Επάγγελμα ως μέσο κοινωνικής καταξίωσης σε τρίτους

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα διάβαζα Νοζικ για πολιτική φιλοσοφία, Χαγιεκ για οικονομικά και Θοροου για να δω αν είμαι αριστερός ελευθεριστής ή δεξιός τελικά. Ίσως έτσι θα καταλάβαινες το συμπεριφορικο κομμάτι. Για τον Νοζικ, ίσως να δυσκολευτείς στην κατανόηση, θα κοίταζα για κάποιον Έλληνα που έχει σχολιάσει τα έργα του. Δεν υπάρχει κόμμα λιμπερταριανικο, από τα γνωστά το πιο κοντινό προφανώς ΝΔ. Αριστερός ελευθεριστής φίλος μου ψηφίζει ανταρσία.


Αν πρέπει να με χαρακτηρίσεις είμαι classical Liberal. Το ότι πολλές φορές υποστηρίζω άλλες θέσεις είναι επειδή για να μιλήσεις με κάποιον πάνω σε ένα θέμα πολλές φορές πρέπει να χρησιμοποιήσεις επιχειρήματα που είναι πιο κοντά στις δικές του θέσεις αλλιώς ο άλλος απλά θα διαφωνεί για να διαφωνεί.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Να αφήσουμε τους εξωραϊσμούς και τα πολιτικά συνθηματακια και να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους;
Την συζήτηση φαντάζομαι την διάβασες, δεν υπάρχει τίποτα πολιτικό και είμαι σίγουρος ότι κατάλαβες που πήγαινε και τι σήμαινε η πρόταση που ξεχώρισες για να το παίξεις έξυπνος. Αν διαφωνείς με όσα ειπώθηκαν είναι άλλο θέμα.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν πρέπει να με χαρακτηρίσεις είμαι classical Liberal. Το ότι πολλές φορές υποστηρίζω άλλες θέσεις είναι επειδή για να μιλήσεις με κάποιον πάνω σε ένα θέμα πολλές φορές πρέπει να χρησιμοποιήσεις επιχειρήματα που είναι πιο κοντά στις δικές του θέσεις αλλιώς ο άλλος απλά θα διαφωνεί για να διαφωνεί.
Το είπα γιατί βασίστηκα πάνω στα "Τα regulations για ποιο ακριβώς λόγο χρειάζονται;" και "Το όλο νόημα του ιδιωτικού συστήματος είναι να είναι unregulated έτσι ώστε και να υπάρχουν διαφορετικές επιλογές για τον καθένα αλλά και να έχουμε πρόοδο μέσο καινοτομιων". Μέχρι και ο φιλελευθερισμός στην φάση του (κλασικού) τότε επέτρεπε ρυθμίσεις, ώστε να μην ξεφύγει το πράγμα. Πολιτικές επιστήμες τέλειωσα (όχι ότι σημαίνει και κάτι αύτο), αλλά αφού και εγώ επειδή σαν έφηβος είχα μάθε 10 πράγματα να παίζω με HTML (που δεν είναι και γλώσσα προγραμματισμού), δεν εκφράζω γνώμη για τον προγραμματισμό, just take my word for advice.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το είπα γιατί βασίστηκα πάνω στα "Τα regulations για ποιο ακριβώς λόγο χρειάζονται;" και "Το όλο νόημα του ιδιωτικού συστήματος είναι να είναι unregulated έτσι ώστε και να υπάρχουν διαφορετικές επιλογές για τον καθένα αλλά και να έχουμε πρόοδο μέσο καινοτομιων". Μέχρι και ο φιλελευθερισμός στην φάση του (κλασικού) τότε επέτρεπε ρυθμίσεις, ώστε να μην ξεφύγει το πράγμα. Πολιτικές επιστήμες τέλειωσα (όχι ότι σημαίνει και κάτι αύτο), αλλά αφού και εγώ επειδή σαν έφηβος είχα μάθε 10 πράγματα να παίζω με HTML (που δεν είναι και γλώσσα προγραμματισμού), δεν εκφράζω γνώμη για τον προγραμματισμό, just take my word for advice.

Τα regulations είναι περιπλοκο θεμα, και δεν μπορείς να είσαι π.χ υπέρ ή κατα γενικότερα εκτός και αν απλώς είσαι δογματικος. Στην εκπαίδευση θεωρώ ότι δεν έχουν θέμα. Στο εξωτερικό πχ ταριφες έχουν απλά και μόνο επειδή αν τα εφαρμόσει ο άλλος και εσύ όχι χάνεις.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι δεν ξεκινάς από το μηδέν καθώς σχεδόν παντού όπου υπάρχουν παιδιά θα υπάρχει και ζήτηση, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είσαι εκτός αγοράς και ανταγωνισμού και μπορείς να κάνεις ότι θες, εκτός κι αν είσαι στην κολοπετινιτσα ξέρω εγώ και είσαι ο μονος δάσκαλος για δύο παιδιά, που και πάλι μάλλον πας εκεί λόγο λειτουργηματος και όχι κέρδους. Ο γονιός κάλλιστα μπορεί να κανει opt out ειδικά αν σκεφτείς το πόσους εκπαιδευτικούς παράγει η Ελλάδα. Στο χωριό με 2000 άτομα έχουμε καμία 30 αποφοιτους που κάνουν ιδιαίτερα δημοτικό γυμνάσιο λύκειο και "διαβάζουν" τα παιδιά. Αυτοί κάλλιστα θα μπορούσαν να προσφέρουν legit εκπαίδευση και όχι να παρακαλάνε.

Το κόστος είναι μηδενικό σχεδόν εκτός φυσικά κι αν το γαμησεις στα regulation οπότε τότε δε μιλάμε για ελεύθερη αγορά. Τα regulations για ποιο ακριβώς λόγο χρειάζονται; Πρέπει δηλαδή να νομοθέτη σεις ότι τα παιδιά θα μαθαίνουν ανάγνωση και γραφή; Το όλο νόημα του ιδιωτικού συστήματος είναι να είναι unregulated έτσι ώστε και να υπάρχουν διαφορετικές επιλογές για τον καθένα αλλά και να έχουμε πρόοδο μέσο καινοτομιων.

Διοργανώνεις μια εξέταση σαν κράτος κάθε χρόνο για να χορηγήσεις ένα χαρτί αντίστοιχο του απολυτηρίου λυκείου που θα είναι κρατικά αναγνώρισαμενο σε εσωτερικό και εξωτερικό και αφήνεις το σύστημα να δουλέψει.


Δεν αναφέρομαι σε ιδιαίτερα, το ιδιαίτερο είναι τελείως διαφορετική υπηρεσία και το κατά πόσο θα μπορούσε να αντικαταστήσει ένα οργανωμένο σχολικό συγκρότημα και τις υπηρεσίες του ξεφεύγει κατά πολύ από την κουβέντα ενός voucher.

Το νόημα τέτοιων μέτρων δεν είναι να είναι unregulated, και μόνο ένα κουπόνι που θα γράφει πάνω "πάρτο για να στείλεις το παιδί σου σχολείο" είναι δείγμα προώθησης ενός συγκεκριμένου συστήματος εκπαίδευσης, αν θέλαμε να επιχειρηματολογήσουμε (που κι αυτό είναι διαφορετική κουβέντα btw) ως προς ένα σύστημα όπου ο κάθε κηδεμόνας είναι ελεύθερος να στείλει το παιδί του από τα 5 στο χωράφι και να μην του μάθει καν ανάγνωση τότε μέτρα όπως τα από πάνω σταματούν να έχουν πλέον νόημα.
Το κουπόνι το δίνεις για να εκφράσεις σαν πολιτεία πως "θέλω το Χ, με τον Ψ τρόπο αλλά δεν θα το κάνω εγώ ας το κάνει κάποιος άλλος. Όπου αυτός ο Ψ τρόπος μπορεί να είναι vague με διάφορους τρόπους, στο τέλος όμως πάντα θα υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές εφόσον υπάρχει κάποιος που πληρώνει (το κράτος εν προκειμένω) για μια υπηρεσία. Με τον ίδιο τρόπο που ο ΕΟΠΠΥ θα σου πληρώσει επισκέψεις μόνο εφόσον πληρείς κάποιες προδιαγραφές που εκείνος θέτει.

Κι ακριβώς με δεδομένες αυτές τις βασικές προδιαγραφές και το εξίσου βασικό κόστος που θα σου θέσει κάποιος μιλάμε από κι έπειτα πλέον για την οποιαδήποτε ελευθερία κινήσεων. Τι σου δίνει μεγαλύτερη ελευθερία να έρθει κάποιος να σου ζητήσει να παράσχεις ένα πιάτο ψαρικών με 5 ευρώ ή ένα πιάτο με σωλομό στα 20 ευρώ; Πάνω σε αυτή τη βάση θα μιλήσεις πλέον για ανταγωνισμό, που δεν θα υπάρξει καθώς καμία επιχείρηση δεν έχει συμφέρον από το να διαφημίσει το basic level της εφόσον τις βάζει τρικλοποδιές από παντού, έχιε συμφέρον όμως από τις υπόλοιπες, για όποιον θα έχει να πληρώσει ένα premium.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν αναφέρομαι σε ιδιαίτερα, το ιδιαίτερο είναι τελείως διαφορετική υπηρεσία και το κατά πόσο θα μπορούσε να αντικαταστήσει ένα οργανωμένο σχολικό συγκρότημα και τις υπηρεσίες του ξεφεύγει κατά πολύ από την κουβέντα ενός voucher.

Το νόημα τέτοιων μέτρων δεν είναι να είναι unregulated, και μόνο ένα κουπόνι που θα γράφει πάνω "πάρτο για να στείλεις το παιδί σου σχολείο" είναι δείγμα προώθησης ενός συγκεκριμένου συστήματος εκπαίδευσης, αν θέλαμε να επιχειρηματολογήσουμε (που κι αυτό είναι διαφορετική κουβέντα btw) ως προς ένα σύστημα όπου ο κάθε κηδεμόνας είναι ελεύθερος να στείλει το παιδί του από τα 5 στο χωράφι και να μην του μάθει καν ανάγνωση τότε μέτρα όπως τα από πάνω σταματούν να έχουν πλέον νόημα.
Το κουπόνι το δίνεις για να εκφράσεις σαν πολιτεία πως "θέλω το Χ, με τον Ψ τρόπο αλλά δεν θα το κάνω εγώ ας το κάνει κάποιος άλλος. Όπου αυτός ο Ψ τρόπος μπορεί να είναι vague με διάφορους τρόπους, στο τέλος όμως πάντα θα υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές εφόσον υπάρχει κάποιος που πληρώνει (το κράτος εν προκειμένω) για μια υπηρεσία. Με τον ίδιο τρόπο που ο ΕΟΠΠΥ θα σου πληρώσει επισκέψεις μόνο εφόσον πληρείς κάποιες προδιαγραφές που εκείνος θέτει.

Κι ακριβώς με δεδομένες αυτές τις βασικές προδιαγραφές και το εξίσου βασικό κόστος που θα σου θέσει κάποιος μιλάμε από κι έπειτα πλέον για την οποιαδήποτε ελευθερία κινήσεων. Τι σου δίνει μεγαλύτερη ελευθερία να έρθει κάποιος να σου ζητήσει να παράσχεις ένα πιάτο ψαρικών με 5 ευρώ ή ένα πιάτο με σωλομό στα 20 ευρώ; Πάνω σε αυτή τη βάση θα μιλήσεις πλέον για ανταγωνισμό, που δεν θα υπάρξει καθώς καμία επιχείρηση δεν έχει συμφέρον από το να διαφημίσει το basic level της εφόσον τις βάζει τρικλοποδιές από παντού, έχιε συμφέρον όμως από τις υπόλοιπες, για όποιον θα έχει να πληρώσει ένα premium.

Το κουπόνι η το επίδομα το δινεις σαν πολιτεία για να εξασφαλίσεις πως οι αποροι θα έχουν παιδεία σε ένα ιδιοτικο σύστημα.

Ξαναλέω πως το νόημα είναι το σύστημα να ειναι ελεύθερο ώστε να υπάρχει πειραματισμός τόσο προς την ύλη και τα μαθήματα όσο και προς τις μεθοδουν διδασκαλίες. Τώρα νομίζω πως ειναι μια αρκετά λογική υπόθεση το ότι όλα τα παιδιά θα μαθαίνουν γραφή ανάγνωση μαθηματικά κτλ σε όποιο σχολείο και να είναι. Οπότε το να βάζει προδιαγραφές το κράτος είναι λίγο περιττό και απλά δείχνει θέληση για έλεγχο.

Τώρα αυτά με τα χωράφια είναι και λίγο αστεία έτσι. Εγώ δε ξέρω κανένα γονέα που δε στέλνει το παιδί του σχολείο για να το στείλει χωράφι πέραν των γυφτων φυσικά.
Όλοι οι γονείς πλέον σκίζονται για να πληρώνουν φροντιστήρια και δε θα στελνα το παιδί τους πρώτη δημοτικού;


Εν το μεταξύ στην ανάλυση που κάνεις παραβλέπεις εντελώς μιλάμε το ανθρωπιστικό στοιχείο, δηλαδή υποθέτεις πως όλοι οι δάσκαλοι όταν θα πρόκειται για τα παιδιά των φτωχών θα κάνουν απλά το bare minimum για να τα έχουν για κράχτες δεν θα νοιάζονται, δεν θα εφαρμόζουν καινοτομίες και ότι άλλο μπορείς να νομίζεις.

Ε αν όντως είναι έτσι τα πράγματα τότε σκέψου αυτούς τους ίδιους ανθρώπους τι κανουν τώρα στο δημόσιο που δεν έχουν κανένα έλεγχο και καμιά επίπτωση. Μάλλον είναι 10 φορές χειρότεροι;

Αλλά μάλλον δεν είναι έτσι και οι περισσότεροι δάσκαλοι θέλω πιστεύω πως νοιάζονται για τα παιδιά οπότε αυτά που λες δεν έχουν μεγάλη βαση.

Ναι τα premium πακέτα προφανώς θα ειναι καλύτερα αλλά so what? Τώρα δεν ειναι; Το θέμα είναι πως θα είναι καλύτερα και τα βασικά.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top