ΣΣΑΣ Οικονομικό

potkapot

Νεοφερμένος

Ο potkapot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τις πληροφορίες σου, να'σαι καλά!
Όταν λες μετά από κάποια χρόνια, έχεις υπόψη σου πόσα περίπου; Η προπόνηση δεν με πειράζει καθόλου, ίσα ίσα όπως λες, μόνο καλό κάνει. Όσο για τη δυσκολία, αντικειμενικά το οικονομικό δεν είναι κάποια τρομερά δύσκολη σχολή. Έχει τις δυσκολίες της όπως όλες, αλλά είναι εφικτό πιστεύω να την τελειώσεις στα 4 χρόνια. Τέλος πάντων αυτά θα τα δω όταν με το καλό ξεκινήσω. Σχετικά με το βοήθημα, αυτή τη στιγμή μου είναι πολύ σημαντικό και παρόλο που ο στρατός έτσι κι αλλιώς μ'αρέσει, το οικονομικό ήταν πολύ σημαντικός παράγοντας στην επιλογή μου.
Τέλος, θέλω να σε ρωτήσω για κάτι που άκουσα σήμερα, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει. Αν κάποιος τον πρώτο χρόνο θέλει να κάνει 10% για κάποια άλλη σχολή και να φύγει από τον στρατό, δεν πληρώνει τίποτα και ο ένας χρόνος θεωρείται ως η υποχρεωτική στρατιωτική του θητεία;

Τα έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου....
Το 10% το δίνουν όσοι πχ δώσαν πανελλήνιες το 2011, και το 2012 συμμετέχουν για το 10% των θέσεων με τον περσινό τους βαθμό.
Άρα το σενάριο που λες, για να στέκει, θα πρέπει να έχει περάσει κάποιος σε μια στρατιωτική σχολή, και αφού τελειώσει τον ένα χρόνο εκεί, να φύγει επειδή έχει δώσει με το 10% και έχει μπει αλλού, οπότε σε αυτή τη περίπτωση, ναι, πληρώνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emperor3

Νεοφερμένος

Ο Emperor3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Φίλε μου αυτό ακριβώς εννοούσα! Ξέρω τι παίζει με το 10% και γι'αυτό ήθελα να ξέρω αν μπορώ μετά από ένα χρόνο να το κάνω και να φύγω χωρίς να πληρώσω, αλλά απ'οτι μου λες δεν γίνεται να το γλιτώσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Απ' την στιγμή που ορκίζεσαι στο 1ο έτος, είναι σαν να δεσμεύεσαι στον στρατό και αν φύγεις, θα πρέπει να πληρώσεις ένα ποσό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emperor3

Νεοφερμένος

Ο Emperor3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εντάξει. Μακάρι να μην θέλω να φύγω!
@potkapot, δεν μου είπες αν ξέρεις μετά από πόσα χρόνια μπορώ να ξεκινήσω μεταπτυχιακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
το οτι θα θελήσεις σε κάποια στιγμή να φύγεις είναι σίγουρο..
το θέμα είναι πόσο θα αντέξεις και θα επιμείνεις.
στο τέλος δεν θα το μετανιώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emperor3

Νεοφερμένος

Ο Emperor3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
το οτι θα θελήσεις σε κάποια στιγμή να φύγεις είναι σίγουρο..
το θέμα είναι πόσο θα αντέξεις και θα επιμείνεις.
στο τέλος δεν θα το μετανιώσεις
Μακάρι να μην το μετανιώσω. Γιατί μία ακόμα αναστολή που έχω είναι η κατάσταση της χώρας. Ο στρατός είναι ένας κρατικός οργανισμός οπότε σε περίπτωση πιθανής χρεωκοπίας λογικά αυτομάτως χρεοκοπεί και αυτός. Αν και ήδη έχω ακούσει ότι δεν έχει πλέον τα λεφτά που είχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Παιδια SOS!
Θέλω να μάθω ακριβως τι παιζει με τη σχολή και δεν μπορώ να βρω πουθενά πληροφορίες (για τις απορίες που εχω) κι ούτε υπάρχει κάποιος γνωστός μου.
1ον) Αφού τελειώσεις τη σχολή , με τι ακριβως ασχολείσαι? Κάθεσαι σε γραφείο και οργανωνεις τα οικονομικά του στρατού?
2ον) Η σχολή ειναι οπως οι υπόλοιπες στρατιωτικές σχολές (αναγκαστικά εισαι μεσα , περιορισμενοι έξοδοι κλπ)?
3ον) Πόσα χρήματα μπορείς να βγάζει στη χειρότερη ενας απόφοιτος της σχολής?
Ευχαριστώ! ??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
1)https://www.army.gr/default.php?pname=sub_Apostoli_DOI&la=1
2)Nαι με εξαίρεση οτι η ακαδημαική εκπαίδευση παίρνει μέρος στις εγκαταστάσεις του ΑΠΘ μαζί με τους υπόλοιπους φοιτητές οικονομικών επιστημών
3)1100 περίπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tibia

Νεοφερμένος

Ο tibia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι μαθητής Γ' Λυκείου και έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το Οικονομικό ΣΑΣΣ. Ευχαριστώ για όλες τις πιθανές απαντήσεις!

- Αξίζει μια τέτοια σχολή?

- Όταν με το καλό τελείωσω, θα κάθομαι σε ένα γραφείο όλη μέρα με τα οικονομικά κλπ.?

- Από μισθό, από τί αρχίζω και μέχρι πού μπορώ να φτάσω?

- Οι άδειες είναι ίδιες με το σύστημα στην ΣΜΥ?

- Η σχολή αυτή, έχει μπόλικη πληροφορική?

- Γνωρίζω 5 γλώσσες, πού ακριβώς θα με ωφελήσει αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

psarant123

Νεοφερμένος

Ο psarant123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μπορώ μέσα σε 6μίση μήνες να έχω ελπίδες για μια τέτοια σχολή;Γνωρίζω κάποια μαθηματικά και θα αλλάξω από το 2ο στο 4ο επιστημονικό πεδίο και πραγματικά θεωρώ το ΣΣΑΣ Οικονομικό την καλύτερη σχολή.Απλά το ζήτημα είναι ότι είμαι πίσω σε σχέση με τους άλλους υποψηφίους και δεν ξέρω αν προλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top