Κατατακτήριες Ψυχολογίας

raniapap

Νεοφερμένος

Η raniapap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Kαλησπέρα! Νέο μέλος! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο πάρα πολύ καλό φροντιστήριο για κατατακτήριες ψυχολογίας ΕΚΠΑ, που να βρίσκεται στην Αθήνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.

Antonisgts

Νεοφερμένος

Ο Antonisgts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μπορεί να είναι λίγο άτοπο αλλά από άποψη διαφάνειας? έχει κάποιο από τα δύο τμήματα κάποια φήμη επί του θέματος?
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Ειμαι παλαια αποφοιτος και δινω Πανελληνιες φετος για Ψυχολογια ΕΚΠΑ. Λογω ασυλληπτου ογκου δουλειας τελευταια διαβαζω ελαχιστα τελικα και δε με βλεπω να περναω ειδικα φετος που τα μαθηματα ειναι 4 και ο,τι γραψεις μετραει 100% στο συνολικο. Σκεφτομαι λοιπον, αν δεν γραψω καλα, να δωσω κατατακτηριες για ψυχολογια ΕΚΠΑ. Ξερω οτι η υλη ανακοινωνεται τον Απριλιο. Φανταζομαι ομως οτι ο ογκος της υλης ειναι περιπου παρομοιος καθε χρονια. Ξερει καποιος να μου πει αν τελικα απο αποψη ογκου διαβασματος συμφερουν οι Πανελληνιες ή οι κατατακτηριες? Δε με νοιαζουν τα προνομια των Πανελληνιων (πασο κλπ) ουτε αλλες παραμετροι (πχ αριθμος εισακτεων με κατατακτηριες, εξαλλου ρισκο ειναι), με ενδιαφερει μονο ο ογκος της υλης, κανενα αλλο πραγμα, γιατι θελω να τα συγκρινω. Αν μπορει καποιος να μοιραστει την εμπειρια του θα ημουν υποχρεη :) Σας ευχαριστω πολυ!!
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Δεν ξέρω από θεωρητική, ούτε προφανώς για ψυχολογία (νομίζω ένα μέλος εδώ ο Ziekr ) είχε δώσει τις κατατακτήριες που θες, αλλά κάτι έλεγε για έναν απλά γιγαντιαίο όγκο ύλης.
Στις πανελλήνιες είναι σαφώς μικρότερος.
Πάσο παίρνεις και με τους 2 τρόπους, αλλά σε κανέναν δεν δικαιούσαι παροχές.
Λες σε ενδιαφέρει ο όγκος, αλλά είσαι φάουλ, οι καθαρές εργατοώρες σε ενδιαφέρουν στην πραγματικότητα σε σχέση με το αποτέλεσμα.
Μην ξεχνάς ότι με πανελλήνιες έχεις και πιο προσβάσιμες λύσεις από Αθήνα, Γιάννενα, Ρέθυμνο πχ. Θες αναγκαστικά Αθήνα;
Αν το δει ας γράψει, για να έχουμε καλύτερη εικόνα.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Ειμαι παλαια αποφοιτος και δινω Πανελληνιες φετος για Ψυχολογια ΕΚΠΑ. Λογω ασυλληπτου ογκου δουλειας τελευταια διαβαζω ελαχιστα τελικα και δε με βλεπω να περναω ειδικα φετος που τα μαθηματα ειναι 4 και ο,τι γραψεις μετραει 100% στο συνολικο. Σκεφτομαι λοιπον, αν δεν γραψω καλα, να δωσω κατατακτηριες για ψυχολογια ΕΚΠΑ. Ξερω οτι η υλη ανακοινωνεται τον Απριλιο. Φανταζομαι ομως οτι ο ογκος της υλης ειναι περιπου παρομοιος καθε χρονια. Ξερει καποιος να μου πει αν τελικα απο αποψη ογκου διαβασματος συμφερουν οι Πανελληνιες ή οι κατατακτηριες? Δε με νοιαζουν τα προνομια των Πανελληνιων (πασο κλπ) ουτε αλλες παραμετροι (πχ αριθμος εισακτεων με κατατακτηριες, εξαλλου ρισκο ειναι), με ενδιαφερει μονο ο ογκος της υλης, κανενα αλλο πραγμα, γιατι θελω να τα συγκρινω. Αν μπορει καποιος να μοιραστει την εμπειρια του θα ημουν υποχρεη :) Σας ευχαριστω πολυ!!




Το σκεφτόμουν για ψυχολογία ΑΠΘ κι το ειχα ψαξει αρκετά .
Λοιπον ο όγκος της υλης ΔΕΝ συγκρίνεται .
Μιλαμε για τρομερες λεπτομερείες , και οι περισσότεροι που περνάνε , αν οχι ολοι ειναι απο φροντιστήρια .
Οχι δεν ειναι με μέσο ( τουλάχιστον οσον αφορα το Απθ γιατι γνωριζω αρκετούς επιτυχόντες ) αλλα το φροντιστήριο βοηθαει παρα παρα πολυ.
Σημαντικό Επίσης ειναι οτι η υλη αλλάζει .Αν εσυ δεν πετύχεις θα παει σε ενα βαθμο " τζαμπα " ο κοπος σου .
Για μέσα δωσε φετος κι αν δεν κάτσει ξαναδίνεις του χρονου .
Θα έχεις απλετοοοο χρόνο να βγάλεις την υλη .
Μια υλη ομολογουμένως πολυ μικρότερη απο τις κατατακτήριες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το σκεφτόμουν για ψυχολογία ΑΠΘ κι το ειχα ψαξει αρκετά .
Λοιπον ο όγκος της υλης ΔΕΝ συγκρίνεται .
Μιλαμε για τρομερες λεπτομερείες , και οι περισσότεροι που περνάνε , αν οχι ολοι ειναι απο φροντιστήρια .
Οχι δεν ειναι με μέσο ( τουλάχιστον οσον αφορα το Απθ γιατι γνωριζω αρκετούς επιτυχόντες ) αλλα το φροντιστήριο βοηθαει παρα παρα πολυ.
Σημαντικό Επίσης ειναι οτι η υλη αλλάζει .Αν εσυ δεν πετύχεις θα παει σε ενα βαθμο " τζαμπα " ο κοπος σου .
Για μέσα δωσε φετος κι αν δεν κάτσει ξαναδίνεις του χρονου .
Θα έχεις απλετοοοο χρόνο να βγάλεις την υλη .
Μια υλη ομολογουμένως πολυ μικρότερη απο τις κατατακτήριες.
Τελος συμπληρώνω οτι στις πανελλήνιες καλείσαι να τα πας πολυ καλα σε θεματα που απευθύνονται σε παιδιά .Στις κατατακτήριες για να μπεις ψυχολογία πρεπει να τα πας αριστα σε μαθήματα που δεν εχεις διδαχθεί καν ( γι αυτο κι πο περισσότερες επιτυχίες ειναι απο φροντιστήρια) Δε είναι παπαγαλία οπως κακα τα ψεματα είναι η ιστορία αλλα κριτική σκέψη .
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Το σκεφτόμουν για ψυχολογία ΑΠΘ κι το ειχα ψαξει αρκετά .
Λοιπον ο όγκος της υλης ΔΕΝ συγκρίνεται .
Μιλαμε για τρομερες λεπτομερείες , και οι περισσότεροι που περνάνε , αν οχι ολοι ειναι απο φροντιστήρια .
Οχι δεν ειναι με μέσο ( τουλάχιστον οσον αφορα το Απθ γιατι γνωριζω αρκετούς επιτυχόντες ) αλλα το φροντιστήριο βοηθαει παρα παρα πολυ.
Σημαντικό Επίσης ειναι οτι η υλη αλλάζει .Αν εσυ δεν πετύχεις θα παει σε ενα βαθμο " τζαμπα " ο κοπος σου .
Για μέσα δωσε φετος κι αν δεν κάτσει ξαναδίνεις του χρονου .
Θα έχεις απλετοοοο χρόνο να βγάλεις την υλη .
Μια υλη ομολογουμένως πολυ μικρότερη απο τις κατατακτήριες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τελος συμπληρώνω οτι στις πανελλήνιες καλείσαι να τα πας πολυ καλα σε θεματα που απευθύνονται σε παιδιά .Στις κατατακτήριες για να μπεις ψυχολογία πρεπει να τα πας αριστα σε μαθήματα που δεν εχεις διδαχθεί καν ( γι αυτο κι πο περισσότερες επιτυχίες ειναι απο φροντιστήρια) Δε είναι παπαγαλία οπως κακα τα ψεματα είναι η ιστορία αλλα κριτική σκέψη .
Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση, εγω ποτε δεν ημουν υπερ των κατατακτηριων και παντα απορουσα που καποιος επελεγε κατατακτηριες για σχολες υψολοβαθμες. Απλως με πιανουν τα αγχωτικα μου πού και πού. Να σαι καλα καλη μας επιτυχια!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξέρω από θεωρητική, ούτε προφανώς για ψυχολογία (νομίζω ένα μέλος εδώ ο Ziekr ) είχε δώσει τις κατατακτήριες που θες, αλλά κάτι έλεγε για έναν απλά γιγαντιαίο όγκο ύλης.
Στις πανελλήνιες είναι σαφώς μικρότερος.
Πάσο παίρνεις και με τους 2 τρόπους, αλλά σε κανέναν δεν δικαιούσαι παροχές.
Λες σε ενδιαφέρει ο όγκος, αλλά είσαι φάουλ, οι καθαρές εργατοώρες σε ενδιαφέρουν στην πραγματικότητα σε σχέση με το αποτέλεσμα.
Μην ξεχνάς ότι με πανελλήνιες έχεις και πιο προσβάσιμες λύσεις από Αθήνα, Γιάννενα, Ρέθυμνο πχ. Θες αναγκαστικά Αθήνα;
Αν το δει ας γράψει, για να έχουμε καλύτερη εικόνα.
Εχεις δικιο, απλως παντα σκεφτομαι και την εναλλακτικη αυτη γιατι φετος με τη δουλεια τα εχω φτυσει. Να σαι καλα!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση, εγω ποτε δεν ημουν υπερ των κατατακτηριων και παντα απορουσα που καποιος επελεγε κατατακτηριες για σχολες υψολοβαθμες. Απλως με πιανουν τα αγχωτικα μου πού και πού. Να σαι καλα καλη μας επιτυχια!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εχεις δικιο, απλως παντα σκεφτομαι και την εναλλακτικη αυτη γιατι φετος με τη δουλεια τα εχω φτυσει. Να σαι καλα!

Σκέψου οτι ηδη εχεις τελειώσει μια σχολη , εχεις τη δουλειά σου κι αν δεν πετύχει το πλανο για φέτος Δεν χαθηκε κι ο κόσμος .Πας για του χρόνου . Δεν εχεις λόγο να αγχώνεσαι .
Επισης μην εισαι τοσο αυστηρή με το στόχο , στην χειρότερη υπάρχει κι η παντειος δε θα τα βαψουμε κι μαυρα :)
Κι εγω low low το παω κι εχω αποσυντονιστεί φπυλ τωρα με την κατάσταση αυτη ( βλεπεις εκλεισε η βιβλιοθήκη κι στο σπίτι επικρατει πανικος με τοσο κοσμο) .Βέβαια σε αυτο το σημείο να πουμε οτι πολυ πολυ δυσκολα θα διεξαχθουν πανελλήνιες αρχές ιουνη πλεον .Προσωπικά για Ιούλη το βλέπω αρα εχεις ακομα ..
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Σκέψου οτι ηδη εχεις τελειώσει μια σχολη , εχεις τη δουλειά σου κι αν δεν πετύχει το πλανο για φέτος Δεν χαθηκε κι ο κόσμος .Πας για του χρόνου . Δεν εχεις λόγο να αγχώνεσαι .
Επισης μην εισαι τοσο αυστηρή με το στόχο , στην χειρότερη υπάρχει κι η παντειος δε θα τα βαψουμε κι μαυρα :)
Κι εγω low low το παω κι εχω αποσυντονιστεί φπυλ τωρα με την κατάσταση αυτη ( βλεπεις εκλεισε η βιβλιοθήκη κι στο σπίτι επικρατει πανικος με τοσο κοσμο) .Βέβαια σε αυτο το σημείο να πουμε οτι πολυ πολυ δυσκολα θα διεξαχθουν πανελλήνιες αρχές ιουνη πλεον .Προσωπικά για Ιούλη το βλέπω αρα εχεις ακομα ..
Ναι ισχυει, απλως θελω οσο το δυνατον πιο συντομα να αλλαξω κλαδο γιατι η νομικη με εχει κανει λιγο ρομποτ τα τελευταια χρονια. Ρε γμτ και γω το ιδιο εχω αποσυντονιστει τελειως. Να σου πω την αληθεια δεν ξερω σιγουρα, ο Κουλης ειπε θα κανουν μαθηματα ονλαιν τα σχολεια. Οσο μη ρεαλιστικο για τα ελληνικα δεδομενα και αν ακουγεται, πιστευω θα το κανουν. Σ αυτη την περιπτωση θα κερδηθει καποιος χρονος. Δε θελω καθολου απο αποψη υγειας των ανθρωπων να παραταθουν οι πανελληνιες αλλα κατα βαθος ευχομαι να παρει μια μικρη παραταση. Οσο για την Παντειο, καθολου χειροτερη δεν τη βρισκω σαν περιπτωση, απλως εχει δυο παρακολουθησεις τον τελευταιο χρονο και γω δε νομιζω να μαι Ελλαδα ουτε τοτε. Οψομεθα, ελπιζω να τελειωσει αυτο το πραγμα γιατι ειναι και υπαρξιακη αγωνια τα θεματα υγειας και πανω απο ολα να μαστε ολοι υγιεις.Α επισης ανακοινωσε μαθηματα απο αυριο και το TV100 της Θεσνικης για Πανελληνιες. Λεω να δω τι παιζει μπας και βοηθηθω λιγο, τσεκαρε κ συ αν ενδιαφερεσαι :)
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Ναι ισχυει, απλως θελω οσο το δυνατον πιο συντομα να αλλαξω κλαδο γιατι η νομικη με εχει κανει λιγο ρομποτ τα τελευταια χρονια. Ρε γμτ και γω το ιδιο εχω αποσυντονιστει τελειως. Να σου πω την αληθεια δεν ξερω σιγουρα, ο Κουλης ειπε θα κανουν μαθηματα ονλαιν τα σχολεια. Οσο μη ρεαλιστικο για τα ελληνικα δεδομενα και αν ακουγεται, πιστευω θα το κανουν. Σ αυτη την περιπτωση θα κερδηθει καποιος χρονος. Δε θελω καθολου απο αποψη υγειας των ανθρωπων να παραταθουν οι πανελληνιες αλλα κατα βαθος ευχομαι να παρει μια μικρη παραταση. Οσο για την Παντειο, καθολου χειροτερη δεν τη βρισκω σαν περιπτωση, απλως εχει δυο παρακολουθησεις τον τελευταιο χρονο και γω δε νομιζω να μαι Ελλαδα ουτε τοτε. Οψομεθα, ελπιζω να τελειωσει αυτο το πραγμα γιατι ειναι και υπαρξιακη αγωνια τα θεματα υγειας και πανω απο ολα να μαστε ολοι υγιεις.Α επισης ανακοινωσε μαθηματα απο αυριο και το TV100 της Θεσνικης για Πανελληνιες. Λεω να δω τι παιζει μπας και βοηθηθω λιγο, τσεκαρε κ συ αν ενδιαφερεσαι :)




Σε ευχαριστώ πολυ :))
Η
Ναι ισχυει, απλως θελω οσο το δυνατον πιο συντομα να αλλαξω κλαδο γιατι η νομικη με εχει κανει λιγο ρομποτ τα τελευταια χρονια. Ρε γμτ και γω το ιδιο εχω αποσυντονιστει τελειως. Να σου πω την αληθεια δεν ξερω σιγουρα, ο Κουλης ειπε θα κανουν μαθηματα ονλαιν τα σχολεια. Οσο μη ρεαλιστικο για τα ελληνικα δεδομενα και αν ακουγεται, πιστευω θα το κανουν. Σ αυτη την περιπτωση θα κερδηθει καποιος χρονος. Δε θελω καθολου απο αποψη υγειας των ανθρωπων να παραταθουν οι πανελληνιες αλλα κατα βαθος ευχομαι να παρει μια μικρη παραταση. Οσο για την Παντειο, καθολου χειροτερη δεν τη βρισκω σαν περιπτωση, απλως εχει δυο παρακολουθησεις τον τελευταιο χρονο και γω δε νομιζω να μαι Ελλαδα ουτε τοτε. Οψομεθα, ελπιζω να τελειωσει αυτο το πραγμα γιατι ειναι και υπαρξιακη αγωνια τα θεματα υγειας και πανω απο ολα να μαστε ολοι υγιεις.Α επισης ανακοινωσε μαθηματα απο αυριο και το TV100 της Θεσνικης για Πανελληνιες. Λεω να δω τι παιζει μπας και βοηθηθω λιγο, τσεκαρε κ συ αν ενδιαφερεσαι :)



Σε ευχαριστώ πολυ !
Κι εγω ιδανικά θα ηθελα να σταματήσει ολο αυτο με τον covid 19 :( κι να δώσουμε κανονικά αλλα ειναι παρα πολυ δυσκολο.
Σημερα μονο ειχαμε 70 νεα κρούσματα😭
κι οσον αφορα τις πανελλήνιες ακομα δεν εχουμε κανει δηλώσεις !
Τα μαθήματα αυτά δεν γίνονται για κάλυψη της διδακτεας υλης δήλωσε η Κεραμεως.
Θα ειναι απλα extra υλικο για να μη χανουν οι μαθητες κυριως της γ την επαφή .
Το μονο σεναριο για πανελλήνιες τον Ιούνη κατ εμε ειναι μείωση της υλης , που προσωπικά μου φαίνεται χαζό γιατι ολοι τώρα διαβάζουμε για να βγάλουμε την υλη .Θα ναι κουφο να μας πουν το Μαι ε ι παιδια ξέρετε 2 κεφαλαια μειων.
Εγω το βλέπω Ιούλιο θα παει .
* Συν του ότι Πρπεει κι οι αλλες τάξεις να ολοκληρώσουν την υλη γιατι το ολο σύστημα ειναι αλυσίδα.
Ενας μαθητής της Α πχ θετικής θα κλείσει στη γ να έχει αυτες τις γνώσεις.( το έχουμε δει πολλες φορες να συμβαίνει στις πανελλήνιες)
Anyway σε εχω παρει μονοτερμα .
Ας ευχηθούμε πρωτα απο ολα το καλύτερο για τη δημόσια υγεία κι οι πανελλήνιες είναι το λιγότερο .
❤❤❤
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολυ :))
Η




Σε ευχαριστώ πολυ !
Κι εγω ιδανικά θα ηθελα να σταματήσει ολο αυτο με τον covid 19 :( κι να δώσουμε κανονικά αλλα ειναι παρα πολυ δυσκολο.
Σημερα μονο ειχαμε 70 νεα κρούσματα😭
κι οσον αφορα τις πανελλήνιες ακομα δεν εχουμε κανει δηλώσεις !
Τα μαθήματα αυτά δεν γίνονται για κάλυψη της διδακτεας υλης δήλωσε η Κεραμεως.
Θα ειναι απλα extra υλικο για να μη χανουν οι μαθητες κυριως της γ την επαφή .
Το μονο σεναριο για πανελλήνιες τον Ιούνη κατ εμε ειναι μείωση της υλης , που προσωπικά μου φαίνεται χαζό γιατι ολοι τώρα διαβάζουμε για να βγάλουμε την υλη .Θα ναι κουφο να μας πουν το Μαι ε ι παιδια ξέρετε 2 κεφαλαια μειων.
Εγω το βλέπω Ιούλιο θα παει .
* Συν του ότι Πρπεει κι οι αλλες τάξεις να ολοκληρώσουν την υλη γιατι το ολο σύστημα ειναι αλυσίδα.
Ενας μαθητής της Α πχ θετικής θα κλείσει στη γ να έχει αυτες τις γνώσεις.( το έχουμε δει πολλες φορες να συμβαίνει στις πανελλήνιες)
Anyway σε εχω παρει μονοτερμα .
Ας ευχηθούμε πρωτα απο ολα το καλύτερο για τη δημόσια υγεία κι οι πανελλήνιες είναι το λιγότερο .
❤❤❤
:):)
Εχεις δικιο, δεν το ειχα καταλαβει οτι γινονται για να μη χανεται η επαφη. Κατι πρεπει να κανει και η κυβερνηση για να μην φαει κραξιμο οταν ολο αυτο περασει. Καλα για τις δηλωσεις τις βλεπω καλο Ιουνιο. Και γω θεωρω πως δε θα μειωσουν την υλη εκτος αν θελουν Πανελληνιες Ιουλιο και μειωμενη υλη (χα!). Μακαρι να πανε ολα καλα! :):)
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,443 μηνύματα.
Του ΑΠΘ γιατί αλλάζει κάθε χρόνο η ύλη και δεν είναι σταθερή? Είναι πιο εύκολη από Πάντειο ή ΕΚΠΑ?
 

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις για κατατακτηριες Εκπα;;; Οσον αφορα την υλη και το διαβασμα που θελει
 

achill_m

Νεοφερμένος

Ο achill_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι θεωρητική κατεύθυνση και ενδιαφέρομαι για ψυχολογία και ιατρική. Αρχικά ήθελα παιδαγωγικό..... όμως σκέφτηκα να πάω ψυχολογία απθ και μετά να δώσω κατατακτήριες για ιατρική απθ....θα είναι εύκολο να δώσω από την ψυχολογία για ιατρική;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι θεωρητική κατεύθυνση και ενδιαφέρομαι για ψυχολογία και ιατρική. Αρχικά ήθελα παιδαγωγικό..... όμως σκέφτηκα να πάω ψυχολογία απθ και μετά να δώσω κατατακτήριες για ιατρική απθ....θα είναι εύκολο να δώσω από την ψυχολογία για ιατρική;
Το ευκολο ή δυσκολο ειναι θεμα ανταγωνισμου
Τα μαθηματα που θα δωσεις δεν απαιτουν ιδιαίτερες πρότερες γνωσεις
Οποτε εσυ που ξερεις και απο διαβασμα δεν θα εχεις θεμα κατανοησης.
Επιπεδο κρίσης θελουν που εσυ το εξασκησες την ψυχολογια

Εδω ειναι η υλη που θα εξεταστεις

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ​
ΣΧΟΛΗ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ
ΤΜΗΜΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ


Γραμματεία

Τηλ.: 2310 99 9900
E-mail: info@med.auth.gr
Κτίριο: Νέων Αμφιθεάτρων Ιατρικής (έναντι ΑΧΕΠΑ)



Ύλη Κατατακτηρίων Εξετάσεων

Για εισαγωγή στο Τμήμα Ιατρικής

Ακαδημαϊκού έτους 2023-2024​

Πτυχιούχοι λοιπών Σχολών και Τμημάτων
Α.Ε.Ι., Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., υπερδιετούς και διετούς κύκλου σπουδών

Μαθήματα και ύλη εξετάσεων

Μάθημα 1ο : Βιολογία

1. Δομή και λειτουργία πρωτεϊνών
2. DNA και χρωμοσώματα
3. Αντιγραφή και επιδιόρθωση και ανασυνδυασμός DNA
4. Από το DNA στις πρωτεΐνες
5. Ρύθμιση της έκφρασης των γονιδίων
6. Δημιουργία γενετικής ποικιλότητας
7. Αναλύοντας γονίδια και γονιδιώματα
8. Δομή μεμβρανών
9. Μεμβρανική μεταφορά
10. Ενδοκυττάρια διαμερίσματα και μεταφορά
11. Κυτταρική επικοινωνία
12. Κυτταροσκελετός
13. Κύκλος κυτταρικής διαίρεσης
14. Φυλετική Αναπαραγωγή και Γενετική
15. Κυτταρικές κοινότητες: Ιστοί, Αρχέγονα και Καρκίνος

Μάθημα 2ο : Ιατρική Φυσική
Οπτικές ίνες και ενδοσκόπια
Λέιζερ στην Ιατρική
Διαγνωστική απεικόνιση υπερήχων
Απεικόνιση με ακτίνες Χ: Διαγνωστικές ακτινογραφίες και αξονικές τομογραφίες
Απεικόνιση με τη Ραδιοενέργεια: Σπινθηρογραφήματα, SPECT ΚΑΙ PET
Ακτινοθεραπεία και Ακτινοπροστασία στην Ιατρική
Απεικόνιση Μαγνητικού Συντονισμού (Μαγνητική Τομογραφία)

Μάθημα 3ο : Ιατρική Στατιστική

Συλλογή και Πινακοποίηση του στατιστικού υλικού. Παρουσίαση του στατιστικού υλικού (πίνακες,
παραστάσεις). Κατανομές συχνοτήτων, Ανάλυση στατιστικών δεδομένων. Διαστήματα εμπιστοσύνης, Διαδικασία
ελέγχου υποθέσεων. Ορισμοί και κανόνες πιθανοτήτων. Παραμετρικές δοκιμασίες δύο ανεξάρτητων και
εξαρτημένων δειγμάτων. Ανάλυση της διακύμανσης. Στατιστική συσχέτιση και εξάρτηση. Σχέση μεταξύ
ποιοτικών μεταβλητών και μέτρα σχέσης. Μη παραμετρικές δοκιμασίες. Ανάλυση επιβίωσης. Αποδοτικότητα,
ευαισθησία και ειδικότητα εργαστηριακών τεχνικών. Οι προγνωστικές αξίες του θετικού και αρνητικού
αποτελέσματος εργαστηριακής τεχνικής
 
Τελευταία επεξεργασία:

achill_m

Νεοφερμένος

Ο achill_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το ευκολο ή δυσκολο ειναι θεμα ανταγωνισμου
Τα μαθηματα που θα δωσεις δεν απαιτουν ιδιαίτερες πρότερες γνωσεις
Οποτε εσυ που ξερεις και απο διαβασμα δεν θα εχεις θεμα κατανοησης.
Επιπεδο κρίσης θελουν που εσυ το εξασκησες την ψυχολογια

Εδω ειναι η υλη που θα εξεταστεις

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ​
ΣΧΟΛΗ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ
ΤΜΗΜΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

Γραμματεία

Τηλ.: 2310 99 9900
E-mail: info@med.auth.gr
Κτίριο: Νέων Αμφιθεάτρων Ιατρικής (έναντι ΑΧΕΠΑ)



Ύλη Κατατακτηρίων Εξετάσεων

Για εισαγωγή στο Τμήμα Ιατρικής

Ακαδημαϊκού έτους 2023-2024​

Πτυχιούχοι λοιπών Σχολών και Τμημάτων
Α.Ε.Ι., Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., υπερδιετούς και διετούς κύκλου σπουδών

Μαθήματα και ύλη εξετάσεων

Μάθημα 1ο : Βιολογία

1. Δομή και λειτουργία πρωτεϊνών
2. DNA και χρωμοσώματα
3. Αντιγραφή και επιδιόρθωση και ανασυνδυασμός DNA
4. Από το DNA στις πρωτεΐνες
5. Ρύθμιση της έκφρασης των γονιδίων
6. Δημιουργία γενετικής ποικιλότητας
7. Αναλύοντας γονίδια και γονιδιώματα
8. Δομή μεμβρανών
9. Μεμβρανική μεταφορά
10. Ενδοκυττάρια διαμερίσματα και μεταφορά
11. Κυτταρική επικοινωνία
12. Κυτταροσκελετός
13. Κύκλος κυτταρικής διαίρεσης
14. Φυλετική Αναπαραγωγή και Γενετική
15. Κυτταρικές κοινότητες: Ιστοί, Αρχέγονα και Καρκίνος

Μάθημα 2ο : Ιατρική Φυσική
Οπτικές ίνες και ενδοσκόπια
Λέιζερ στην Ιατρική
Διαγνωστική απεικόνιση υπερήχων
Απεικόνιση με ακτίνες Χ: Διαγνωστικές ακτινογραφίες και αξονικές τομογραφίες
Απεικόνιση με τη Ραδιοενέργεια: Σπινθηρογραφήματα, SPECT ΚΑΙ PET
Ακτινοθεραπεία και Ακτινοπροστασία στην Ιατρική
Απεικόνιση Μαγνητικού Συντονισμού (Μαγνητική Τομογραφία)

Μάθημα 3ο : Ιατρική Στατιστική

Συλλογή και Πινακοποίηση του στατιστικού υλικού. Παρουσίαση του στατιστικού υλικού (πίνακες,
παραστάσεις). Κατανομές συχνοτήτων, Ανάλυση στατιστικών δεδομένων. Διαστήματα εμπιστοσύνης, Διαδικασία
ελέγχου υποθέσεων. Ορισμοί και κανόνες πιθανοτήτων. Παραμετρικές δοκιμασίες δύο ανεξάρτητων και
εξαρτημένων δειγμάτων. Ανάλυση της διακύμανσης. Στατιστική συσχέτιση και εξάρτηση. Σχέση μεταξύ
ποιοτικών μεταβλητών και μέτρα σχέσης. Μη παραμετρικές δοκιμασίες. Ανάλυση επιβίωσης. Αποδοτικότητα,
ευαισθησία και ειδικότητα εργαστηριακών τεχνικών. Οι προγνωστικές αξίες του θετικού και αρνητικού
αποτελέσματος εργαστηριακής τεχνικής
Ευχαριστώ πολύ! Εγώ ρωτάω αν θα μου είναι εύκολη η ιατρική ως σχολή....θα μπορώ να ανταπεξέλθω;;
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Εγώ ρωτάω αν θα μου είναι εύκολη η ιατρική ως σχολή....θα μπορώ να ανταπεξέλθω;;
αυτο το ξερεις εσυ. προφανως ειναι μια απ τις πιο απαιτητικες σχολες αλλα αν το θες θα τα καταφερεις γιατι θα στρωθεις και θα διαβασεις. παντως γιατι θες να παρεις το πτυχιο ψυχολογιας και να πας μετα ιατρικη και οχι ιατρικη κατευθειαν με πανελληνιες; θεωρεις πως με κατατακτηριες θα ειναι πιο ευκολο;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Εγώ ρωτάω αν θα μου είναι εύκολη η ιατρική ως σχολή....θα μπορώ να ανταπεξέλθω;;
Καλησπέρα,
Αυτό εξαρτάται αρκετά από εσένα , πόσο διατεθειμένος εισαι να διαβάσεις αρκετές ώρες και να κατανοήσεις τα μαθήματα της Ιατρικής. Στη σχολή , με τις ικανότητες που θα καλλιεργήσεις διαβάζοντας τα μαθήματα της Ψυχολογίας λογικά θα πρέπει να μπορείς να ανταπεξέλθεις και στα μαθήματα Ιατρικής με λίγο μεγαλύτερη δυσκολία ίσως σε όσα απαιτούν γνώσεις φυσικής ή χημείας. Ένα αυτό.

Δεύτερον, αν πας ψυχολογία και μετά Ιατρική είναι 10 έτη σπουδών (best case scenario) + έτη ειδικότητας που θα επιλέξεις. Εγώ θα προτείνω αυτό που ρώτησε και η bubblebee. Πρακτικά μιλώντας , είναι καλύτερο να δώσεις μεγαλύτερη έμφαση σε βιολογία γενικής παιδείας και ότι μπορείς από Φυσική, χημεία τώρα και στην Γ Λυκείου να αλλάξεις κατεύθυνση σε Θετική Υγείας ώστε να δώσεις Πανελλαδικές για Ιατρική απευθείας και μετά να συνδυάσεις τις 2 επιστήμες με την ειδικότητα της Ψυχιατρικής. :)

Σκέψου το θέμα ρεαλιστικά και αποφάσισε.
 

achill_m

Νεοφερμένος

Ο achill_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Απλά είμαι β λυκείου θεωρητική και δεν γίνεται να αλλάξω τώρα.... φοβάμαι γενικά να πάω υγείας γιατί δεν το έχω ΚΑΘΌΛΟΥ με την φυσική... αλλά μου αρέσει πολύ η βιολογία! Οπότε σκέφτηκα να πάω ψυχολογία που ίσως υπάρχει κάποια σύνδεση με την ιατρική όχι τόσο αλλά πχ μελετάνε το νευρικό σύστημα και γενικά βιολογία....θα μου δώσει πιστεύω και κάποιες βασικές γνώσεις βιολογίας και νευρολογίας που με ενδιαφέρει σαν ειδικότητα οπότε σκέφτηκα ότι θα μπορέσω να ανταπεξέλθω ως ένα βαθμό μετά στην ιατρική....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αυτο το ξερεις εσυ. προφανως ειναι μια απ τις πιο απαιτητικες σχολες αλλα αν το θες θα τα καταφερεις γιατι θα στρωθεις και θα διαβασεις. παντως γιατι θες να παρεις το πτυχιο ψυχολογιας και να πας μετα ιατρικη και οχι ιατρικη κατευθειαν με πανελληνιες; θεωρεις πως με κατατακτηριες θα ειναι πιο ευκολο;
Όπως είπα είμαι ήδη θεωρητική και δεν είμαι καθόλου καλός με την φυσική και γενικά με τα μαθηματικά όμως μου αρέσει η βιολογία.... σαφώς δεν θα είναι εύκολο να δώσω κατατακτήριες αλλά θα ξέρω κάποιες βασικές γνώσεις που πιστεύω θα με κάνουν να ανταπεξέλθω στην ιατρική ως σχολή και στα μαθήματα.... είμαι πολύ μπερδεμένος....με ενδιαφέρει η νευρολογία και το να βοηθάω ανθρώπους.... έχω μια αναπηρία και γι'αυτό θέλω να ασχοληθώ με αυτό.... θέλω να βοηθήσω παιδιά σαν εμένα!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Απλά είμαι β λυκείου θεωρητική και δεν γίνεται να αλλάξω τώρα.... φοβάμαι γενικά να πάω υγείας γιατί δεν το έχω ΚΑΘΌΛΟΥ με την φυσική... αλλά μου αρέσει πολύ η βιολογία! Οπότε σκέφτηκα να πάω ψυχολογία που ίσως υπάρχει κάποια σύνδεση με την ιατρική όχι τόσο αλλά πχ μελετάνε το νευρικό σύστημα και γενικά βιολογία....θα μου δώσει πιστεύω και κάποιες βασικές γνώσεις βιολογίας και νευρολογίας που με ενδιαφέρει σαν ειδικότητα οπότε σκέφτηκα ότι θα μπορέσω να ανταπεξέλθω ως ένα βαθμό μετά στην ιατρική....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Όπως είπα είμαι ήδη θεωρητική και δεν είμαι καθόλου καλός με την φυσική και γενικά με τα μαθηματικά όμως μου αρέσει η βιολογία.... σαφώς δεν θα είναι εύκολο να δώσω κατατακτήριες αλλά θα ξέρω κάποιες βασικές γνώσεις που πιστεύω θα με κάνουν να ανταπεξέλθω στην ιατρική ως σχολή και στα μαθήματα.... είμαι πολύ μπερδεμένος....με ενδιαφέρει η νευρολογία και το να βοηθάω ανθρώπους.... έχω μια αναπηρία και γι'αυτό θέλω να ασχοληθώ με αυτό.... θέλω να βοηθήσω παιδιά σαν εμένα!!
δεν νομιζω πως στα τμηματα ψυχολογιας κανεις μαθηματα βιολογιας ή νευρολογιας.. ψαξε λιγο τους οδηγους σπουδων στα τμηματα που σε ενδιαφερουν. ο τομεας της ψυχολογιας ειναι αρκετα διαφορετικος απο αυτον της ιατρικης γενικα.. δηλαδη εχει καποιες ομοιοτητες με την ψυχιατρικη αλλα αυτη ειναι ειδικοτητα που θα επιλεξεις αφου τελειωσεις με τις σπουδες γενικης ιατρικης.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top