Γεωλογία ή Μεταλλειολογία; Ελλάδα ή Εξωτερικό;

Maroulini

Νεοφερμένος

Η Maroulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγώ αγαπητέ σαν Πολυτεχνίτισσα θα σου προτείνω την σχολή των Μεταλλειολόγων, σου παρέχει τα κατάλληλα επαγγελματικά δικαιώματα αλλά και επειδή έχεις και τον τίτλο του μηχανικού μπορεί να ασχοληθείς και με κατιτις παραπάνω!

Πιο ευρύ πεδίο για να σου δώσω να καταλάβεις.

Εκτός των άλλων όπως λένε και τα παιδιά πιο πάνω είστε και λίγοι παναθεμά σας σαν τους Ναυπηγούς ένα πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Δεν κάνω τον παντογνώστη,σχολίαζω την ανοησία που διάβασα περί εξακοσίων Μεταλλειολόγων παγκοσμίως...

Έχεις εμπάθεια προς το πρόσωπό μου είναι εμφανές,το λόγο δεν καταλαβαίνω...νευράκια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Maroulini, δηλαδή όσοι επιστήμονες δεν έχουν τον τίτλο του "μηχανικού" στον τίτλο επιστήμης τους, είναι υποδεέστεροι ή με λιγότερες εργασιακές προοπτικές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Γενικά χωρίς να γνωρίζω πολλά η υπογραφή του μηχανικού πρέπει να κάνει καλύτερη την σχολή από την γεωλογία ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση.

@pop corn Μεταλλειολόγοι Μηχανικοί δεν είναι αυτοί που δουλεύουν στα ορυχεία ως επικεφαλεις μηχανικοι; Αν είναι αυτοί σίγουρα είναι μια υπεύθυνη δουλειά (όλοι θυμόμαστε την ιστορία της Χιλής που πήρε παγκόσμιες διαστάσεις) Τα σχέδια αυτών των τούνελ και η μηχανική τους. είναι ολόκληρη επιστήμη. Επίσης η μελέτη των πετρωμάτων δεν είναι σίγουρα εύκολη υπόθεση.

Δεν ξέρω αν έχει εύκολη επαγγελματική αποκατάσταση αλλά μου ακούγεται πολύ δύσκολη, πολύ υπεύθυνη και πολυ ενδιαφέρουσα σχολή και δουλειά.
Fockos, ναι. Αυτό που αναφέρεις είναι από τα κλασικά και παλαιότερα πεδία απασχόλησης του Μεταλλειολόγου. Και από τα πιο επικίνδυνα! Γενικά, είναι επιφορτισμένοι με όλη την ευθύνη της εργασίας (ή του έργου αν πρόκειται για διάνοιξη σήραγγας π.χ) δηλαδή πρέπει να γνωρίζουν την νομοθεσία, την ασφάλεια και το οικονομικό μέρος και να ρυθμίσουν όλες τις παραμέτρους. Επίσης, αν πρόκειται για ένα έργο (εργασία) που υπάρχει περίπτωση να υποβαθμίζει το περιβάλλον, υπάρχουν και ανάλογα μαθήματα που διδάσκονται όπως Αποκατάσταση Ρυπασμένων εδαφών και Προστασία Περιβάλλοντος στη Μεταλλευτική και τη Μεταλλουργία.

Και όπως είπες κι εσύ είναι ενδιαφέρουσα αλλά δεν το ξέρεις πριν μπεις στη σχολή...

Εκτός των άλλων όπως λένε και τα παιδιά πιο πάνω είστε και λίγοι παναθεμά σας σαν τους Ναυπηγούς ένα πράγμα.
Όντως Μαρουλίνι! Ίσως επειδή είναι και οι δύο εξειδικευμένες σχολές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ας μη ξεχνάμε, όμως, και μία βασικότατη διαφορά του τμήματος Γεωλογίας: την μελέτη της γης από άποψη δομής (βλ. και σεισμολογία). Αυτό δεν το διδάσκονται ο μεταλλειολόγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ας μη ξεχνάμε, όμως, και μία βασικότατη διαφορά του τμήματος Γεωλογίας: την μελέτη της γης από άποψη δομής (βλ. και σεισμολογία). Αυτό δεν το διδάσκονται ο μεταλλειολόγοι.
exc, στη σχολή διδάσκεται Γεωλογία σε αρκετά μεγάλο βαθμό. Σαφώς και δεν είναι το ίδιο με το τμήμα Γεωλογίας. Βασικά, δεν υπάρχει κανένας Γεωλόγος στο φόρουμ να μας πει για την Γεωλογία;; :hmm:Γιατί ο φίλος μας ενδιαφέρεται και γι' αυτήν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
exc, στη σχολή διδάσκεται Γεωλογία σε αρκετά μεγάλο βαθμό. Σαφώς και δεν είναι το ίδιο με το τμήμα Γεωλογίας. Βασικά, δεν υπάρχει κανένας Γεωλόγος στο φόρουμ να μας πει για την Γεωλογία;; :hmm:Γιατί ο φίλος μας ενδιαφέρεται και γι' αυτήν...
Πες μας τι μαθήματα σχετικά με τη δομή της Γης κλπ διδάσκεστε και αν είναι επιλογής ή όχι. Ίσως φανούν χρήσιμα και στο παιδί που ενδιαφέρεται.
ΥΓ: Καμία αρνητική ψήφος δεν είναι από εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Πες μας τι μαθήματα σχετικά με τη δομή της Γης κλπ διδάσκεστε και αν είναι επιλογής ή όχι. Ίσως φανούν χρήσιμα και στο παιδί που ενδιαφέρεται.
ΥΓ: Καμία αρνητική ψήφος δεν είναι από εμένα.
Στο πρώτο έτος διδάσκονται ως υποχρεωτικά μαθήματα Γεωλογία Ι και Γεωλογία ΙΙ αλλά υπάρχει και ο τομέας Γεωλογικών Επιστημών σε μεγαλύτερα εξάμηνα αλλά δεν ξέρω να σου πω περισσότερα τι μαθαίνουν εκεί, εγώ είμαι στο πρώτο έτος. Σας παραθέτω από την ιστοσελίδα της σχολής μία σύντομη περιγραφή της ύλης των μαθημάτων Γεωλογία Ι και ΙΙ.

ΓΕΩΛΟΓΙΑ Ι: (Σύντομη περιγραφή της ύλης)
Εισαγωγή (δομή, σύσταση, βαρύτητα, πυκνότητα, γήινος μαγνητισμός). Γεωλογικός χρόνος, σύσταση του στερεού φλοιού της γης, κατηγορίες πετρωμάτων. Στοιχεία γεωμορφολογίας: η ανάγλυφη επιφάνεια της γης, μεταβαλλόμενη όψη της γης, εξωγενείς μορφογενετικές διεργασίες. Αποσάθρωση των πετρωμάτων, μεταφορά, απόθεση, ιζηματογένεση. Στρωματογραφική διάταξη ιζημάτων. ΄Εδαφος, υδρογεωλογικός κύκλος, υπόγεια καιεπιφανειακά νερά. Κατολισθήσεις. Καρστική διάβρωση, καρστικοί σχηματισμοί. Ποτάμιος μορφογενετικός κύκλος. Μορφογενετική δράση του ανέμου. 1ιαφοροποίηση των γεωμορφών σε σχέση με το κλίμα. Ακτές, μεταβολές της στάθμης της θάλασσας. Ανθρωπογενής επίδραση στο γεωλογικό περιβάλλον. Ανάγνωση και χρήση τοπογραφικών χαρτών, τοπογραφικές μηκοτομές. Προσδιορισμός υδρογραφικών δικτύων.

ΓΕΩΛΟΓΙΑ ΙΙ:
Ενδογενείς διεργασίες, γεωτεκτονική (τεκτονική λιθοσφαιρικών πλακών). Τεκτονικές διεργασίες (ορογένεση - ηπειρογένεση), τεκτονικές μορφές (πτυχές, ρήγματα, διακλάσεις). Ενεργός τεκτονική, σεισμικότητα-σεισμοί, γεωτεκτονική δομή και σεισμικότητα του ελληνικού χώρου. Γεωλογικοί χάρτες. Γεωλογικές χαρτογραφήσεις (στο εργαστήριο και στο ύπαιθρο).

Υ.Γ Όποιος έβαλε τις αρνητικές ψήφους, ας μου εξηγήσει σε τι διαφωνεί ή πού έκανα λάθος. Ας μου στείλει και π.μ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Με δύο μαθήματα, βέβαια, δεν μπορείς όχι να υποκαταστήσεις ένα ολόκληρο τμήμα (είδα στον οδηγό σπουδών σας τι κάνετε σε όλα τα έτη), αλλά ούτε καν να πεις ότι διδάσκεται σε μεγάλο βαθμό. Το αντικείμενο των δύο σχολών είναι μόνο κατά ένα μικρό μέρος κοινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Με δύο μαθήματα, βέβαια, δεν μπορείς όχι να υποκαταστήσεις ένα ολόκληρο τμήμα (είδα στον οδηγό σπουδών σας τι κάνετε σε όλα τα έτη), αλλά ούτε καν να πεις ότι διδάσκεται σε μεγάλο βαθμό. Το αντικείμενο των δύο σχολών είναι μόνο κατά ένα μικρό μέρος κοινό.
Υπάρχουν και κάποια άλλα μαθήματα που ξέχασα να αναφέρω. Είναι τα: Τεχνική Γεωλογία Ι (7ο εξάμηνο), Τεχνική Γεωλογία ΙΙ (8ο εξάμηνο - κατεύθυνση Γεωτεχνολογίας) και Γεωλογία και Κοιτασματολογία της Ελλάδας (μάθημα επιλογής 8ου εξαμήνου). Πίστευω στον Τομέα Γεωλογικών Επιστημών παίρνουν αρκετές γνώσεις Γεωλογίας.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υποκαταστήσει ολόκληρο τμήμα, δεν το είπα ποτέ αυτό. Δεν νομίζω ότι το αντικείμενο είναι το ίδιο απλώς ένας Μεταλλειολόγος χρειάζεται λόγω της δουλειάς του να έχει γνώσεις Γεωλογίας σε ικανοποιητικό βαθμό.

Πάντως αν το παιδί ενδιαφέρεται για Γεωλογία αποκλειστικά, ας κοιτάξει και το πρόγραμμα σπουδών του αντίστοιχου τμήματος να βρει τις διαφορές γιατί εγώ μόνο για τους Μεταλλειολόγους μπορώ να δώσω πληροφορίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top