ΙΕΚ: ποια είναι η γνώμη σας;

bettynik

Νεοφερμένος

Η bettynik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια !!1) Ξερετε αν τελειωνοντας την φοιτηση απο ιεκ ,ειτε ιδιωτικο, ειτε δημοσιο μπορεις μετα να κανεις μεταπτυχιακο πανω σε αυτο που σπουδασες ουσιαστικα ή δεν γινεται αυτο και γινεται μονο αν εισαι αποφοιτος ΑΕΙ ή ΤΕΙ? ....και 2)Μηπως γνωριζτε αν τελειωσω κανονικα 4 χρονια σπουδων σε πανεπιστημιο ΑΕΙ κανονικα και θελω να κανω μεταπτυχιακο σε αλλο κλαδο μετα ασχετο απο αυτο που σπουδασα ειναι αυτο εφικτο ?ή πρεπει ντε και καλα να εχει σχεση με το πτυχιο μου ?ευχαριστωω !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια !!1) Ξερετε αν τελειωνοντας την φοιτηση απο ιεκ ,ειτε ιδιωτικο, ειτε δημοσιο μπορεις μετα να κανεις μεταπτυχιακο πανω σε αυτο που σπουδασες ουσιαστικα ή δεν γινεται αυτο και γινεται μονο αν εισαι αποφοιτος ΑΕΙ ή ΤΕΙ? ....και 2)Μηπως γνωριζτε αν τελειωσω κανονικα 4 χρονια σπουδων σε πανεπιστημιο ΑΕΙ κανονικα και θελω να κανω μεταπτυχιακο σε αλλο κλαδο μετα ασχετο απο αυτο που σπουδασα ειναι αυτο εφικτο ?ή πρεπει ντε και καλα να εχει σχεση με το πτυχιο μου ?ευχαριστωω !!

Για ΜΔΕ, η κατοχή πτυχίου τριτοβάθμιας εκπαίδευσης είναι απαραίτητη προϋπόθεση.

Μάλιστα, σε κάποια ιδρύματα, δύσκολα δέχονται από ΤΕΙ, κι αν δέχονται, πρέπει πρώτα να παρακολουθήσεις ένα χρόνο προπτυχιακά μαθήματα του τμήματος.

Από εκεί και πέρα, όσον αφορά τη δεύτερη σου ερώτηση, σκέψου το εξής: Η εισαγωγή σε ένα μεταπτυχιακό, είναι ένας διαγωνισμός αντίστοιχος με την πλήρωση μιας θέσης εργασίας. Εκτός αν πρόκειται για κάποιο μεταπτυχιακό για το οποίο θα πληρώνεις πολλά, και είτε δε θα έχει μεγάλη ζήτηση, είτε δεν τους νοιάζει να πάρουν πολλά άτομα (αν έχει κι εργαστηριακό σκέλος αυτό που σκέφτεσαι, απλά ξέχνα αυτό το ενδεχόμενο), γιατί να σε επιλέξουν αν είσαι άσχετου τομέα, αντί άλλων;

Κι επίσης, γιατί να είναι για εσένα την ίδια θετικό το να κάνεις μεταπτυχιακό σε κάτι εντελώς άσχετο με τις σπουδές σου;

Γενικά, θεωρώ πως είσαι σε μια πολύ κρίσιμη περίοδο της ζωής σου για λήψη αποφάσεων σχετικά με το μέλλον σου.

Δε σου ζητάει κανείς να προβλέπεις το μέλλον από τα 18, αλλά φτιάξε μια εικόνα στο περίπου του τι παίζει βάσει των ενδιαφέροντων σου, των δυνατοτήτων σου, των οικονομικων δυνατοτήτων σου, και το χρόνο και τις εργατοώρες που είσαι πρόθυμη να επενδύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettynik

Νεοφερμένος

Η bettynik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας !!!επειδη ειμαι λιγο μπερδεμενη οσον αφορα το θεμα των σπουδων μου ...θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα αν γνωριζετε ....για τουριστικες επιστημες που ενδιαφερομαι θα ηταν καλο να τελειωσω ενα ιεκ ή προτιμοτερο να παω σε καποιο κολλεγιο ή καποια αλλη ιδιωτικη σχολη τυπου μητροπολιτικο,le monde κλπ(βεβαια προφανως παιζει ρολο η οικονομικη δυνατοτητα σε αυτο αλλα γενικα ρωταω σαν αποψη τι θα ηταν καλυτερο για το μελλον σαν πτυχιο ας πουμε ) ...απο αποψη εργασιας ,οικονομικης απολαβης γενικα και αναγνωρισιμοτητας ......και για ενα καλο μεταπτυχιακο οπως προανεφερα !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τι ειδικότητα σε ενδιαφέρει όσον αφορά τα τουριστικά κατ'αρχήν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettynik

Νεοφερμένος

Η bettynik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
με οτιδηποτε εχει να κανει σχεση με τον τουρισμο αλλα κυριως θα με ενδιεφεερε διοικηση τουριστικων επιχειρησεων ή γενικα hotel management ...καπως ετσι το εχω σκεφτει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ωραία λοιπόν.

Δε σε ενδιαφέρει κάποιο ΑΕΙ στον τομέα;

ΑΣΤΕΡ κι ΑΣΤΕΚ ας πούμε. Ειδικά η ΑΣΤΕΡ είναι και στον τόπο στον οποίο έχω μεγαλώσει.

Από αυτά που γνωρίζω, είναι η πρώτη ανωτέρα τουριστική σχολή στην Ελλάδα, είναι δυνατή σχολή στον τομέα της, δεν έχει καμιά τρομερή βάση εισαγωγής κι επίσης, μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως η Ρόδος είναι ιδανικό μέρος να σπουδάσει κάποιος.
Είναι ταυτόχρονα αστικό κέντρο, αλλά και ένα από τα πιο όμορφα μέρη της Ελλάδας.

https://www.aster.edu.gr/Default.aspx?id=1&lid=2

Τώρα αν δε μπορείς να μετακινηθείς από τον τόπο κατοικίας σου, πάσο.

Προσωπικά, έχω δουλέψει και δυο χρόνια ως (ο χειρότερος στην ιστορία της ανθρωπότητας) ρεσεψιονίστ σε μονάδα της Σαντορίνης. Χωρίς να έχω σχέση με το αντικείμενο. Λόγω γλωσσών, πρώτων βοηθειών, γνωριμιών, κι οκ το ότι είχα ήδη ένα πτυχίο ΑΕΙ μέτρησε. Μοναδικό κίνητρο τα χρήματα (για να πληρώσω κανένα e-learning και να συνεισφέρω στο μεταπτυχιακό μου), τα οποία ήταν καλά. Κι επίσης πέρασα και καλά.

Από εκεί και πέρα, έκανα τα πάντα, σε υποδοχή, σε επικοινωνία με γραφεία, σε κρατήσεις, σε λογιστικά, σε συντήρηση, σε σωματική εργασία, σε ο,τι θες. Είναι επάγγελμα με τα καλά του, μπορείς να βγάλεις καλά χρήματα, αλλά πρέπει να έχεις και τεράστια (μα τεράστια) υπομονή.

Παρ'όλα τα καλά του, εγώ δε θα το ξανάκανα. Θα μου πεις, εμένα δεν ήταν ο τομέας μου και ήθελα εξ αρχής κάτι άλλο.

Επίσης, αν εσύ εκπαιδευτείς σε αυτό, προφανώς θα πας σε κάποια σοβαρής οργάνωσης μονάδα, με σκοπό να ανελιχθείς σε αυτό.

Όποιος παλιός έχει βγει από ΑΣΤΕΡ, έχει γίνει στέλεχος.

Τώρα αν επιμένεις για ΙΕΚ (εγώ θα δηλώσω συμμετοχή σε δημόσιο, όχι σε αυτόν τον τομέα αλλά σε κοντινό), πρέπει να δεις τι ειδικότητες προσφέρουν τα δημόσια ΙΕΚ ανά περιοχή, και να κατεβάσεις τον οδηγό σπουδών της ειδικότητας για να δεις τι παίζει.

Τώρα αν μπορείς να πληρώσεις ιδιωτικό ΙΕΚ, δεν ξέρω τι παίζει η αλήθεια, αλλά θα σου λεγα να κρατήσεις τα λεφτά σου για να πας στην ΑΣΤΕΡ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας !!!επειδη ειμαι λιγο μπερδεμενη οσον αφορα το θεμα των σπουδων μου ...θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα αν γνωριζετε ....για τουριστικες επιστημες που ενδιαφερομαι θα ηταν καλο να τελειωσω ενα ιεκ ή προτιμοτερο να παω σε καποιο κολλεγιο ή καποια αλλη ιδιωτικη σχολη τυπου μητροπολιτικο,le monde κλπ(βεβαια προφανως παιζει ρολο η οικονομικη δυνατοτητα σε αυτο αλλα γενικα ρωταω σαν αποψη τι θα ηταν καλυτερο για το μελλον σαν πτυχιο ας πουμε ) ...απο αποψη εργασιας ,οικονομικης απολαβης γενικα και αναγνωρισιμοτητας ......και για ενα καλο μεταπτυχιακο οπως προανεφερα !

Κοίταξε λίγο...
Στον τομέα που αναφέρεις υπάρχουν πολλά πεδία και το καλύτερο εξαρτάται από το τι ειναι αυτό που τελικά θέλεις να κάνεις.

Τουριστικά επαγγέλματα είναι πχ ο μάγειρας, ο ζαχαροπλάστης, ο ψήστης ο μπάρμαν ο σερβιτόρος ο μπαρίστας, ο βοηθός διοίκησης κλπ. Για αυτές τις ειδικότητες αρκεί να πας σε ένα ΙΕΚ και να εκπαιδευτεις στις τεχνικές, την υγιεινή και την δεοντολογία του επαγγελματος. Τα ΙΕΚ είναι σχολές επαγγελματικής κατάρτισης.

Το πτυχίο που παίρνεις είναι μεταδευτεροβάθμιας επαγγελματικής εκπαίδευσης και αντιστοιχεί στο επίπεδο 5 του εθνικού πλαισίου προσόντων. Τα πτυχία των ΙΕΚ δεν είναι πτυχία bachelor επιστήμης και ως εκ τούτου δεν έχουν καμία σύνδεση με την ανώτατη εκπαιδευση. Συνεπώς δεν έχεις δυνατότητα για κάποιο μεταπτυχιακό τίτλο αφού αυτό απαιτεί να είσαι κάτοχος ενός πτυχίου Bachelor από ένα πανεπιστήμιο ή ένα τεχνολογικό ίδρυμα. Επίσης από ΙΕΚ δεν μπορεις να μπεις σε ΑΕΙ με κανέναν τρόπο τύπου "κατατακτήριες"

Μια παρένθεση, Αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω ότι από ΤΕΙ δεν δέχονται δεν ισχύει πουθενά. ίσως ισχυε πριν το 2001 αλλά σε καμία περίπτωση δεν ισχύει γιατί τα ΠΜΣ όταν ανακοινώνονται προκηρυσσουν θέσεις ανά γνωστικό αντικείμενο και όχι ανά ΤΕΙ / Πανεπιστήμιο. Ασε που πλέον τα περισσοτερα πμσ ειναι μεταξύ πανεπ και ΤΕΙ σε συνεργασια. Το μόνο κριτήριο είναι η κατοχή πτυχίου Bachelor ειδικότητας συναφούς με το αντικείμενο του ΠΜΣ και οπωσδήποτε η γνώση μιας ξένης γλώσσας τουλάχιστον.

Οι ΑΣΤΕ είναι ανώτερες σχολές και όχι ανώτατες. Δεν δίνουν πτυχίο Bachelor και δεν θα έχεις την δυνατότητα να μπεις σε ΠΜΣ με το πτυχίο. Τα επαγγελματικά δικαιώματα όμως είναι ίδια. Μπορείς όμως να δώσεις εξετάσεις και να μπεις στο 6ο εξάμηνο αντιστοιχης σχολής ΤΕΙ και να πάρεις και πτυχιο ΤΕΙ οπότε θα έχεις και την δυνατότητα για μεταπτυχιακό στον τομέα ( καλό μεταπτυχιακο έχει το ατειθ)

Τώρα σχετικά με τις άλλες δυνατότητες, τα τουριστικά είναι κλάδος της διοίκησης αν το δεις από την επιστημονική πλευρά. Οπότε για να έχεις την εξελιξη που είπες πιο πάνω ότι προσδοκάς, θα πρέπει να σπουδάσεις κάτι ανάλογο σε επίπεδο bachelor (4 χρόνια +) και αφού πάρεις πτυχίο να μπεις σε ένα μεταπτυχιακό. Όλα αυτά τα τμήματα είναι στις οικονομικές σχολές πχ Τμήμα τουριστικών επιχειρήσεων και φιλοξενίας ΑΤΕΙΘ. Τμημα διοίκησης τουριστικών επιχειρησεων Αθήνας , τουριστικων σπουδών πανεπιστημίου πειραιά κλπ κλπ. Όλα δίνουν πτυχίο bachelor και δικαίωμα πρόσβασης σε μεταπτυχιακά κλπ.

Συνοψίζοντας, αν σε ενδιαφέρει να κάνεις ένα τεχνικό επάγγελμα στον τουρισμό πας ΙΕΚ. Αν σε ενδιαφέρει η διοικητική επιστήμη των τουριστικών επιχειρήσεων τότε πας σε ένα ΑΕΙ και κανεις μετα ότι θέλεις.
Αν σε νοιάζει να έχεις επαγγελματικα δικαιωματα ΑΕΙ αλλά δεν σε ενδιαφέρει η παραπέρα εξέλιξη πας ΑΣΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoniNia

Νεοφερμένος

Η TheoniNia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γειά σε όλους. Επιστρέφω μετά από πολύ καιρό. Έχω να πω πως τελείωσα ΙΕΚ, έκανα φουλ πρακτικές και εν τέλη είμαι στα 22 και έχω δουλειά πλέον. Όποιος προσπαθεί καταφέρνει ανεξάρτητα τι σχολή έχει τελειώσει
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Γειά σε όλους. Επιστρέφω μετά από πολύ καιρό. Έχω να πω πως τελείωσα ΙΕΚ, έκανα φουλ πρακτικές και εν τέλη είμαι στα 22 και έχω δουλειά πλέον. Όποιος προσπαθεί καταφέρνει ανεξάρτητα τι σχολή έχει τελειώσει

Τι ΙΕΚ τελείωσες;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

TheoniNia

Νεοφερμένος

Η TheoniNia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

Guest 237551

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σε όλους. Επιστρέφω μετά από πολύ καιρό. Έχω να πω πως τελείωσα ΙΕΚ, έκανα φουλ πρακτικές και εν τέλη είμαι στα 22 και έχω δουλειά πλέον. Όποιος προσπαθεί καταφέρνει ανεξάρτητα τι σχολή έχει τελειώσει

Με χαροποιούν ιδιαίτερα τέτοια μηνύματα! :hi:

Μπράβο σου λοιπόν! Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι από δω και πέρα! :thumbup:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,299 μηνύματα.
Γενικά παιδιά αποφύγετε τα ΙΕΚ αν υπάρχει εναλλακτική. Προφανώς και γίνεται να επιτύχετε αλλά στην κλίμακα πτυχίων είναι κατώτερα. Συνεπώς μεταπτυχιακά δεν μπορείτε να κάνετε σε δημόσιο πανεπιστήμιο ( δεν ξέρω για τα ιδιωτικά colleges ). Σε ΟΑΕΔ-ΑΣΕΠ κλπ. νομίζω επίσης είστε κατώτεροι από τους πτυχιούχους ΑΕΙ. Επικεντρωθείτε στις πανελλήνιες εκτός αν θέλετε ειδικότητα που ανήκει στο φάσμα των σχολών ΑΕΙ ( π.χ. Μαγειρική ).
 

TheoniNia

Νεοφερμένος

Η TheoniNia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γενικά παιδιά αποφύγετε τα ΙΕΚ αν υπάρχει εναλλακτική. Προφανώς και γίνεται να επιτύχετε αλλά στην κλίμακα πτυχίων είναι κατώτερα. Συνεπώς μεταπτυχιακά δεν μπορείτε να κάνετε σε δημόσιο πανεπιστήμιο ( δεν ξέρω για τα ιδιωτικά colleges ). Σε ΟΑΕΔ-ΑΣΕΠ κλπ. νομίζω επίσης είστε κατώτεροι από τους πτυχιούχους ΑΕΙ. Επικεντρωθείτε στις πανελλήνιες εκτός αν θέλετε ειδικότητα που ανήκει στο φάσμα των σχολών ΑΕΙ ( π.χ. Μαγειρική ).
Δεν ισχύει αυτό που λες. Ως απόφοιτος ιεκ κάνω την ίδια δουλειά με αποφοίτους πανεπιστήμιου και παίρνω και τα ίδια χρήματα. Το μόνο που ισχύει είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,299 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό που λες. Ως απόφοιτος ιεκ κάνω την ίδια δουλειά με αποφοίτους πανεπιστήμιου και παίρνω και τα ίδια χρήματα. Το μόνο που ισχύει είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό

Είναι που πέφτεις. Εσύ είσαι από τους τυχερούς/ες. Συνήθως γενικά οι εργοδότες προτιμάνε τους πτυχιούχους ΑΕΙ και είναι και λογικό πιστεύω ( χωρίς να μειώνω κανέναν ). Δεν ξέρω ακριβώς τι ισχύει πάντως ευρωπαϊκά το πτυχίο από ΙΕΚ είναι κατώτερο σε μονάδες από του ΑΕΙ.
 

TheoniNia

Νεοφερμένος

Η TheoniNia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Είναι που πέφτεις. Εσύ είσαι από τους τυχερούς/ες. Συνήθως γενικά οι εργοδότες προτιμάνε τους πτυχιούχους ΑΕΙ και είναι και λογικό πιστεύω ( χωρίς να μειώνω κανέναν ). Δεν ξέρω ακριβώς τι ισχύει πάντως ευρωπαϊκά το πτυχίο από ΙΕΚ είναι κατώτερο σε μονάδες από του ΑΕΙ.
Αν δώσεις πιστοποίηση από ΙΕΚ μια χαρά αναγνωρίζεται και μπορείς να δουλέψεις έξω. Και δεν ήταν θέμα τύχης. Πάλεψα και τα κατάφερα. Αν δεν παλέψεις δεν τα καταφέρνεις ακόμη και στο καλύτερο πανεπιστήμιο να πηγαίνεις
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,299 μηνύματα.
Αν δώσεις πιστοποίηση από ΙΕΚ μια χαρά αναγνωρίζεται και μπορείς να δουλέψεις έξω. Και δεν ήταν θέμα τύχης. Πάλεψα και τα κατάφερα. Αν δεν παλέψεις δεν τα καταφέρνεις ακόμη και στο καλύτερο πανεπιστήμιο να πηγαίνεις

ως προς αυτό συμφωνούμε.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Είναι που πέφτεις. Εσύ είσαι από τους τυχερούς/ες. Συνήθως γενικά οι εργοδότες προτιμάνε τους πτυχιούχους ΑΕΙ και είναι και λογικό πιστεύω ( χωρίς να μειώνω κανέναν ). Δεν ξέρω ακριβώς τι ισχύει πάντως ευρωπαϊκά το πτυχίο από ΙΕΚ είναι κατώτερο σε μονάδες από του ΑΕΙ.

Όχι απαραίτητα. Σκέψου ότι αν θες ένα άτομο με αρκετά στοχευμένη κατάρτιση που την παρέχει ένα ΙΕΚ, τα άτομα με πτυχία από ΑΕΙ κ.λπ. είναι overqualified - και θα απαιτούν και μεγαλύτερες απολαβές. Οπότε, ανάλογα την περίπτωση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top