Συγχωνεύσεις σχολών: Σάμος-Σύρος

George Kalou

Νεοφερμένος

Ο George Kalou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα...γνωρίζει κανείς αν οι συγχωνεύσεις και καταργήσεις τμηματων που συζητιούνται θα ισχύσουν από φέτος?Υπάρχει περίπτωση να συγχωνευτουν ΑΕΙ με ΤΕΙ?Επίσης θα ήθελα κάποιος αν ξέρει να μου πει πληροφορίες για το τμήμα μηχανικών σχεδίασης στη Σύρο ή το τμήμα μηχανικών πληρ.συστημάτων στη Σάμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molitor

Νεοφερμένος

Ο Molitor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τις σκεφτόμουν και τις δυο σχολές και έψαξα κατι λιγα σχετικά με αυτες, παρ'ολα αυτα για τις συγχωνεύσεις δεν γνωρίζω. Σχετικά με το τμήμα μηχανικών σχεδίασης προϊόντων και συστημάτων στη Σύρο... απο οτι άκουσα εχουν πρόβλημα με τις εγκαταστάσεις τους παρ'ολα αυτα η διάθεση και το ολο κλίμα που κυριαρχεί εκει ειναι καλό. Απο θέμα αποκατάστασης οποιον ρώτησα θα μου έλεγε 'δεν ξέρω', 'θα δουμε'... 'μπορούμε να ασχοληθούμε με οτιδήποτε γυρω απο το αντικειμενό μας', παιζει να μην πέτυχα τα σωστά άτομα απλα. :P
Το τμημα μηχανικών πληροφοριακών και επικοινωνιακών συστημάτων στη Σάμο... hmm ήμουν σχεδόν σίγουρος οτι εκει θα περνούσα αλλα πήγα καλύτερα στις πανελλήνιες. Either way το τμήμα εχει λιγους φοιτητές καθως οι περισσότεροι φευγουν με μετεγγραφές. Παρ'ολα αυτα, αυτο δεν ειναι κατι αρνητικό - το μάθημα γίνεται με ενα σχετικά μικρό αριθμό ατόμων το οποίο δημιουργεί (τις περισσότερες φορές τουλάχιστον) ενα καλύτερο περιβάλλον. Εκτος αυτού το τμήμα το χαρακτηρίζουν ως πιο εύκολο σε σχέση με αλλα παρόμοια τμήματα μηχανικών.
Δεν σπουδάζω/δεν εχω προσωπικές εμπειρίες ομως απο κανένα απο αυτα τα δυο τμήματα οποτε οτι και να πω δεν ειμαι σίγουρος κατα ποσο ειναι 'σταθερό'.
Άργησα να απαντήσω (πολύ >.<) αλλα ελπιζω να βοήθησα. Ριξε και μια ματια εδω - πιστεύω θα μπορέσουν να προσφέρουν πιο σαφεις και ταυτόχρονα και περισσότερες πληροφορίες --> https://my.aegean.gr/web/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

traganeus

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ακούγεται οτι τώρα με την ίδρυση της Πολυτεχνικής Σχολής Αιγαίου (περιμένουμε μόνο το ΦΕΚ) παίζει να μπούν οι απόφοιτοι ως υποκατηγορία των Μηχανολόγων Μηχανικών στο ΤΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top