Επιστροφή στην Ελλάδα για σπουδές;

nickmi

Νεοφερμένος

Ο nickmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πορτογαλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ΚΚαλησπέρα παιδιά

Σπουδάζω ηλεκτρολόγος μηχανικός στο Edinburgh Napier University, επίσης έχω περάσει ηλεκτρολόγος μηχανικός στο Πανεπιστήμιο της Πάτρας.
Λίγο βαψκγροθνδ για μένα. Γενικά είμαι χρόνια στο εξωτερικό (Βέλγιο,Πορτογαλία) και εύκολα προσαρμόσιμος(μέχρι πρότινος) σε όλες τις καταστάσεις. Έδωσα πανελλήνιες τον Σεπτέμβριο και πέρασα Πάτρα, και μετά έφυγα έξω με την προοπτική να δω τι ακριβώς παίζει αλλα δυστηχως καθησα.

Το πανεπιστήμιο είναι γενικά πολύ οργανωμένο, καταλήψεις δεν παίζουν, σύγχρονα εργαστήρια έχουμε , τα τεστ διορθώνονται μες στην βδομάδα, δωρεάν είναι.

Αλλά περίεργος η ξενιτιά μου έπεσε βαριά, βαρέθηκα να βρίσκομαι μια ζωή στο εξωτερικό. Το Εδιμβούργο αν και πολύ ωραίο δεν έχει καθόλου ήλιο, είναι σαν μια μουντή Κυριακή * 365 μέρες.

Από την άλλη έχω την επιλογή να γυρίσω στο πολυτεχνείο Πάτρας και το τελευταίο καιρό η επιθυμία είναι έντονη μιας και το πανεπιστήμιο ειναι καλο και μαλλον καλητερο απο αυτο που ειμαι και μου λυπει η Ελλαδα και οι φιλοι μου !!

Πείτε μου την γνώμη σας για τα παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Γύρνα-τελείωνε-φύγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Νομιζω οτι και να σου πουμε εμεις,την αποφαση σου την εχεις παρει.

Με το καλο να ρθεις :P Σιγουρα θα σου ρχεται οικονομικοτερα εδω.Για ποιοτητα πανεπιστημιων δεν μπορω να μιλησω :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Του εδινβούργου καλύτερη θα είναι, άλλωστε είναι γνωστό το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickmi

Νεοφερμένος

Ο nickmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πορτογαλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Η σκέψη μου είναι η εξής. Δουλειά μόλις τελειώσω μάλλον μονό στο εξωτερικό θα βρω. Οπότε έχουμε 5 χρόνια σπουδές έξω + άλλα τόσα δουλειάς έξω. Δεν νομίζω να την παλέψω.




Το μόνο που με κρατάει από το να πάρω την απόφαση είναι μην παιχτεί καμία τρελή μαλακία στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν μπορείς να προβλέψεις το μέλλον. Αν δεν την παλεύεις εκεί που είσαι φύγε. Εγώ έζησα χρόνια στην Αγγλία, αλλά Εδιμβούργο δεν θα άντεχα να μείνω. Από αυτή την άποψη σε καταλαβαίνω απόλυτα. Δε νομίζω ότι το Πανεπιστήμιο της Πάτρας είναι τόσο παρακατιανό ως ίδρυμα που να σκέφτεσαι να μείνεις κάπου που δεν σου αρέσει μόνο και μόνο για σπουδές. Να ήταν μεταπτυχιακά τουλάχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top