Διδακτορικό στο εξωτερικό μέσω distance learning

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι οι μόνοι τομείς που «επιτρέπουν» ακόμα βιβλιογραφικά διδακτορικά. Δεν νομίζω όμως ότι το θέμα της κοπέλας είναι μόνο αυτό. Μιλάει για επιρροές στην παιδεία, άρα θα πρέπει να μελετήσει και πρακτικά την παιδεία. Αυτό εννοώ βασικά με το πρακτικό, όχι να κάνει πείραμα όπως κάνω εγώ ας πούμε που στήνω κάτι από την αρχή (εννοείται ότι δεν βάζω μέσα θετικές επιστήμες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Στη θέση σου θα το έκανα. Άκρως ενδιαφέρον θέμα, όπως είπες σπάνιο, και ένα διδακτορικό πάντα δίνει καλές προοπτικές. Θα είναι κρίμα να αφήσεις την κρίση να επηρεάσει τα σχέδια σου.

Θα συμφωνήσω..
Απλά, βάλε κάτι πρακτικό μέσα στη διατριβή σου, δίνει κύρος και επιβεβαιώνει τα λεγόμενά σου.
Και εγώ κλίνω προς τα εκεί, αλλά θα πρέπει να σκεφτώ πολύ καλά το οικονομικό κομμάτι.

Είναι οι μόνοι τομείς που «επιτρέπουν» ακόμα βιβλιογραφικά διδακτορικά. Δεν νομίζω όμως ότι το θέμα της κοπέλας είναι μόνο αυτό. Μιλάει για επιρροές στην παιδεία, άρα θα πρέπει να μελετήσει και πρακτικά την παιδεία. Αυτό εννοώ βασικά με το πρακτικό, όχι να κάνει πείραμα όπως κάνω εγώ ας πούμε που στήνω κάτι από την αρχή (εννοείται ότι δεν βάζω μέσα θετικές επιστήμες).
Όχι, αναφέρεται καθαρά σε θεωρία της παιδείας.

Η μελέτη της βιβλιογραφίας δεν προσφέρει από μόνη της κάτι στην επιστήμη. Για να υπάρχει στην βιβλιογραφία, έχει ειπωθεί.

Στην Ελλάδα ελάχιστα βιβλιογραφικά διδακτορικά γίνονται δεκτά πλέον. Δεν σε βάζουν καν στη διαδικασία να το ξεκινήσεις.
Δεν συμφωνώ με αυτό, σαφώς και γίνονται δεκτά τα βιβλιογραφικά διδακτορικά. Το αποτέλεσμα που βγαίνει είναι μία καινούρια θεώρηση του αντικειμένου, μία νέα θεωρία για ένα θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μια νέα θεωρία, δεν πρέπει να εξεταστεί αν εφαρμόζεται...;
(δεν στην λέω προφανώς!!!!!μην παρεξηγηθώ!!!!!απλά προσπαθώ να καταλάβω!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stapadakis

Νεοφερμένος

Ο stapadakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Επειδή ενδιαφέρομαι για διδακτορικό εξ αποστάσεως μπορείς να μου στείλεις το link του Πανεπιστημίου που σε δέχτηκαν ή αν ξέρεις κάποια Πανεπιστήμια που δέχονται PhD εξ' αποστάσεως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Καλησπέρα. Επειδή ενδιαφέρομαι για διδακτορικό εξ αποστάσεως μπορείς να μου στείλεις το link του Πανεπιστημίου που σε δέχτηκαν ή αν ξέρεις κάποια Πανεπιστήμια που δέχονται PhD εξ' αποστάσεως;
Έχεις PM.

Στη διάθεσή σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiaaigine

Νεοφερμένος

Η sofiaaigine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα κι απο εμένα. Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγω σκεφτομαι να κανω διδακτορικό εξ αποστάσεως μπορείς να μου στείλεις κι εμενα το link αυτου του Πανεπιστημίου ή αν ξέρεις κάποιου αλλου που δέχονται PhD εξ' αποστάσεως σε παρακαλω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blanconegro

Νεοφερμένος

Ο Blanconegro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.
Ενδιαφέρομαι για διδακτορικό εξ αποστάσεως στον τομέα του marketing, στο εξωτερικό.
Αν κάποιος μπορεί να με ενημερώσει για Πανεπιστήμια κτλ, ας στείλει ένα pm.
Σας ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μεγάλο σουξέ το εξ'αποστάσεως.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiaaigine

Νεοφερμένος

Η sofiaaigine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αποτελεσμα της οικονομικής κρίσης... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Μεγάλο σουξέ το εξ'αποστάσεως.... :)
Είναι η πιο τίμια μορφή διδακτορικού: μόνο έρευνα, όχι επικουρικό έργο. Γιατί να εμπλακεί κανείς σε επικουρικά; Για να κάνει το pet του καθηγητή με την ελπίδα ότι ίσως κάποτε τον βολέψει κάπου; Χα! Οι γνωριμίες περνάνε σήμερα και όχι να είναι κανείς δουλικό στον κάθε βολεμένο προφεσόρα. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι η πιο τίμια μορφή διδακτορικού: μόνο έρευνα, όχι επικουρικό έργο. Γιατί να εμπλακεί κανείς σε επικουρικά; Για να κάνει το pet του καθηγητή με την ελπίδα ότι ίσως κάποτε τον βολέψει κάπου; Χα! Οι γνωριμίες περνάνε σήμερα και όχι να είναι κανείς δουλικό στον κάθε βολεμένο προφεσόρα. :whistle:

Εντάξει, για όνομα του Θεού. Τι ακούμε πρωινιάτικα!

Αν ο υποψήφιος διδάκτορας που θέλει να ακολουθήσει ακαδημαϊκή καριέρα δεν διδάξει, τι θα κάνει; Θα κάτσει στο σπίτι του και θα κοιτάει τον τοίχο;; Ή μήπως δεν πρέπει να συμμετέχει σε ερευνητικά προγράμματα;; Από την κουζίνα του θα κάνει τα πειράματα και τις συναντήσεις που απαιτούνται;

Το αν θα κάνεις το δουλικό ή όχι, είναι προσωπικό σου θέμα. Αν θα το ανεχτείς ή όχι. Αν είναι κάποιος διατεθιμένος να ρίξει το επίπεδό και την αξιοπρέπειά του για να λέει ότι κάνει διδακτορικό αυτό είναι πρόβλημά του και μόνο.

Μπορώ να γίνω και εγώ προσβλητική, εξίσου και περισσότερο από σένα, αλλά δεν θα πέσω στο τρυπάκι.

Καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Εντάξει, για όνομα του Θεού. Τι ακούμε πρωινιάτικα!

Αν ο υποψήφιος διδάκτορας που θέλει να ακολουθήσει ακαδημαϊκή καριέρα δεν διδάξει, τι θα κάνει; Θα κάτσει στο σπίτι του και θα κοιτάει τον τοίχο;; Ή μήπως δεν πρέπει να συμμετέχει σε ερευνητικά προγράμματα;; Από την κουζίνα του θα κάνει τα πειράματα και τις συναντήσεις που απαιτούνται;

Το αν θα κάνεις το δουλικό ή όχι, είναι προσωπικό σου θέμα. Αν θα το ανεχτείς ή όχι. Αν είναι κάποιος διατεθιμένος να ρίξει το επίπεδό και την αξιοπρέπειά του για να λέει ότι κάνει διδακτορικό αυτό είναι πρόβλημά του και μόνο.

Μπορώ να γίνω και εγώ προσβλητική, εξίσου και περισσότερο από σένα, αλλά δεν θα πέσω στο τρυπάκι.

Καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις.
Δεν κατανοώ που υπάρχει προσβολή στην έκφραση της δικιάς μου άποψης. Αν δεν γινεται αποδεκτή, οκ, αλλά όχι και επιχειρήματα ad hominem...
Όσο για τα πειράματα και λοιπά που αναφέρεις, πιστεύω δείχνουν την στενή αντίληψη που έχει το ακαδημαϊκό κατεστημένο για την υπόθεση "διδακτορικό". Ήδη βρίσκομαι στο πρώτο έτος του δικού μου, και δεν έχω πρόβλημα με τον τρόπο αυτό. Ο κόσμος προχωράει, τόσοι διδάκτορες στο open uni του Λονδίνου, που δεν προσφέρουν επικουρικό, άλλοι τόσοι στο Freie Uni του Βερολίνου που δεν ασχολούνται με επιτηρήσεις και φωτοτυπίες, θα γελούσαν τρανταχτά με αυτό που έγραψες. Ανοίχτε λίγο τα μάτια και τα αυτιά σας στο χελίν πανεπιστήμιο, σας έχουν προσπεράσει ακόμα και πανεπιστήμια της Ν. Αφρικής, έλεος δηλαδή!!

Εν πάση περιπτώσει, δεν συνεχίζω άλλο, μιας και παρατηρώ αδικαιολόγητη ένταση και προσωπικές αντεγκλήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Παρτο από την ανάποδη. ;)

Αφού με ρωτάς για τα ελληνικά πανεπιστήμια. Όχι δεν πιστεύω ότι είναι άθλια. Η άποψή μου είναι ότι οι φοιτητές ουσιαστικά αντανακλούν την ποιότητα του πανεπιστημίου και εν τέλει ή το ανεβάζουν ή του κάνουν ζημιά.
Μα και εγώ αυτό λέω: οι φοιτητές και οι καθηγητές είναι μέρος της κάθε κοινωνίας, οι αντίστοιχοι Άγγλοι της Αγγλικής, οι Ισπανοί της Ισπανικής κοκ. Όταν λοιπόν η δική μας κοινωνία απέτυχε σε πολλούς τομείς, γιατί το πανεπιστήμιο να είναι κάτι καλύτερο της;

Για το σουσουδισμό που έγραψα παραπάνω, η ακαδημαϊκή ιστορία ενός γνωστού μου: τελειώνει ΤΕΙ οχημάτων, ήθελε μαστερ στο ΕΜΠ, όπου διώχτηκε κακήν κακώς και παντρεμένος με παιδί -και εργαζόμενος ειρήσθω εν παρόδω- αναγκάζεται λόγω σπουδαστικής καψούρας, να πάει Αγγλία. Εκεί τελειώνει ένα σχετικό μάστερ, και επειδή είχε επαγγελματική εμπειρία μένει για διδακτορικό, το οποίο έτυχε να του το πληρώσει ως υποτροφία η Τζάγκουαρ με ερευνητικό θέμα να βελτιώσει κινητήρα της.
Να σημειώσω πως όταν ρώτησε για την αιτία της απόρριψής του από το Πολυτεχνείο, εισέπραξε από τον υπεύθυνο προφεσόρο μία πολύ απαξιωτική απάντηση... Δεν είχε θέση για εκεί, καθώς δεν παράγουμε κάτι ως κοινωνία, οπότε και τα διάφορα καθηγητικά pets έπρεπε να βολευτούν, ε ξέρεις, να αναπαραχτούν και οι χρονίζουσες σχέσεις κολακείας-ψήφου καθηγητών-φοιτητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sui_generis

Νεοφερμένος

Η sui_generis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
DesperateforPHD,

ενδιαφέρομαι κι εγώ για διδακτορικό από απόσταση στο εξωτερικό. Θα ήθελα αν μπορείς να μου μιλήσεις για την εμπειρία σου, αν είσαι ευχαριστημένη και αν αξίζει κανείς τη δεδομένη χρονική στιγμή να πληρώνει δίδακτρα για διδακτορικό στο εξωτερικό. Αν θέλεις στείλε μου και ενα link του πανεπιστημίου σου.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crepoula

Νεοφερμένος

Η crepoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα και από μένα.
Υπάρχει κάποιος να γνωρίζει πως γίνεται αναγνωρισμένο διδακτορικό μ΄εξαποστάσεως εκπαίδευση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vpr

Νεοφερμένος

Η vpr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα!
Εάν κάποιος έχει πληροφορίες για πανεπιστήμια του εξωτερικού στα οποία μπορεί να κάνει κανείς διδακτορικό εξ αποστάσεως θα με βοηθούσε πολύ στην αναζήτησή μου.

Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top