Ανταλλαγή βιβλίων μέσω Ευδόξου

Seniorita.Irene

Νεοφερμένος

Η Seniorita.Irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Στην αρχή του εξαμήνου εστάλη από τον Εύδοξο e-mail που καλούσε τους φοιτητές να ανταλλάξουν τα παλιά τους πανεπιστημιακά συγγράμματα και να κερδίσουν πιστωτικές μονάδες, να κάνουν φίλους, να μπουν σε κληρώσεις κλπ. Κι εγώ από συνεργατικό ενδιαφέρον έβαλα δύο βιβλία για ανταλλαγή, αλλά κανείς δεν τα θέλησε τελικά. :redface:
Έχω πραγματικά απορία, υπήρξε κάποιος στο forum με θετικές εμπειρίες από αυτό το πρόγραμμα του Ευδοξου;
Τι έχετε γενικά να πειτε γι'αυτή την παροχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Εγώ έδωσα ένα βιβλίο και πήρα ένα βιβλίο.
Προσωπικά δεν έχω θέμα ούτε να χρησιμοποιήσω μεταχειρισμένα βιβλία, αλλά ούτε και να δώσω βιβλία που δεν θα μου χρειαστούν στο μέλλον
οκ, δεν μπορώ να ξέρω από τώρα τι θα μου χρειαστεί, αλλά πάνω κάτω είναι φανερό ότι ένα βιβλίο μηχανικής έχει περισσότερες πιθανότητες να μου φανεί χρήσιμο σε σύγκριση με το "Ιστορία των Επιστημών" ή το "Εργαστηριακή Φυσική" που απλά περιλαμβάνει οδηγίες για πειράματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Εγω δηλωσα να παρω ενα βιβλιο,αλλα το παιδι που μου εδωσε το συστημα δεν μου απαντησε ποτε οποτε και το πηρα μια βδομαδα μετα κανονικο καινουριο.Τωρα με το δευτερο εξαμηνο θα ξαναπροσπαθησω..θα δειξει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Μέχρι τώρα, έχω αποκτήσει ένα βιβλίο από άλλο φοιτητή μέσω του συστήματος ανταλλαγής.
Να τονίσω ότι μονάδες παίρνουν και οι δύο φοιτητές που συμμετέχουν στην ανταλλαγή, δηλαδή και αυτός που διαθέτει το βιβλίο και αυτός που το παραλαμβάνει.
Κατά την ανταλλαγή, ο παραλήπτης του βιβλίου δίνει έναν κωδικό ανταλλαγής στον άλλο φοιτητή ώστε εκείνος να τον συμπληρώσει στον Εύδοξο και να ολοκληρωθεί η ανταλλαγή, δηλαδή να πιστωθούν οι μονάδες στον λογαριασμό τους. Καλό είναι ο παραλήπτης να έχει ελέγξει αν το βιβλίο είναι σε καλή κατάσταση προτού αποδεχτεί την ανταλλαγή και δώσει τον κωδικό.
Η εντύπωση που έχω σχηματίσει είναι ότι πρέπει να κάνεις αρκετές ανταλλαγές για να πάρεις αξιόλογο βιβλίο εξαργυρώνοντας τις μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
με τις μοναδες αυτες μπορουμε να παρουμε οποιο συγγραμα μας ενδιαφερει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
με τις μοναδες αυτες μπορουμε να παρουμε οποιο συγγραμα μας ενδιαφερει ;
Σήμερα που έκανα τη δήλωση και πάτησα ''Συνέχεια'', μου έβγαλε μια λίστα με τίτλο ''Εξαργύρωση μονάδων από ανταλλαγές βιβλίων'', όπου οι διαθέσιμες επιλογές αφορούσαν μόνο σε βιβλία του Τμήματός μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Σήμερα που έκανα τη δήλωση και πάτησα ''Συνέχεια'', μου έβγαλε μια λίστα με τίτλο ''Εξαργύρωση μονάδων από ανταλλαγές βιβλίων'', όπου οι διαθέσιμες επιλογές αφορούσαν μόνο σε βιβλία του Τμήματός μου.

Πόσες μονάδες πρέπει όμως να συγκεντρώσει κανείς για να έχει το δικαίωμα να πάρει κάποιο βιβλίο; Και υπάρχει κάποια αντιστοιχία, δηλαδή όσες περισσότερες μονάδες, τόσο πιό ακριβό, ας πούμε, το βιβλίο που δικαιούσαι να πάρεις; Ξέρει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Τα εξηγει μια χαρα στον ευδοξο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Εχεις δίκιο, το βρήκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
1 μονάδα = 1 ευρώ. Η τιμή του κάθε βιβλίου αναγράφεται υπό τη μορφή μονάδων δεξιά στη λίστα δήλωσης συγγραμμάτων, αλλά και πατώντας το link για την εμφάνιση των αναλυτικών στοιχείων του βιβλίου. Τα εξηγεί κι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Σήμερα που έκανα τη δήλωση και πάτησα ''Συνέχεια'', μου έβγαλε μια λίστα με τίτλο ''Εξαργύρωση μονάδων από ανταλλαγές βιβλίων'', όπου οι διαθέσιμες επιλογές αφορούσαν μόνο σε βιβλία του Τμήματός μου.

βασικα σημερα μου λυθηκε αυτη η απορια, οταν κι εμενα μου την εβγαλε τη λιστα, οπου μπορουσα να επιλεξω οποιο βιβλιο ηθελα απο τις ειδικοτητες ηλεκτρονικης/ηλεκτρολογιας/πληροφορικης, επελεξα το βιβλιο που ηθελα, αλλα....
μου ελειπαν καπου 3 και κατι μοναδες για να το παρω


1 μονάδα = 1 ευρώ. Η τιμή του κάθε βιβλίου αναγράφεται υπό τη μορφή μονάδων δεξιά στη λίστα δήλωσης συγγραμμάτων, αλλά και πατώντας το link για την εμφάνιση των αναλυτικών στοιχείων του βιβλίου. Τα εξηγεί κι εδώ.
ασχετα με ο,τι λεει εκει, το βιβλιο που θελω κανει 60 € και εχει 40 μοναδες....
οποτε δεν ξερω τι παιζει....

https://www.tziola.gr/gr/PreviewBook.asp?ID=80
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Στον Εύδοξο λογικά έχει χαμηλότερη τιμή (άρα και λιγότερες μονάδες) από αυτήν που θα είχε αν πήγαινες να το αγοράσεις μόνος σου.
Εδώ λέει:
Η τιμή κοστολόγησης κάθε διδακτικού βιβλίου δεν μπορεί να υπερβαίνει το 70% της τιμής του χωρίς το Φ.Π.Α. στο ελεύθερο εμπόριο. Στην περίπτωση που η τιμή ενός διδακτικού βιβλίου υπερβαίνει το ανωτέρω ποσοστό, η τιμή του μειώνεται και ορίζεται στο 70% της τιμής του χωρίς το Φ.Π.Α στο ελεύθερο εμπόριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
So at the end of the day it's.. just useless? Λέω αν είναι βιβλία της σχολής δε θα τα 'παιρνες έτσι κι αλλιώς? Απλά μπαίνεις στη διαδικασία για να μη χαθούν όσα δε χρειάζεσαι κι αν, ξερωγώ, θες κι άλλα βιβλία απ' τα προτεινόμενα αφού σου δίνουν μόνο ένα no matter what.

Αν μας τα 'δινε στ' Αγγλικά θα ψηνόμουν πολύ για όλο αυτό, τώρα εντάξει, απλά παίζει να δώσω μόνο ότι πιάνει χώρο μετά από λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ποιο το νοημα να δινουν βιβλια σε ξενη γλωσσα;

εδω κανουμε αμαν να βρουμε κατι μεταφρασμενο στα Ελληνικα....
στην βιβλιοθηκη του τει μας παντως, τα πιο σκονισμενα βιβλια ειναι τα ξενογλωσσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Αρκετες φορες το ξενογλωσσο ειναι πολυ καλυτερο απο τα μεταφρασμενα που υπαρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
εγω παντως τουλαχιστον, δεν μπορω να μπαινω στη λογικη της μεταφρασης....
και η τεχνικη ορολογια στα ηλεκτρονικα, σε αντιθεση με ιατρικη, γεωλογια κτλ δεν ειναι ελληνογενης,
γεγονος που την καθιστά "βαριά ορολογία" για μενα...

επισης τα πιο αξιολογα βιβλια στα ηλεκτρονικα ειναι στα ιταλικα και τα ρωσικα, και γι αυτο εχω στο βαθος του μυαλου μου καποια στιγμη να μαθω(τουλαχιστον ιταλικα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στα γεωλογικά η ορολογία είναι κυρίως λατινική for the record.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
So at the end of the day it's.. just useless? Λέω αν είναι βιβλία της σχολής δε θα τα 'παιρνες έτσι κι αλλιώς? Απλά μπαίνεις στη διαδικασία για να μη χαθούν όσα δε χρειάζεσαι κι αν, ξερωγώ, θες κι άλλα βιβλία απ' τα προτεινόμενα αφού σου δίνουν μόνο ένα no matter what.

Αν μας τα 'δινε στ' Αγγλικά θα ψηνόμουν πολύ για όλο αυτό, τώρα εντάξει, απλά παίζει να δώσω μόνο ότι πιάνει χώρο μετά από λίγο.
Ναι, έτσι όπως είναι το σύστημα, δεν έχει να μας προσφέρει και πολλά. Θα έπρεπε να είχαμε τουλάχιστον τη δυνατότητα να επιλέξουμε βιβλία από όλα τα Τμήματα του Ιδρύματός μας. Μπορεί να θέλω να διαβάσω Ψυχολογία ξέρω γώ, why not?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top