Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Paul33.gr

Νεοφερμένος

Ο Paul33.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά για τις σπουδές στην Ρωσία.

Σε ένα χρόνο τελειώνω το λύκειο και θα ήθελα να μάθω από κάποιον ξέρει αν:

1)Πρέπει να δώσω πανελλήνιες (θα φύγω αμέσως μόλις τελειώσω το λύκειο) και

2)Χρειάζονται κάποια ειδικά χαρτιά-κάποιες εξετάσεις; ή πτυχίο Ρωσσικών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά για τις σπουδές στην Ρωσία.

Σε ένα χρόνο τελειώνω το λύκειο και θα ήθελα να μάθω από κάποιον ξέρει αν:

1)Πρέπει να δώσω πανελλήνιες (θα φύγω αμέσως μόλις τελειώσω το λύκειο) και

2)Χρειάζονται κάποια ειδικά χαρτιά-κάποιες εξετάσεις; ή πτυχίο Ρωσσικών;


Αν και δε γνωρίζω, αυτές τις πληροφορίες θα τις βρεις στην ιστοσελίδα των σχολών που σε ενδιαφέρουν ή αν τους στείλεις ένα μέιλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paul33.gr

Νεοφερμένος

Ο Paul33.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά για τις σπουδές στην Ρωσία.

Σε ένα χρόνο τελειώνω το λύκειο και θα ήθελα να μάθω από κάποιον ξέρει αν:

1)Πρέπει να δώσω πανελλήνιες (θα φύγω αμέσως μόλις τελειώσω το λύκειο) και

2)Χρειάζονται κάποια ειδικά χαρτιά-κάποιες εξετάσεις; ή πτυχίο Ρωσσικών;


δεν χρειαζονται οι πανελληνιες, αλλα κοιτανε τον βαθμο απολυτηριου (καλύτερα να εχεις 17 και πανω). Υποθετω πως μεγαλυτερη βαση θα δωσουν στους βαθμους των μαθηματων οι οποιοι αφορουν την σχολη που θες.
Υπαρχουν και αγγλοφωνα τμηματα (αυτο το ψαχνεις ναλογα με την σχολη πυο θες), αλλα προφανως αν ξερεις ρωσικα θα κανεις τη ζωη σου πιο ευκολη :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 993309

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω απολυτηριο 19.3 απο κατευθυνση Οικονομικων και εβγαλα φετος 12000 στις Πανελλαδικες απο Θετικη. Σε καποιες σχολες που εχω δει εχουνε ως απαιτηση ενα "Matrimony Exam". Αυτο πρακτικα τι ειναι, απολυτηριο λυκειου ή εισαγωγικες εξετασεις (αποτελεσματα πανελλαδικων να υποθεσω); Με τοσο απαισιο βαθμο πανελλαδικων (Πανελλαδικες εδωσα για να δωσω με διαβασμα τελευταιων ημερων, το απολυτηριο ηταν αυτο που με ενοιαζε καλως η κακως), υπαρχει περιπτωση να περασω του χρονου σε καποιο πανεπιστημιο της Βορειας Ευρωπης (που ομιλουνται γερμανικες γλωσσες); Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Ξερει κανεις για σφραγιδα της χαγης που πρεπει να απευθυνθω και ποσο καιρο παιρνει?
Ακομη ξερεις κανεις σχολες πανω σε οικονομικα που να μην θελου πανελληνιες σε χωρες με ισο κοστος ζωης με την ελλαδα ή μικροτερο
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Ξερει κανεις για σφραγιδα της χαγης που πρεπει να απευθυνθω και ποσο καιρο παιρνει?
Ακομη ξερεις κανεις σχολες πανω σε οικονομικα που να μην θελου πανελληνιες σε χωρες με ισο κοστος ζωης με την ελλαδα ή μικροτερο
Για σφραγίδα της Χάγης πηγαίνεις είτε στο Δήμο, είτε στην περιφέρεια, είτε στο πρωτοδικείο, ανάλογα με το είδος του εγγράφου που θέλεις να επικυρώσεις. Για το απολυτήριο λυκείου νομίζω ότι πας στην περιφέρεια (περιφερειακή ενότητα)/πρώην νομαρχία.

Για το δεύτερο σκέλος, δεν το έχω ψάξει για να σου απαντήσω.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Ευχαριστωγια τις απαντησεις σας για την επισημειωση.
Ομως για ο δευτερο ερωτημα μου ξερει κανεις?
Ακομη ξερεις κανεις σχολες πανω σε οικονομικα που να μην θελου πανελληνιες σε χωρες με ισο κοστος ζωης με την ελλαδα ή μικροτερο
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
H σφραγίδα της χάγης δεν καταργήθηκε για χώρες της Ε.Ε?
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ξερει κανεις για σφραγιδα της χαγης που πρεπει να απευθυνθω και ποσο καιρο παιρνει?
Ακομη ξερεις κανεις σχολες πανω σε οικονομικα που να μην θελου πανελληνιες σε χωρες με ισο κοστος ζωης με την ελλαδα ή μικροτερο

Aυστρία ή Γερμανία! Επίπεδο, φιλοσοφία και νοοτροπία σπουδών μέρα-νύχτα σε σχέση με την Ελλάδα και φυσικά το κόστος ζωής είναι σε πολλά σημεία χαμηλότερο από τη φοιτητική ζωή σε μια Ελληνική μεγάλη πόλη. Μέσω της φοιτητικής ένωσης ÖH μπορείς να βρεις παροχές για φοιτητές για όλο το φάσμα της φοιτητικής ζωής. Αλλά φίλε μου δες το και από την άλλη πλευρά: τα λεφτά που πιθανόν θα "χαλάσεις" θα πιάσουν τόπο. Θα το δεις σε βάθος χρόνου ως επαγγελματίας οικονομόλογος αλλά και ως φοιτητής εκεί από τον πρώτο καιρό. Σου έχει τύχει ποτέ αυτό στην Ελλάδα; Μπορεί να φαίνεται ότι η Ελλάδα έχει φθηνή ζωή, δωρεάν παιδεία αλλά για να τα εξαργυρώσεις όλα αυτά, βάζεις πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη από το Δημοτικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Aυστρία ή Γερμανία! Επίπεδο, φιλοσοφία και νοοτροπία σπουδών μέρα-νύχτα σε σχέση με την Ελλάδα και φυσικά το κόστος ζωής είναι σε πολλά σημεία χαμηλότερο από τη φοιτητική ζωή σε μια Ελληνική μεγάλη πόλη. Μέσω της φοιτητικής ένωσης ÖH μπορείς να βρεις παροχές για φοιτητές για όλο το φάσμα της φοιτητικής ζωής. Αλλά φίλε μου δες το και από την άλλη πλευρά: τα λεφτά που πιθανόν θα "χαλάσεις" θα πιάσουν τόπο. Θα το δεις σε βάθος χρόνου ως επαγγελματίας οικονομόλογος αλλά και ως φοιτητής εκεί από τον πρώτο καιρό. Σου έχει τύχει ποτέ αυτό στην Ελλάδα; Μπορεί να φαίνεται ότι η Ελλάδα έχει φθηνή ζωή, δωρεάν παιδεία αλλά για να τα εξαργυρώσεις όλα αυτά, βάζεις πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη από το Δημοτικό.
Γερμανια ή Αυστρα λοιπον.
και 2 χωρες εχον καλο ονομα αλλα πολλοι λενε οτι ειναι πολυ δυσκολα να τελειωσει καποιος εκει ισχυει?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γερμανια ή Αυστρα λοιπον.
και 2 χωρες εχον καλο ονομα αλλα πολλοι λενε οτι ειναι πολυ δυσκολα να τελειωσει καποιος εκει ισχυει?

Nαι ισχύει σε βαθμό που και οι ντόπιοι τα παρατάνε. Σε ένα τυπικό μεταπτυχιακό ακόμη και σε αντικείμενο Θεολογίας θα δεις 1-2 άτομα να ορκίζονται σε μεταπτυχιακό επίπεδο ανά 3ετία. Οι περισσότεροι Γερμανοί ή Αυστριακοί φοιτητές δεν βιάζονται να τελειώσουν επειδή συνήθως κάνουν πρακτικές μέσα στο εξάμηνο ή δεν μπορούν να περάσουν τα μαθήματα ούτε με βαθμό 4 (ο βαθμός της βάσης). Όμως αν πας με αυτή τη λογική, μην μπεις στον κόπο. Aν αποφασίσεις να σπουδάσεις σε μια από τις δυο χώρες, πήγαινε με αποφασιστικότητα και πείσμα για ώρες σοβαρή μελέτη. Οι καθηγητές εκεί βοηθάνε με πολλούς τρόπους αν σε δουν να είσαι σοβαρός, εργασιομανής, λεπτολόγος και γενικά να το ψάχνεις. Δεν υπάρχει γλείψιμο, δεν υπάρχει ευνοιοκρατία. Ή αξίζεις ή απλά φεύγεις για να μην ντροπιαστείς. Εξετάζουν πάντα όλη την ύλη με συνήθως μπερδεμένο και συνδυαστικό τρόπο. Ποτέ δεν μπαίνει ίδιο θέμα από την θεωρία του μαθήματος αν έχει ειπωθεί στο αμφιθέατρο. Θα μπει κάτι παρόμοιο ή διαφορετικό που απαιτεί αρκετή συνδυαστική σκέψη για την απάντηση. Γενικά ποτέ δεν εξετάζουν ανακυκλώσιμα θέματα. Τα παλιά θέματα εκεί, έχουν άλλη σημασία: απλά να πάρεις μια ιδέα για τον τύπο ερωτήσεων που εξετάζει ο κάθε καθηγητής. Ποτέ δεν θα πέσει ολόϊδιο θέμα. Μάλιστα οι καθηγητές δίνουν μαζί με τις πληροφορίες του μαθήματος ένα δείγμα γραπτού (Musterprufung) για βοήθεια των φοιτητών αλλά τα θέματα που περιέχει είναι απίθανο να τα ξαναδείς σε γραπτή εξέταση του συγκεκριμένου μαθήματος.

Το περιβάλλον σπουδών ενός Πανεπιστημίου σε μια τέτοια χώρα όπως η Γερμανία ή Αυστρία, είναι πολύ ήσυχο σε βαθμό που αν έχεις δίκιο και βάλεις τις φωνές, θα νιώσεις άσχημα! Πρόσεξε τι λέω. Έχουν πολύ καλό ακαδημαϊκό πολιτισμό και όποιος έχει όρεξη, απλά μαθαίνει. Δεν υπάρχει η βαβούρα των Ελληνικών Πανεπιστημίων αλλά ούτε και η κάθε αποτυχημένη ή αποτυχημένος που απλά το είδε φοιτήτρια ή φοιτητής. Υπάρχουν αυτοί που πρέπει και εννοείται ότι ο καθένας κάνει τον αγώνα του. Απλά για κάποιους αυτός ο αγώνας δεν είναι τόσο εύκολος και επιλέγουν άλλους δρόμους με κάποιες άλλες σπουδές κλπ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξερει κανεις για σφραγιδα της χαγης που πρεπει να απευθυνθω και ποσο καιρο παιρνει?
Ακομη ξερεις κανεις σχολες πανω σε οικονομικα που να μην θελου πανελληνιες σε χωρες με ισο κοστος ζωης με την ελλαδα ή μικροτερο

Πάνο επειδή πραγματικά μου προκάλεσε την περιέργεια, θέλω να σου κάνω μια ερώτηση και σε παρακαλώ πολύ, δεν θέλω να με παρεξηγήσεις.
΄Εχεις αναφέρει ΤΕΦΑΑ, ΔΕΣ, Στατιστική, Οκονομικά, Στρατιωτικές Σχολές, Πανεπιστήμια στην Κύπρο, στο εξωτερικό κτλ. και πετάς και τα ΙΕΚ στη μέση!
Σε έναν μήνα δίνεις πανελλαδικές στοχεύοντας σε τι ακριβώς;
΄Εχω όλη τη διάθεση να σε βοηθήσω σε ο,τι μπορώ (όπως φαντάζομαι και πολλοί άλλοι συμφορουμίτες) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το συγκεκριμένο αντικείμενο σπουδών με το οποίο θέλεις να ασχοληθείς;
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Πάνο επειδή πραγματικά μου προκάλεσε την περιέργεια, θέλω να σου κάνω μια ερώτηση και σε παρακαλώ πολύ, δεν θέλω να με παρεξηγήσεις.
΄Εχεις αναφέρει ΤΕΦΑΑ, ΔΕΣ, Στατιστική, Οκονομικά, Στρατιωτικές Σχολές, Πανεπιστήμια στην Κύπρο, στο εξωτερικό κτλ. και πετάς και τα ΙΕΚ στη μέση!
Σε έναν μήνα δίνεις πανελλαδικές στοχεύοντας σε τι ακριβώς;
΄Εχω όλη τη διάθεση να σε βοηθήσω σε ο,τι μπορώ (όπως φαντάζομαι και πολλοί άλλοι συμφορουμίτες) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το συγκεκριμένο αντικείμενο σπουδών με το οποίο θέλεις να ασχοληθείς;
Αν και οπως λες δινω σε ενα μηνα μπορω να πω οτι δεν εχω ακομα αποφασισει το τι θελω ακριβως
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν και οπως λες δινω σε ενα μηνα μπορω να πω οτι δεν εχω ακομα αποφασισει το τι θελω ακριβως

Αν θέλεις μια μικρή συμβουλή από μια "παλιά" θα σου έλεγα να διαθέσεις λίγο χρόνο να ιεραρχήσεις τις επιλογές σου.
Τα περισσότερα αντικείμενα σπουδών από όσα έχεις αναφέρει, είναι εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους και αν φτάσεις στην τελική ευθεία τόσο μπερδεμένος, είναι πολύ πιθανόν να κάνεις λάθη για τα οποία αργότερα θα μετανιώσεις.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
΄Οταν θελήσεις να κάνεις αίτηση για κάποιο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα ή θελήσεις να καταθέσεις δικαιολογητικά για να λάβεις μέρος σε κάποιον διαγωνισμό για πρόσληψη, δεν μπορείς να πας να τους πεις ότι "εγώ κύριοι δεν έχω κάποιο πιστοποιητικό που το αποδεικνύει αλλά ξέρω καλά τη γλώσσα". Θα πρέπει να έχεις ένα χαρτί που το αποδεικνύει.

Λάθος,δεν ισχύει σε όλα τα Μεταπτυχιακά αυτό.Στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο για κάποιο διάστημα απλά κάναμε υπεύθυνη δήλωση πως γνωρίζουμε επαρκώς την αγγλική γλώσσα και δεχόντουσαν.Ετσι με δέχτηκαν.Βέβαια έχω TOEIC Β1.

Τώρα βέβαια έχουν αλλάξει τα κριτήρια πρόσληψης αλλά σε κάποια Μεταπτυχιακά αρκεί η υπεύθυνη δήλωση αλλά θα πρέπει να σε εξετάσουν και σε test στα Αγγλικά εαν δεν έχεις πιστοποιητικό.Στην πλειοψηφία ζητάνε να έχεις Lower και σε ορισμένα Proficiency.Πάντως φυσικά και το NOCN το δέχονται.Δεν έχω δει να ζητάνε συγκεκριμένα Michigan ή Cambridge.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά πως γίνεται να σπουδάσω εξωτερικό ;Έχω ψάξει αλλά το μόνο που με χαλάει είναι το πτυχίο αγγλικών έχω τα εξής πτυχία 1)MU(lower)2) PTE General(Advanced). 3)Nocn(proficiency ) αλλά σε κανένα τμήμα δεν τα δέχονται αυτά λες και τα έχω δώσει στην λαϊκή αυτά τα πτυχία .Τι μπορώ να κάνω ;

Τρολλάρεις ; Γνωρίζεις πως το National Open College Network είναι βρετανικός οργανισμός πιστοποίησης ;


Πολλοί βλέπουν την λέξη NOCN χωρίς να ξέρουν πως είναι αρτικόλεκτα και επιπλέον έχουν την εντύπωση πως είναι Ελληνικός Οργανισμός.

Με την λογική σου ακόμα και Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας να είχες πάλι δεν θα σε δεχόντουσαν.Γίνεται να αναγνωρίζουν ένα ελληνικό πιστοποιητικό και όχι ένα βρετανικό πιστοποιητικό ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top