Ενσωμάτωση των ΤΕΙ στα ΑΕΙ

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
φιλη*:P

Ναι , η αληθεια ειναι οτι μπηκα στη σχολη γεματη χαρα και ενθουσιασμο να σπουδασω αυτο που με τοσο κοπο και αλλες τοσες θυσιες ονειρεομουν.Και βγαινω με μια μεγαααααααλη λυπη.Λυπη,οχι απο αποψη σπουδων,αν με ρωτας εξακολουθω να εχω τον ιδιο ενθουσιασμο που ειχα και οταν πρωτομπηκα για το αντικειμενο( ειμαι στο τμημα marketing στο ΤΕΙ Αθηνας),αλλα λυπη για αλλα θεματα,απο την αποψη οτι τιποτα δεν ειναι οργανωμενο,οτι ετρεξα ακομα και για δεδομενα πραγματα που δεν ηταν δικη μου δουλεια αλλα της γραμματειας,των καθηγητων ή του γραφειου διασυνδεσης.


Συμφωνώ απόλυτα φίλη μου ήθελα να πω:P:hehe:
Να ΄τανε μονο η ανοργανωσια και το τρεξιμο που το τρωω και γω στην μαπα οσο καιρο φοιτω..
Ειναι αλλα 1000 θεματα που πρεπει να γινει κατι για αυτα...
ΤΕΙ Θεσσαλονικης here..

Οσο για αυτο που ειπες
Ναι , η αληθεια ειναι οτι μπηκα στη σχολη γεματη χαρα και ενθουσιασμο να σπουδασω αυτο που με τοσο κοπο και αλλες τοσες θυσιες ονειρεομουν.Και βγαινω με μια μεγαααααααλη λυπη.Λυπη,οχι απο αποψη σπουδων,αν με ρωτας εξακολουθω να εχω τον ιδιο ενθουσιασμο που ειχα και οταν πρωτομπηκα για το αντικειμενο

εχω να πω οτι εκφραζει απολυτα και την δικη μου περιπτωση:)
Δηστυχως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ρε παιδιά, αξίζουν όσοι μαθητές εισάγονται σε Τμήματα Πανεπιστημίων π.χ. Ιατρικής, Μαθηματικών, Χημείας, Φαρμακευτικής, Νομικής,...κτλ; Αν δεν δώσουμε μια ξεκάθαρη απάντηση πρώτα σε αυτό, όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ...Αυτή την στιγμή δεν πρέπει να μας απασχολεί αν τα ΤΕΙ θα μετονομαστούν ή όχι σε ΑΤΕΙ αλλά θα έπρεπε να μας απασχολεί το πως θα βγούν από το τέλμα της ισοπέδωσης, της πλήρους απαξίωσης, της επιστημονικής αφάνειας, της κακουργηματικής διαφθοράς τα Ελληνικά Ιδρύματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (ΑΕΙ και ΤΕΙ). Όπως επίσης και το πως στα Ελληνικά Ιδρύματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης αρχίσουν και εισάγονται μόνο ποιοτικοί μαθητές από το λύκειο και όχι μια μάζα κακών και μετρίων μαθητών...οι οποίοι εισάγονται στο Πανεπιστήμιο ή στο ΤΕΙ επειδή «πουλάει» και είναι της «μόδας». Σε πολλά Πανεπιστημιακά Τμήματα υψηλών μορίων, πολλοί φοιτητές για παράδειγμα, δεν ξέρουν να λύσουν ένα αόριστο ολοκλήρωμα που το μαθαίνει κανείς υποτίθεται στην 3η λυκείου θετική ή τεχνολογική κατεύθυνση...Τελικά μήπως κοροϊδεύομαστε όλοι μαζί και είμαστε «συνένοχοι» στην καταστροφή;

Την λύπη που αναφέρει η Όλγα πιο πάνω την αισθάνομαι και εγώ. Αισθάνομαι ακριβώς όπως το περιγράφει η ίδια. Τώρα καταλαβαίνω ότι τίποτε δεν είναι αυτονόητο και δεδομένο στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Αν θέλει να μάθει κάποιος, να πει ότι έμαθε κάτι στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο, πρέπει να ψάξει μόνος του σε βιβλία και στο ίντερνετ (καλογραμμένες σημειώσεις pdf από ξένα Πανεπιστήμια). Αν δεν ψάξει, τότε απλά δεν θα μάθει τίποτα.

Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο (φαντάζομαι και ΤΕΙ) δεν σου μαθαίνει τίποτα με δική του πρωτοβουλία. Απλά διδάσκουν μια ύλη λες και είναι σχολείο. Πρωταρχικός στόχος του Ελληνικού Πανεπιστήμιου (όπως και των ΤΕΙ) είναι να βγει η ύλη με κάποιον τρόπο, ακόμη και η Γη να γυρίσει ανάποδα. Συνεπώς, είναι ένα σχολείο για παιδιά άνω των 18 ετών. Καμία δημιουργική σκέψη. Μια μεγάλη μερίδα καθηγητών που απλά ξύνεται και χτενίζεται διδάσκοντας ακόμη και μαθήματα χωρίς περιεχόμενο ή και με αλληεπικάλυψη ύλης με άλλα μαθήματα (απλά για να διδάσκουν κάτι και να πληρώνονται), μια μερίδα καθηγητών που κάνει «έρευνα» και δεν κάνει μάθημα αλλά μόνο σεμινάρια ή και κομματικές ημερίδες (δηλ., σεμινάρια πάσης φύσεως και πάσας μαλακίας) και μια πολύ μεγάλη μερίδα φοιτητών που δεν ξέρει γιατί πέρασε στο Πανεπιστήμιο ή στο ΤΕΙ. Απλά όλοι είναι στον λυπηρό και αδιέξοδο μικρόκοσμό τους ζώντας με ψεύτικες μικροχαρές και άφθονη υποκρισία (π.χ. σκονάκια, παπαγαλία, αντιγραφές, βρίσιμο, καταλήψεις, μπουζούκια κάθε σάββατο,..κτλ) και το πως η μια μερίδα (φοιτητές) θα κοροϊδέψει την άλλη μερίδα (καθηγητές) και αντίστοφα. Δηλαδή, καμία όμορφη ανησυχία για το θέμα «σπουδές». Κανένας στόχος. Τίποτε το διαφορετικό. Παρά μόνο ενδιαφέρον για την ικανοποίηση πάσης φύσεως εκτός μελέτης και η ανώδυνη λήψη ενός κενού πωπόχαρτου με το όνομα πτυχίο....το οποίο κανείς δεν εξετάζει αν το αξίζει αυτός που το επιδιώκει. ;) Και όχι μόνον αυτό. Επίσης μετά αυτός ή αυτή θα απαιτεί και εργασιακά δικαιώματα σε μια επιστήμη που δεν έμαθε ποτέ. Αυτό λέγεται ηθική και νοητική κατάντια. Αυτό εν όλίγοις είναι ο ακαδημαϊκός πολιτισμός που παράγεται στην Ελληνική τριτοβάθμια εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Μμμ...:hmm:Δε νομίζω... Δεν υπαρχουν ίδια τμήματα σε ΑΕΙ με ΤΕΙ.

Μηχανολογίας-Μηχανολόγων Μηχανικών (Mechanical Engineering στα English)
Νοσηλευτικής Τ.Ε.Ι.-Πανεπιστήμιο,Διοίκησης Επιχειρήσεων Τ.Ε.Ι.-Πανεπιστήμιο...

Βαριέμαι να τα γράφω όλα ας αναλάβει κάνας άλλος...

Υ.Γ. Εκφράσεις του style "στα Τ.Ε.Ι. γίνεται χαμός...χωρίς να θέλω να απαξιώσω κ.λπ." μου θυμίζουν το χιουμοράκι που έκανε ο Λαζόπουλος,κατηγορώντας κάποιον και λέγοντας στη συνέχεια "με όλο το σεβασμό"!Μας δουλεύετε ρε;

Συμφωνω απολυτα φιλε μου.
Χιλια χρονια να μην μας κανουν ανωτατους γιατι πολυ δεν αξιζει το ΤΕΙ να γινει ΑΤΕΙ.Μεσα στα ιδρυματα επικρατει Ο χαμος.Υπαρχουν τοσα πολλα θεματα τα οποια απασχολουν φοιτητες και καθηγητες και εκει οι υπευθυνοι του εκπαιδευτικου συστηματος δεν κοιτανε να τα επιλυσουνε αλλα εστιαζουν σε ανουσια θεματα,ενα απο αυτα ειναι το να προστεθει το Α μπροστα απο το ΤΕΙ.
Ειμαι 2ο ετης και εχω αηδιασει πραγματικα με την κατασταση των πραγματων.Φανταζομαι εσυ σαν 4ο ετης τι θα εχεις τραβηξει και τι θα εχεις δει...

Ρε μάγκα,που ξέρεις εσύ τι "αξίζω" εγώ (και ο κάθε φοιτητής Τ.Ε.Ι.) και τι όχι;!
Αν δε σ'αρέσει το Τ.Ε.Ι. τι κάθεσαι;Σε πιέζει κανείς;

Σήκω φύγε,πάνε σε καμιά Αγγλία κι άσε εμάς στην ησυχία μας να κάνουμε τη δουλειά μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ποιος μίλησε για του φοιτητές;
Αποκάλεσα εγώ τους φοιτητές των ΤΕΙ βλάκες ή τους απαξίωσα;
Φοιτητής ΤΕΙ είμαι και εγώ και ξέρω πολύ καλά τι αξίζει ο καθένας.
Οι φοιτητές των ΤΕΙ και των ΑΕΙ αξιζουν πολλα,οι σχολές όμως όχι και αυτό γιατι υπάρχει κακη οργάνωση,κακές υποδομές και και και.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Είτε μιλάς για τους φοιτητές,είτε για τα Τ.Ε.Ι. ή τα Πανεπιστήμια τα ίδια,όποιος σέβεται τον εαυτό του και τις σπουδές του πίστεψέ με δεν μπορεί να κάθεται να σ'ακούει!
Δεν μπορείς να λες "Τ.Ε.Ι." και να βγάζεις τους φοιτητές στην απ'έξω!Οι φοιτητές τους τι είναι;Περαστικοί;!
Οι φοιτητές είναι που αντιπροσωπεύουν σε μεγάλο βαθμό την ποιότητα και δυναμική ενός ιδρύματος!Πόση όρεξη έχουν,τι εκπαιδευτικό υπόβαθρο κ.λπ.

Εσύ φαίνεται,είσαι της παλιάς καλής "σχολής" του "φταίνε όλοι οι άλλοι,εκτός από μένα"...εγώ πάλι είμαι του "τα φάγαμε όλοι μαζί"!

Σε κάποια πράγματα είμαστε πίσω,σε κάποια είμαστε σε καλό επίπεδο!Τα προβλήματα τα ξέρουμε και κάνουμε ό,τι μπορούμε απ'την πλευρά μας...
Από εκεί και πέρα,αν εσύ αρέσκεσαι στο να "χέζεις στο σαλόνι σου" μηδενίζοντας τους πάντες και τα πάντα,δικαίωμά σου μεν,θα την "ακούσεις" δε...

Υ.Γ. Είναι γενικό το φαινόμενο,να μπαίνουν ορισμένοι σαν εσένα,να λένε τις ίδιες παπάρες που ακούμε εδώ και δεκαετίες,τη στιγμή που οι ίδιοι είναι "μέρος" του "προβλήματος" και απλά πετάνε αετό!
Το'χει το internet φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Παιδιά ΤΕΙ ή ΑΕΙ ένα είναι το θέμα..Αυτός που θα έχει τη δουλίτσα του και θα βγάζει το ψωμάκι του θα είναι μια χαρά..Η αγορά εργασία μας χρειάζεται όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αρχή με τις σχολές χαμηλής ζήτησης
Δευτέρα, 28 Μαρτίου 2011 10:47 πμ

«Καλλικράτης» και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με καταργήσεις και συγχωνεύσεις ΑΕΙ-ΤΕΙ



Αθήνα: «Λουκέτο» σε περίπου 60 τμήματα περιφερειακών ΤΕΙ χαμηλής ζήτησης αναμένεται να βάλει το υπουργείο Παιδείας εφαρμόζοντας τον «Καλλικράτη» και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Στα σχέδια του υπουργείου είναι να καταργηθούν περιφερειακά τμήματα ΤΕΙ, να συγχωνευτούν ΑΕΙ-ΤΕΙ, να προσαρτηθούν σχολές ή τμήματα σε άλλο ΑΕΙ ή ΤΕΙ ομοειδούς επιστημονικού αντικειμένου, να συγχωνευτούν ολόκληρες σχολές διαφορετικών πανεπιστήμιων και τεχνολογικών ιδρυμάτων και να συμπτυχθούν τμήματα ίδιων ή διαφορετικών ιδρυμάτων, σύμφωνα με την «Ελευθεροτυπία».

Ψηλά στον κατάλογο των υπό κατάργηση τμημάτων αναμένεται ότι θα είναι περίπου 60 τμήματα περιφερειακών ΤΕΙ, τα οποία έχουν πολύ χαμηλή ζήτηση και μικρό αριθμό αποφοίτων.

Σε κίνδυνο βρίσκονται τμήματα που έχουν ως αντικείμενο τον τουρισμό και τον γεωτεχνικό κλάδο, ενώ μελετάται και το ενδεχόμενο συγχώνευσης πανεπιστημιακών ιδρυμάτων με μεγάλη διασπορά τμημάτων και αλληλοεπικαλύψεις επιστημονικού αντικειμένου, όπως τα πανεπιστήμια Πελοποννήσου, Στερεάς Ελλάδας, Δυτικής Ελλάδας και Δυτικής Μακεδονίας.

Στόχος του νέου χωροταξικού σχεδιασμού στην τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι στο τέλος του 2012 να έχουν ολοκληρωθεί οι συγχωνεύσεις στα τμήματα των ΑΕΙ και των ΤΕΙ σε όλη τη χώρα.

Πηγή: news.in.gr
Όπως όλα δείχνουν προχωρούμε σε συγχωνεύσεις ΑΕΙ - ΤΕΙ πρακτικά καταργώντας τα ΤΕΙ. Οι αδικημένοι από αυτές τις συγχωνεύσεις θα είναι οι απόφοιτοι αυτών των ΤΕΙ που θα καταργηθούν αφού θα έχουν χάσει 4 χρόνια από την ζωή τους παίρνοντας κατιά κατώτερα από τους μελλοντικούς συναδέλφους τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Σαρωτικές συγχωνεύσεις
Της ΑΝΝΑΣ ΑΝΔΡΙΤΣΑΚΗ
Ριζικές αλλαγές στο χώρο της ανώτατης εκπαίδευσης επιφυλάσσει ο πανεπιστημιακός «Καλλικράτης» που ετοιμάζεται πυρετωδώς αυτόν τον καιρό στο υπουργείο Παιδείας.

Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες της «Ε», ο επανασχεδιασμός του χάρτη των ΑΕΙ της χώρας προβλέπει σαρωτικές συγχωνεύσεις μέσω της διοικητικής ενοποίησης πανεπιστημίων και ΤΕΙ ανά περιφέρεια. Στόχος η δημιουργία μονοψήφιου αριθμού ιδρυμάτων-μαμούθ με μια κεντρική διοίκηση και πολλά παραρτήματα. Αμεσα θύματα τα ΤΕΙ, που αναμένεται να απορροφηθούν σε συντριπτικό βαθμό και όλος ο διοικητικός μηχανισμός των ΑΕΙ που θα διαλυθεί εις τα εξ ων συνετέθη.

Πρυτάνεις, συμβούλια διοίκησης (βάσει του επικείμενου νέου νόμου), ακαδημαϊκά όργανα, διοικητικό και τεχνικό προσωπικό των 25 ΑΕΙ της χώρας θα εκτοπιστούν από τις θέσεις τους, με τους περισσότερους να παίρνουν άγνωστη κατεύθυνση καθώς λίγοι θα είναι εκείνοι που θα καταφέρουν να εξασφαλίσουν θέση στις διοικήσεις των ολιγάριθμων ιδρυμάτων που θα περιλαμβάνει ο νέος χάρτης της ανώτατης εκπαίδευσης. Με άλλα λόγια, η συνταγή είναι γνωστή. Από τον.... τσελεμεντέ του Μνημονίου. Δραστικά μέτρα με σκοπό την ευρύτερη δυνατή εξοικονόμηση πόρων.

«Συνδιοίκηση» είναι ο όρος που, σύμφωνα με πληροφορίες, ήδη έχει δοθεί στην επιχείρηση-σκούπα με την οποία το υπουργείο Παιδείας θα καθαρίσει το χώρο της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Ουδείς μιλάει για λουκέτα ή καταργήσεις τμημάτων και ιδρυμάτων, ωστόσο η διαρκής εντολή για «μάζεμα» ή «τακτοποίηση» εξυπηρετείται απόλυτα από το εγχείρημα της «συνδιοίκησης», που θα αποφέρει σημαντική εξοικονόμηση από τη μείωση του αριθμού των υψηλών μισθών των διοικήσεων, του ακόμη μεγαλύτερου αριθμού του προσωπικού, των λειτουργικών εξόδων από τη συρρίκνωση του γραφειοκρατικού μηχανισμού και φυσικά από τις συνενώσεις των τμημάτων που θα αποτελέσουν τη βάση για τον ποιοτικό ανασχεδιασμό.

Επιχείρηση - σκούπα

Το μοντέλο που προωθείται πάντως είναι:

- Ενοποίηση των ιδρυμάτων μιας περιφέρειας, όσα κι αν είναι αυτά, είτε πρόκειται για πανεπιστήμια είτε για ΤΕΙ.

- Δημιουργία μιας κεντρικής διοίκησης (βλ. τα «Συμβούλια Διοίκησης») σε ένα από τα ιδρύματα και υπαγωγή σ' αυτό όλων των άλλων ως παραρτημάτων.

- Διατήρηση των εγκαταστάσεων των ενοποιημένων μονάδων τουλάχιστον μέχρι να ξεκαθαριστεί το τοπίο χωροταξικά και γεωγραφικά καθώς, σύμφωνα με πληροφορίες, απώτερος στόχος είναι η δημιουργία μεγάλων πανεπιστημιουπόλεων.

Επιδίωξη, να δημιουργηθούν λιγότερα από δέκα πανεπιστήμια σε όλη τη χώρα, με βασικές μονάδες στις Περιφέρειες Αττικής, Θεσσαλονίκης, Πελοποννήσου, Ιωαννίνων και Κρήτης.

«Δεν μπορεί να έχουμε 25 πανεπιστήμια», είπε, προχθές βράδυ σε τηλεοπτική εκπομπή («Ανατροπή), η υπουργός Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου, δίνοντας έτσι το στίγμα των προθέσεων που -προς το παρόν- φαίνονται αντικρουόμενες. Από το υπουργείο Οικονομικών μιλούν για δραστικές συγχωνεύσεις και καταργήσεις, από το Παιδείας για πρόωρες αποφάσεις. «Δεν έχει ληφθεί καμία απόφαση, ούτε έχει διατυπωθεί θέση για τη χωροταξική αναδιάρθρωση», δήλωνε, προχθές στη Βουλή, ο υφυπουργός Γιάννης Πανάρετος.

Ωστόσο, ακόμα και το νέο θεσμικό πλαίσιο που αναμένεται να κατατεθεί μετά το Πάσχα, θα δώσει περαιτέρω ώθηση στα σχέδια των σαρωτικών συγχωνεύσεων. Οι υψηλές απαιτήσεις των προγραμματικών συμφωνιών και οι προθέσεις για ύπαρξη μόνο Σχολών και Προγραμμάτων Σπουδών (όχι τμήματα) επιβεβαιώνει τα σχέδια. *

https://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=263455



Το 'χει παρακάνει η Αννούλα (κι ο Γιαννάκης).

Εκτός από εκπαιδευτικά, κοινωνικά και ηθικά άθλια, τα "σχέδιά" τους είναι απαράδεκτα από πλευράς προγραμματισμού.
Πως στο διάολο θα ενοποιηθούν το ΕΜΠ, το Καποδιστριακό, το Χαροκόπειο, το ΠΑΠΕΙ, το Πάντειο, η ΑΣΚΤ, τα ΤΕΙ Αθήνας κα σε ΕΝΑ ίδρυμα; Και αντίστοιχα, πως θα ενοποιηθούν το Πολυτεχνείο Κρήτης, το Πανεπιστήμιο Κρήτης, και τα ΤΕΙ που εκτείνονται σε όλο το νησί, από τα Χανιά μέχρι τη Σητεία;
Δηλαδή τι μυαλά κουβαλάνε;


Άντε να δούμε τι θα γίνει και σήμερα με τα πανεκπαιδευτικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Το 'χει παρακάνει η Αννούλα (κι ο Γιαννάκης).

Εκτός από εκπαιδευτικά, κοινωνικά και ηθικά άθλια, τα "σχέδιά" τους είναι απαράδεκτα από πλευράς προγραμματισμού.
Πως στο διάολο θα ενοποιηθούν το ΕΜΠ, το Καποδιστριακό, το Χαροκόπειο, το ΠΑΠΕΙ, το Πάντειο, η ΑΣΚΤ, τα ΤΕΙ Αθήνας κα σε ΕΝΑ ίδρυμα; Και αντίστοιχα, πως θα ενοποιηθούν το Πολυτεχνείο Κρήτης, το Πανεπιστήμιο Κρήτης, και τα ΤΕΙ που εκτείνονται σε όλο το νησί, από τα Χανιά μέχρι τη Σητεία;
Δηλαδή τι μυαλά κουβαλάνε;

Άντε να δούμε τι θα γίνει και σήμερα με τα πανεκπαιδευτικά...


Η ενδεχόμενη συγχώνευση, στην περιοχή της Αττικής, αφορά πάνω από τέσσερα πανεπιστήμια, ένα πολυτεχνείο και δυο Τεχνολογικά εκπαιδευτικά ιδρύματα;.. Για όνομα της Αρκούδας, εδώ δεν μπορούν διοικήσουν ένα πανεπιστήμιο...

Ο χειρότερος εφιάλτης!




Πότε έγινε πανεκπαιδευτικό;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Η ενδεχόμενη συγχώνευση, στην περιοχή της Αττικής, αφορά πάνω από τέσσερα πανεπιστήμια, ένα πολυτεχνείο και δυο Τεχνολογικά εκπαιδευτικά ιδρύματα;.. Για όνομα της Αρκούδας, εδώ δεν μπορούν διοικήσουν ένα πανεπιστήμιο...

Ο χειρότερος εφιάλτης!




Πότε έγινε πανεκπαιδευτικό;;;

Ο χειρότερος εφιάλτης ΜΑΣ.

Αυτοί κάπως θα βρουν πάλι να παραγγείλουν καμμιά 50αριά τετραγωνικά χιλιόμετρα μοκέτα πάλι. :P


Την Τετάρτη απ' όσο ξέρω. :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Παντως εχει και τα καλα της η συνχωνευση.Θα εξαφανιστουν τα καθε λογης ιδριματα κολοπετινιτσας που φτιαχτικαν για μικροκοματικους λογους και θα κλειση η ανοιχτη πληγη της ανωτατοποιησης των τει αφου αυτα θα αποροφηθουν απο τα αει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top