Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι στο 3ο έτος και θέλω να ζητήσω
μετεγγραφη.Μπορω να κάνω τώρα μετεγγραφή χωρίς να περιμένω την διαδικασία των μετεγγραφων;
επίσης θα ξανακάνω όλα από την αρχή ή θα συνεχίσω στο 3ο έτος;

Τι εννοεις να κανεις τωρα μετεγγραφη;
Αν παρεις την μετεγγραφη θα κανεις αιτηση να αναγνωριστουν τα μαθηματα που εχεις περασει,δεν ξεκινας απο την αρχη.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Είμαι στο 3ο έτος και θέλω να ζητήσω
μετεγγραφη.Μπορω να κάνω τώρα μετεγγραφή χωρίς να περιμένω την διαδικασία των μετεγγραφων;
επίσης θα ξανακάνω όλα από την αρχή ή θα συνεχίσω στο 3ο έτος;


Πρέπει να περιμένεις τη σχετική διαδικασία. Εφόσον γίνει δεκτή η αίτηση μετεγγραφής συνεχίζεις κανονικά στο τρίτο έτος και ζητάς να σου αναγνωριστούν τα μαθήματα που έχεις περάσει στην αρχική σχολή. Είναι, ωστόσο, πιθανόν να μην αναγνωριστούν όλα τα μαθήματα.
 

konsolas

Νεοφερμένος

Ο konsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γειά σας και πάλι, έχω διαβάσει την περσινή εγκύκλιο και έχω μπερδευτεί, με το θέμα αναπηρία γονέα. Υπάρχει απόφαση της ΑΣΥΕ η οποία εκδόθηκε το 2017 με ποσοστό αναπηρίας 67% εφ όρου ζωής. Θα γίνει δεκτή ή όχι. Να διευκρινίσω ότι ΑΣΥΕ (ανώτατη στρατού υγειονομική επιτροπή) γνωματεύει για δημοσίους υπαλλήλους και στρατιωτικούς και έχει ίδια ισχύ με το ΚΕΠΑ. Πως θα σιγουρευτώ ότι γίνεται δεκτή διότι αν τσεκάρω το ανάλογο πεδίο στην αίτηση μεταγραφής και αυτή εγκριθεί, τι θα γίνει αν στον έλεγχο της γραμματείας της σχολής δεν το δεχτούν και απορρίψουν τη μεταγραφή τρέχα γύρευε να βρεις το δίκιο και πάει το εξάμηνο! Έχει κανείς εμπειρία?
 

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Γειά σας και πάλι, έχω διαβάσει την περσινή εγκύκλιο και έχω μπερδευτεί, με το θέμα αναπηρία γονέα. Υπάρχει απόφαση της ΑΣΥΕ η οποία εκδόθηκε το 2017 με ποσοστό αναπηρίας 67% εφ όρου ζωής. Θα γίνει δεκτή ή όχι. Να διευκρινίσω ότι ΑΣΥΕ (ανώτατη στρατού υγειονομική επιτροπή) γνωματεύει για δημοσίους υπαλλήλους και στρατιωτικούς και έχει ίδια ισχύ με το ΚΕΠΑ. Πως θα σιγουρευτώ ότι γίνεται δεκτή διότι αν τσεκάρω το ανάλογο πεδίο στην αίτηση μεταγραφής και αυτή εγκριθεί, τι θα γίνει αν στον έλεγχο της γραμματείας της σχολής δεν το δεχτούν και απορρίψουν τη μεταγραφή τρέχα γύρευε να βρεις το δίκιο και πάει το εξάμηνο! Έχει κανείς εμπειρία?
Η απόφαση της ΑΣΥΕ γίνεται δεκτή , μην ανησυχείς.Την έχω χρησιμοποιήσει για μετεγγραφή πριν 2 χρόνια .
 

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας!Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής..Όσον αφορά το κατά κεφαλήν εισόδημα και το πώς υπολογίζετε..Ο πατέρας μου έχει εισόδημα επιβολής εισφοράς 1989€ η μητέρα μου 5771€ ενώ ο αδερφός μου 3000€ εγώ δεν έχω εισόδημα ούτε φορολογική δήλωση..Σαν οικογένεια έχουμε και ένα αυτοκίνητο πολύ παλιό στο ονομα του μπαμπά μου...σε πια κατηγορία θα μπω.Να σημειωθεί ότι είμαστε τετραμελής οικογένεια
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Γεια σας!Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής..Όσον αφορά το κατά κεφαλήν εισόδημα και το πώς υπολογίζετε..Ο πατέρας μου έχει εισόδημα επιβολής εισφοράς 1989€ η μητέρα μου 5771€ ενώ ο αδερφός μου 3000€ εγώ δεν έχω εισόδημα ούτε φορολογική δήλωση..Σαν οικογένεια έχουμε και ένα αυτοκίνητο πολύ παλιό στο ονομα του μπαμπά μου...σε πια κατηγορία θα μπω.Να σημειωθεί ότι είμαστε τετραμελής οικογένεια
Προσθέτεις τα εισοδήματα επιβολής εισφοράς και διαιρείς με τα μέλη της οικογένειας. Έτσι λοιπόν το εισόδημα σου είναι (5771+3000+1989)/4=2690€ το οποίο είναι κάτω των 3000 και παίρνεις 6 μόρια. Βέβαια εάν ο αδερφός σου δεν είναι εξαρτώμενο μέλος τότε υπολογιζεις μόνο τους γονείς σου άρα το εισόδημα είναι (5771+1989)/3=2586.66 και πάλι παίρνεις 6 μόρια
 

than.bimp

Νεοφερμένος

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γεια σας!Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής..Όσον αφορά το κατά κεφαλήν εισόδημα και το πώς υπολογίζετε..Ο πατέρας μου έχει εισόδημα επιβολής εισφοράς 1989€ η μητέρα μου 5771€ ενώ ο αδερφός μου 3000€ εγώ δεν έχω εισόδημα ούτε φορολογική δήλωση..Σαν οικογένεια έχουμε και ένα αυτοκίνητο πολύ παλιό στο ονομα του μπαμπά μου...σε πια κατηγορία θα μπω.Να σημειωθεί ότι είμαστε τετραμελής οικογένεια

Αφού είσαστε 4 άτομα
Τοτε 1989+5771+3000+0=10760 τωρα αυτο δια 4 οποτε 2690 Αρα είσαι στην πρωτη κατηγορία απο 0-3000 επομένως περνεις 6 μορια βαση της περσινης εγκυκλιου.Τωρα αυτο με το αυτοκινητο,αυτα πρεπει να υπολογίζονται στο εισόδημα επιβολής εισφοράς, αν και δεν είμαι εντελώς σίγουρος για αυτό.Προσεχε και σε αυτο που λεει ο jimis2001 για τον αδερφο σου
 

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αφού είσαστε 4 άτομα
Τοτε 1989+5771+3000+0=10760 τωρα αυτο δια 4 οποτε 2690 Αρα είσαι στην πρωτη κατηγορία απο 0-3000 επομένως περνεις 6 μορια βαση της περσινης εγκυκλιου.Τωρα αυτο με το αυτοκινητο,αυτα πρεπει να υπολογίζονται στο εισόδημα επιβολής εισφοράς, αν και δεν είμαι εντελώς σίγουρος για αυτό.Προσεχε και σε αυτο που λεει ο jimis2001 για τον αδερφο σου


Ποιος θα μπορούσε να μου απαντήσει με σιγουριά τι γίνετε με το αυτοκίνητο;
 

Sofiakaloph

Νεοφερμένος

Ο Sofiakaloph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας
Πέρασα στο πανεπιστήμιο Ηρακλείου
Και θέλω να κάνω μεταγραφή στο πανεπιστήμιο της Πάτρας
Λόγο οικονομικών θεμάτων
Είμαι μονογονεϊκή οικογένεια ξαι χαμηλό εισόδημα
Θα έχω αρκετά μόρια ώστε να εγκριθεί η αίτηση μου;;
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μπορουμε να ξερουμε,δες ποσα μορια μαζευεις,δες τις βασεις μετεγγραφων,θεσεις που προσφερονται,θεσεις που καλυπτονται και βγαλε δικο σου συμπερασμα.
Αν δεν μπορεις με τιποτα να πας ηρακλειο,αρχισε να παρακολουθεις τις διαλεξεις στην πατρα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Γεια σας, παραθετω ερωτηση εκ μερους φιλης, η οποια δεν ειναι ακομη μελος του γκρουπ! :)

Θέλει να κάνει μετεγγραφή από τη Νομική Κομοτηνής στη Νομική Αθηνών, η μαμά της έχει εισόδημα επιβολής εισφοράς σχεδόν 7000 ευρώ και ο μπαμπάς της 0 ευρώ, παρόλο που δουλεύει, τέλος πάντων ο λογιστής τους τούς είπε ότι το κατα κεφαλήν εισόδημα της οικογένειας είναι 2.200 ευρώ, που σημαίνει ότι έχει 6 μόρια για μετεγγραφή. Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

1) Η περυσινή βάση της Νομικής Αθηνών στις μετεγγραφές με μοριοδοτούμενα κριτήρια ήταν 5 μόρια, του 2017 επίσης 5, ενώ για το 2016 και 2015 η βάση ήταν στα 4 μόρια. Θεωρείτε ότι με 6 μόρια έχει πιθανότητες να την πάρει τη μετεγγραφή;
2) Έχουν ένα μεγάλο σπίτι, το οποίο έχει αξία σχεδόν 350.000 ευρώ, κάτι το οποίο φαίνεται στο χαρτί που θα προσκομίσει για τη μετεγγραφή. Υπάρχει περίπτωση αυτό να της προκαλέσει πρόβλημα, ακόμη κι αν πληροί τα κριτήρια; Το σπίτι χτίστηκε πριν πολλά χρόνια και δεν το νοικιάζουν ή κάτι τέτοιο, για να πεις οτι εχουν εισόδημα από αυτο.
3) Παρόλο που ο μπαμπάς της δουλεύει ( και μάλιστα ειναι ιδιωτης), δηλώνει σχεδόν μηδενικο ετησιο εισοδημα. Προκειται αυτοι που θα το δουν να πουν τι παιζει εδω και να μη γινει δεκτη η μετεγγραφη της, ή δεν έχει σημασία; :P

Αυτά, ευχαριστούμε όποιον είχε το κουράγιο να τα διαβάσει. :)
 

Sofiakaloph

Νεοφερμένος

Ο Sofiakaloph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εφόσον όμως έχω κάνει εγγραφή ήδη στο Ηράκλειο δεν Πρέπει να παρακολουθώ τα εργαστήρια;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Εφόσον όμως έχω κάνει εγγραφή ήδη στο Ηράκλειο δεν Πρέπει να παρακολουθώ τα εργαστήρια;


Τα εργαστήρια έχουν συνήθως απουσίες. Αν ξεπεράσεις το αποδεκτό όριο απουσιών δεν περνάς το μάθημα και πρέπει να το ξαναδώσεις. Ωστόσο, αν κάνεις αίτηση για μετεγγραφή και αυτή γίνει δεκτή ούτως ή άλλως το χάνεις γιατί οι μετεγγραφές βγαίνουν συνήθως Νοέμβρη ή Δεκέμβρη. Το σημαντικό είναι τι πιθανότητες έχεις να πάρεις μετεγγραφής και κατά πόσο έχεις την οικονομική δυνατότητα να πας στην Κρήτη για ένα δυο μήνες για να παρακολουθείς και μετά να γυρίσεις πίσω.
η περσινή εγκύκλιος μετεγγραφής υπάρχει εδώ https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/Εγκύκλιος_Μετεγγραφών_ακαδ._έτους_2018-2019.pdf
Υπολόγισε τα μόρια που έχεις και στη συνέχεια πήγαινε εδώ https://www.minedu.gov.gr/aei-9/met...a-meteggrafon-2018-vaseis-ypovoli-enstaseon-3 για να δεις πόσο ήταν η βάση μετεγγραφής για τη σχολή που σε ενδιαφέρει για να έχεις μια εικόνα.
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
3) Παρόλο που ο μπαμπάς της δουλεύει ( και μάλιστα ειναι ιδιωτης), δηλώνει σχεδόν μηδενικο ετησιο εισοδημα. Προκειται αυτοι που θα το δουν να πουν τι παιζει εδω και να μη γινει δεκτη η μετεγγραφη της, ή δεν έχει σημασία; :P
Δηλαδή μας λες ότι ο μπαμπάς σου είναι παράνομος και μας ρωτάς εάν θα το ανακαλύψουν; :confused:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιος θα μπορούσε να μου απαντήσει με σιγουριά τι γίνετε με το αυτοκίνητο;

Γεια σας, παραθετω ερωτηση εκ μερους φιλης, η οποια δεν ειναι ακομη μελος του γκρουπ! :)

Θέλει να κάνει μετεγγραφή από τη Νομική Κομοτηνής στη Νομική Αθηνών, η μαμά της έχει εισόδημα επιβολής εισφοράς σχεδόν 7000 ευρώ και ο μπαμπάς της 0 ευρώ, παρόλο που δουλεύει, τέλος πάντων ο λογιστής τους τούς είπε ότι το κατα κεφαλήν εισόδημα της οικογένειας είναι 2.200 ευρώ, που σημαίνει ότι έχει 6 μόρια για μετεγγραφή. Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

1) Η περυσινή βάση της Νομικής Αθηνών στις μετεγγραφές με μοριοδοτούμενα κριτήρια ήταν 5 μόρια, του 2017 επίσης 5, ενώ για το 2016 και 2015 η βάση ήταν στα 4 μόρια. Θεωρείτε ότι με 6 μόρια έχει πιθανότητες να την πάρει τη μετεγγραφή;
2) Έχουν ένα μεγάλο σπίτι, το οποίο έχει αξία σχεδόν 350.000 ευρώ, κάτι το οποίο φαίνεται στο χαρτί που θα προσκομίσει για τη μετεγγραφή. Υπάρχει περίπτωση αυτό να της προκαλέσει πρόβλημα, ακόμη κι αν πληροί τα κριτήρια; Το σπίτι χτίστηκε πριν πολλά χρόνια και δεν το νοικιάζουν ή κάτι τέτοιο, για να πεις οτι εχουν εισόδημα από αυτο.
3) Παρόλο που ο μπαμπάς της δουλεύει ( και μάλιστα ειναι ιδιωτης), δηλώνει σχεδόν μηδενικο ετησιο εισοδημα. Προκειται αυτοι που θα το δουν να πουν τι παιζει εδω και να μη γινει δεκτη η μετεγγραφη της, ή δεν έχει σημασία; :P

Αυτά, ευχαριστούμε όποιον είχε το κουράγιο να τα διαβάσει. :)


Παιδιά το ξέρω ότι έχετε αγωνία αλλά όπως καταλαβαίνετε είναι αδύνατον να απαντάμε σε εξειδικευμένες ερωτήσεις επειδή δεν είμαστε ούτε φοροτεχνικοί ούτε εφοριακοί. Αυτό που έχω να σας πω είναι ότι η επιβεβαίωση της ορθότητας των οικονομικών σας στοιχείων γίνεται με αυτόματη σύνδεση με το πληροφοριακό σύστημα της ΓΓΔΕ (Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων) το οποίο δεν αφήνει περιθώρια λάθους. Δείτε εδώ στο πάνω μέρος της 16ης σελίδας https://transfer.it.minedu.gov.gr/Content/Docs/manual2018.pdf. Οπότε αν δεν μπορείτε να βγάλετε άκρη, όταν ανακοινωθούν οι μετεγγραφές, μπορείτε να μπείτε στο σύστημα να συμπληρώσετε την αίτηση και άμεσα θα φανεί αν εμπίπτετε στις κατηγορίες μοριοδότησης ή όχι! Από εκεί και πέρα αποφασίζετε τι θα κάνετε!΄Η δεν υποβάλλετε την αίτηση επειδή το θεωρείτε μάταιο ή την υποβάλλετε έχοντας εκ των προτέρων μηδαμινές πιθανότητες επιτυχίας.
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Δηλαδή μας λες ότι ο μπαμπάς σου είναι παράνομος και μας ρωτάς εάν θα το ανακαλύψουν; :confused:


Δεν είναι ο δικός μου μπαμπάς, και γι’αυτο δεν μπορώ να δώσω λεπτομέρειες για το τι παίζει, επειδή πολύ απλά ούτε κι εγώ η ίδια γνωρίζω. Ο,τι μου είπε σας παραθέτω
 

ερμινα

Νεοφερμένος

Η ερμινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας. Σπουδαζω σερρες μηχανικων πληροφορικης αλλα οι γονεις μου επιμενουν να παεω μετεγραφη στην σινδο. Εγω προσωπικα δεν θελω αλλα οι δικοι μου επιμενουν οποτε ηθελα να ρωτησω, αν κανω αιτηση μετεγγραφης και με δεχτουν αλλα δεν παω τα δικαιολογητικά, θα συνεχισω να σπουδαζω σερρες ή θα προκαλεσω προβληματα?
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Γεια σας. Σπουδαζω σερρες μηχανικων πληροφορικης αλλα οι γονεις μου επιμενουν να παεω μετεγραφη στην σινδο. Εγω προσωπικα δεν θελω αλλα οι δικοι μου επιμενουν οποτε ηθελα να ρωτησω, αν κανω αιτηση μετεγγραφης και με δεχτουν αλλα δεν παω τα δικαιολογητικά, θα συνεχισω να σπουδαζω σερρες ή θα προκαλεσω προβληματα?

Η αίτηση σου θα απορροφηθεί και με το υπουργείο δεν υπάρχει. Τώρα αν καταλάβουν οι δικοί σου για το τι έγινε σίγουρα θα υπάρχουν προβλήματα γι'αυτό και πρέπει να ξεκαθαρίσεις το ζήτημα μαζί τους
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Γεια σας. Σπουδαζω σερρες μηχανικων πληροφορικης αλλα οι γονεις μου επιμενουν να παεω μετεγραφη στην σινδο. Εγω προσωπικα δεν θελω αλλα οι δικοι μου επιμενουν οποτε ηθελα να ρωτησω, αν κανω αιτηση μετεγγραφης και με δεχτουν αλλα δεν παω τα δικαιολογητικά, θα συνεχισω να σπουδαζω σερρες ή θα προκαλεσω προβληματα?


Πρόβλημα δεν θα έχεις με τη σχολή αλλά θα έχεις με τους γονείς σου αν το καταλάβουν. Καταλαβαίνω την επιθυμία να σπουδάσεις μακριά από το σπίτι σου αλλά καλό θα ήταν να δεις και τη θέση των γονιών σου. Αν, για παράδειγμα, υπάρχει οικονομικό πρόβλημα και γι' αυτό οι γονείς σου επιθυμούν την μεταγραφή θα πρέπει να το δεις και ρεαλιστικά. Καλή η φοιτητική ζωή μακριά από το σπίτι αλλά αν δεν υπάρχουν χρήματα στην οικογένεια τα πράγματα είναι δύσκολα. Τώρα αν τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύκολο να πάρεις μεταγραφή εφόσον δεν θα συγκεντρώσεις τα αναγκαια μόρια.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top