Γενικό -  Οι στόχοι σας

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Έλα τώρα (δεν μου αρέσουν οι γενικεύσεις, όλοι στο ίδιο καζάνι; ) Εσύ ήθελες ιατρική γιατί ήταν μόνο μουράτο ; Αυτοί που πάνε μόνο και μόνο γιατί έχει status το επάγγελμα οδηγούνται στην αποτυχία λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος και κινήτρων.

οι περισσότεροι δηλαδή
δυστυχώς σε κάθε επιστημονικό κλάδο, ενώ σπουδάζουν αρκετοί, πετυχαίνουν επαγγελματικά ελάχιστοι...:/:

focko μας είχες πει ότι ιατρική ήθελες για μούρη, μην αντιφάσκεις τώρα...:P
το μισό ischool είναι θέματα «___VS Ιατρική/ΗΜΜΥ» :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ιατρική vs HMMY:P
αν ήταν στο ίδιο πεδίο θα γινόταν χαμός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τι brain failure μας λες Shadowfax; Όπου όλοι οι Έλληνες νέοι θέλουν από ένα πανεπιστημιακό πτυχίο στην κ**λότσεπη; Εδώ και 100 χρόνια έχει στηθεί ένα παραμύθι περί κοινωνικής καταξίωσης και επαγγελματικής επιτυχίας γύρω από το Πανεπιστήμιο και κάποιες συγκεκριμένες επιστήμες (Τμήματα) λόγω αισθημάτων κατωτερότητας και βλακείας που νιώθει ο Έλληνας απέναντι στην Κεντρική Ευρώπη. Προσπαθεί να γίνει ανώτερος από τον Ευρωπαίο χωρίς τα μέσα και το πολιτισμικό κεφάλαιο που διαθέτει για παράδειγμα ο Ελβετός. Θεωρείσαι κακός μαθητής να πεις ότι θέλεις να γίνεις υδραυλικός στην Ελλάδα των επιστημονομανιακών. Γι' αυτό η οικονομία μας είναι μονόπλευρη και έχει πιάσει πάτο. Στο εξωτερικό η κοινωνική αίγλη και οι στόχοι ενός μαθητή...κτλ δεν διαμορφώνονται με βάση το Πανεπιστήμιο αλλά με βάση τι έχει μέσα στο κεφάλι του για μυαλό. :) Αν μπορεί στα 17-18 του να σταθεί ισάξια δίπλα σε έναν ενήλικα χωρίς οικονομικές και "υπερπροστατευτικές" εξαρτήσεις από την οικογένεια. Δεν ανάγουν τον θέμα εισαγωγής στα Πανεπιστήμια ως το θέμα της κάθε χρονιάς με τα ανάλογα τηλεοπτικά σόου ειδικών-άσχετων. Κοιτάνε πως θα μπορέσουν να αρχίσουν να είναι δημιουργικοί στο κοινωνικό σύνολο στο οποίο είναι ενταγμένοι να ζήσουν.

Μαζί σου. Εμένα η γενίκευση με ενοχλεί λίγο, κατά τα άλλα θα έπαιρνες 3η θετική αν ψήφιζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τι brain failure μας λες Shadowfax; Όπου όλοι οι Έλληνες νέοι θέλουν από ένα πανεπιστημιακό πτυχίο στην κ**λότσεπη; Εδώ και 100 χρόνια έχει στηθεί ένα παραμύθι περί κοινωνικής καταξίωσης και επαγγελματικής επιτυχίας γύρω από το Πανεπιστήμιο και κάποιες συγκεκριμένες επιστήμες (Τμήματα) λόγω αισθημάτων κατωτερότητας και βλακείας που νιώθει ο Έλληνας απέναντι στην Κεντρική Ευρώπη. Προσπαθεί να γίνει ανώτερος από τον Ευρωπαίο χωρίς τα μέσα και το πολιτισμικό κεφάλαιο που διαθέτει για παράδειγμα ο Ελβετός. Θεωρείσαι κακός μαθητής να πεις ότι θέλεις να γίνεις υδραυλικός στην Ελλάδα των επιστημονομανιακών. Γι' αυτό η οικονομία μας είναι μονόπλευρη και έχει πιάσει πάτο. Στο εξωτερικό η κοινωνική αίγλη και οι στόχοι ενός μαθητή...κτλ δεν διαμορφώνονται με βάση το Πανεπιστήμιο αλλά με βάση τι έχει μέσα στο κεφάλι του για μυαλό. :) Αν μπορεί στα 17-18 του να σταθεί ισάξια δίπλα σε έναν ενήλικα χωρίς οικονομικές και "υπερπροστατευτικές" εξαρτήσεις από την οικογένεια. Δεν ανάγουν τον θέμα εισαγωγής στα Πανεπιστήμια ως το θέμα της κάθε χρονιάς με τα ανάλογα τηλεοπτικά σόου ειδικών-άσχετων. Κοιτάνε πως θα μπορέσουν να αρχίσουν να είναι δημιουργικοί στο κοινωνικό σύνολο στο οποίο είναι ενταγμένοι να ζήσουν.

Εσύ στη σχολή σου πήγες για το πτυχίο στην κωλότσεπη;
αν όχι μη γενικεύεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
θα δώσω πανελλήνιες τον καινούριο χρόνο, με το καλό για αγγλική φιλολογία 1η επιλογή... καλή μου επιτυχία, τι να πω:D αυτόν το στόχο έχω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εσύ στη σχολή σου πήγες για το πτυχίο στην κωλότσεπη;
αν όχι μη γενικεύεις

Οι μειοψηφίες στην Ελλάδα...σταμπάρονται και απομονώνονται! ;) Δεν είμαστε χθεσινοί σε αυτήν την χώρα. Αλλά ναι. Αν ρωτήσεις έναν φοιτητή ή μια φοιτήτρια με χαμηλές επιδόσεις (απογοητευτικά χαμηλές) ελπίζει ότι θα πάρει το πτυχίο με κάποιο...τρόπο κάποια στιγμή, ασχέτως αν δεν έμαθε τίποτε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Στόχος μου είναι η ΑΣΟΕΕ...:)

Δεν έχω σκεφτεί ακόμα ποιο τμήμα της θα με ενδιέφερε..:hmm:

Μετά θέλω να γίνω μια καλή οικονομολόγος...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στόχος μου ήταν κάποιες φυσικομαθηματικές σχολές τις οποίες λογικά δεν έπιασα..Τελευταία μου προέκυψε κάτι με τα ιατρικά.(φαρμακευτική και σία).Λογικά θα ξαναδώσω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stdy

Νεοφερμένος

Ο Stdy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Για πείτε ποιοι οι στόχοι σας για το μέλλον;Τι επιδιώκετε να κάνετε στην ζωή σας;Τι επάγγελμα θέλετε να κάνετε;Τι στόχους έχετε γενικότερα...για την ζωή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Εγώ να γίνω οικονομολόγος σε μεγάλη πολυεθνική στην Γερμανια.Ξερω ακούγεται δύσκολο όμως θα το καταφέρω,η αποτυχία δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top