Μπενγκάλι

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Η μπενγκάλι γλώσσα ομιλείται από 210 εκατομμύρια (διόλου ευκαταφρόνητο για μητρική γλώσσα) ανθρώπους[1] που κατοικούν κυρίως στο Μπαγκλαντές και την Ινδία.



Global extent of Bengali. Από ότι βλέπετε στην Ελλάδα υπάρχει κόκκινη βούλα που υποδεικνύει ύπαρξη μικρής διασποράς.

Επειδή κανένας δεν μαθαίνει αυτή τη γλώσσα δεν είναι και άσχημη ιδέα να αρχίσουν κάποιοι να την μαθαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Είναι διαφορετικά από τα ινδικά;


Επειδή κανένας δεν μαθαίνει αυτή τη γλώσσα δεν είναι και άσχημη ιδέα να αρχίσουν κάποιοι να την μαθαίνουν.
:!:




Ποια άλλη γλώσσα θα μας προτείνεις, αναρωτιέμαι. Εμένα μου αρέσουν τα αρχαία Περουβιάνικα.
:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση στις αρχαίες γλώσσες:P αλλά έχω κανα δυο τρεις ακόμα γλώσσες να σας προτείνω:D:D

Δεν είπα ότι θα τις πάρω τις γλώσσες σερί (ή σβάρνα όπως έλεγε ο αείμνηστος παππούς μου)


Υ.Γ (τα κορεάτικα δεν τα πρότεινα εγώ:xixi:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Επειδή κανένας δεν μαθαίνει αυτή τη γλώσσα δεν είναι και άσχημη ιδέα να αρχίσουν κάποιοι να την μαθαίνουν.

Βασικά μόνο ένας θα έπρεπε να μάθει τη γλώσσα αυτή.
O Μαγγίνας.
:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Γιατί; Επειδή τους χρησιμοποιούσε ανασφάλιστους;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο Μαγγίνας είχε πακιστανούς, οπότε να μάθει Urdu. Και έλεος, ότι θα ηθελα τωρα εγώ, ας πούμε, να μαθω μια τέταρτη ή πέμπτη γλώσσα και θα επέλεγα...Bengali....:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Mπορεί να ήταν από το ανατολικό πακιστάν όπου μιλάν bengali:jumpy:

Αυτό το ξέρει μόνο ο Μαγγίνας:xixi:

https://en.wikipedia.org/wiki/East_Pakistan


https://www.adhunika.org/community/article/bengalisInPakistan.html

https://www.omniglot.com/writing/urdu.htm
Urdu (اردو)

Urdu is an Indo-Aryan language with about 104 million speakers, including those who speak it as a second language. It is the national language of Pakistan and is closely related to Hindi, though a lot of Urdu vocabulary comes from Persian and Arabic, which is not the case for Hindi.
Urdu is also spoken in Afghanistan, Bahrain, Bangladesh, Botswana, Fiji, Germany, Guyana, India, Malawi, Mauritius, Nepal, Norway, Oman, Qatar, Saudi Arabia, South Africa, Thailand, the UAE, the UK and Zambia.
Urdu has been written with a version of the Perso-Arabic script since the 12th century and is normally written in Nastaliq style. The word Urdu is Turkish for 'foreign' or 'horde'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefantaki07

Νεοφερμένος

Η elefantaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Η μπενγκάλι γλώσσα ομιλείται από 210 εκατομμύρια (διόλου ευκαταφρόνητο για μητρική γλώσσα) ανθρώπους[1] που κατοικούν κυρίως στο Μπαγκλαντές και την Ινδία.



Global extent of Bengali. Από ότι βλέπετε στην Ελλάδα υπάρχει κόκκινη βούλα που υποδεικνύει ύπαρξη μικρής διασποράς.

Επειδή κανένας δεν μαθαίνει αυτή τη γλώσσα δεν είναι και άσχημη ιδέα να αρχίσουν κάποιοι να την μαθαίνουν.

Συμφωνώ. Πρέπει να αρχίσουμε να μαθαίνουμε κι άλλες γλώσσες, ρε παιδιά.Τι 'ναι αυτό το πράγμα με Γαλλικά, Γερμανικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Συμφωνώ. Πρέπει να αρχίσουμε να μαθαίνουμε κι άλλες γλώσσες, ρε παιδιά.Τι 'ναι αυτό το πράγμα με Γαλλικά, Γερμανικά!

Ας μάθουμε καλύτερα να μιλάμε Ελληνικά γιατί τείνουν να εξαφανιστούν όπως τα έχουμε καταντήσει και ας αφήσουμε τα Μπενγκάλι και τα Τσουκάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Και το γιουκάλι.
-----------------------------------------
Συμφωνώ. Πρέπει να αρχίσουμε να μαθαίνουμε κι άλλες γλώσσες, ρε παιδιά.Τι 'ναι αυτό το πράγμα με Γαλλικά, Γερμανικά!

Σωστά. Δεν κάνεις εσύ την αρχή, να αναπνεύσουν λίγο και οι γαλλομαθείς, γερμανομαθείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Mπορεί να ήταν από το ανατολικό πακιστάν όπου μιλάν bengali:jumpy:

Αυτό το ξέρει μόνο ο Μαγγίνας:xixi:

https://en.wikipedia.org/wiki/East_Pakistan


https://www.adhunika.org/community/article/bengalisInPakistan.html

https://www.omniglot.com/writing/urdu.htm
Urdu (اردو)

Urdu is an Indo-Aryan language with about 104 million speakers, including those who speak it as a second language. It is the national language of Pakistan and is closely related to Hindi, though a lot of Urdu vocabulary comes from Persian and Arabic, which is not the case for Hindi.
Urdu is also spoken in Afghanistan, Bahrain, Bangladesh, Botswana, Fiji, Germany, Guyana, India, Malawi, Mauritius, Nepal, Norway, Oman, Qatar, Saudi Arabia, South Africa, Thailand, the UAE, the UK and Zambia.
Urdu has been written with a version of the Perso-Arabic script since the 12th century and is normally written in Nastaliq style. The word Urdu is Turkish for 'foreign' or 'horde'.


Το ανατολικό Πακιστάν έχει μετονομαστεί σε Μπανγκλαντές εδώ και 40 χρόνια...Λες ακόμη να αυτοπροσδιορίζονται ως Πακιστανοί; Άλλωστε στην Ελλάδα ειναι, να μάθουν Ελληνικά, σιγά μη μάθω εγώ μπενγκάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top