκολη γλώσσα. Ευχαριστώ για την βοήθεια και εσένα και την μαμά σου!
1
Παράθεση

melina_skorpios

Νεοφερμένος

H melina_skorpios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H melina_skorpios έγραψε: στις 13:08, 25-03-13:

Καμια αποψη για φροντιστηριο σε νοτια προαστια; Μενω βουλα
Τα ιδιαιτερα πανακριβα... No way!!!
Το skype το βρησκω ψυχρο! Και αναποτελεσματικο...(ιμο)...
Και τι, εμεις των νοτιων θα πρεπει να παιρνουμε λεωφορειο για αθηνα (pushkin institute);;;
Για δωστε καμια λυση... Χεχεχεχε
Spasiba daragiye druzia
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 24-06-13 στις 19:26. Αιτία: Απαγορεύονται τα Κεφαλαία
Παράθεση

D.Gray-man

Φοιτητής

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.

O D.Gray-man έγραψε: στις 17:48, 24-06-13:

Είναι η δεύτερη χρονιά που κάνω ρωσικά (το περασμένο σαββατοκύριακο έδωσα Β1) και μόνο στην αρχή μου φάνηκαν δύσκολα, μέχρι να καταλάβω τους βασικούς κανόνες ορθογραφίας και γραμματικής, χωρίς να ξέρω άλλη γλώσσα που βασίζεται στο κυριλλικό αλφάβητο.

Αρχική Δημοσίευση από Loreley
Μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να πάρει κάποιος ένα δίπλωμα επιπέδου Lower στα ρωσικά;
Το lower είναι στη βαθμίδα Β2, που προς το παρόν στην ελλάδα το αγγίζουν στο 90-95% μόνοι οι ρωσόφωνοι, για να καταλάβεις πάνω κάτω το επίπεδο δυσκολίας. χρειάζεσαι τουλάχιστον 3 χρόνια για να καλύψεις την ύλη που απαιτείται για το Β2, και ενδεχομένως και τέταρτος χρόνος για μεγαλύτερη προετοιμασία.
Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

H Loreley έγραψε: στις 17:50, 24-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από D.Gray-man
Το lower είναι στη βαθμίδα Β2, που προς το παρόν στην ελλάδα το αγγίζουν στο 90-95% μόνοι οι ρωσόφωνοι, για να καταλάβεις πάνω κάτω το επίπεδο δυσκολίας. χρειάζεσαι τουλάχιστον 3 χρόνια για να καλύψεις την ύλη που απαιτείται για το Β2, και ενδεχομένως και τέταρτος χρόνος για μεγαλύτερη προετοιμασία.
Κατάλαβα.. ευχαριστώ για την απάντηση!
Παράθεση

Aalex

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Aalex έγραψε: στις 18:43, 14-08-13:

Στην Πρεσβεία κάνει κανείς μάθημα;
Είναι καλύτερα στο Πούσκιν ή στην Πρεσβεία;
Παράθεση

tntqaz (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O tntqaz WhenI'msadIstopbeingsad&beawesomeinstead έγραψε: στις 15:04, 15-08-13:

Φυσικά και πρεσβεία! (Ε?)
Λογικά είναι αναγνωρισμένο παντού.. ποιος ξέρει το Πουσκιν ινστ. εκτός Ελλάδας?!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γερμανικά Vs Ρώσικα - Από lili.
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-05-14 στις 18:47.
    • Πολ/σμός αλά ρώσικα - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετικές Επιστήμες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-02-07 στις 21:38.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα