Δυνατότητα παρακολούθησης μαθήματος από άλλο τμήμα

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι μπορείς να επιλέξεις από άλλο τμήμα μάθημα πχ φοιτητής φυσικού να επιλέξει μάθημα από το πληροφορικό..
Τί ξέρετε για αυτό; Που μπορώ να δω πόσα τέτοια μαθήματα δικαιούμαι και αν αντικαθίστανται ας πούμε με μαθήματα της σχολής σου.. αν όχι τότε το μόνο που κερδίζεις είναι οι γνωσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αυτό που λές αφορά τα επιλογής μαθήματα.Πχ στη νομική μπορείς να διαλέξεις επιλογής κοινωνιολογία το οποίο είναι μάθημα του τμήματος πολιτικών επιστημών.Δε μπορείς να ανταλάξεις μαθήματα αν κατάλαβα σωστά αυτό που λες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
οκ thanks..αν ξέρει κανεις άλλος κάτι ας πει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LeftNorth

Νεοφερμένος

Ο LeftNorth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι μπορείς να επιλέξεις από άλλο τμήμα μάθημα πχ φοιτητής φυσικού να επιλέξει μάθημα από το πληροφορικό..
Τί ξέρετε για αυτό; Που μπορώ να δω πόσα τέτοια μαθήματα δικαιούμαι και αν αντικαθίστανται ας πούμε με μαθήματα της σχολής σου.. αν όχι τότε το μόνο που κερδίζεις είναι οι γνωσεις;

Στη δική μας σχολή, μπορούμε να παρακολουθήσουμε μαθήματα και άλλων τμημάτων, μέχρι και για 10 διδακτικές μονάδες κατανεμημένες στα εξάμηνα.
Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι μπορείς να πάρεις ένα μάθημα άλλου τμήματος, η βαθμολογία του οποίου θα μετρήσει σαν δικό σου μάθημα επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
α..σε μας δλδ που έχουμε μαθήματα επιλογής από το 6ο εξάμηνο θα μπορώ αντί να πάρω τα 4 ας πούμε επιλογής που πρέπει από τη σχολή μου να πάρω 3 και 1 από άλλο τμήμα; (οι αριθμοί είναι ενδικτικοί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όχι babisgr.Τα επιλογής είναι ότι γράφεται στον οδηγό σπουδών σου.Δε μπορείς να διαλέξεις.Απλά μπορεί κάποιο μάθημα να γίνεται συνδιδασκαλία με κάποιο άλλο τμήμα.Θα σου φέρω ξανά το παράδειγμα της νομικής.Αν πας στο https://www.law.auth.gr στο πρώτο εξάμηνο έχει 3 επιλογής.Το ένα είναι από το οικονομικό(όπου γίνεται συνδιδασκαλία με τους φοιτητές του εν λόγω τμήματος) και το δεύτερο από τις πολιτικές επιστήμες που γίνεται ακριβώς το ίδιο.Υπάρχουν όμως και τμήματα που δεν κάνουν συνδιδασκαλίες ούτε έχουν επιλογής από άλλα τμήματα .Τέτοια τμήματα είναι τα ΜΜΕ,η δασολογια,η γεωπονία...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Όχι babisgr.Τα επιλογής είναι ότι γράφεται στον οδηγό σπουδών σου.Δε μπορείς να διαλέξεις.Απλά μπορεί κάποιο μάθημα να γίνεται συνδιδασκαλία με κάποιο άλλο τμήμα.Θα σου φέρω ξανά το παράδειγμα της νομικής.Αν πας στο https://www.law.auth.gr στο πρώτο εξάμηνο έχει 3 επιλογής.Το ένα είναι από το οικονομικό(όπου γίνεται συνδιδασκαλία με τους φοιτητές του εν λόγω τμήματος) και το δεύτερο από τις πολιτικές επιστήμες που γίνεται ακριβώς το ίδιο.Υπάρχουν όμως και τμήματα που δεν κάνουν συνδιδασκαλίες ούτε έχουν επιλογής από άλλα τμήματα .Τέτοια τμήματα είναι τα ΜΜΕ,η δασολογια,η γεωπονία...:)

Βέβαια εκτός από τα επιλογής υπάρχουν και τα ελεύθερης επιλογής που προσφέρονται από άλλα τμήμα(και δεν αναγράφονται στον οδηγό σπουδών του τμήματος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δε ξέρω που το είδες αυτό αλλά σε τμήμα του ΑΠΘ εγώ δεν το έχω δει.Στο δικό σου μπορεί να τα έχει και στο site.Εδώ όχι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Δε ξέρω που το είδες αυτό αλλά σε τμήμα του ΑΠΘ εγώ δεν το έχω δει.Στο δικό σου μπορεί να τα έχει και στο site.Εδώ όχι.;)
Οκ,π.χ. στον οδηγό σπουδών μου αναφέρει οτι μπορώ να πάρω μέχρι και 3 μαθήματα επιλογής από άλλα τμήματα-βέβαια δεν αναφέρει ποιά μαθήματα αφού η λίστα είναι τεράστια,τα γράφει όμως αναλυτικά στην ηλεκτρονική γραμματεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαι εδώ τα έχει:P.Είναι καλή κίνηση αλλά δυστυχώς αυτό το...ιδρυμα που σπουδάζουμε δε ξέρει από τέτοια:(.Bέβαια η δασολογία έχει από το 2ο έτος κατευθύνσεις όπου κάνουε 2-3 μαθήματα κορμού ανά εξάμηνο και από τα υπόλοιπα παίρνουμε 7 από την κατεύθυνση μας και 5 από μια δεύτερη κατεύθυνση;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Και σε μας έτσι είναι ... για να συμπληρώσουμε μαθήματα παίρνουμε από άλλες κατευθύνσεις και από κάποια γενικής επιλογής..Ευχαριστώ πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top