Online σημειώσεις μαθημάτων

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ρε παιδιά ποια φωτοτυπάδικα και ποιες παρατάξεις;"e-learning" δεν έχετε στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου/Τ.Ε.Ι. σας;
Εμάς στο Τ.Ε.Ι. έχουν ανέβει σ'όλα σχεδόν τα μαθήματα οι διαλέξεις των καθηγητών και η ύλη των εξετάσεων για το καθένα!Σε κάποια μάλιστα έχουν ανέβει και λυμένα θέματα παλαιότερων εξεταστικών!Και φυσικά ΔΩΡΕΑΝ...
Κάθεσαι διαβάζεις πάνω σε αυτά,για όποια απορία έχεις πας στον καθηγητή να σε βοηθήσει και δίνεις!

Αν αυτά μαζί με το σύγγραμμα δεν σας είναι αρκετά,καλύτερα πηγαίνετε και παρακολουθήστε οι ίδιοι το μάθημα στο οποίο δυσκολεύεστε!
Γιατί αν περιμένετε "special" σημειώσεις απ'τους άεργους κηφήνες που κάθονται στα γαλαζοπράσινα τραπεζάκια και δεν ξέρουν πόσο κάνει 2+3 ή απ'τα φωτοτυπάδικα των οποίων τα "αφεντικά" δεν έχουν περάσει ούτε απ'έξω απ'τη σχολή σας και απλώς πουλάνε ό,τι τους "σερβίρουν" χωρίς να ελέγχουν λάθη ή παραλείψεις (=του φοιτητή απ'τον οποίο προέρχονται),απλά καήκατε...\\

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το thread Σημειώσεις από φωτοτυπάδικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Αν αυτά μαζί με το σύγγραμμα δεν σας είναι αρκετά,καλύτερα πηγαίνετε και παρακολουθήστε οι ίδιοι το μάθημα στο οποίο δυσκολεύεστε!
Αυτός είναι ο πιο ορθόδοξος τρόπος. Έλα όμως που κάποιοι βαριούνται να πάνε στο μάθημα γιατί το θεωρούν χάσιμο χρόνου κι έτσι τρέχουν να πάρουν τα ετοιματζίδικα λίγο πριν την εξεταστική...:whistle: (δεν αναφέρομαι σε όλες τις περιπτώσεις φοιτητών, αλλά στους τεμπέληδες)
"e-learning" δεν έχετε στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου/Τ.Ε.Ι. σας;
Εμάς στο Τ.Ε.Ι. έχουν ανέβει σ'όλα σχεδόν τα μαθήματα οι διαλέξεις των καθηγητών και η ύλη των εξετάσεων για το καθένα!Σε κάποια μάλιστα έχουν ανέβει και λυμένα θέματα παλαιότερων εξεταστικών!Και φυσικά ΔΩΡΕΑΝ...
Κάθεσαι διαβάζεις πάνω σε αυτά,για όποια απορία έχεις πας στον καθηγητή να σε βοηθήσει και δίνεις!
off: Τυπικά αυτό πρέπει να γίνεται. Στο ΑΠΘ έχουμε το blackboard, αλλά από όσα μαθήματα έχω κάνει μέχρι στιγμής, δυσκολεύομαι να θυμηθώ κάποιο που να υπήρχαν ανεβασμένες σημειώσεις ολοκληρωμένες και παλιά θέματα...Μόνο κάτι σκόρπιες σημειώσεις έχω δει που κάπνισε στον καθηγητή να ανεβάσει ή την ύλη σε μερικά από αυτά. Μακάρι να είχαμε όλες αυτές τις ''πολυτέλειες'' φίλε μου, αλλά βλέπεις, δεν ενδιαφέρονται όλοι οι καθηγητές το ίδιο για την εξέλιξη των φοιτητών τους και την παροχή ολοκληρωμένης γνώσης...
Έχω αρκετά παραδείγματα να αναφέρω από τη σχολή μου όπου το μάθημα δεν γίνεται σωστά επειδή δεν υπάρχουν σημειώσεις στο internet για την πλήρη κάλυψη του αντικειμένου... Τι να κάνεις σε αυτές τις περιπτώσεις; Να υποδείξεις στο καθηγητή, που είναι το ''αφεντικό'', τον τρόπο διδασκαλίας;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αυτό φίλε μου είναι θέμα το οποίο πρέπει να το κοιτάξει και ο σύλλογος φοιτητών του τμήματός σου (ή όποιο "όργανο" τέλοσπάντων σας εκπροσωπεί) να πιάσει έναν-έναν τους καθηγητές και να απαιτήσει το αυτονόητο που ορίζει ο νόμος ΠΛΕΟΝ (αν υπάρχει τρόπος) εφόσον δεν συμμορφώνονται οι ίδιοι!
Εκτός αν είναι τόσο μεγάλη υπόθεση και κόπος να ανεβάζουν ΜΙΑ φορά το εξάμηνο μερικά pdf ή τους βολεύει να μοιράζουν θέματα της πλάκας οι παρατάξεις και τα διάφορα παραμάγαζα (στα οποία ενδεχομένως έχουν και ποσοστά)...

Σ'εμάς π.χ. σε 2 μόνο θεωρίες δεν ανέβηκε τίποτα κι αυτό γιατί ο καθηγητής είναι έκτακτος κι ετοιμάζεται για δρόμο απ'τον ερχόμενο μήνα (που και πάλι ήταν υποχρεωμένος να το κάνει)...δεν ξέρω αν είμαστε εμείς τόσο super σχολή που όλα δουλεύουν ρολόι,αλλά δεν μου φαίνεται πολυτέλεια κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Έχουμε φτάσει στο σημείο να ζητούμε το αυτονόητο. Κοίτα, σε κάποια μαθήματα μπορεί όντως να είναι αχρείαστες οι επιπλέον σημειώσεις γιατί ενδεχομένως να καλύπτονται όλα μέσα στο μάθημα και το σύγγραμμα να είναι εύπεπτο και να ακολουθείται πιστά στη διδασκαλία...αλλά πώς να το κάνουμε, σε κάτι μαθηματικά, θερμοδυναμικές, οργανικές, μηχανικές ρευστών κλπ είναι απαραίτητο να ανεβαίνουν συμπληρωματικές σημειώσεις στο internet γιατί είναι πολύ δύσκολο να καλυφθεί η ύλη, όπως θα έπρεπε, μέσα σε περιορισμένο πρόγραμμα -ειδικά όταν το σύγγραμμα είναι ό,τι να 'ναι.
Αυτό που έχω καταλάβει από μερικούς καθηγητές είναι ότι διδάσκουν τα απολύτως απαραίτητα στους φοιτητές ώστε να βγάλουν ύλη για την εξεταστική και περισσότερο ασχολούνται με άλλα, ενδοπανεπιστημιακά θέματα που φαίνεται ότι τους ενδιαφέρουν περισσότερο...Πού χρόνος για σημειώσεις...
Μακάρι η αξιολόγηση των καθηγητών που ξεκίνησε από φέτος να ασκήσει πίεση σε όσους δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους (αν και αμφιβάλλω για το αν θα ληφθεί σοβαρά υπόψη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μακάρι η αξιολόγηση των καθηγητών που ξεκίνησε από φέτος να ασκήσει πίεση σε όσους δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους (αν και αμφιβάλλω για το αν θα ληφθεί σοβαρά υπόψη).

Θα κάνει δουλειά η αξιολόγηση γιατί θα πάρει φωτιά ο κώλος τους για την εξέλιξη....

Σημειώσεις, με την έννοια που κρατάνε οι φοιτητές σημειώσεις, δεν είναι υποχρεωμένοι να ανεβάζουν οι καθηγητές πουθενά και για κανένα λόγο. Καλό θα είναι να γίνει μια διαφοροποίηση από τον λεγόμενο "φάκελο" που είναι στην ουσία άλλο ένα "βιβλίο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top