Εξαγωγή έγκλειστου φρονιμίτη

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γεια σας ! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όσους έχουν κάνει την επέμβαση που αναφέρει ο τίτλος. Τελειωσα φέτος την ορθοδοντική θεραπεία μου και στην τελευταία πανοραμική, μου είπαν ότι πρεπει να πάω σε περιοδοντολόγο για να μου αφαιρέσει τους δύο φρονιμίτες της κάτω γνάθου, διότι βγαίνουν στραβά και κινδυνεύω να χάσω και τα γειτονικά δόντια ,συν να χαλάσει όλη η θεραπεία.

Όποιος έχει κάνει το χειρουργείο ή γνωρίζει κάποιον θέλω να σας ρωτήσω τα εξης:
1. Ποσο καιρό κάνει να επουλωθεί η πληγή ;
2. Πότε βγαζω τα ράμματα;
3. Πόσο κοστίζει; Και τελος , πόσο διαρκεί το χειρουργείο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


1. Για τους δεξια σε λιγότερο από βδομάδα απλά έπρεπε να προσέχω τι τρώω. Για τους αριστερά είχα μικρή βλάβη στο νεύρο και πρήστηκα πολύ οπότε λίγο παραπάνω.
2. Για τους δεξιά μου είπε θα απορροφηθούν αλλά δεν ήταν απορροφήσιμα και έφυγαν μόνα τους σε λίγες βδομάδες, για τους αριστερά πήγα μια βδομάδα μετά να τα βγάλει.
3. Να μην κοστίσει. Πήγαινε στο δημόσιο νοσοκομείο που έχει την καλύτερη πτέρυγα γναθοχειρούργων στην πόλη σου. Κάνουν τη δουλειά αυτή πάνω από 5 φορές κάθε μέρα, είναι πολύ πιο έμπειροι από τον ιδιώτη που του τρέχει 1 πελάτης το μήνα και αν με τέτοια περίπτωση. Όποιος μη γναθοχειρούργος λέει ότι βγάζει έγκλειστα δόντια ή είναι πολύ καλός ή σφάχτης.
4. Πόνος: μου έκανε λίγη αναισθησία και μετά το τέλος της διαδικασίας οπότε για κάποιες ώρες ήμουν άνετη. Μετά ντεπον 1000αρι και πρέπει να πήρα και κανένα ποσταν ενδιάμεσα για 2 μέρες. Μετά δεν τα χρειαζόμουν.

Δεν είναι κάτι τραγικό. Έχω ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ με τα δόντια και την έτρεμα τη διαδικασία αλλά πραγματικά αν ο γιατρός ξέρει τι κάνει δεν είναι τίποτα.

:)
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά ειμαι τυχερή! Παρόλο που είναι έγκλειστοι είναι αρκετά ψηλά στα ούλα οπότε θα μου τις αφαιρέσει περιοδοντολόγος , μετέπειτα από συνεννόηση με γναθοχειρουργο, διότι εκείνοι ξέρουν καλύτερα για το βάθος αυτό. Έχω ραντεβού 9 Ιουλίου! Μου έγραψε τα φάρμακα που θα πάρω (και στοματικό διάλυμα όπως είπε και ο Φώτης) ,μου περιέγραψε όλη την διαδικασία και ότι θα πάμε σιγά σιγά και ηρεμα γιατί υπάρχει κίνδυνος η πολύ δύναμη να μου σπάσει το σαγόνι! Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σας !
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Γενικά, δηλαδή, δεν είναι τόσο επώδυνη η επαναφορά στην κανονικότητα με την χρήση depon;

Μάλλον θα χρειαστεί και εγώ να βγάλω τον ένα φρονιμίτη, γιατί είναι ημιέγκλειστος, αλλά θα πρέπει να κάνω και μια πανοραμική ακτινογραφία πρώτα.

Γενικά προβληματίζομαι με το πόνο που ίσως αντιμετωπίσω μετά την αφαίρεση.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το έκανα την προηγούμενη εβδομάδα.
Απλά θα πω κάτι ως φιλική συμβουλή, μην ακούτε δεξιά και αριστερά τί λένε γιατί κάθε δόντι, σε κάθε άνθρωπο μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικό. Μπορεί ο ένας φρονιμίτης να κάνει 3 ώρες να βγει (σαν το δικό μου) και ο απέναντι να κάνει 5 λεπτά. Εξαρτάται πάντα από την περίπτωση.

Εγώ πόνο μετά δεν είχα, πέρασε με ένα ντεπονάκι ή στη χειρότερη με παναντόλ έξτρα. Αλλά είχα (έχω ακόμα δηλαδή ελαφρώς) πολύ πρήξιμο.

Επίσης, αν δείτε πρόβλημα, κάντε το όσο πιο σύντομα μπορείτε. Όσο μεγαλώνετε, αυτά τα δόντια τείνουν (από ό,τι κατάλαβα από όσα είπε ο γιατρός) να γίνονται ένα με το οστό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Το έκανα την προηγούμενη εβδομάδα.
Απλά θα πω κάτι ως φιλική συμβουλή, μην ακούτε δεξιά και αριστερά τί λένε γιατί κάθε δόντι, σε κάθε άνθρωπο μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικό. Μπορεί ο ένας φρονιμίτης να κάνει 3 ώρες να βγει (σαν το δικό μου) και ο απέναντι να κάνει 5 λεπτά. Εξαρτάται πάντα από την περίπτωση.

Εγώ πόνο μετά δεν είχα, πέρασε με ένα ντεπονάκι ή στη χειρότερη με παναντόλ έξτρα. Αλλά είχα (έχω ακόμα δηλαδή ελαφρώς) πολύ πρήξιμο.

Επίσης, αν δείτε πρόβλημα, κάντε το όσο πιο σύντομα μπορείτε. Όσο μεγαλώνετε, αυτά τα δόντια τείνουν (από ό,τι κατάλαβα από όσα είπε ο γιατρός) να γίνονται ένα με το οστό.
παιδιά σήμερα ένιωσα έναν πόνο στην κάτω γνάθο αριστερά και είδα με φακό ότι έχει ξεπροβάλλει λίγο δόντι... φρονιμίτης είναι? βγαίνει πάρα πολύ στραβός και γέρνει προς το μάγουλο και μου προκαλεί απίστευτο πόνο! αύριο θα πάρω τον οδοντίατρο, λέτε ότι θέλει εξαγωγή? δεν με έχει ξανά πονέσει ποτέ δόντι και δεν αντέχεται αυτό
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
παιδιά σήμερα ένιωσα έναν πόνο στην κάτω γνάθο αριστερά και είδα με φακό ότι έχει ξεπροβάλλει λίγο δόντι... φρονιμίτης είναι? βγαίνει πάρα πολύ στραβός και γέρνει προς το μάγουλο και μου προκαλεί απίστευτο πόνο! αύριο θα πάρω τον οδοντίατρο, λέτε ότι θέλει εξαγωγή? δεν με έχει ξανά πονέσει ποτέ δόντι και δεν αντέχεται αυτό
Δεν πονανει οταν βγαινει. Μαλλον σε εσενα η στραβη μυτουλα του εγδαρε το μαγουλο εσωτερικα.
Θα την τροχισει λιγο και θα φυγει αμεσως ο πονος.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Δεν πονανει οταν βγαινει. Μαλλον σε εσενα η στραβη μυτουλα του εγδαρε το μαγουλο εσωτερικα.
Θα την τροχισει λιγο και θα φυγει αμεσως ο πονος.
με πεθαίνει... ούτε να μιλήσω δεν μπορώ... εν τω μεταξύ πριν μία ώρα το είδα και άρχισε να με πονάει για πρώτη φορά. παιδιά αυτήν την εβδομάδα κάποιος με καταράστηκε δεν εξηγείται αλλιώς
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

με πεθαίνει... ούτε να μιλήσω δεν μπορώ... εν τω μεταξύ πριν μία ώρα το είδα και άρχισε να με πονάει για πρώτη φορά. παιδιά αυτήν την εβδομάδα κάποιος με καταράστηκε δεν εξηγείται αλλιώς
απ'οτι το βλέπω είναι πάρα πολύ στραβό... είναι στο μάγουλο σχεδόν..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
με πεθαίνει... ούτε να μιλήσω δεν μπορώ... εν τω μεταξύ πριν μία ώρα το είδα και άρχισε να με πονάει για πρώτη φορά. παιδιά αυτήν την εβδομάδα κάποιος με καταράστηκε δεν εξηγείται αλλιώς
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


απ'οτι το βλέπω είναι πάρα πολύ στραβό... είναι στο μάγουλο σχεδόν..
Ναι ειναι γδαρσιμο στο μαγουλο. Υπομονη θα φυγει αμεσως αυριο. Παρε ενα παυσιπονο και βαλε μελι στην περιοχη θα νιωσεις καλυτερα. μη μιλας μη τρως
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Ναι ειναι γδαρσιμο στο μαγουλο. Υπομονη θα φυγει αμεσως αυριο. Παρε ενα παυσιπονο και βαλε μελι στην περιοχη θα νιωσεις καλυτερα.
δεν πονάει μόνο στο μάγουλο, πονάει η γνάθος και τα διπλανά δόντια... σαν πιάσιμο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
δεν πονάει μόνο στο μάγουλο, πονάει η γνάθος και τα διπλανά δόντια... σαν πιάσιμο
Αυτο ακριβως ειναι το αισθημα σαν να εχει παραλύσει η περιοχη.
Στραβος μεν πιεζει τα αλλα , αλλα η φυση δεν δημιουργήσει απο μονη της τετοιο πονο για να να κανει χωρο και να δημιουργησει κατι.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
πρώτη φορά με πονάει δόντι και σοκαρίστηκα... θέλω να το βγάλω τώρα
Ε τωρα που να πας , πηγαινε σε εφημερια νοσοκομειου , ισως εκει ο οδοντιατρος να στο τροχισει , για αυτες τις περιπτωσεις ειναι . Μονο δες ποιο νοσοκομειο εχει οδοντιατρο.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
δεν είμαι πάνω από 60 κιλά, αλλά δεν πειράζει, προκειμένου να περάσει παίρνω όλο το κουτί :)
Ε οχι , παρε ενα. και βλεπεις.
Αν δεν περασει πολυ, τοτε σε δυο ωρες ενίσχυσε το με ενα χαπι ιβουπροφενης ( Αλκοφρεν, νουροφεν)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Ε οχι , παρε ενα. και βλεπεις.
Αν δεν περασει πολυ, τοτε σε δυο ωρες ενίσχυσε το με ενα χαπι ιβουπροφενης ( Αλκοφρεν, νουροφεν)
έτσι όπως το βλέπω και όπως είδα και εικόνες, παιδιά είναι περιστεφανιτιδα...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
έτσι όπως το βλέπω και όπως είδα και εικόνες, παιδιά είναι περιστεφανιτιδα...
Ασε τα ντεπον και γενικά ό,τι έχει παρακεταμόλη, δεν κάνει για πόνο στα δόντια.
Αλγκοφρεν/νουροφρεν 600mg 2 ή 3 φορές την ημέρα ανάλογα με τους πονους σου.
Να πας και σε οδοντίατρο asap γιατί αν έχεις μόλυνση όπως λες θα χρειαστεί αμοξιλ ή augumentin.
Περαστικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ηρεμισε εισαι παιδακι ακομα για περιοδοντιτιδες.
Μην το λες, σε ημιγκλειστους φρονιμίτες οι μολύνσεις είναι πολύ συχνές.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top