Κολλέγιο αντί για ΑΕΙ;

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πολύς λόγος έγινε πριν από λίγα χρόνια για την αναθεώρηση του άρθρου 16 του Συντάγματος και τη θεσμοθέτηση των μη κρατικών πανεπιστημίων. Καταλήψεις, χαμένα εξάμηνα, άρπα κόλα εξεταστικές. Η αναθεώρηση τελικώς δεν πέρασε.

Ωστόσο, όπως αποκαλύπτει η εφημερίδα "Τα Νέα" σε σχετικό της θέμα, υπάρχει μια ολοένα αυξανόμενη τάση, νέοι που έχουν επιτύχει σε σχολές των κρατικών ΑΕΙ και ΤΕΙ, να εγκαταλείπουν τα δημόσια πανεπιστημιακά ιδρύματα και να επιλέγουν να σπουδάσουν σε αντίστοιχο ή διαφορετικό τμήμα ιδιωτικού κολεγίου. Αυτό συμβαίνει ακόμη και σε περιπτώσεις σχολών "υψηλής ζήτησης", με υψηλές βάσεις εισαγωγής, οι οποίες εγκαταλείπονται, έναντι των κολεγίων, από φοιτητές που θα αναμενόταν να είναι πανευτυχείς για την εισαγωγή τους σε αυτές.

Θα πρέπει να σημειωθεί, ότι τα πτυχία των ιδιωτικών κολεγίων δεν έχουν ακόμη αναγνωριστεί ως ισότιμα με αυτά των κρατικών ανώτερων κι ανώτατων ιδρυμάτων. Ωστόσο, η οδηγία της Ε.Ε. δεν αφήνει και πολλά περιθώρια. Έτσι, αναμένεται σε λίγα χρόνια ν' αναγνωριστεί η ισοτιμία μεταξύ των κολεγίων και των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων, εισάγοντας έτσι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια από την πίσω πόρτα.

Οι φοιτητές όμως που επιλέγουν κάτι τέτοιο, έχουν σίγουρα τους λόγους τους. Οι κυριότεροι, τους οποίους επικαλούνται, είναι οι παρακάτω:
1) Καλύτερη ποιότητα σπουδών, εντατικό πρόγραμμα, φιλικοί και διαθέσιμοι καθηγητές, έλλειψη καταλήψεων, απεργιών και άλλων παρακωλύσεων της διδακτικής διαδικασίας.
2) Το κόστος φοίτησης σε δημόσιο πανεπιστήμιο της επαρχίας, είναι συγκρίσιμο με το κόστος φοίτησης σε ένα κολέγιο της πόλης τους. Η φοιτητική ζωή, φυσικά είναι πολύ καλύτερη.
3) Στα κολέγια διδάσκονται ειδικότητες που δεν υπάρχουν στα κρατικά ΑΕΙ και ΤΕΙ.
4) Τα δύο τελευταία χρόνια σπουδών γίνονται στην Αγγλία, σε φοιτητική εστία κόστους 300 ευρώ μηνιαίως.
5) Οι κρατικές σχολές στις οποίες επέτυχαν δεν ήταν η πρώτη τους επιλογή, αν και όπως είπαμε σημειώνονται διαρροές ακόμη κι από σχολές που αποτελούσαν την πρώτη επιλογή των επιτυχόντων.
6) Μέχρι να πάρουν το πτυχίο τους, το πιθανότερο είναι πως τα εργασιακά τους δικαιώματα θα έχουν ήδη αναγνωριστεί.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει και το γεγονός ότι ολοένα και περισσότεροι αλλοδαποί φοιτητές, από χώρες όπως η Τσεχία ή η Βουλγαρία, έρχονται να σπουδάσουν σε κολέγια της χώρας μας, αφού τα εδώ πτυχία, στις χώρες τους αναγνωρίζονται ως "πτυχία αγγλικών πανεπιστημίων".

-Θα αφήνατε τη σχολή σας για να γραφείτε σε ένα κολέγιο, παράρτημα αγγλικού πανεπιστημίου;

-Θεωρείτε ότι πράγματι η ποιότητα σπουδών και οι γνώσεις που παρέχονται από ένα τέτοιο κολέγιο, είναι εφάμιλλες ή και ανώτερες από αυτές των κρατικών πανεπιστημίων;

-Μήπως αισθάνεστε κορόιδα, εάν κάποιοι από εσάς συμμετείχαν στις κινητοποιήσεις εναντίον της τροποποίησης του άρθρου 16; :P

ΥΓ: Δεν είναι τυχαίο που το θέμα το δημοσίευσα μεσάνυχτα παρά δύο...όπως τα πανεπιστήμιά μας!!!:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
-Θα αφήνατε τη σχολή σας για να γραφείτε σε ένα κολέγιο, παράρτημα αγγλικού πανεπιστημίου;

-Θεωρείτε ότι πράγματι η ποιότητα σπουδών και οι γνώσεις που παρέχονται από ένα τέτοιο κολέγιο, είναι εφάμιλλες ή και ανώτερες από αυτές των κρατικών πανεπιστημίων;

-Μήπως αισθάνεστε κορόιδα, εάν κάποιοι από εσάς συμμετείχαν στις κινητοποιήσεις εναντίον της τροποποίησης του άρθρου 14; :P

- Οχι βεβαια. Με το βεβαια μαζι.

- Σαφως οχι.

- Δε συμμετειχα ενεργα, παραμενω κατα ωστοσο.

ψ. Αν μιλουσαμε για ξενα πανεπιστημια με φοιτηση σε αλλη χωρα, θα το θεωρουσα εφαμιλλο. Οσο τα "κολλεγια" της χωρας μας ειναι η λυση των γονιων οσων δεν περασαν καπου, θα τα θεωρω μπ0υρδελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
1) Καλύτερη ποιότητα σπουδών, εντατικό πρόγραμμα, φιλικοί και διαθέσιμοι καθηγητές, έλλειψη καταλήψεων, απεργιών και άλλων παρακωλύσεων της διδακτικής διαδικασίας.
Εγώ προσωπικά θα το σκεφτόμουν γι' αυτόν τον λόγο. Βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας.

Προσωπικά το "3-4 χρόνια = χειρότερη ποιότητα από 5 χρόνια" δεν μου λέει φυσικά τίποτα. Καλά παραδείγματα και σαπίλα υπάρχουν παντού. Από εξαίρετους επιστήμονες που μπορεί να αποφοιτήσουν από παράρτημα του πανεπιστημίου του Liverpool μέχρι και άτομα που πήραν πτυχίο ιατρικής από παν/μιο της Βουλγαρίας περνώντας τα μαθήματα με.... κόκα-κόλες και λοιπά πεσκέσια. Και αυτοί έρχονται να εγχειρήσουν κόσμο.


Κι επειδή πιθανώς να φάω κράξιμο από όσους είναι σθεναρά κατά των ιδιωτικών :) προσωπικά εγώ δεν θα κρυφτώ πίσω απ' το δάχτυλό μου: φυσικά και ούτε εγώ δεν θα γούσταρα τα ιδιωτικά για το λόγο του ότι εγώ είμαι ήδη βολεμένος σ' ένα δημόσιο πανεπιστήμιο και θα μου φάνε τη θέση.
[Σε αντίθεση με όσους...... εξαίρετους συμφοιτητές μου (απ' αυτούς που πατάνε στη σχολή μόνο στις μισές εξεταστικές) διαδηλώνουν κατά των πανεπιστημίων και δεν παραδέχονται ότι δεν θα ήταν κατά των πανεπιστημίων αυτών εάν δεν ήταν σε δημόσιο πανεπιστήμιο.]

Ο ντόρος που υπάρχει γι' αυτό το θέμα είναι απλός: είναι υπέρ όσοι είναι εκτός δημοσίων πανεπιστημίων, είναι κατά όσοι είναι εντός δημοσίων πανεπιστημίων, κάτι που το βρίσκω απόλυτα λογικό.


Τώρα, αυτός που πιθανώς θα μου φάει τη θέση τι προσόντα έχει; Στη θεωρία πάντα, εάν έχει καλύτερα προσόντα από μένα τότε (δυστυχώς για μένα) του αξίζει η θέση.
Και ξηγιέμαι: ο οποιοσδήποτε μπορεί αν το τρέξει να μου βγάλει το πτυχίο μου άκυρο. Ο λόγος απλός: δεν έχω διδαχθεί επαρκώς αρκετά υποχρεωτικά μαθήματα. Τι κι αν εξετάστηκα και πέτυχα σ' αυτά; Με τις καταλήψεις έγιναν 9 βδομάδες αντί 13, οπότε δεν μπορεί να θεωρηθούν διδαχθέντα!




Αλλά στην Ελλάδα είμαστε όπου η λέξη αξιολόγηση είναι γενικά άγνωστη. Είτε αναγνωρισθούν είτε ότι τα δικαιώματά τους, personally δεν πιστεύω ότι θ' αλλάξουν πολλά. Με εξαίρεση το δημόσιο και τα μεταπτυχιακά, it's up to the employer αν θα τα "αναγνωρίσει" ή όχι, αν μιλάμε για ετεροαπασχολούμενο, ή στον πελάτη αν θα "εμπιστευθεί" έναν απόφοιτο ενός Χ κολλεγίου, αν μιλάμε για αυτοαπασχολούμενο.





υγ:
ψ. Αν μιλουσαμε για ξενα πανεπιστημια με φοιτηση σε αλλη χωρα, θα το θεωρουσα εφαμιλλο. Οσο τα "κολλεγια" της χωρας μας ειναι η λυση των γονιων οσων δεν περασαν καπου, θα τα θεωρω μπ0υρδελα.
συν ένα

(αν και ίσως φαίνεται να έρχεται σε αντίθεση με τα παραπάνω, ωστόσο τα προηγούμενα που 'πα ισχύουν προφανώς για κάποιον που in theory έπαιρνε "με την αξία του και μόνο" ένα τέτοιο πτυχίο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Οίκος ανοχής (για να εκφραστώ κόσμια) έχει καταντήσει η κατάσταση. Όποιος περιμένει πάντως να αποκτήσει επαρκή μόρφωση από κάποιο ίδρυμα δημόσιο ή μη το έχει χάσει το παιχνίδι. Το concept των ευηπόληπτων ακαδημαϊκών σπουδών -εν Ελλάδι τουλάχιστον-, έχει σαπίσει στις λάσπες. Την εποχή της γνώσης και της πληροφορίας το Πανεπιστήμιο χωλαίνει. Ανοίξτε τα μάτια σας, προμηθευτείτε μία αορίστου χρόνου σύνδεση στο ίντερνετ, μορφωθείτε όπως σας πρέπει, σκεπτείτε για τον εαυτό σας και ευχηθείτε να μη σας εξοντώσουν οι συγκυρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Corpse:
ψ. Αν μιλουσαμε για ξενα πανεπιστημια με φοιτηση σε αλλη χωρα, θα το θεωρουσα εφαμιλλο. Οσο τα "κολλεγια" της χωρας μας ειναι η λυση των γονιων οσων δεν περασαν καπου, θα τα θεωρω μπ0υρδελα.

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos:
Ωστόσο, όπως αποκαλύπτει η εφημερίδα "Τα Νέα" σε σχετικό της θέμα, υπάρχει μια ολοένα αυξανόμενη τάση, νέοι που έχουν επιτύχει σε σχολές των κρατικών ΑΕΙ και ΤΕΙ, να εγκαταλείπουν τα δημόσια πανεπιστημιακά ιδρύματα και να επιλέγουν να σπουδάσουν σε αντίστοιχο ή διαφορετικό τμήμα ιδιωτικού κολεγίου.

Σύμφωνα με το άρθρο στα Νέα όμως, μιλάμε για άτομα που έχουν περάσει στα δημόσια Πανεπιστήμια (και μάλιστα σε καλές σχολές) και παρ' όλ' αυτά στρέφονται στα ιδιωτικά κολέγια. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ειλικρινα, δεν ξερω ουτε εναν που να περασε σε ΑΕΙ/ΤΕΙ που τον ενδιεφερε το αντικειμενο, και να προτιμησε να τα σκασει σε καποιο ιδιωτικο ιεκ/κολλεγιο για να σπουδασει το ιδιο πραγμα.
Αν μιλαμε για "επιτυχια" τυπου ΤΕΙ ιχθυοκαλλιεργειας, που ο αλλος προτιμαει να παει σ'ενα ιεκ να σπουδασει πληροφορικη που ηθελε πχ, οκ, συμφωνω, τα νεα εχουν δικιο.

Για να μη φανω τερμα απολυτη, δεν πιστευω οτι οι δημοσιες σχολες μας ειναι ο,τι καλυτερο μπορει να τυχει σε ανθρωπο. Θελουμε ακομη πολλη οργανωση και υπευθυνοτητα για να φτασουμε σε σημειο να θεωρουμε οτι παιρνουμε ο,τι μπορουμε στα χρονια του πανεπιστημιου. Οπως ειπε ο Τζ, με μισα μαθηματα δεν μπορεις να θεωρηθεις φοβερος και τρομερος στο ταδε μαθημα επειδη απλως το περασες. Απλως δεν πιστευω οτι τα κολλεγια η οι ιδιωτικες σχολες κανουν επισης στο συνολο τους και εξ ορισμου σωστη δουλεια.

πς. Σε τι διαφερει αυτο το θεμα με το αντιστοιχο που υπηρχε για την ιδιωτικη παιδεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ειλικρινα, δεν ξερω ουτε εναν που να περασε σε ΑΕΙ/ΤΕΙ που τον ενδιεφερε το αντικειμενο, και να προτιμησε να τα σκασει σε καποιο ιδιωτικο ιεκ/κολλεγιο για να σπουδασει το ιδιο πραγμα.

Εχμ, αμα σου πω ότι ξέρω άτομο και είναι από τη σχολή μου και είναι και φίλος μου... :worry:
Μου είχε πει πριν λίγο καιρό ότι σκέφτεται να αφήσει τη σχολή, να πάει σε ένα από αυτά τα κολλέγια, να πληρώσει ο πατέρας του ώστε να έχει πτυχίο στα Ναυτιλιακά σε δύο χρόνια και εν συνεχεία να πιάσει αμέσως δουλειά στον τομέα.
Και όοοοοποτε τελειώσει τη σχολή (τη δική μας)
Γιατί λέει να χάσω άλλα τρία χρόνια τουλάχιστον στο ΕΜΠ και στο τέλος να μου μάθουν τη δουλειά στην εταιρία που θα πάω; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyFox

Νεοφερμένος

Ο SkyFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
:)Για εμένα αν είναι να γίνου σώνει και καλά τα ιδιωτικά πανεπιστήμια τότε ένα πράγμα πρέπει να γίνετε να ελέγχονται τα ιδιωτικά από τα δημόσια μόνο τότε.
Τώρα για πιο λόγο το λέω αυτό
:hmm:1 θα θέλατε να πλήρωνες 6000 εύρο και να έπαιρνες πτυχίο?
:redface:Ο λόγος που το λέω είναι γιατί τον πληρώνεις και δεν σε περάνει που το έχετε ακούσει αυτό στην Ελλάδα???. Εγώ στην 1 και 2 γυμνασίου ήμουν σε ιδιωτικό σχολείο δεν διάβαζα καθόλου και έπαιρνα 13 σε όλα τα μαθήματα και εγώ σκεπτόμουν αφού τους πλήρωνα για πιο λόγο μα μην με περάσουν και έτσι πάντα πέρναγα με 0 διάβαζα οπότε γιατί αυτό να μην γίνει στο ιδιωτικό πανεπιστήμιο??.
:hmm:2 Αφού υπαρχή η αξιολόγηση τι μου λες δεν πρόκειται να πάρεις πτυχίο.
:mad: Εδώ το κράτος δεν μπορεί να σταματήσει την αύξηση του πετρελαίου τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα ελέγξει καλό αστείο
:hmm: 3 θα εμπιστευόσασταν κάποιο που δεν ξέρετε πώς πήρε το πτυχίο τις ιατρικής ?
:P Αν δεν έχω πρόβλημα και έχω τάση αυτοκτονίας μάλλον ναι αλλά και πάλι θα το σκεπτόμουν
:hmm:4 Για αυτούς που φεύγουν από το δημόσιο και πάνε ιδιωτικό?.

:/:Μάλλον τα βρήκαν σκούρα στο δημόσιο και τα θέλουν πιο εύκολα μάλλον. Αα μην ξεχάσω αν αναγνωριστούν ελπίζω τουλάχιστον στα επικίνδυνα επαγγέλματα να βάζουν κάποια ταμπέλα αν είναι από ιδιωτικό η από δημόσιο να ξέρω γιατί ο ξάδελφος μου δεν πέρασε σε κανένα τει η αει στην Ελλάδα και πήγε στην Ιταλία και πήρε δίπλωμα για δικηγόρος τώρα πώς το πίρε αλλού παπά ευαγγέλιο
:hmm:5 Υπάρχουν πιο πολλές ειδικότητες στα ιδιωτικά από τα δημόσια?
:) Σε αυτό συμφωνώ αλλά είναι πιο απλωμένο πχ στο τει Χαλκίδας η ηλεκτρολογίας είναι και ενεργειακό και τηλεπικοινωνιακό και κατασκευαστικό τώρα αν πήγαινες σε ιδιωτικό θα έκανες αςʼπούμε μόνο τηλεπικοινωνιακό οπότε θα ήξερες μόνο για κεραίες αν πήγαινες και ενεργειακό θα ήξερες και μεταφορές και διανομή ηλεκτρικής ενέργειας πχ ΔΕΗ και πολλά άλλα μαζί οπότε δεν είναι ότι έχει τόσες πολλές ειδικότητες αλλά τα δημόσια όταν βγεις μπορείς να κάνεις πάρα πολλά πράγματα δεν σε υποχρεώνει να πας κάπου συγκεκριμένα
:( 6 Tώρα ο λόγος που γίνονται καταλήψεις είναι ότι το κράτος προσπαθεί να απαξιώσει τα ελληνικά πανεπιστήμια ώστε να δήξει ότι η σωτηρία τον πανεπιστημίων είναι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια γιατί αν υπήρχε ένα τέλιο σύστημα παιδείας τότε για τι να γινόταν αλλαγές?
:D7 Μα η καθηγητές είναι καλύτερη στο ιδιωτικό!!
:redface: Μα και βεβαία άκου τι λες αφού τον πληρώνω λες να μην μου συμπεριφέρεται σωστά θα πήγαινα στον διευθυντή και θα τον έβαζα να τον απολύσουν
:DHehe είμαι φαλλοκράτης:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Προσωπικά έπρεπε κάποτε να αντιμετωπίσω το δίλημμα "Νομική ή Deree" και όσο κι αν δεν ήθελα την Νομική και με "έψηνε" η ψυχολογία πχ στο Deree, διάλεξα την Νομική γιατί θεώρησα πως το πτυχίο της θα είχε μεγαλύτερη αξία αργότερα - κι όντως είχε.
Δεν γνωρίζω κανέναν να άφησε δημόσιο πανεπιστήμιο για να πάει σε ιδιωτικό και θεωρώ πως, άσχετα με τα όποια τυπικά προσόντα έχει κάποιος, αν δύο υποψήφιοι κηνυγήσουν μια θέση και ο ένας έχει πτυχίο δημόσιου Πανεπιστημίου και ο άλλος ιδιωτικού, θα επιλεγεί ο πρώτος. Μιλάω κυρίως για τον ιδιωτικό τομέα (διότι στον δημόσιο, ως γνωστόν, δεν γίνεται τέτοιου τύπου επιλογή, διορίζεσαι ή με διαγωνισμό ή με σειρά προτεραιότητας, οπότε αν εφαρμοστεί η οδηγία της ΕΕ -και θα εφαρμοστεί κάποια στιγμή- δεν θα έχει σημασία αν έχεις πτυχίο δημόσιου ή ιδιωτικού Πανεπιστημίου) και αυτό θεωρώ πως συμβαίνει για τις περισσότερες ειδικότητες (εξαίρεση πχ οι προγραμματιστές, όπου εκεί μετρά πιο πολύ η προϋπηρεσία και το ταλέντο, παρά τα πτυχία).
Για το παράδειγμα που έφερε το Καλυψούδι, θεωρώ πως δεν αποτελεί αντιπροσωπευτικό δείγμα, διότι γενικώς τα παιδιά που έχουν έτοιμη δουλειά από τον μπαμπά τους, πιο εύκολα διαλέγουν ιδιωτικά πανεπιστήμια, παρά δημόσια, προκειμένου να μη ταλαιπωρηθούν και να μπορέσουν να ενταχθούν γρηγορότερα στο ήδη προσχεδιασμένο μέλλον τους (έχω δύο φίλες που έκαναν αυτό ακριβώς). Αν όμως μιλάμε για ανθρώπους που πρέπει να τα στήσουν όλα μόνοι τους, ένα πτυχίο δημόσιου πανεπιστημίου αποτελεί ισχυρότερο εφόδιο από το αντίστοιχο ενός ιδιωτικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ξέρω παιδιά που δεν άφησαν την κρατική σχολή που πέρασαν, όμως την παρακολούθησαν παράλληλα με κάποια ιδιωτική. Εγώ δεν το έκανα, επειδή αυτό που με ενδιέφερε ήταν απαραίτητο να αναγνωρίζεται. Το 'α μου πτυχίο ήταν ΦΠΨ με ειδίκευση στην Ψυχολογία, κι αν κι ήθελα να ασχοληθώ με την ειδική αγωγή ήθελα να έχω το επαγγελματικό δικαίωμα του ψυχολόγου να χορηγεί 1-2 συγκεκριμένα tests που τώρα δεν έχω. Το κολλέγια δεν αναγνωρίζονται, επομένως και να τελείωνα Ψυχολογία σε αυτά δεν θα μου προσέφερε τα δικαιώματα. Για ποιό λόγο να μην δώσω κατατακτήριες στην Ψυχολογία δημοσίου Πανεπιστημίου θα αναρωτηθείτε: θα πρέπει να διαβάσω πολύ χωρίς να είναι υποχρεωτικό ότι θα με πάρουν, από τα σχεδόν 30 κοινά μαθήματα που είχα με τους ψυχολόγους θα μου αναγνωρίσουν ΜΟΝΟ τα 20, θα ανεχτώ και πάλι τους αδιάφορους καθηγητές, θα χάσω εξεταστικές με καταλήψεις κι απεργίες, θα φάω στην μάπα την Φιλοσοφική με την έλλειψη εγκαταστάσεων αξιοπρεπών, υπολογιστών, εργαστηρίων. Οπότε περιμένω να αναγνωριστούν τα κολλέγια, να κάνω 1-1,5 χρόνο και να τελειώνω με αυτό.

Δεν έχω την καλύτερη γνώμη για πολλά κολλέγια. Δεν θα ήθελα να ονοματίσω, όμως ξέρω περιπτώσεις με πολύ χαμηλό επίπεδο σπουδών κι ακόμα χαμηλότερο οργάνωσης. Για να μην μιλήσω για τους φοιτητές. Ξέρω όμως κι άλλα που πρόσφεραν γνώση. Έχω συνεργαστεί με 2 λογοθεραπεύτριες. Η 1η απόφοιτος ελληνικού ΤΕΙ, αναγνωρισμένη σε όλα, πολύ χαβαλές, αλλά από δουλειά χάλια. Είχα κουραστεί να την παρατηρώ να βάζει τα παιδιά να ζωγραφίζουν κι αυτή να τηλ. στον γκόμενο. Είναι στον άνθρωπο, συμφωνώ, αλλά εξέπεμπε έλλειψη γνώσης, βαθιάς γνώσης. Η άλλη απόφοιτη κολλεγίου. ''Παρακατιανή''. Παρόλα αυτά είδα γνώσεις, ευρυμάθεια, μοντέρνες τεχνικές κι έμεινα μ@λ@κ@ς. Ήταν νομίζω όταν καταρρίφθηκε το ταμπού που είχα για τα συνεργαζόμενα με βρετανικά πανεπιστήμια κολλέγια.

Να αναφέρω ότι έχω ξεκινήσει 1 πρόγραμμα στην Συμβουλευτική part-time σε ένα κέντρο ελευθέρων σπουδών. Αρκετά υψηλό επίπεδο κι απαιτητικό. Δεν προτίμησα δημόσιο Πανεπιστήμιο επειδή η μόνη λύση θα ήταν να ξαναπάω Βρετανία (δεν προσφέρουν αυτό το πρόγραμμα εδώ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Να πω αρχικά ότι δε διαφωνώ με τα ιδιωτικά κολλέγια και πανεπιστήμια και όπως αλλιώς θέλετε πείτε τα...Η αξία τους θα φανεί, θα γίνει γνωστή και θα υποστούν τις συνέπειες...Θα υπάρξουν κολλέγια στα οποία θα γίνεται πολύ καλή δουλειά και θα υπάρξουν και μερικά που θα είναι για το δι@ολο και θα ανοίξουν μόνο και μόνο για να πάρουνε χρήματα από εκείνους που θα φοιτήσουν σε αυτά...Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε εάν ο νόμος - πλαίσιο θα καταφέρει να αλλάξει το δημόσιο πανεπιστήμιο και να το κάνει πιο ανταγωνιστικό τόσο σε εσωτερικό όσο και σε εξωτερικό επίπεδο...Δεν είμαι ούτε φουλ κατά ούτε φουλ υπέρ αυτού του νόμου...Θεωρώ ότι έχει θετικά στοιχεία (βλέπε αξιολόγηση καθηγητών και κόψιμο μερικών δικαιωμάτων των φοιτητικών παρατάξεων) αλλά και κάποια αρνητικά στοιχεία (βλέπε αντιμετώπιση αιωνίων όπου δεν ξέρω αν η αντιμετώπιση αυτή είναι η σωστή και κατάρτιση προϋπολογισμών σε βάθος χρόνου)...
Αν θα πήγαινα σε ένα κολλέγιο...Όχι δα...Ήθελα να γίνω μηχανικός και αυτό θα γίνω...Όχι ένας απλός εργαζόμενος όπως όλοι εκείνοι που βγαίνουν από τα κολλέγια...Η άποψή μου για τα κολλέγια όπως καταλάβατε δεν είναι και η καλύτερη...Μέσα σε δύο χρόνια τι να πρωτομάθεις...;;;
Και στην Αθήνα να ζούσα και πάλι θα επέλεγα να φύγω σε μία άλλη πόλη της Ελλάδας και να σπουδάσω εκεί παρά να μείνω να πάω σε ένα κολλέγιο...Υπάρχουν πραγματικά πολύ καλές σχολές στην Ελλάδα...Πολύ καλοί καθηγητές και σε μερικά μαθήματα γίνεται και πολύ καλή δουλειά...Πάντα βέβαια υπάρχουν και κάποια μαύρα σημεία... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Προτείνω δημόσιο πανεπιστήμιο και σπουδές στο εξωτερικό (όχι Βουλγαρίες και έτσι, από Γερμανία και πάνω), για όσους θέλουν το κάτι παραπάνω από τις σπουδές τους. Πρώτα απ' όλα, το διάβασμα δεν είναι θέμα ανώτατου ιδρύματος, είτε αυτό είναι Πανεπιστήμιο, είτε Κολλέγιο, αλλά θέμα του φοιτητή. Άν το μόνο που θέλει είναι να κοιμάται 14 ώρες και τις υπόλοιπες 10 να τα πίνει, θα το κάνει όπου και να πάει. Αν πάλι θέλει να κρατήσει μια ισορροπία ανάμεσα σε φοιτητική ζωή και διάβασμα και αυτό θα το κάνει όπου κι αν πάει. Οπότε το επιχείρημα "στα κολέγια διαβάζουν, ενώ στα Α.Ε.Ι. κάθονται στα κυλικεία και πίνουν φραπέδες" είναι εντελώς αβάσιμο.

Άλλωστε, τα άτομα που γράφουν στις Πανελλήνιες 8 ή λιγότερο και επειδή οι γονείς τους τυγχάνει να έχουν μια οικονομική άνεση και τα στέλνουν σε κάποιο κολέγιο, νομίζετε ότι θα καθήσουν να διαβάσουν εκεί; Ας είναι υποχρεωτικές οι παρακολουθήσεις και ας υπάρχει όριο απόκτησης πτυχίου, αν κάποιος είναι ανεύθυνος και έχει στόχο να επιβαρύνει τους άλλους προκειμένου να μην κοπιάσει, δεν πρόκειται να τον αλλάξει τίποτα και κανείς.

Και τώρα, σας παρουσιάζω το ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ πρόγραμμα σπουδών πληροφορικής του περίφημου MUC. Κλικ!!!

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η C++;;; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΣΗΜΑΤΟΣ;;; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΑΛΓΕΒΡΑ ΚΑΙ Ο ΑΠΕΙΡΟΣΤΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ;;; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ;;; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 30 (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ) ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ;;;

Αυτά είναι λοιπόν τα περίφημα κολέγια, μαθαίνουν λίγη java και λίγα δίκτυα και web development για να βγάλουνε τους ιδανικούς απόφοιτους που δε θα παίρνουν πάνω από 600 ευρώ γιατί πολύ απλά δεν θα αξίζουν περισσότερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Tsipouro, μπορεί το πρόγραμμα σπουδών του MUC να είναι πλήρως ακατάλληλο για πληροφορικάριους που θέλουν να ακολουθήσουν ακαδημαική καριέρα, αλλά για πληροφορικάριους που έχουν σκοπό να εργαστούν πάνω σε αυτό που σπούδασαν, σόρρυ αλλά μου φαίνεται πολύ πιο κατάλληλο και σύγχρονο. Δεν θα μου φαινόταν καθόλου απίθανο αν στον ιδιωτικό τομέα ένας απόφοιτος του έπαιρνε πολύ περισσότερα από κάποιον απόφοιτο του τμήματος μου (Πληροφορική ΟΠΑ). Αυτά που μαθαίνουν είναι πιο χρήσιμα.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δεν θα μου φαινόταν καθόλου απίθανο αν στον ιδιωτικό τομέα ένας απόφοιτος του έπαιρνε πολύ περισσότερα από κάποιον απόφοιτο του τμήματος μου (Πληροφορική ΟΠΑ). Αυτά που μαθαίνουν είναι πιο χρήσιμα.-
1. To αν θα πάρει κανείς πολλά θα φανεί στη...μεταγραφή από τη μια εταιρία στην άλλη. Έτσι δουλεύει η ελεύθερη αγορά, τουλ όσο την γνωρίζω (θεωρώντας ότι μιλάμε για μισθωτούς σε ιδιωτικές εταιρίες). Από την άλλη όμως, η αρχική εμπιστοσύνη εξακολουθεί να είναι στα μεγάλα ιδρύματα και όχι στα παντός είδους muc (μιλώ για νέο απόφοιτο χωρίς εμπειρία).

2. Χρήσιμα στο σήμερα που η java είναι σημαντική στους software engineers. Και που όλες οι εταιρίες ζητάνε χαμηλόμισθο αναλώσιμο εργατικό δυναμικό (για προφανείς λόγους). Κι αν αύριο αλλάξουν τα πράγματα? Εύχομαι και ελπίζω τα παντός είδους Muc να μην ασχολούνται με τη "Στεγνή" διδασκαλία 2 διαδικασιών αλλά να καταφέρνουν να εντρυφήσουν στις έννοιες του προγραμματισμού. ΔΕΝ δηλώνω software engineer αλλά έχω μια αυξημένη πίστη στο ότι η λογική του προγραμματισμού είναι πολύ σημαντικότερη από τις εντολές της java. (της όποιας java)


ps. no need to tell ότι διαφωνώ κάθετα με τα ιδιωτικά κολλέγια και τα θεωρώ κατωτάτου επιπέδου παρά τα όσα ισχυρίζονται οι απόφοιτοί τους και οι υπέρμαχοί τους, έτσι? Και, ναι στην Κέρκυρα που έχουμε πήξει σε αποφοίτους τους deree (ή όπως γράφεται τέσπα!), μαθητές του 15 το πολύ φοίτησαν, χωρίς ιδιαίτερες ικανότητες, που είτε είχαν τη..στρωμένη δουλειά του μπαμπά τους να τους περιμένει και στράφηκαν προς "fancy" τίτλους τύπου "διοίκηση επιχειρήσεων" για να δικαιολογήσουν το γιατί γίναν ξαφνικά αφεντικά σε ...ζαχαροπλαστεία και καφετέριες, είτε οι επαγγελματική τους πορεία δεν διαφέρει ιδιαίτερα από το να είχαν φοιτήσει σε κάποιο ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Resident Evil:
Όσον αφορά το 1, είχα την εντύπωση ότι μιλάμε για την ποιότητα σπουδών του κάθε ιδρύματος, και όχι για το όνομα που έχει στην αγορά. Αυτό αλλάζει άλλωστε, αν το ίδρυμα αποδείξει στην πράξη ότι παρέχει αξιόλογες γνώσεις. Πχ στη γραφιστική, οι απόφοιτοι του ΑΚΤΟ θεωρούνται καλύτεροι από αυτούς του δημόσιου ΤΕΙ (τώρα θα πέσει να με φάει η Corpse :P)
Όσον αφορά το 2, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι παράλληλα με την Java δεν μαθαίνουν και λογική του προγραμματισμού; Πρέπει να τη μάθουν σώνει και ντε με ψευδογλώσσα για να αναγνωρίσεις ότι την ξέρουν; Επίσης γιατί κόλλησες στη Java? Αν έβλεπα ότι κάνουν μόνο αυτό, θα τους θεωρούσα το πολύ εφάμιλλους με τη σχολή μου, μιας και κάνουμε κι εμείς Java και σε πολύ ικανοποιητικό επίπεδο. Εγώ είδα ΠΕΝΤΕ μαθήματα για Web development, μέσα σε ΤΡΙΑ χρόνια, τη στιγμή που εμείς κάνουμε μόλις 2 με το ζόρι και με απαρχαιωμένες γνώσεις οι οποίες επί της ουσίας είναι ΑΧΡΗΣΤΕΣ εν έτει 2008. Και ξέρω πολύ καλά ότι είναι αχρηστες οι συγκεκριμένες, διότι είναι η δουλειά μου αυτή. Βλέπω ολόκληρο μάθημα για usability, τη στιγμή που στα ελληνικά ΑΕΙ το θέμα το έχουν αφοδευμένο, με αποτέλεσμα οι απόφοιτοι τους να παράγουν εφαρμογές που μόνο οι ίδιοι ή άντε και άτομα με την ίδια μόρφωση με αυτούς μπορούν να χρησιμοποιήσουν (και αυτό μετά από αρκετή προσπάθεια). Μέχρι και για MMORPG κάνουν απ'ότι διαβάζω στα σχόλια!
Και μου λέτε για Γραμμική Άλγεβρα και για Ανάλυση;; Που στο μέσο προγραμματιστή χρειάζονται ...πότε;
Στα ελληνικά ΑΕΙ λείπει η σύνδεση με το παρόν και την αγορά εργασίας. Ναι, είναι κλάσεως ανώτερα όταν πρόκειται για φοιτητές που έχουν σκοπό να ακολουθήσουν ακαδημαική καριέρα (κάτω από το 10% των φοιτητών δηλαδή) αλλά όταν πρόκειται για δουλειά, πολύ αμφιβάλλω αν είναι ίσα.
Εδώ υπάρχουν ελληνικά ΑΕΙ/ΤΕΙ που κάνουν ακόμα ...PASCAL!!!!

Disclaimer: Προσωπικά η σχολή μου μου αρέσει πολύ (δλδ δεν τα λέω αυτά επειδή τη σιχαίνομαι or anything). Αλλά η μόνη της χρησιμότητα στη δουλειά μου, είναι ο τρόπος σκέψης που με βοηθά να διαμορφώσω σε κάποια θέματα. Από γνώσεις κλάφτα. Και όχι, δεν φταίει ότι την έχω γραμμένη όπως ο μέσος φοιτητής, ο μέσος όρος μου είναι 8,65!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Tsipouro, μπορεί το πρόγραμμα σπουδών του MUC να είναι πλήρως ακατάλληλο για πληροφορικάριους που θέλουν να ακολουθήσουν ακαδημαική καριέρα, αλλά για πληροφορικάριους που έχουν σκοπό να εργαστούν πάνω σε αυτό που σπούδασαν, σόρρυ αλλά μου φαίνεται πολύ πιο κατάλληλο και σύγχρονο. Δεν θα μου φαινόταν καθόλου απίθανο αν στον ιδιωτικό τομέα ένας απόφοιτος του έπαιρνε πολύ περισσότερα από κάποιον απόφοιτο του τμήματος μου (Πληροφορική ΟΠΑ). Αυτά που μαθαίνουν είναι πιο χρήσιμα.-
Σαφώς και είναι πιο χρήσιμα (δεν), αν δεις το θέμα από τη σκοπιά του εργοδότη και ΜΟΝΟ. Ο εργοδότης θα τρίβει τα χέρια του που θα του ζητήσει δουλειά κάποιος, στον οποίον θα δίνει ψίχουλα γιατί ψίχουλα αξίζει με βάση της γνώσεις που έχει.

Πως θα μάθεις δίκτυα (που κάνουν στο Muc απ' ότι είδα) αν δεν έχεις διδαχθεί τυχαίες μεταβλητές και κατανομές πιθανότητας πρώτα. Εκτός αν το μόνο που τους μαθαίνουν είναι το τι είναι η κάρτα δικτύου και πως να στήνουν ένα μικρό δίκτυο για net cafe. Αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο μπορεί να πάρει και ειδικότητα Πληροφορικής από τη σχολή του ΟΑΕΔ που είναι και τζάμπα οι σπουδές.

Πως θα ασχοληθείς με software engineering αν πρώτα δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις θεωρητικής Πληροφορικής (Σχεδιασμό και ανάλυση αλγορίθμων, Αποδοτικές δομές δεδομένων, Θεωρία υπολογισμού), όπως και μαθηματικές γνώσεις, τουλάχιστον τα θέματα που έχουν να κάνουν με βασική γραμμική άλγεβρα και γράφους;

Ο απόφοιτος ενός κρατικού Πανεπιστημίου που τα ξέρει όλα αυτά, εκτός του ότι έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να προσληφθεί στο δημόσιο, θα ανταμειφτεί πολύ καλύτερα ακόμα και αν ασχοληθεί με τον ιδιωτικό τομέα σε μια μεγάλη επιχείρηση. Ο απόφοιτος του κολεγίου το μόνο που μπορεί να κάνει είναι το να δουλέψει σε μια χαμηλά αμειβόμενη θέση στο δημόσιο ή το να απασχοληθεί στον ιδιωτικό τομέα, κυριως σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις.

Τέλος, είναι αδιαμφισβήτητο το πλεονέκτημα ενός αποφοίτου κρατικού Πανεπιστημίου στο να ασχοληθεί με τις προχωρημένες εφαρμογές της Πληροφορικής (Τεχνητή Νοημοσυνη, Υπολογιστική Νοημοσύνη, Επεξεργασία Σήματος, Εξελιγμένοι Αλγόριθμοί CAD, Ρομποτική και άλλες). Ο απόφοιτος του κολεγίου ούτε που θα ξέρει τι σημαίνουν τα παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
@Resident Evil:
Όσον αφορά το 1, είχα την εντύπωση ότι μιλάμε για την ποιότητα σπουδών του κάθε ιδρύματος, και όχι για το όνομα που έχει στην αγορά. Αυτό αλλάζει άλλωστε, αν το ίδρυμα αποδείξει στην πράξη ότι παρέχει αξιόλογες γνώσεις. Πχ στη γραφιστική, οι απόφοιτοι του ΑΚΤΟ θεωρούνται καλύτεροι από αυτούς του δημόσιου ΤΕΙ (τώρα θα πέσει να με φάει η Corpse )

Δε θελω να μπω σε περισσοτερη αναλυση γιατι θα γινει προσωπικο το θεμα, και χωρις καμια διαθεση να υπερασπιστω την αξια του ΤΕΙ, σ'αυτο κανεις λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
-Θα αφήνατε τη σχολή σας για να γραφείτε σε ένα κολέγιο, παράρτημα αγγλικού πανεπιστημίου;

-Θεωρείτε ότι πράγματι η ποιότητα σπουδών και οι γνώσεις που παρέχονται από ένα τέτοιο κολέγιο, είναι εφάμιλλες ή και ανώτερες από αυτές των κρατικών πανεπιστημίων;

-Μήπως αισθάνεστε κορόιδα, εάν κάποιοι από εσάς συμμετείχαν στις κινητοποιήσεις εναντίον της τροποποίησης του άρθρου 14; :P

ΥΓ: Δεν είναι τυχαίο που το θέμα το δημοσίευσα μεσάνυχτα παρά δύο...όπως τα πανεπιστήμιά μας!!!:devil:

1. Απ'οσο ξέρω και στροφάρω (λίγο δλδ:P) για τη δική μου τη σχολή δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο, αλλά και να υπήρχε , μετά το διάβασμα που έριξα και που ρίχνω για να μπω στο Ιατρικό του ΑΠΘ, σιγά και μην έφευγα... Πλας ουάν : Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να επιβαρύνω οικονομικά τους γονείς μου περεταίρω.

2.Πιστεύω ότι ναι μεν είναι πιο συνεπείς οι καθηγητές και πιο καθορισμένη και εντατική η παράδοση της ύλης αλλά κανείς δεν μπορεί να πει (ακόμα , έστω!) ότι σε ένα κολλέγιο ΙΔΙΩΤΙΚΟ δεν θα προωθηθέι αυτός με το πιο χοντρό περτιφόλι. Όχι ότι στα δημόσια πανεπιστήμια δεν γίνεται αυτό, αλλά πόσο μάλλον σε μια ιδιωτική εκπαιδευτική επιχείρηση. Ακόμα, πιστεύω ότι η παρεχόμενη εκπαίδευση δεν φτάνει σε καμία περίπτωση το επίπεδο των κρατικών πανεπιστημίων.

3.Άν όμως αύριο μεθαύριο ένας Αμερικάνος αποφασίσει να χτίσει ιδιωτικό πανεπιστήμιο με γνωστή και σεβαστή επωνυμία (π.χ. Yale ή όπως γράφεται) για δικηγόρτους ή κάτι αντίστοιχο για γιατρούς, σκεφτείτε τί χαμός θα γίνει από άτομα που καλώς ή κακώς δεν εισήχθησαν στα αντίστοιχα κρατικά. Αλλά αν ήσασταν ο ιδιωκτήτης του πανεπιστημίου θα θυσιάζατε άραγε το σεβαστό "όνομα" και τη "φήμη" του πανεπιστημίου σας, βάζοντας μέσα άτομα που δεν πληρούν κάποιες προϋποθέσεις;

4.Πείτε πως έχετε κάποια επιχείρηση. Κοιτάτε αιτήσεις πιθανών συνεργατών σας. Π.χ. έχετε μία κλινική. Θα διαλέξετε τον οφθαλμίατρο με πτυχίο Ιατρικής Αθήνας και μεταπτυχιακό ή το πτυχίο του χ.ψ. ιδιωτικού πανεπιστημίου; Εγώ το πρώτο. Επίσης αν θα με ρωτούσαν αν θα προσλάμβανα πολιτικό μηχανικό του ΕΜΠ ή πολιτικό μηχανικό από πανεπιστήμιο της Αγγλίας (όσο kai-gamo-) θα επέλεγα τον πρώτο. Μιλάμε πάντα αν οι βαθμοί- επιδώσεις- βιογραφικά είναι παραπλήσια ή έστω με μικρές διαφορές. Και ξέρετε γιατί;

Γιατί το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας μας , περνάει τους μαθητές και τους μετέπειτα φοιτητές από χοντρά ζόρια μέχρι να μπουν στην αγορά εργασίας. Θα εκτιμούσα πολύ περισσότερο (ως έχουν σήμερα τα πράγματα) έναν απόφοιτο κρατικού πανεπιστημίου, παρά ενός κολλεγίου.

Για το μέλλον δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάτι. Προς το παρόν αυτ.α φρομ μη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
ps. no need to tell ότι διαφωνώ κάθετα με τα ιδιωτικά κολλέγια και τα θεωρώ κατωτάτου επιπέδου παρά τα όσα ισχυρίζονται οι απόφοιτοί τους και οι υπέρμαχοί τους, έτσι? Και, ναι στην Κέρκυρα που έχουμε πήξει σε αποφοίτους τους deree (ή όπως γράφεται τέσπα!), μαθητές του 15 το πολύ φοίτησαν, χωρίς ιδιαίτερες ικανότητες, που είτε είχαν τη..στρωμένη δουλειά του μπαμπά τους να τους περιμένει και στράφηκαν προς "fancy" τίτλους τύπου "διοίκηση επιχειρήσεων" για να δικαιολογήσουν το γιατί γίναν ξαφνικά αφεντικά σε ...ζαχαροπλαστεία και καφετέριες, είτε οι επαγγελματική τους πορεία δεν διαφέρει ιδιαίτερα από το να είχαν φοιτήσει σε κάποιο ΙΕΚ.

Δεν συμφωνώ με την διατύπωσή σου και την πήρα και προσωπικά. Στο σχολείο ήμουν του 14 (αν και απολυτήριο έχω 16 επειδή η ΄Γ Λυκείου ήταν πιο εύκολη). Το γεγονός ότι πέρασα στο Πανεπιστήμιο το θεωρώ τύχη, προσπάθησα ελάχιστα σε σχέση με άλλα παιδιά. Θα μπορούσα πολύ εύκολα να είχα αναγκαστεί να πάω σε κολλέγιο, ή ΙΕΚ. Δε νομίζω όμως ότι είμαι άτομο ''χωρίς ιδιαίτερες ικανότητες'', δεν λέω πως είμαι genius, αλλά δεν μου λείπει κάτι. Οπότε δεν μπορώ να δεχτώ ότι όλοι οι μέτριοι μαθητές που προτίμησαν μια ανέμελη εφηβεία κι έγιναν απόφοιτοι κολλεγίων είναι άτομα που 1 απόφοιτος κρατικού πανεπιστημίου μπορεί να τους κοιτά υποτιμητικά και να θεωρεί πως δεν μπορούν να καταφέρουν τα ίδια με αυτόν. Βέβαια μπορεί να είμαι όντως 1 χρησή μετριότητα και γι'αυτό να τα λέω, λόγω του ότι δυσκολεύομαι να δω τις διαβαθμίσεις των ικανοτήτων του καθένα.:P Τέλος πάντων, για μένα το ότι ''στα κολλέγια πάνε οι μέτριοι'' δεν είναι επιχείρημα που με πείθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
@υποβρύχια:
Καταρχάς για να μην παρεξηγηθώ: η κολλητή μου φίλη τελείωσε πριν λίγους μήνες Ιατρική στη Ρώμη. Στην Ελλάδα δεν θα πέρναγε Ιατρική ακόμα κι αν μας επιτρέπανε να δώσουμε 80 φορές πανελλήνιες. Παρολαυτά θεωρώ ότι θα γίνει/είναι μια καλή γιατρός.

Με αυτό, αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν τους "τσουβαλιάζω", ούτε τους κατηγοριοποιώ όλους βάση...απολυτηρίου. Όμως ναι, αν επέλεγε (θεωρώντας ότι υπάρχει η δυνατότητα) να σπουδάσει Ιατρική σε κάποιο κολέγιο το παιδί μου (θα γίνει παιδίατρος) δεν θα της το πήγαινα με τπτ. Θα την αγαπούσα ως φίλη, αλλά δεν θα τη σεβόμουνα ως γιατρό σε καμία περίπτωση.

Σε ενοχλεί αυτό? Δεν μπορώ να κάνω κάτι είναι η άποψη μου. Τα κολέγια είναι η "εύκολη" λύση για αυτούς που βαρέθηκαν να διαβάσουν όσο έπρεπε για τη σχολή που προτιμούσαν και δεν ήταν αρκετά "τυχεροί" ώστε να περάσουν αν και όχι καλά προετοιμασμένοι. Η έκφραση "το πολύ του 15" ίσως ήταν ατυχής από τη δική σου σκοπιά και την έγραψα αναφερόμενη σε ανθρώπους που ήταν μέτριοι μαθητές και κάκιστοι υποψήφιοι (βαθμοί κάτω από τη βάση στα μαθήματα της δέσμης τους) γιατί δεν ενδιαφέρονταν για το μέλλον τους (ή το είχαν ήδη έτοιμο), επέλεξαν το deree (ή τα ανάλογα κολέγια) και επι χρόνια προσπαθούσαν να πείσουν στις παρέες για τις σπουδαίες σπουδές που πήραν.

Συγγνώμη, αλλά όλους αυτούς τους προσπερνώ αδιάφορα και σε καμία περίπτωση δεν αναγνωρίζω την επιστημονική τους κατάρτιση. "Μπακάληδες" εμφανίζονται σε όλους τους κλάδους και στο επίπεδο που έχω δει εγώ από τέτοιους "μπακάληδες" της επιστήμης βριθουν τα κολέγια.

Ζητώ ξανά συγγνώμη αν πικραίνω κάποιους ή αν τους εκνευρίζω με την άποψη μου, δυστυχώς ή ευτυχώς όμως, ως τώρα, δεν έχει βρεθεί κανείς απόφοιτος τέτοιου κολεγίου που να με "πείσει" ότι έχω άδικο. Εσύ λες παραπάνω ότι βρέθηκε κάποια κοπελιά, σε εμένα δεν έχει βρεθεί καμία/κανένας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top