Στρατιωτική Ιατρική: Αλήθειες και ψεύδη

ypiatrosfokas

Νεοφερμένος

Ο ypiatrosfokas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ως νεος ανθυπολοχαγος ιατρος που σιγα σιγα συνειδητοποιει πως εχει κανει ισως το μεγαλυτερο λαθος της ζωης του διαλέγοντας ΣΣΑΣ Ιατρικη και οχι Ιατρικη απλα, οφειλω να αναδημοσιευσω αυτο το κειμενο που κυκλοφορησε απο ανωνυμο στρατιωτικο ιατρο στο Αριστοτελειο Πανεπιστημιο.
θα ηθελα πολυ 10 χρονια πριν οταν ημουν μαθητης και συζητουσα και εψαχνα στο φορουμ εδω του i school για τις μελλοντικες μου επιλογες, να μου ανοιξει τα ματια καποιος νωριτερα απο τωρα.
απο το κειμενο αυτο μπορω να επιβεβαιωσω προσωπικα τουλαχιστον τα μισα, καθως εχει προφανως γραφει απο καποιον μεγαλυτερο απο εμενα που εχει πλεον περιελθει σε πληρη επιγνωση της καταστασης.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αν και όλα αυτά είναι άσχημα, δεν διαλέγεις Στρατιωτική Ιατρική άμα δεν σου αρέσει ο ίδιος ο στρατός αρκετά και η αποζημίωση σε τυχόν εγκατάλειψη είναι γνωστό πράγμα, οπότε οι υποψήφιοι πρέπει να γνωρίζουν το ρίσκο που παίρνουν. Τώρα άμα υπάρχουν θέματα μέσα στο στρατό, αλλάζει το θέμα.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Φίλε μου καλησπέρα , αν μου επιτρέπεις και γω να προσθέσω κάτι γι αυτό το θέμα , έχεις δίκιο για τα υπέρογκα ποσά δεν αντιλέγω αλλά μάλλον δεν ξέρεις τι γινόταν στο παρελθόν με τους Στρατιωτικούς Ιατρούς. Το 80 με 90 λοιπόν οι Στρατιωτικοί Ιατροί αποφοιτούσαν από τη ΣΣΑΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ όσον αφορά τις αποζημιώσεις με τη μόνη αποζημίωση να είναι αν φύγουν με τη θέληση τους πρόωρα από τη σχολή. Μετά την αποφοίτηση , ειδίκευση στο εξωτερικό , εκπαίδευση στο εξωτερικό , τρελοί μισθοί , γνωριμίες με άλλους Γιατρούς και όλα αυτά? ΔΩΡΕΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ. Όλα πληρωμένα. Τότε λοιπόν , εκείνα τα χρόνια δεν υπήρχαν νόμοι για αποζημίωσεις αν έφευγες νωρίτερα από το στράτευμα και οι περισσότεροι Στρατιωτικοί Ιατροί φεύγανε από το στρατό , χωρίς αποζημιώσεις χωρίς τίποτα και ανοίγανε ιδιωτικά γραφεία. Το αποτέλεσμα; να έχει ο Στρατός έλλειψη προσωπικού σε Ιατρούς (αν πάθαινες τίποτα κούνια που σε κούναγε χαχα). Οπότε επειδή έπρεπε κάπως να αναγκάσουν τους Ιατρούς να παραμείνουν στο Στρατό δημιούργησαν αυτούς τους νόμους... Και τώρα την πληρώνουν οι καινούριοι :P. Καταλαβαίνω ότι είναι δυσάρεστο αλλά πρέπει και συ να δείξεις λίγη κατανόηση , ο Στρατός χρειάζεται προσωπικό , δεν γίνεται να πηγαίνει ο καθένας , να κάνει τα πάντα δωρεάν (ενώ ο Πολίτης Ιατρός πρέπει να πληρώσει με δικά του έξοδα σχεδόν τα πάντα -_-) ενώ είμαστε και σε οικονομική κρίση , και μετά να τη σκαπουλάρει κιόλας. Δεν το θεωρείς άδικο? :). Ας φύγετε μετά το όριο που παραθέτει ο Στρατός , δεν νομίζω ότι είναι τόσο άσχημες οι συνθήκες εργασίας (αυτό βέβαια μπορείς να μας το επιβεβαίωσεις και εσύ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top