Αριθμός εισακτέων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση 2011-2012

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
ισως ακουστει λιγο κουφο αλλα... :P
αν για καποια σχολη εχει απομεινει μια τελευταια θεση και εγω την εχω ως 1η επιλογη εχοντας γραψει 16.000 μορια, ενω καποιος αλλος την εχει ως 5η επιλογη (και ενω στις 4 προηγουμενες δεν περναει) εχει γραψει 16.001, ποιος απ τους 2 μας θα παρει τη θεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Θα περάσει ο άλλος, στην περίπτωση που δεν βρει κενή θέση στις 4 πρώτες επιλογές του. Αν βρει κενή θέση σε κάποια από τις 4 πρώτες επιλογές του, θα περάσει εκεί, και εσύ στην σχολή που θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Θα περάσει ο άλλος, στην περίπτωση που δεν βρει κενή θέση στις 4 πρώτες επιλογές του. Αν βρει κενή θέση σε κάποια από τις 4 πρώτες επιλογές του, θα περάσει εκεί, και εσύ στην σχολή που θέλεις.

οκ. ευχαριστω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
μια απορια.
επειδη φετος μερικες επαρχιακες σχολες δεν θα παρουν ουτε εναν φοιτητη; τι θα γινει με αυτες αυτο σημαινει πως δεν θα λειτουργησουν ξανα; ακομη και καλες σχολες οπως εμποριας και διαφ. κλπ.
παραδειγμα αν καποιος ειναι 2ο ετος σε μια σχολη σαν αυτη μεταφερεται σε αλλο τμημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Όχι, συνεχίζει να σπουδάζει στο εκεί που σπούδαζε, απλά το Τμήμα του από το ακαδημαικό έτος 2011-2012 δεν θα πάρει νέους φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotaly

Νεοφερμένος

Η fotaly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μπερδευτικα λιγο... αν μια σχολη λεει οτι ο αριθμος εισακτεων ειναι 85 και συνολο ειδικων θεσεων ειναι 35 το 10% τον θεσεων βγαινει απο το 85???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Μπερδευτικα λιγο... αν μια σχολη λεει οτι ο αριθμος εισακτεων ειναι 85 και συνολο ειδικων θεσεων ειναι 35 το 10% τον θεσεων βγαινει απο το 85???
Μάλλον ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Πέρσι το Πληροφορικό Θεσ/νίκης είχε για το 100% των θέσεων 65 εισακτέους.. Φέτος λέει η εγκύκλιος πως αριθμός εισακτέων είναι 65 και το σύνολο των ειδικών θέσεων 20.. Δήλαδή φέτος θα πάρουν περισσότερους;:hmm:

Το ίδιο και για το Μαθηματικό: θα δεχτούν 160 άτομα συν το ειδικό των 60 ατόμων;

Έτυχε μόνο σε αυτά τα τμήματα που είδα να είναι έτσι; να πέρνουν δηλαδή περισσότερους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Μπάμπη, το σύνολο ειδικών θέσεων αφορά στα παιδιά που μέχρι πέρσι θα έπαιρναν μεταγραφή. Πέρσι όπως λες, το 100% των θέσεων ήταν 65, και μαζί με τις μεταγραφές μπορούσε να φτάσει και στα 150 άτομα αυτό το νούμερο. Φέτος είναι προκαθορισμένο: 65 κανονικές θέσεις και 20 ειδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ευχαριστώ!


Αυτό όμως που λένε ότι οι βάσεις σε αυτές τις σχολές δε θα πέσουν γιατί καταργούνται οι μεταγραφές προφανώς δεν έχει λογική. Έτσι δεν είναι; Αφού οι μεταγραφόμενοι δεν καθόριζαν τη βάση της σχολής στην οποία μεταγράφονταν..
Θα μου πείτε βέβαια δε μπορείς να προβλέψεις βάσεις και τέτοια, αλλά αυτό γιατο οποίο θέλω απάντηση είναι η λογική που λένε για τους μεταγραφομενους (που δεν ισχύουν πλέον) ότι θα επηρεάσουν τη βάση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Οι μεταγραφόμενοι καθόριζαν εκεί που μπαίναν όμως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ναι όμως δε νομίζω (λόγω της υψηλής βάσης) ότι έμπαινε κανείς Μαθηματικό ή Πληροφορικό Θεσσαλονίκης και μετά έπαιρναν μεταγγραφή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Οι υπο μεταγραφή φοιτητές φέτος, θα δηλώσουν μόνο τις σχολές που είναι κοντά στην κατοικία τους, σε πρώτη φάση. Αν θέλεις να πάρεις μεταγραφή λοιπόν, ή μάλλον, για να το πω λίγο καλύτερα, αν θέλεις να πάρεις μια από τις ειδικές θέσεις των πανεπιστημίων, θα πρέπει πρώτα να περάσεις σε μια σχολή της πόλης σου, και μετά να διεκδικήσεις μια από τις ειδικές θέσεις σε αντίστοιχο τμήμα. Αυτό φυσικά γίνεται για να μην μπορεί να περάσει στο Χ κουτσοχώρι ο Αθηναίος ή Σαλονικιός μαθητής, που οι βάσεις στην πόλη του είναι μεγάλες, και να πάρει μεταγραφή στην πόλη του σαν κύριος επειδή έχει μέσον.

Φυσικά ακόμη δεν έχει διευκρινιστεί 100% το πως ακριβώς θα μοιραστούν αυτές οι ειδικές θέσεις. Για παράδειγμα, εντάξει, δηλώνω εγώ την Α σχολή, αλλα θα μπω στις κανονικές ή στις ειδικές θέσεις σε πρώτη φάση; Θα δείξει στην πράξη.

Όπως και να'χει, αυτή η νέα παράμετρος θα δώσει πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι όμως δε νομίζω (λόγω της υψηλής βάσης) ότι έμπαινε κανείς Μαθηματικό ή Πληροφορικό Θεσσαλονίκης και μετά έπαιρναν μεταγγραφή..

Aυτό που λέω ισχύει για τμήματα της περιφέρειας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Φυσικά ακόμη δεν έχει διευκρινιστεί 100% το πως ακριβώς θα μοιραστούν αυτές οι ειδικές θέσεις. Για παράδειγμα, εντάξει, δηλώνω εγώ την Α σχολή, αλλα θα μπω στις κανονικές ή στις ειδικές θέσεις σε πρώτη φάση; Θα δείξει στην πράξη.

Από ότι γνωρίζω (και είναι και το λογικό) πρώτα θα διαγωνισθείς για το 100% ας πούμε και αν δε περάσεις μετά θα διαγωνισθείς για τις ειδικές θέσεις.. Προφανώς βέβαια οι ειδικές θέσεις θα έχουν κατώτερη βάση από το "κύριο" κορμό εισακτέων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαι εγώ αυτό άκουσα.Μάλιστα είπαν ότι αυτό θα δηλώνεται στη μηχανογράφηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vamos3

Νεοφερμένος

Ο Vamos3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
να ρωτησω κατι...εγω που ανηκω σε ειδικη κατηγορια, συγκεκριμενα εχω συγγενη με αναπηρια, τι χαρτια θα πρεπει να εχω ακριβως για να συμπεριληφθω σε αυτες τις κατηγοριες και απο που? ρωτησα στο σχολειο αλλα δεν ηξεραν να μου απαντησουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top