Τα παιχνίδια μας στην παιδική ηλικία…

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
(ή και στο σπίτι με το αδέρφι και μια καρέκλα που στερεώναμε το λάστιχο:upside: ).
και εγω...:) Δεν παίζανε τα αδέρφια μου(αγόρια) και έβαζα δυο καρέκλες στο σπίτι…

Επίσης παίζαμε πολύ το «χώρα, πόλη, ποταμό, φυτό, βιβλίο κλπ»…που αρχίζανε από το ίδιο γράμμα...το ξερετε?...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αγαπημενα παιχνιδια..
Μηλα :clapup:, ποδοσφαιρο :clapup:, κρυφτο :clapup: ηταν το Top 3 :P.


Επίσης παίζαμε πολύ το «χώρα, πόλη, ποταμό, φυτό, βιβλίο κλπ»…που αρχίζανε από το ίδιο γράμμα...το ξερετε?...:)

Ονομα, ζωο ή πραγμα το λεγαμε εμεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Στο δημοτικό σπασμένο τηλέφωνο, μετά στο λύκειο πέζαμε όνομα ζώο πράγμα στην τάξη. Δεν είχα και πολλές εμπειρίες απο παιδικά παιχνίδια απο ότι βλέπω:worry: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Τα περισσότερα τα έχετε ήδη πει, αλλά θα προσθέσω κι εγώ κανά δύο ακόμα. Το πρώτο είναι τα πεντόβολα (παλιό παιχνίδι και σίγουρα όχι της γενιάς μου). Παιζόταν με κάτι πετρούλες που έπρεπε να τις πετάξεις στον αέρα και να μετρήσεις μεχρι... κάτι τέτοιο, δεν το πολυθυμάμαι. Το δεύτερο είναι η κεραμίδα που είναι ουσιαστικά κάτι σαν το κουτσό. Για τους φίλους βέβαια του ποδοσφαίρου-μπάσκετ υπάρχει το γερμανικό, το βραζιλιάνικο και το ρολόι (ακόμα τα παίζω).:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rudess f

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rudess f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
δε θα προτοτυπήσω.. συνήθως παίζαμε κυνηγητό αγόρια κορίτσία σ εομάδες.. που και που ξύλο (χαχα.. :) είχα γυρίσει μια φορά σπίτι -β δημοτικου- με μαυρισμένο μάτι... :redface: ) κρυφτό..ποδόσφαιρο... volley... (ειδικά στο λύκειο.. πάλι χωρισμένοι σε αγόρια κορίτσια)΄... μακριά γαιδούρα... μπουγέλο (ειδικά όταν άνοιγε ο καιρός).. αγώνες με τα ποδήλατα..
και μέσα στην τάξη ...κρεμάλα.. τρίλιζα.. όνομα, ζώο ή πράγμα.. χαρτοπόλεμο (ειδικά τις τελευταίες ώρες..) τσικ-κλικ... σπασμένο τηλέφωνο.. ναι..ναι...ναι.. όλα αυτά την ώρα του μαθήματος απο το Δημοτικό μέχρι και το Λύκειο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RENEGADE

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ποδοσφαιρο,κρυφτο,κυνηγητο οπου ο κυνηγος να ηταν ο Ερρικος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
εγώ, που νιώθω πολύ τυχερή για τα πολύ παιδικά μου χρόνια, γιατί για κάποιους το 17 θεωρείται ακόμα 'παιδικά χρόνια', μεγάλωσα στη γιαγιά και τον παππού με τον ξάδερφο οπου είχαμε τα δικά μας παιχνίδια :P

φτιάχναμε σπίτια, πολέμους κι όλα αυτά, σκοτώναμε τις κότες του παππού (κυριολεκτικά, κάθε Κυριακή τρώγαμε ντόπιο κοτόπουλο) με το φλομπεράκι αλλά κι αν αρρωστούσε μία κότα την παίρναμε στο 'νοσοκομείο' που τη φροντίζαμε και αν συγχωρούταν (για την κότα πάντα μιλάμε) τη θάβαμε στο 'νεκροταφείο' και όταν μετά απο μήνες τη θυμούμασταν προσπαθούσαμε να τη ξεθάψουμε :P κοιμόμασταν στο μπαλκόνι, βρεχόμασταν με τα νερά στην αυλή, κάναμε ποδήλατο, τσακωνόμασταν και χτυπιόμασταν, τρώγαμε καρπούζι και μας τσιμπούσαν οι μέλισσες (τραγικές εμπειρίες), είχαμε και μία μπάλα αλλά δεν παίζαμε κάτι, απλά την πετούσαμε σε 'επικύνδινα' μέρη και σκαρφαλώναμε να την πιάσουμε.

Όλα αυτά, εγώ, ο ξάδερφος μου, και ο τότε σκύλος μας, χωρίς μικρόβια, αντιβιωτικά, υγρά μαντηλάκια, οινοπνεύματα και άλλα τόσα που φορτώνονται σήμερα τα υπερευαίσθητα παιδιά.

Ομαδικά παιχνίδια έπαιζα στο σχολείο αλλά πέρα απο μήλα και το άλλο με το μαντήλι δεν θυμάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Axxx......τι όμορφα, μου θύμισες λίγο τα δικά μου παιδικά χρόνια, όταν πηγαίναμε στο χωριό...:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
και ξέχασα και τις ρουκέτες που έφτιαχνε ο παππούς το Πάσχα για το ρουκετοπόλεμο και που χωνόμασταν κι εμείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ψάχνοντας για κάτι άλλο έπεσα σε κάτι άλλο :P
μια σελίδα με αναφορές και περιγραφές σε διάφορα παιχνίδια που παίζαμε παιδιά! είπα να τη μοιραστώ μαζί σας :D

Παιδικά Παιχνίδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σε μια φανταστική συνάντηση των στεκιτων σε μια αλάνα τι παιχνίδια θα παίζαμε?

(Προτείνετε και αν δεν το οργανώνω κάποια στιγμή να μην με λένε ρουμάνα…:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
ψάχνοντας για κάτι άλλο έπεσα σε κάτι άλλο :P
μια σελίδα με αναφορές και περιγραφές σε διάφορα παιχνίδια που παίζαμε παιδιά! είπα να τη μοιραστώ μαζί σας :D

Παιδικά Παιχνίδια

Καταπληκτική σελίδα, Κουέ!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.

daliapan

Νεοφερμένος

Η daliapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Πάει τόσος καιρός.......... όμως,

ποιό ήταν το αγαπημένο σας παιχνίδι όταν ήσασταν μικροί??
τι παίζατε με τα φιλαράκια???

Προσωπικά, τρελαινόμουνα για κρυφτοκούτι(=κρυφτό αλλά όταν έβρισκες τον άλλον έπρεπε να τον κυνηγήσεις και να τον κάψεις με την μπάλα για να τα φυλάει) και τζελάκια( ή τζαμί ή κεραμυδάκια: χωριζόμασταν σε 2 ομάδες και έπρεπε η μια ομάδα να ρίξει με τη μπάλα 5 επίπεδες πέτρες που ήταν στημένες η μία πάνω στην άλλη και να τις ξαναστήσει χωρίς η άλλη ομάδα να τους κάψει με τη μπάλα..........:clapup::clapup::clapup::clapup:πολύ γέλιο)

Πότε θα μαζευτούμε όλοι μαζί να παίξουμε κρυφτό, κυνηγητό, μήλα ή τζελάκια???:clapping::clapping::clapping:
Σας έχει τύχει να νοσταλγείτε αυτές τις παιδικές σας στιγμές??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Πάει τόσος καιρός.......... όμως,

ποιό ήταν το αγαπημένο σας παιχνίδι όταν ήσασταν μικροί??
τι παίζατε με τα φιλαράκια???

Προσωπικά, τρελαινόμουνα για κρυφτοκούτι(=κρυφτό αλλά όταν έβρισκες τον άλλον έπρεπε να τον κυνηγήσεις και να τον κάψεις με την μπάλα για να τα φυλάει) και τζελάκια( ή τζαμί ή κεραμυδάκια: χωριζόμασταν σε 2 ομάδες και έπρεπε η μια ομάδα να ρίξει με τη μπάλα 5 επίπεδες πέτρες που ήταν στημένες η μία πάνω στην άλλη και να τις ξαναστήσει χωρίς η άλλη ομάδα να τους κάψει με τη μπάλα..........:clapup::clapup::clapup::clapup:πολύ γέλιο)

Πότε θα μαζευτούμε όλοι μαζί να παίξουμε κρυφτό, κυνηγητό, μήλα ή τζελάκια???:clapping::clapping::clapping:
Σας έχει τύχει να νοσταλγείτε αυτές τις παιδικές σας στιγμές??

Κάθε μέρα.... άσε που μόλις δω παιδική χαρά .... δε με μαζεύουν! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ξεχάσατε το "Γιατρό" ρε παιδιά :P :P

Πάμε λίγο σοβαρα τώρα: ξεχάσατε την "τυφλόμυγα", είμαι σίγουρος ότι όλοι σας το έχετε παίξει αυτό το παιχνίδι, οπότε δε μπαίνω στον κόπο να πω το πως παίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Έπαιζα κυρίως "αγορίστικα" παιχνίδια μικρή. Ποδόσφαιρο, μπίλιες, κυνηγητό.

Με κούκλες δεν έπαιζα ποτέ. Όταν μου χάριζαν τις ξεπάστρευα ή τις στόλιζα. Και η πλάκα της υπόθεσης είναι ότι πέρυσι το καλοκαίρι έπαιξα κούκλες, σε μια φάση "παλιμπαιδισμού" με τις φίλες μου...:P

Είχα βέβαια και το επιχειρηματικό δαιμόνιο. Άλλες φορές έκανα αποτυχημένες προσπάθειες (Κάποτε άνοιξα ξενοδοχείο για μυρμήγκια), άλλες επιτυχημένες (Είχα στήσει "μαγαζάκι" με γλυκά από το ζαχαροπλαστείο του μπαμπά μιας φίλης, παιχνίδια και άλλα άχρηστα σε μια γειτονιά του χωριού), και κάποιες έμειναν αξέχαστες (Μαζί με την ίδια φίλη μου "ανοίξαμε" ξενοδοχείο"- δεντρόσπιτο- και καταφέραμε με τα αγγλικά που ξέραμε να πείσουμε ένα ζευγάρι τουριστών να μας προτιμήσει. Βέβαια, τους στήσαμε στο ραντεβού μας...:D).

Και το κορυφαίο ήταν την εποχή των πρώτων ριάλιτι. Πάλι σ'ένα δεντρόσπιτο, μαζέψαμε όλα τα παιδιά, που τα καλέσαμε με σημειώματα (Την τάδε ώρα εκεί) και τα αφήσαμε να τρώνε πράγματα που είχαμε αγοράσει γι'αυτά και να κάθονται, να συζητάνε απλά για να τα παρακολουθούμε με κυάλια από το απέναντι σπίτι...:P

Με όλα αυτά διασκεδάζαμε και περνούσαμε αξέχαστες στιγμές. Αυτά ήταν τα "παιχνίδια" μας, τα κατορθώματά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ανηκω στη γενια του 90, αλλα με τα περισσοτερ απο αυτα επαιζα και εγω μικρη.



πραγματικα βουρκωσα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
αυτοκινητακια και ειδικα αυτα που ηταν τηλεκατευθυνομενα:P
ποτε δεν επαιξα με κουκλες το θεωρουσα εντελως χαζο να ταιζω και να μιλαω σε μια κουκλα:confused: γιαυτο τωρα μου βγαινει η παιδικοτητα μου φαινεται, αργισε ολιγα χρονακια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
το λάστιχο..... με βαθμό δυσκολίας αχχαχαχαχαχα μέχρι το λαιμό το φτάναμε και προσπαθούσαμε να πηδήσουμε ανάμεσα στα λάστιχα
το σκοινάκι...... με ένα πολύ μακρύ σκοινί για να χωράμε τέσσερα με πέντε άτομα και να χοροπηδάμε ταυτοχρόνως
τα μήλα........ με μια πολύχρωμη μπάλα και προσπαθούσαμε να χτυπήσουμε με αυτήν τα παιδιά που κάθονταν στη μέση...
το άγαλμα...... με το κλασικό "στρατιωτάκια ακούνημα αμίλητα αγέλαστα", παίρνοντας περίεργες πόζες και έτοιμοι να ξεραθούμε στα γέλια
τις μέλισσες.....όπου σκεκόταν η κάθε ομάδα με δεμένα χερια και έτρεχε κάποιος από την αντίπαλη ομάδα να σπάσει το δέσιμο των χεριών κι αν γινόταν αυτό κέρδιζες ένα επιπλέον παίχτη, αλλιώς έχανες και πήγαινες με την αντίπαλη ομάδα
και τέλος
κλέφτες και αστυνόμους..... συνήθως βάζαμε τα αγόρια να κάνουν τους αστυνομικούς και τα κορίτσια τους κλέφτες για να μας κυνηγάνε .......χα χα χα χα να τους εκπαιδευουμε από μικρούς στα βάσανα........:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top