Το ΕΜΠ στην κορυφή της Ευρώπης!

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Το καλύτερο δημόσιο πανεπιστήμιο στην Ελλάδα (παρ' ότι ούτε εγώ το είχα σε εκτίμηση) είναι το Διεθνές πανεπιστήμιο, για απλούς λόγους:
1)Αν κοπείς την πρώτη φορά που δίνεις εξετάσεις, έχεις άλλη μια ευκαιρία να ξαναδώσεις...κι όσο καλά κι αν γράψεις, θα πάρεις 5...αν κοπείς και στη δεύτερη ευκαιρία, πας σπίτι σου!
2)Διδασκαλία στα Αγγλικά, το 1/4 των καθηγητών είναι ξένοι, έχει ξένους φοιτητές και γενικότερα "ακούγεται" περισσότερο απ' οποιοδήποτε άλλο Ελληνικό πανεπιστήμιο στο εξωτερικό,
3)Δωρεάν δραστηριότητες (π.χ. εκμάθηση ξένων γλωσσών, σεμινάρια κ.α.),
4)Υλικοτεχνική υποδομή όση και όπως πρέπει,
5)Οι τουαλέτες έχουν πάντα χαρτί και είναι πεντακάθαρες,
6)Καταλήψεις, κομματικές νεολαίες, αιώνιοι φοιτητές κ.λπ. είναι άγνωστες έννοιες και το κυριότερο...
7)Άριστη σύνδεση με την εγχώρια και διεθνή αγορά εργασίας (αυτό που ενδιαφέρει ΕΜΑΣ δηλαδή)...μόνιμη τροφοδότηση θέσεων εργασίας, career fairs κάθε τρεις και λίγο κ.λπ.
Θα μπορούσα να γράψω κι άλλα, πιστεύω όμως ότι έγινα αντιληπτός...
Δεν ξέρω τι "ranking" έχει κι ούτε μ' ενδιαφέρει, αυτά (θα πρέπει να) ενδιαφέρουν μόνο τους καθηγητές που θέλουν το πανεπιστήμιο στο οποίο εργάζονται να βρίσκεται όσο ψηλότερα γίνεται για προσωπικά τους οφέλη...ξέρω όμως ότι ποτέ δεν πρόκειται να επιτρέψουν σ' ένα τέτοιο πανεπιστήμιο (ή οποιοδήποτε άλλο Ελληνικό) να διεξάγει προπτυχιακά προγράμματα, γιατί τότε μπορεί να τους χαλάσει τη "σούπα" και την κατάσταση του "στέλνουμε επιστήμονες στο εξωτερικό για να τους απολαμβάνουν οι άλλοι δωρεάν" που με νύχια και με δόντια οι κυβερνήσεις μας προσπαθούν να διατηρήσουν, μη τυχόν έρθει κατά 'δω φοιτητικό συνάλλαγμα!:whistle:
Όπως επίσης ξέρω ότι δυστυχώς επίτηδες θα συνεχίσουν να διατηρούν τα δημόσια πανεπιστήμια σε ομηρία και κατάσταση κωλοχανείου...
Ομολογώ ότι δεν το γνώριζα αυτό το πανεπιστήμιο. Μόνο μεταπτυχιακά προγράμματα προσφέρει; Πωπω, πάντως η ιστοσελίδα του είναι τέλεια! Μοιάζει με πανεπιστημίου εξωτερικού:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Εγω απο αυτο που εψαξα τωρα,πιο πολυ για οργανωμενη μπιζνα μεταπτυχιακων μου κανει παρα για πανεπιστημιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,157 μηνύματα.
χαχαχα τα καλυτερα ευρωπαικα πανεπιστημια ειναι στην γαλλια και βρετανια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εγω απο αυτο που εψαξα τωρα,πιο πολυ για οργανωμενη μπιζνα μεταπτυχιακων μου κανει παρα για πανεπιστημιο.

Όπως το είπες, "οργανωμένη"...ούτε ιδιωτικό college που σε περνάνε την 10η φορά αν τους λαδώσεις, ούτε δημόσιο πανεπιστήμιο που μπορείς να δίνεις μαθήματα όσες φορές θέλεις (ή το άλλο, που βάζουν "ρήτρες" για να βγαίνουν στο τέλος γιαλαντζί αριστούχοι) και να έχεις τη φοιτητική ιδιότητα μέχρι να πεθάνεις!
Δεν είχα καμία πρόθεση να διαφημίσω το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο, απλώς το ανέφερα ως παράδειγμα για να σας υπενθυμίσω (εσάς τους νεότερους που πορώνεστε σαν οπαδοί ποδοσφαιρικών ομάδων με τις σχολές σας) πως πρέπει να είναι ένα σωστό πανεπιστήμιο για τους φοιτητές του, τι πρέπει να τους παρέχει και τι απ' όλα όσα παρέχει είναι σημαντικό για τον απόφοιτο που θέλει με το χαρτί που πήρε να αποκατασταθεί επαγγελματικά...
Μακάρι να ήταν και τα υπόλοιπα δημόσια Α.Ε.Ι. "οργανωμένες μπίζνες" παρά μηχανές παραγωγής κομματόσκυλων και ανέργων...
χαχαχα τα καλυτερα ευρωπαικα πανεπιστημια ειναι στην γαλλια και βρετανια.

Το "καλύτερο" είναι σχετικό για τον καθένα και σίγουρα δεν έχει γεωγραφικούς περιορισμούς...και μια που βλέπω αρνητική ψήφο από σένα, θα ήθελα να μου πεις σε τι διαφωνείς απ' όσα έγραψα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Ενημετωτικα ,καθε μεταπτυχιακο προγραμμα που διοργανωνει ΑΕΙ δινει 2 ευκαιριες να κοπει ο υποψηφιος σε μαθημα,οποτε το επιχειρημα περι αιωνιους φοιτητες δεν υφισταται.
*Μιλαμε σε μεταπτυχιακο επιπεδο,καθως το εν λογω 'πανεπιστημιο' δεν διαθετει προπτυχιακο προγραμμα σπουδων ,οποτε δεν μπορει να προκυψει καποια συγκριση με τα υπολοιπα ΑΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ενημετωτικα ,καθε μεταπτυχιακο προγραμμα που διοργανωνει ΑΕΙ δινει 2 ευκαιριες να κοπει ο υποψηφιος σε μαθημα,οποτε το επιχειρημα περι αιωνιους φοιτητες δεν υφισταται.

Μου απαντάς μόνο για το ένα...για τα υπόλοιπα δεν έχεις να σχολιάσεις κάτι;
Μιλαμε σε μεταπτυχιακο επιπεδο,καθως το εν λογω 'πανεπιστημιο' δεν διαθετει προπτυχιακο προγραμμα σπουδων ,οποτε δεν μπορει να προκυψει καποια συγκριση με τα υπολοιπα ΑΕΙ

:knife:
Άρα με βάση τη λογική σου, στην Ελλάδα αν ένα πανεπιστήμιο παρέχει προπτυχιακά θα φέρει υποχρεωτικά όλες τις γνωστές παθογένειες...και μόνο αν παρέχει μεταπτυχιακά μπορεί να είναι σοβαρό;:hypno:
Or something else?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μου απαντάς μόνο για το ένα...για τα υπόλοιπα δεν έχεις να σχολιάσεις κάτι;


:knife:

:knife: =/= an argument

Σε πιο άλλο σημείο να σου απαντήσει; Μήπως στο "Οι τουαλέτες έχουν πάντα χαρτί και είναι πεντακάθαρες,"
Αν είναι δυνατόν να κρίνουμε πανεπιστημιακά ιδρύματα με βάση ποιο έχει το καλύτερο...κ*λόχαρτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Σε πιο άλλο σημείο να σου απαντήσει; Μήπως στο "Οι τουαλέτες έχουν πάντα χαρτί και είναι πεντακάθαρες,"
Αν είναι δυνατόν να κρίνουμε πανεπιστημιακά ιδρύματα με βάση ποιο έχει το καλύτερο...κ*λόχαρτο!

Όπως ο προηγούμενος, έτσι κι εσύ βλέπεις το δέντρο κι όχι το δάσος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Άρα με βάση τη λογική σου, στην Ελλάδα αν ένα πανεπιστήμιο παρέχει προπτυχιακά θα φέρει υποχρεωτικά όλες τις γνωστές παθογένειες...και μόνο αν παρέχει μεταπτυχιακά μπορεί να είναι σοβαρό;:hypno:
Or something else?

Μην του αλλάζεις τα λόγια δεν σου είπε αυτό, αλλά αφού μιλάς για ένα πανεπιστήμιο που προσφέρει μόνο μεταπτυχιακά προγράμματα, η σύγκριση ακαδημαϊκά θα γίνει με τον 2ο κύκλο σπουδών και στα υπόλοιπα ιδρύματα της χώρας. Δεν νομίζω ότι διαφώνησε στο ότι το Διεθνές έχει τα αυτονόητα όπως σαπούνι και χαρτί τουαλέτας, ενώ στα υπόλοιπα πηγαίνουμε με χαρτομάντηλα και ιδανικά χλωρίνες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Μου απαντάς μόνο για το ένα...για τα υπόλοιπα δεν έχεις να σχολιάσεις κάτι;


:knife:
Άρα με βάση τη λογική σου, στην Ελλάδα αν ένα πανεπιστήμιο παρέχει προπτυχιακά θα φέρει υποχρεωτικά όλες τις γνωστές παθογένειες...και μόνο αν παρέχει μεταπτυχιακά μπορεί να είναι σοβαρό;:hypno:
Or something else?

Φιλε εξ'αρχης η επιχειρηματολογια σου ειναι ατοπη.Συγκρινεις μεταπτυχιακα με προπτυχιακα.
Τι θες να σχολιασω ακριβως;Το χαρτι;Νταξει δεν λεω ,ειναι competitive advantage .
Το δευτερο μερος του μηνυματος σου ειναι ενα mindfuck σκετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Διάβασα κάπου ότι το ΑΠΕ-ΜΠΕ μάλλον τα λέει κάπως τραγικά ελληνικά...... ότι το ΕΜΠ δεν κατατάσσεται ούτε καν στα 500 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου απλά στα 150 καλύτερα τεχνολογικά ιδρύματα...και το κορυφαίο ότι έχουν ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ το NTU ( Nanyang Technological University ) in Singapure που κατέχει την 13η θέση με το NTUA ( National Technical University ) of Athens........

Αν ισχύει το παραπάνω, είμαστε απλά γελοίοι......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Διάβασα κάπου ότι το ΑΠΕ-ΜΠΕ μάλλον τα λέει κάπως τραγικά ελληνικά...... ότι το ΕΜΠ δεν κατατάσσεται ούτε καν στα 500 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου απλά στα 150 καλύτερα τεχνολογικά ιδρύματα...και το κορυφαίο ότι έχουν ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ το NTU ( Nanyang Technological University ) in Singapure που κατέχει την 13η θέση με το NTUA ( National Technical University ) of Athens........

Αν ισχύει το παραπάνω, είμαστε απλά γελοίοι......

Ίσως τοτε να μας αξίζει το Νομπέλ γελοιοτητας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Μην του αλλάζεις τα λόγια δεν σου είπε αυτό, αλλά αφού μιλάς για ένα πανεπιστήμιο που προσφέρει μόνο μεταπτυχιακά προγράμματα, η σύγκριση ακαδημαϊκά θα γίνει με τον 2ο κύκλο σπουδών και στα υπόλοιπα ιδρύματα της χώρας. Δεν νομίζω ότι διαφώνησε στο ότι το Διεθνές έχει τα αυτονόητα όπως σαπούνι και χαρτί τουαλέτας, ενώ στα υπόλοιπα πηγαίνουμε με χαρτομάντηλα και ιδανικά χλωρίνες. :P

Εγώ συγκρίνω γενικά και ως σύνολο ένα πανεπιστήμιο με ένα άλλο ως "μαγαζία" και ως "πελάτης"...το ακαδημαϊκό κομμάτι ούτε είμαι αρμόδιος να το κρίνω, ούτε με νοιάζει τόσο πολύ στο κάτω κάτω...αν ήμουν καθηγητής πιθανώς να το είχα σε πρώτο πλάνο!
Ίσως τοτε να μας αξίζει το Νομπέλ γελοιοτητας...

Αυτό ως λαός και κράτος το έχουμε εξασφαλίσει σε πολλές κατηγορίες, μια πάνω μια κάτω δε χάλασε ο κόσμος!;)
Ενημετωτικα ,καθε μεταπτυχιακο προγραμμα που διοργανωνει ΑΕΙ δινει 2 ευκαιριες να κοπει ο υποψηφιος σε μαθημα,οποτε το επιχειρημα περι αιωνιους φοιτητες δεν υφισταται.

Με τη διαφορά ότι στη 2η εξέταση παίρνει το βαθμό που γράφει, όχι 5...
Συγκρινεις μεταπτυχιακα με προπτυχιακα.

Όχι δε συγκρίνω αυτό, αυτό κατάλαβες εσύ ότι συγκρίνω...
Τι θες να σχολιασω ακριβως;Το χαρτι;Νταξει δεν λεω ,ειναι competitive advantage.
Επίτηδες έγραψα για το χαρτί, για να δω πόσοι από εσάς θα είχατε την ωριμότητα να μην το χρησιμοποιήσετε ως "όπλο" στην επιχειρηματολογία σας και να το δείτε γι' αυτό που πραγματικά είναι (δηλαδή μια απλή ένδειξη σεβασμού προς τους φοιτητές που πληρώνουν τα ωραία τους λεφτά για να σπουδάσουν)...
Ας μιλήσουμε λοιπόν για κάτι άλλο, πιο σημαντικό...για πες μου (εφόσον είσαι φοιτητής σε δημόσιο Α.Ε.Ι.):
α)Πόσες ημερίδες, σεμινάρια κ.λπ. σχετικά με σύνταξη βιογραφικού, αναζήτηση εργασίας, δεξιότητες επικοινωνίας, στρατηγική συνεντεύξεων κ.λπ. έχεις παρακολουθήσει στο Α.Ε.Ι. που σπουδάζεις;
β)Σε πόσα career fairs, είτε υπό την αιγίδα του Α.Ε.Ι. σου είτε σε έξωθεν διοργανώσεις με παρότρυνση της σχολής σου, έχεις λάβει μέρος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αν ισχύει αυτό μπράβο τους
αν οχι απλά ντροπή σε αυτούς που κάνουν αυτές τις αξιολογήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Εγώ συγκρίνω γενικά και ως σύνολο ένα πανεπιστήμιο με ένα άλλο ως "μαγαζία" και ως "πελάτης"...το ακαδημαϊκό κομμάτι ούτε είμαι αρμόδιος να το κρίνω, ούτε με νοιάζει τόσο πολύ στο κάτω κάτω...αν ήμουν καθηγητής πιθανώς να το είχα σε πρώτο πλάνο!


Αυτό ως λαός και κράτος το έχουμε εξασφαλίσει σε πολλές κατηγορίες, μια πάνω μια κάτω δε χάλασε ο κόσμος!;)


Με τη διαφορά ότι στη 2η εξέταση παίρνει το βαθμό που γράφει, όχι 5...


Όχι δε συγκρίνω αυτό, αυτό κατάλαβες εσύ ότι συγκρίνω...

Επίτηδες έγραψα για το χαρτί, για να δω πόσοι από εσάς θα είχατε την ωριμότητα να μην το χρησιμοποιήσετε ως "όπλο" στην επιχειρηματολογία σας και να το δείτε γι' αυτό που πραγματικά είναι (δηλαδή μια απλή ένδειξη σεβασμού προς τους φοιτητές που πληρώνουν τα ωραία τους λεφτά για να σπουδάσουν)...
Ας μιλήσουμε λοιπόν για κάτι άλλο, πιο σημαντικό...για πες μου (εφόσον είσαι φοιτητής σε δημόσιο Α.Ε.Ι.):
α)Πόσες ημερίδες, σεμινάρια κ.λπ. σχετικά με σύνταξη βιογραφικού, αναζήτηση εργασίας, δεξιότητες επικοινωνίας, στρατηγική συνεντεύξεων κ.λπ. έχεις παρακολουθήσει στο Α.Ε.Ι. που σπουδάζεις;
β)Σε πόσα career fairs, είτε υπό την αιγίδα του Α.Ε.Ι. σου είτε σε έξωθεν διοργανώσεις με παρότρυνση της σχολής σου, έχεις λάβει μέρος;
Προσωπικα εχω παρακολουθησει σεμιναρια πανω στο digital marketing που διοργανωσε η σχολη σε συνεργασια με την google.Εχω δει ομως και πληθωρα αλλων πχ σε coding θεματα
οσον αφορα την σύνταξη βιογραφικού, αναζήτηση εργασίας, δεξιότητες επικοινωνίας, στρατηγική συνεντεύξεων κ.λπ καθε χρονο πραγματοποιουνται τετοιες εκδηλωσεις (γραφειο διασυνδεσης)
Ως προς τα career fairs ,αν και 1ο ετος,εχω λαβει μερος στο Πανοραμα Επιχειρηματικοτητας
που διοργανωνει καθηγητης της σχολης μου.
υγ σε ποια μεταπτυχιακα ΑΕΙ τα εχεις δει αυτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
καθε ranking γινεται με συγκεκριμενα κριτηρια που δεν μπορει να ειναι αντικειμενικα. καποια κριτηρια ειναι σημαντικα για καποιους, καποια αλλα ειναι για καποιους αλλους. π.χ. για πολλους η συνδεση της σχολης με την αγορα δεν λαμβανεται υποψην και λαμβανεται υποψην το ποσο δυσκολα μπαινουν οι φοιτητες εκει (admission rates).. ο πρωτος μισθος, η καθαριοτητα-υποδομες, δημοσιευσεις καθηγητων, τοποθεσια, χρηματοδοτηση, ερευνες, πρακτικές, διπλωματικές, νομπελιστες, ιστορια, μελλον κλπ. ειναι καποια απο τα χιλιαδες κριτηρια που μπορω να σκεφτω. σαφώς πολλά είναι αδυνατον να ποσοτικοποιηθούν και να μετρηθούν αξιόπιστα. συνεπώς, κάθε ranking έχει καποια δικά του κριτηρια ! ποτέ ένα ranking -όποιο και να ειναι αυτό- δεν ειναι αξιοπιστο απο μονο του ! 5-10 λίστες όμως μαζί, αν εμφανίζουν κάποια σχολή τακτικά στην Χ θέση, τότε ναι, μπορεί να είναι μια καλή ένδειξη (παραμένει ένδειξη) της καταταξης του πανεπιστημιου !

απλα θυμηθείτε πως τις λιστες τις φτιαχνουν ανθρωποι και ο καθένας έχει δικά του κριτηρια που αυτός θεωρεί σημαντικά.
π.χ. εγω θεωρώ πλέον από τα πιο σημαντικά να αποφοιτά ο φοιτητής και να έχει άμεση απορρόφηση απο εταιρείες με starting salary πάνω απο 50k $. ΕΓΩ το θεωρω σημαντικο αυτο για φοιτητη πολυτεχνειου που έχει διαβασει και εχει προσπαθησει τοσο. ΑΡΑ στην δικη μου υποκειμενικη λιστα καταταξης, ολα τα ελληνικα πανεπιστημια θα τα εβαζα πολυ χαμηλα γιατί δεν ικανοποιούν τις προσδοκίες μου, κυρίως λόγω του αρνητικού περιβάλλοντος της χώρας και της χαμηλής εξωστρέφειας που έχουν (μαθήματα στα αγγλικά π.χ.).
Αν για καποιον κριτηριο ειναι αποκλειστικα η μάθηση και η γνωση, χωρίς να το εχω ψαξει πολύ, νομίζω θα συμφωνήσω με τη λίστα της σαγκάης αφού όμως συμβουλευτώ άλλες 2-3 λίστες.

εγω banking σπουδάζω και επειδή έχω ψάξει πολύ τις λιστες του αντικειμένου μου κατάλαβα ότι γράφουν ότι να ναι (παίζει και πολύ διαφήμιση) και με πολύ δικό μου ψάξιμο, και με τα δικά μου κριτηρια, έχω πλεον φτιάξει δικές μου λίστες που συμβουλεύομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
καθε ranking γινεται με συγκεκριμενα κριτηρια που δεν μπορει να ειναι αντικειμενικα. καποια κριτηρια ειναι σημαντικα για καποιους, καποια αλλα ειναι για καποιους αλλους. π.χ. για πολλους η συνδεση της σχολης με την αγορα δεν λαμβανεται υποψην και λαμβανεται υποψην το ποσο δυσκολα μπαινουν οι φοιτητες εκει (admission rates).. ο πρωτος μισθος, η καθαριοτητα-υποδομες, δημοσιευσεις καθηγητων, τοποθεσια, χρηματοδοτηση, ερευνες, πρακτικές, διπλωματικές, νομπελιστες, ιστορια, μελλον κλπ. ειναι καποια απο τα χιλιαδες κριτηρια που μπορω να σκεφτω. σαφώς πολλά είναι αδυνατον να ποσοτικοποιηθούν και να μετρηθούν αξιόπιστα. συνεπώς, κάθε ranking έχει καποια δικά του κριτηρια ! ποτέ ένα ranking -όποιο και να ειναι αυτό- δεν ειναι αξιοπιστο απο μονο του ! 5-10 λίστες όμως μαζί, αν εμφανίζουν κάποια σχολή τακτικά στην Χ θέση, τότε ναι, μπορεί να είναι μια καλή ένδειξη (παραμένει ένδειξη) της καταταξης του πανεπιστημιου !

απλα θυμηθείτε πως τις λιστες τις φτιαχνουν ανθρωποι και ο καθένας έχει δικά του κριτηρια που αυτός θεωρεί σημαντικά.
π.χ. εγω θεωρώ πλέον από τα πιο σημαντικά να αποφοιτά ο φοιτητής και να έχει άμεση απορρόφηση απο εταιρείες με starting salary πάνω απο 50k $. ΕΓΩ το θεωρω σημαντικο αυτο για φοιτητη πολυτεχνειου που έχει διαβασει και εχει προσπαθησει τοσο. ΑΡΑ στην δικη μου υποκειμενικη λιστα καταταξης, ολα τα ελληνικα πανεπιστημια θα τα εβαζα πολυ χαμηλα γιατί δεν ικανοποιούν τις προσδοκίες μου, κυρίως λόγω του αρνητικού περιβάλλοντος της χώρας και της χαμηλής εξωστρέφειας που έχουν (μαθήματα στα αγγλικά π.χ.).
Αν για καποιον κριτηριο ειναι αποκλειστικα η μάθηση και η γνωση, χωρίς να το εχω ψαξει πολύ, νομίζω θα συμφωνήσω με τη λίστα της σαγκάης αφού όμως συμβουλευτώ άλλες 2-3 λίστες.

εγω banking σπουδάζω και επειδή έχω ψάξει πολύ τις λιστες του αντικειμένου μου κατάλαβα ότι γράφουν ότι να ναι (παίζει και πολύ διαφήμιση) και με πολύ δικό μου ψάξιμο, και με τα δικά μου κριτηρια, έχω πλεον φτιάξει δικές μου λίστες που συμβουλεύομαι.

και μπορεί να αλλάξει η λίστα σου με την προϋπόθεση ότι παγκοσμίως δεν ξέρεις όλες τις σχολές του αντικειμένου σου και να βρεις άλλες καλύτερες από κάποιες και άλλες χειρότερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
το ακαδημαϊκό κομμάτι ούτε είμαι αρμόδιος να το κρίνω, ούτε με νοιάζει τόσο πολύ στο κάτω κάτω...αν ήμουν καθηγητής πιθανώς να το είχα σε πρώτο πλάνο!

Τι λογική είναι αυτή "δεν με νοιάζει το ακαδημαϊκό κομμάτι γιατί δεν είμαι καθηγητής"; Η ποιότητα του ακαδημαϊκού προγράμματος δεν έχει σημασία; Μόνο αν μετά μπορεί να σου εξασφαλίσει καμιά πρακτική σε εταιρία π.χ. ή αν σε "σέβεται" αρκετά για να μην αναγκάζεσαι να κουβαλάς την προίκα σου σε παντός είδους χαρτικά αξιολογούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι λογική είναι αυτή "δεν με νοιάζει το ακαδημαϊκό κομμάτι γιατί δεν είμαι καθηγητής"; Η ποιότητα του ακαδημαϊκού προγράμματος δεν έχει σημασία; Μόνο αν μετά μπορεί να σου εξασφαλίσει καμιά πρακτική σε εταιρία π.χ. ή αν σε "σέβεται" αρκετά για να μην αναγκάζεσαι να κουβαλάς την προίκα σου σε παντός είδους χαρτικά αξιολογούμε;

Στο τέλος της μέρας αυτό είναι που μετράει πιο πολύ απ' όλα, απλά ο καθένας κοιτάει ότι τον βολεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τι λογική είναι αυτή "δεν με νοιάζει το ακαδημαϊκό κομμάτι γιατί δεν είμαι καθηγητής"; Η ποιότητα του ακαδημαϊκού προγράμματος δεν έχει σημασία; Μόνο αν μετά μπορεί να σου εξασφαλίσει καμιά πρακτική σε εταιρία π.χ. ή αν σε "σέβεται" αρκετά για να μην αναγκάζεσαι να κουβαλάς την προίκα σου σε παντός είδους χαρτικά αξιολογούμε;

Σε κάποια επαγγέλματα το ακαδημαικό κομμάτι μπαίνει σε δεύτερη μοίρα και προτεραιότητα έχει η πρακτική για να μάθεις την δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top