Η δωρεάν διανομή βιβλίων προωθεί την μιζέρια

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Η διανομή βιβλίων τροφοδοτεί τη μιζέρια σε άτομα τα οποία έχουν έτσι και αλλιώς τέτοιες τάσεις. Πρόκειται για αυτούς που δεν παρακολουθούν μαθήματα στη σχολή τους, αυτοί που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να περνάνε τα μαθήματα. Ε ναι για αυτούς η δωρεάν διανομή ίσως και να τους κάνει κακό. Υπάρχουν όμως και άτομα (δόξα σοι ο Θεός), τα οποία ενδιαφέρονται πραγματικά και ξέρουν πως να εκμεταλλευτούν σωστά το τεράστιο αυτό προνόμιο της δωρεάν φοίτησης σε πανεπιστήμιο, πράγμα που σε άλλες χώρες είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ. Οπότε για αυτούς και μόνο τους φοιτητές (μέσα στους οποίους θέλω να πιστεύω ότι συμπεριλαμβάνομαι και εγώ), αξίζει να γίνεται η δωρεάν διανομή βιβλίων, χωρίς σε καμία περίπτωση να τροφοδοτείται η αδιαφορία για τη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosVou

Νεοφερμένος

Ο PanosVou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πάντως προωθεί- δεν προωθεί τη μιζέρια , φέτος αλλάζει ο τρόπος χορήγησης.Όλοι οι προπτυχιακοί θα χρσησιμοποιήσουν την υπηρεσία "Εύδοξος".
"
Η διαδικασία επιλογής και παραλαβής Συγγραμμάτων μέσω του Προγράμματος "Εύδοξος" θα ξεκινήσει από το ακαδημαϊκό έτος 2010-11.
Οι φοιτητές θα εισέρχονται μέσω του portal www.eudoxus.gr στο ΚΠΣ όπου και θα γίνεται η πιστοποίηση - εξουσιοδότησή τους (μέσω Shibboleth) με:
1. Όνομα χρήστη και
2. Κωδικό πρόσβασης, τα οποία έχουν λάβει από τις σχολές τους.


Στο ΚΠΣ θα μπορούν:

- να δουν όλα τα μαθήματα του Προγράμματος Σπουδών της Σχολής τους και τα αντίστοιχα Συγγράμματα
- να κάνουν προεπισκόπηση του εξωφύλλου, του οπισθόφυλλου, του πίνακα περιεχομένων και ενός ενδεικτικού αποσπάσματος από κάθε Σύγγραμμα
- να ενημερωθούν άμεσα για την τρέχουσα διαθεσιμότητα κάθε Συγγράμματος ανά πόλη καθώς και για τα σημεία παράδοσης στην πόλη τους
- να επιλέξουν Συγγράμματα για τα μαθήματα που παρακολουθούν το τρέχον εξάμηνο

Κατόπιν, ο φοιτητής θα καταχωρεί τον αριθμό του κινητού του τηλεφώνου ή/και το email του και θα λαμβάνει άμεσα από το ΚΠΣ ένα μήνυμα με τον κωδικό ΡΙΝ, με τον οποίο θα μπορεί να παραλαμβάνει τα επιλεγμένα Συγγράμματα από τα Σημεία Διανομής των αντίστοιχων Εκδοτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οταν σου δινουν κατι τσαμπα..Τοσο λιγοτερο το εκτιμας.Παραδειγμα:τα βιβλια που καινε καθε καλοκαιρι οι μαθητες.(Δεν τα θελετε...Δωστε τα στην ανακυκλωση).
Δεν ειμαι υπερ της δωρεαν διανομης των βιβλιων.
Θα προτιμουσα ενα συστημα οπου καποιος που δεν εχει τη δυνατοτητα να τα αγορασει,να προσφερει μερικες ωρες κοινωνικη εργασια στο πανεπιστημιο.(Για οσους εχει ο μπαμπακας λεφτα...Ας πανε να τα σκασουνε).
Ετσι και θα παιρνουν μια "Α" εμπειρια οι φοιτητες..Και θα διευκολυνεται το τμημα σε θεματα ελλειψης προσωπικου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αντί λοιπόν να ασχοληθείς με την προώθηση της ανακύκλωσης ή της ανταλλαγής συγγραμμάτων (στην πόλη που ήταν το σχολείο μου, γυμνάσιο και λύκειο, δεν υπήρχαν κάδοι ανακύκλωσης. Αν δεν έφερνε πέρσι το φροντιστήριό μου με καθαρά δική του πρωτοβουλία --που στην τελική δεν ήταν και υποχρεωμένοι να φέρουν-- θα έπρεπε να πάμε στη Ρόδο με λεωφορείο. Με τσάντες. Του Jumbo. Γεμάτες. Τις μεγάλες ναι) λες να κόψεις εντελώς τη δωρεάν διανομή μια και, προφανώς, όλοι χωρίζονται σε αυτούς που τους τρέχουν απ' τις τσέπες χάρτινα και σ' αυτούς που πεινάνε (€120 ο δεύτερος τόμος Ζώα που δε μας έδωσαν φέτος, από book depository --aka οι πιο φτηνές τιμές βιβλίων online, χαλαρά πιο φτηνές κι απ' τα περισσότερα βιβλιοπωλεία) και, να, απ' τη στιγμή που δεν έχουμε και ιδιαίτερο πρόβλημα ανεργίας και τα πανεπιστήμια αντί να πιέσουν προς αυτή την κατεύθυνση καλύτερα να καλύψουν τις κενές θέσεις με εθελοντές, ε, ας πάνε οι φοιτητές να καθαρίσουν τον κήπο.

ΤΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΚΑΦΕΔΕΣ ΔΗΛΑΔΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Οταν σου δινουν κατι τσαμπα..Τοσο λιγοτερο το εκτιμας.Παραδειγμα:τα βιβλια που καινε καθε καλοκαιρι οι μαθητες.(Δεν τα θελετε...Δωστε τα στην ανακυκλωση).
Δεν ειμαι υπερ της δωρεαν διανομης των βιβλιων.
Θα προτιμουσα ενα συστημα οπου καποιος που δεν εχει τη δυνατοτητα να τα αγορασει,να προσφερει μερικες ωρες κοινωνικη εργασια στο πανεπιστημιο.(Για οσους εχει ο μπαμπακας λεφτα...Ας πανε να τα σκασουνε).
Ετσι και θα παιρνουν μια "Α" εμπειρια οι φοιτητες..Και θα διευκολυνεται το τμημα σε θεματα ελλειψης προσωπικου.

Ωραία τα λες...θα καθαρίζουμε το Πανεπιστήμιο,θα φυλάμε το χώρο,θα μαγειρεύουμε,θα αλλάζουμε τις πρίζες...τόσοι θα 'μαστε ρε αδερφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ξερω ηδη δυο περιπτωσεις φοιτητων που γυρνανε στα χωρια τους γιατι τα λεφτα για εδω δε φτανουν...
νομιζω οτι αυτο ειναι η απαντηση στο τι προωθεί τη μιζερια τελικά
ενας τέτοιος φοιτητης στην ιατρικη χωρις δωρεαν συγγραματα τι θα εκανε?...

πλεον η μορφωση των πολιτων για ενα κρατος αντι για επενδυση θεωρειται εξοδο...
ας αφησουν το ποπολο αμορφωτο λοιπόν.
(οχι οτι βιβλια => μορφωση αλλα ειναι ενας δεικτης και αυτός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
ξερω ηδη δυο περιπτωσεις φοιτητων που γυρνανε στα χωρια τους γιατι τα λεφτα για εδω δε φτανουν...
νομιζω οτι αυτο ειναι η απαντηση στο τι προωθεί τη μιζερια τελικά
ενας τέτοιος φοιτητης στην ιατρικη χωρις δωρεαν συγγραματα τι θα εκανε?...

πλεον η μορφωση των πολιτων για ενα κρατος αντι για επενδυση θεωρειται εξοδο...
ας αφησουν το ποπολο αμορφωτο λοιπόν.
(οχι οτι βιβλια => μορφωση αλλα ειναι ενας δεικτης και αυτός)

ΠΦΦΦΦΦ,τι εννοείς "τι θα'κανε"?Άμα ήτανε μάγκας θα δούλευε οκτάωρο,θα παρακολουθούσε στη σχολή και θα διάβαζε και στο σπίτι μετά.Αρχικά θα διάβαζε από σημειώσεις,αλλά μόλις μάζευε κάνα φράγκο,θα διάβαζε από τα συγγράματά του!111!!!
Ε,άμα μιλάμε και για φοιτήτρια,με ένα οκτάωρο "δουλειά" τα 'χει βγάλει τα βιβλία της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ωραια. κριμα που δεν ειναι ολοι οι φοιτητες ετσι. ο κοσμος θα ηταν καλυτερος. ακομα καλυτερος θα ηταν βεβαια να μη χρειαζεται να ειναι ο σουπερμαν ο καθε φοιτητης και η κοινωνια να κανει αυτο που οφειλει.
γιατι σορυ, εγω προτιμω να εχω κ ζωή παραλληλα.
αμα το επιτρεπεις.
υποθετω οτι κ συ εχεις ζωή εκτος σχολης-δουλειας για να εχεις χρονο να γραφεις σε φορουμ το μεσημερι.

επισης
πολλες σχολες εχουν εργαστηρια κ χρειαζονται παρακολουθηση.


Ε,άμα μιλάμε και για φοιτήτρια,με ένα οκτάωρο "δουλειά" τα 'χει βγάλει τα βιβλία της.
τι ακριβως εννοεις με αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
ωραια. κριμα που δεν ειναι ολοι οι φοιτητες ετσι. ο κοσμος θα ηταν καλυτερος. ακομα καλυτερος θα ηταν βεβαια να μη χρειαζεται να ειναι ο σουπερμαν ο καθε φοιτητης και η κοινωνια να κανει αυτο που οφειλει.
γιατι σορυ, εγω προτιμω να εχω κ ζωή παραλληλα.
αμα το επιτρεπεις.
υποθετω οτι κ συ εχεις ζωή εκτος σχολης-δουλειας για να εχεις χρονο να γραφεις σε φορουμ το μεσημερι.

τι ακριβως εννοεις με αυτο?

Το τελευταίο μήνυμα του thread να διάβαζες,θα καταλάβαινες πως "παίζω"...
Έτσι,γιατί ομορφαίνει "το μεσημέρι" μου:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
χαχαχα καλα δεν προσεξα τιποτα ομως :Ρ
nice troll :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι τα πανεπιστημιακά ιδρύματα δαπανούν τεράστια ποσά για τα βιβλία των φοιτητών. Εκατομμύρια ευρώ τα οποία η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσαν αν διοχετευτούν αλλού!
Επίσης μόνο στην Ελλάδα υπάρχει το φαινόμενο της διανομής δωρεάν βιβλίων. Από το Δημοτικό έως το Πανεπιστήμιο. Φίλη μου σπούδαζε στην Ιταλία και κάθε φορά πλήρωνε όλα της τα βιβλία και επίσης έπρεπε να πληρώνει 8οο ευρώ το εξάμηνο για να μην τη διαγράψουν!
Ασφαλώς και δε μου άρεσε αυτά που μου είπε.
Είμαι υπέρ της δωρεάν διανομής βιβλίων! Υπάρχουν πανεπιστημιακά συγγράματα που αν πήγαινα να τα αγοράσω μόνος μου κοστίζουν έως και 100 ευρώ. Αν βάλεις ότι έχω κατά μέσο όρο 7 μαθήματα το εξάμηνο (παίρνω το ενδεχόμενο ότι υπάρχουν και φθηνά βιβλία) σημαίνει ότι θα πρέπει μέσα σε ένα μήνα να δαπανήσω τουλάχιστον 300-400 ευρώ για τα βιβλία που θα χρησιμοποιήσω έξι μήνες!
Και σκεφτείτε και παιδιά που σπουδάζουν σε άλλες πόλεις.

Δεν εννοώ ασφαλώς να τα περιμένουμε όλα έτοιμα. Καθώς είμαι από αυτούς που δουλεύουν παράλληλα και πιστέψτε με δεν είναι καθόλου εύκολο να τα συνδυάσεις και τα δύο.
Αλλά το θεωρώ ως ένα ατού. (Δημόσια πανεπιστήμια-δωρεάν βιβλία-δωρεάν σίτιση ή έστω με μικρή δαπάνη-να περάσεις στην πόλη που μένεις αν είσαι πολύτεκνος). Μπορεί να γκρινιάζουμε πολλές φορές αλλά σε άλλες χώρες τα πληρώνουν πανάκριβα όλα αυτά.

Απλώς θα πρέπει να το σεβόμαστε και όχι να φθάνουμε στα άκρα. Γιατία υτό το κακό έχουμε στην Ελλάδα. Αλλού δεν έχουμε παροχές και εκεί που υπάρχουν αντί να το σεβαστούμε φθάνουμε στα άκρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
To θέμα είναι να μην παίρνουμε συγράματα τα οποία δε χρειαζόμαστε απλώς για να κάνουμε βιβλιοθήκη.Στο δικό μου τμήμα σε 2 μαθήματα δεν έχουμε να διαβάσουμε ύλη από τα αντίστοιχα βιβλία αλλά από τις σημειώσεις των καθηγητών.Γιατί λοιπόν εμείς να παίρνουμε αυτά τα βιβλία το 1 από τα 2 κάνει 73 ευρώ? Το ίδιο θα ισχύει και για άλλες σχολές,δε μπορεί να μαστε πάλι πρωτοπόροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Δεν ξέρω σε εμάς είναι απαραίτητα τα συγγράματα. Όποτε έχω διαβάσει από το βιβλίο έχω γράψει 8 και 9. Επίσης τα βιβλία αυτά δεν είναι μόνο για το πανεπιστήμιο! Είναι και για τη μετέπειτα πορεία μας. Δεν ξέρω για άλλους αλλά τα δικά μας είναι πολύ καλά! Και δε θεωρώ ότι επιβαρύνουμε το Δημόσιο επειδή μας παρέχεται η δυνατότητα να μην πληρώνουμε τα βιβλία μας. Ας κάνουν από αλλού περικοπές.

Αλλά είμαι σίγουρος ότι αν τα πληρώναμε πάλι θα λέγαμε σε τί άδικη χώρα ζούμε και ζούμε σε κράτος δικαίου και πως είναι υποχρεωμένοι να μας πληρώνουν τα βιβλία. Είμαι 1000% ότι θα το λέγαμε. Οπότε να μη γκρινιάζουμε! Θεωρώ ότι πληρώνουμε πολλούς φόρους για να μη δικαιούμαστε παροχές.
Ωστόσο είμαι σύμφωνος σε οποιαδήποτε πρόταση εναλλακτική.

Και αν το πάρουμε έτσι εμένα μου φαίνεται πιο άδικο το γεγονός με τους τρίτεκνους. Σίγουρα είναι δυσβάστακτο το κόστος για μια οικογένεια να συντηρεί έναν φοιτητή σε άλλη πόλη αλλά δε γίνεται π.χ. το τμήμα μου να παίρνει κάθε χρόνο 70 - 80 φοιτητές και να έρχονται 150-200 από μεταγραφές. Δε μπορεί να λειτουργήσει το τμήμα. Υπάρχουν εργαστήρια που γίνονται 20:00 - 21:30 για να τηρηθεί το πρόγραμμα! Και τα τμήματα παίρνουν χρηατοδότηση ανάλογα με τους φοιτητές που έχει πάρει χωρίς αν υπολογίζονται οι μεταγγραφές. Τα αμφιθέατρα είναι φίσκα και δημιουργούνται τεράστια προβλήματα!
Επίσης είναι άδικο και για τις τετραμελείς οικογένειες. Σκεφτείτε ότι ένα παιδί ενός πολύτεκνου περνάει με πολύ λιγότερα μόρια από ένα άλλο παιδί.

Θα ήταν πιο ορθό να λαμβάνουν ένα επίδομα παρά να περνάνε στην πόλη τους! Επίσης ακόμα χειρότερα είναι όταν τα τμήματα έχουν τεράστια διαφορά μορίων και επηρεάζεται το επίπεδο. Δεν έχω κόμπλεξ ασφαλώς, απλώς παραθέτω τα προβλήματα με αυτό το σύστημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ειναι απαραδεκτο να αγοραζουμε εμεις οι φοιτητες τα βιβλια. Τα βιβλια πρεπει να δινονται δωρεαν. Ας υπαρχει καπου και η δωρεαν "παιδεια". Επιπλεον, τα βιβλια, οπως ξερετε, ειναι πολυ ακριβα και συγκεκριμενα σ' αυτο το εξαμηνο πρεπει να αγορασω ενα βιβλιο 50Ε, αφου ο Ευδοξος δεν καλυπτει και δευτερο τομο. Αναγκαστικα το δανειστηκα απο τη βιβλιοθηκη, γιατι το κοστος ειναι μεγαλο.Η αληθεια ειναι οτι δυσκολευομαι λιγο γιατι δε μπορω να σημειωσω τιποτα επανω. Μπορει, λοιπον, στο εξωτερικο οι φοιτητες να αγοραζουν τα βιβλια, αλλα στα ελληνικα πανεπιστημια προεχουν αλλες αλλαγες κι οχι τα βιβλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top