Θεωρητική Φυσική

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Θα ήθελα κάποιος πολύ πρόθυμος και καλός άνθρωπος να μου εξηγήσει με πολύ απλά λόγια τί λέει ο 2ος θερμοδυναμικός νόμος. Για τα απομονωμένα συστήματα, εντροπία κλπ...
Προσπαθώ μέσω wikipedia να καταλάβω, αλλά δεν... :confused: (Δεν ξέρω αν το θέμα είναι θεωρητικής φυσικής, αλλά δεν βρήκα γενικό θέμα για απορίες στη φυσική :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Θα ήθελα κάποιος πολύ πρόθυμος και καλός άνθρωπος να μου εξηγήσει με πολύ απλά λόγια τί λέει ο 2ος θερμοδυναμικός νόμος. Για τα απομονωμένα συστήματα, εντροπία κλπ...
Προσπαθώ μέσω wikipedia να καταλάβω, αλλά δεν... :confused: (Δεν ξέρω αν το θέμα είναι θεωρητικής φυσικής, αλλά δεν βρήκα γενικό θέμα για απορίες στη φυσική :redface:)

μακαρι να'ξερα:P.

Α εψαξα λιγο και λεει οτι η θερμοκρασια ενος απομοωμενου συστηματος δεν προσαυξανεται χωρις εξωτερικες παρεμβολες.Σκεψου π.χ το θερμο στο οποιο βαζουμε ζεστο νερο.Το θερμο προσπαθει να κρατησει την θερμοκρασια του νερου σε σταθερα επιπεδα,αυτο βεβαια δεν ειναι ευκολα ευφικτο καθως υπαρχουν εξωτερικες παρεμβολες.Αλλα για αρχικες τιμες της μοναδας του χρονου δηλ. π.χ 1-2 ωρες το συστημα προσεγγιζει την σταθεροτητα δηλ.dq/dt~0.Αυτο καταλαβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Nαι, αλλά αυτό δεν είναι λογικό κατά κάποιο τρόπο; Δηλαδή, το νερό θερμοκρασίας 20 βαθμών σε ένα ποτήρι (λέμε τώρα), δεν μπορεί να αυξήσει τη θερμοκρασία του μόνο του.

επεξεργασία: Βέβαια, μπορεί να είναι και βλακείες αυτά που ρωτάω, δεν έχω καμια σχέση με φυσική ή θετικές επιστήμες. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Nαι, αλλά αυτό δεν είναι λογικό κατά κάποιο τρόπο; Δηλαδή, το νερό θερμοκρασίας 20 βαθμών σε ένα ποτήρι (λέμε τώρα), δεν μπορεί να αυξήσει τη θερμοκρασία του μόνο του.
επεξεργασία: Βέβαια, μπορεί να είναι και βλακείες αυτά που ρωτάω, δεν έχω καμια σχέση με φυσική ή θετικές επιστήμες. :(

αυτο λεει και η θεωρεια,επειδη ομως εχω να διαβασω κατι για την θερμοδυναμικη καπου στα 3-4 χρονια καλυτερα να συμβουλευτεις και αλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ο δεύτερος θερμοδυναμικός νόμος δεν μιλάει πουθενά για θερμοκρασίες, αλλά για την εντροπία, για την οποία λέει ότι σε απομωνομένο σύστημα ή μένει σταθερή (για αντιστρεπτές) ή αυξάνεται (για μή αντιστρεπτές).
Η εντροπία γενικά είναι ένα μέτρο της τάξης/αταξίας του συστήματος σε μικροσκοπικό επίπεδο. Αν έχουμε ένα κομμάτι γυαλί και το σπάσουμε, αυξάνουμε την εντροπία του συστήματος, γιατί αυξάνεται η αταξία. Η αύξηση της εντροπίας επίσης μα δείχνει ότι δεν πρόκειται μόνο του το κομμάτι γυαλί να ξανά ενωθεί, γιατί η διαδικασία είναι μή αντιστρεπτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top