Ποιοι θα δηλώσετε φέτος παραϊατρικές σχολές;

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Το καμία σχέση είναι υπερβολικά τραβηγμένο. Όλες αυτές οι σχολές είναι κλαδάκια του κορμού της βιοϊατρικής και όλες τους δουλεύουν για τον ασθενή. Προσωπικά τραγικό θεωρώ τραγικό το να κάνω το ίδιο μάθημα, με τον ίδιο καθηγητή, στις ίδιες αίθουσες με τη νοσηλευτική, απλά σε διαφορετικές ώρες. Είναι σπατάλη πόρων, ενέργειας και χρόνου.
Προφανώς ο καθένας καταλήγει αλλού, γι' αυτό και μίλησα για κατευθύνσεις. O βασικός κορμός όμως είναι κοινός, εξού και τα μαθήματα γενικής υποδομής. Tα μαθήματα είναι αρκετά για να καλυφθούν τα 2-3 πρώτα εξάμηνα, που τόσο θεωρώ πως πρέπει να είναι ο κοινός χρόνος. Δε βάζω μέσα την πτυχιακή εργασία που επίσης θα ήταν ενδιαφέρουσα σε ένα ενοποιημένο τμήμα, καθώς υπάρχουν ασθένειες που είναι ενδιαφέρουσες από άποψη εργαστηριακών ευρημάτων αλλά και θεραπευτικής/νοσηλευτικής προσέγγισης. Ενδεικτικά μαθήματα ΥΓ που υπάρχουν στις περισσότερες σχολές:
Πληροφορική, Βιοστατιστική, Ορολογία, Ιατρική Φυσική/Απεικονιστική, Ορολογία, Πρώτες βοήθειες, Μεθοδολογία έρευνας, Δεοντολογία/Εργασιακές σχέσεις, Ψυχολογία υγείας, ανατομία, φυσιολογία, μικροβιολογία, φαρμακολογία.
Ορολογια εμεις εχουμε αλλη αναλογα με το επαγγελμα,αλλη δεοντολογια του φυσικοθεραπευτη,αλλη του ραδιο,αλλη του νοσηλευτη και καποια απο αυτα που αναφερεις καποια τμηματα δε τα εχουν γιατι θεωρω δε χρειαζονται κιολας (μικροβιολογια,φαρμακολογια σε φυσικοθεραπεια Αιγιου τουλαχιστον γιατι ξερω που Θεσσ εχει αλλα δε χρειαζεται τοσο θαρρω.Tελος παντων απλουστατα θεωρω το καθε (λανθασμενα κατ΄εμε) παραιατρικο επαγγελμα ξεχωριστο με καποιες κοινες γνωσεις λογω του οτι εχουν σχεση με την ιατρικη ομως ο καθενας ακομα και στην ανατομια,φυσιολογια κλπ που λες που μπορουν να τα κανουν ολοι κοινα εχει αλλους στοχους,κανει διαφορετικη εμβαθυνση αναλογα με τις αναγκες του μελλοντικου του επαγγελματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Παιδια, θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα ΤΕΙ στης επιστημες υγειας.Στοχευω για οδοντιατρικη , αλλα θελω να εχω και αλλα ''Plans'' σε περιπτωσει αποτυχίας στις πανελληνιες. Τωρα τελευταια προσεξα και τα ΤΕΙ (οδοντικη τεχνολογια,Ιατρικων Εργαστηριων,Ραδιολογια και Ακτινολογια,Φυσικοθεραπειας κλπ) με υψηλες βασεις πανω απο (15-16)000 μορια .Τι νομιζεται για αυτα εχουν προπτικες ? Γενικος ασχολουνται ως βοηθοί Ιατρών ΑΕΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παιδια, θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα ΤΕΙ στης επιστημες υγειας.Στοχευω για οδοντιατρικη , αλλα θελω να εχω και αλλα ''Plans'' σε περιπτωσει αποτυχίας στις πανελληνιες. Τωρα τελευταια προσεξα και τα ΤΕΙ (οδοντικη τεχνολογια,Ιατρικων Εργαστηριων,Ραδιολογια και Ακτινολογια,Φυσικοθεραπειας κλπ) με υψηλες βασεις πανω απο (15-16)000 μορια .Τι νομιζεται για αυτα εχουν προπτικες ? Γενικος ασχολουνται ως βοηθοί Ιατρών ΑΕΙ?

Προοπτικές έχουν πολύ καλές η φυσικοθερπαεία και λογοθεραπεία που δεν αναφέρεις και αν λέω προοπτικές εννοώ να βγάλεις ικανοποιητικά λεφτά για να ζήσεις εσύ και η οικογένεια σου. Αν ανοίξεις σε μέρος που δνε έχει φυσικοθεραπευτή και κάνεις ένα ικανοποιητικό marketing θα πας καλά.

Στα ιατρικά εργαστήρια είναι μεν πολύ καλή δουλειά αλλά θα έχει πάντα πάνω από το κεφάλι σου ιατρούς και περιορίζεσαι από τα επαγγελματικά δικαίωματα, βιολόγους κοκ, ενώ είναι αρκετά δύσκολο να ανοίξεις δικιά σου επιχείρηση . Ενώ στην λογοθεραπεία και φυσικοθεραπεία δεν είσαι βοηθός είσαι συνεργάτης και κάνεις πράγματα που δε μπορεί και δεν έχει μάθει ένας ιατρός. Αν αποφασίσεις φυσικά να ανοίξεις δικό σου γραφείο - θεραπευτήριο οι προοπτικές αν το παίξεις καλά ανεβαίνουν κατά πολύ με το αντίστοιχο ρίσκο βέβαια.

Επίσης μην στηρίζεστε ότι λένε οι καθηγητές σας, ούτε οι φοιτητές για τις σχολές αλλά να παίρνετε πληροφορίες από πρώτο χέρι από ανθρώπους που δουλεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Προοπτικές έχουν πολύ καλές η φυσικοθερπαεία και λογοθεραπεία που δεν αναφέρεις και αν λέω προοπτικές εννοώ να βγάλεις ικανοποιητικά λεφτά για να ζήσεις εσύ και η οικογένεια σου. Αν ανοίξεις σε μέρος που δνε έχει φυσικοθεραπευτή και κάνεις ένα ικανοποιητικό marketing θα πας καλά.

Στα ιατρικά εργαστήρια είναι μεν πολύ καλή δουλειά αλλά θα έχει πάντα πάνω από το κεφάλι σου ιατρούς και περιορίζεσαι από τα επαγγελματικά δικαίωματα, βιολόγους κοκ, ενώ είναι αρκετά δύσκολο να ανοίξεις δικιά σου επιχείρηση . Ενώ στην λογοθεραπεία και φυσικοθεραπεία δεν είσαι βοηθός είσαι συνεργάτης και κάνεις πράγματα που δε μπορεί και δεν έχει μάθει ένας ιατρός. Αν αποφασίσεις φυσικά να ανοίξεις δικό σου γραφείο - θεραπευτήριο οι προοπτικές αν το παίξεις καλά ανεβαίνουν κατά πολύ με το αντίστοιχο ρίσκο βέβαια.

Επίσης μην στηρίζεστε ότι λένε οι καθηγητές σας, ούτε οι φοιτητές για τις σχολές αλλά να παίρνετε πληροφορίες από πρώτο χέρι από ανθρώπους που δουλεύουν.

Ευχαριστώ που απάντησες !!! Δεν κοιτάω τη λένε οι άλλοι για τις σχολές, απλα θελω να περασω καπου που εχει προοπτική(να ζησω ουτε πλουσια ουτε φτωχα) και πανω απ' ολα να ξυπναω γεματος κεφη για να παω στη δουλια !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna.anna

Νεοφερμένος

Η anna.anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Προοπτικές έχουν πολύ καλές η φυσικοθερπαεία και λογοθεραπεία που δεν αναφέρεις και αν λέω προοπτικές εννοώ να βγάλεις ικανοποιητικά λεφτά για να ζήσεις εσύ και η οικογένεια σου. Αν ανοίξεις σε μέρος που δνε έχει φυσικοθεραπευτή και κάνεις ένα ικανοποιητικό marketing θα πας καλά.

Στα ιατρικά εργαστήρια είναι μεν πολύ καλή δουλειά αλλά θα έχει πάντα πάνω από το κεφάλι σου ιατρούς και περιορίζεσαι από τα επαγγελματικά δικαίωματα, βιολόγους κοκ, ενώ είναι αρκετά δύσκολο να ανοίξεις δικιά σου επιχείρηση . Ενώ στην λογοθεραπεία και φυσικοθεραπεία δεν είσαι βοηθός είσαι συνεργάτης και κάνεις πράγματα που δε μπορεί και δεν έχει μάθει ένας ιατρός. Αν αποφασίσεις φυσικά να ανοίξεις δικό σου γραφείο - θεραπευτήριο οι προοπτικές αν το παίξεις καλά ανεβαίνουν κατά πολύ με το αντίστοιχο ρίσκο βέβαια.

Επίσης μην στηρίζεστε ότι λένε οι καθηγητές σας, ούτε οι φοιτητές για τις σχολές αλλά να παίρνετε πληροφορίες από πρώτο χέρι από ανθρώπους που δουλεύουν.

Εγω σκεφτομαι για ιατρικα εργαστηρια και φυσικοθεραπεια , ενα απο τα δυο θελω να περασω αλλα δεν εχω σκοπο να ανοιξω δικο μου γραφειο , πιο απο τα τα δυο εχει τις καλητερες προοπτικες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγω σκεφτομαι για ιατρικα εργαστηρια και φυσικοθεραπεια , ενα απο τα δυο θελω να περασω αλλα δεν εχω σκοπο να ανοιξω δικο μου γραφειο , πιο απο τα τα δυο εχει τις καλητερες προοπτικες ;


σου αρέσει να συναναστρέφεσαι σε κόσμο ή όχι . Στα εργαστήρια κατά βάση παίζεις με τα μικροσκόπια και τα πλακάκια στην φυσικοθεραπεία είσαι συνεχώς με τον ασθενή.
Επίσης τα ιατρικά εργαστήρια είναι πιο καθαρή δουλειά έχεις να κάνεις φυσικά με τα αίματα , κοκ ανθρώπων αλλά οι συνθήκες είναι καθαρές.


Αν με ρωτόυσες πριν 5-10 χρόνια θα σου έλεγα ιατρικά εργαστήρια αλλά πλέον τα μικροβιολογικά εργαστήρια πάνε σε μεγάλους ιδιωτικούς οργανισμούς και αυτό συνεπάγεται με χαμηλούς μισθούς πραγματικά δε ξέρω. Όμως δουλειά αν ψάξεις θα βρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna.anna

Νεοφερμένος

Η anna.anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
σου αρέσει να συναναστρέφεσαι σε κόσμο ή όχι . Στα εργαστήρια κατά βάση παίζεις με τα μικροσκόπια και τα πλακάκια στην φυσικοθεραπεία είσαι συνεχώς με τον ασθενή.
Επίσης τα ιατρικά εργαστήρια είναι πιο καθαρή δουλειά έχεις να κάνεις φυσικά με τα αίματα , κοκ ανθρώπων αλλά οι συνθήκες είναι καθαρές.


Αν με ρωτόυσες πριν 5-10 χρόνια θα σου έλεγα ιατρικά εργαστήρια αλλά πλέον τα μικροβιολογικά εργαστήρια πάνε σε μεγάλους ιδιωτικούς οργανισμούς και αυτό συνεπάγεται με χαμηλούς μισθούς πραγματικά δε ξέρω. Όμως δουλειά αν ψάξεις θα βρεις

Εγω ειμαι πολυ μπερδεμενη δεν ξερω τι να αποφασισω αλλα σκεφτομαι να το προσπαθισω στα ιατρικα εργαστηρια :/ .... Εσενα ευχαριστω πολυ για την απαντηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Τωρα τελευταια προσεξα και τα ΤΕΙ (οδοντικη τεχνολογια,Ιατρικων Εργαστηριων,Ραδιολογια και Ακτινολογια,Φυσικοθεραπειας κλπ) με υψηλες βασεις πανω απο (15-16)000 μορια .Τι νομιζεται για αυτα εχουν προπτικες ? Γενικος ασχολουνται ως βοηθοί Ιατρών ΑΕΙ?

Πρώτον ΑΕΙ = πανεπιστήμια & ΤΕΙ


Η ασχολία ως ''βοηθός Ιατρού'' από που προκύπτει ακριβώς γιατί κάπου εδώ ''χάθηκα'' :/: . Γνωρίζεις τι επιστήμες θεραπεύουν οι παραπάνω σχολές ? Αν κάποιος σπουδάσει στο τμήμα προσχολικής αγωγής γίνεται βοηθός σε κάποιον που σπούδασε στο τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης ; και αντίστοιχα ο τελευταίος βοηθός ενός καθηγητή ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Πρώτον ΑΕΙ = Γνωρίζεις τι επιστήμες θεραπεύουν οι παραπάνω σχολές;

Έννοιες τι παθήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Καλα το είπε , ξαναδιάβασε μα πιάσεις το νόημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:)
θα συμφωνήσω με το antis Μην πηγαίνετε σε ΤΕΙ για να γίνεται βοηθοί ιατρών γιατί κάνετε πράγματα που δε μπορείς ένας ιατρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Φετος εδινα πανελληνιες για ιατρικη/οδοντιατρικη/βιολογικο ομως δεν συγκεντρωσα αρκετα μορια και τελικα κατα 99% περναω στο τμημα βιοιατρικων επιστημων και σκοπευω να ακολουθησω την κατευθυνση ιατρικων εργαστηριων.
Μου αρεσει αρκετα το αντικειμενο και με ενδιαφερει πολυ περισσοτερο απο νοσηλευτικη/χημικο κλπ
Ωστοσο απο μερικα πραγματα που διαβασα εχω ανησυχησει για την επαγγελματικη μου αποκατασταση στο μελλον...
Στην ελλαδα υπαρχουν θεσεις εργασιας για αποφοιτους αυτου του τμηματος στην εποχη μας; απο μισθους που κυμαινεται και ποσο θα βοηθουσε να κανω καποια μεταπτυχιακα;
στο εξωτερικο σε χωρες οπως αγγλια αυστραλια σκωτια ουαλια ιρλανδια εχει καθολου ζητηση ως επαγγελμα;

Γενικοτερα αξιζει να ξοδεψω 4 χρονια για αυτη τη σχολη η να ξαναδωσω πανελληνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idontknoww

Νεοφερμένος

Η Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε ένας αποφοιτος των ιατρικών εργαστηρίων με τι μπορεί να ασχοληθει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείτε να μου πείτε ένας αποφοιτος των ιατρικών εργαστηρίων με τι μπορεί να ασχοληθει;

Το στανταρ για την Ελλάδα είναι : Δημόσια και Ιδιωτικά Νοσοκομεία. (Σε κάθε τμήμα δηλαδή ,στελεχώνουν τα Τμήματα μικροβιολογικό ,ιολογικό, βιοχημικό, αιματολογικό, τράπεζας αίματος, ανοσολογικό, πυρηνικής Ιατρικής για εκτέλεση των εξετάσεων RIA, ορμονολογικό-τοξικολογικό, παθολογοανατομικό, κυτταρολογικό, γενετικής, μοριακής βιολογίας και πειραματοζώων
Νομιζω τα ανςφερα όλα.
Εξαιρετική επιλογή με ένα καλό μάστερ είναι η ενασχόληση με την βιοϊατρική έρευνα.
Βέβαια...είναι πολύ καλή σαν choice..
Από την μια θα Χέις πάνω από το κεφάλι σου γιατρους, βιολόγους,βιοχημικούς κλπκλπκλπ αλλά θα υπάρχει ένα συνεργατικό πνευμα και γενικά μια ιεραρχία.
Σαν επιλογή αξίζει και θα δεις ότι έχει πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα στο προγραμμα σπιυδων.
:D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Η σχολή που έχω περάσει θεωρείται παραιατρικη?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top