Αν ο φίλος σας ήταν ομοφυλόφιλος, τι θα κάνατε;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από [email:
olivi@;4496747]...what[/email]?
Αυτό είναι το "θα ξέκοβα" από την ανάποδη.
Δεν έχω ιδέα τι εννοείς.

Αν ξεκοβα από κάποιον σίγουρα δε θα ήταν λόγω του σεξουαλικού του προσανατολισμού αλλά λόγω της συμπεριφοράς του προς εμένα, αν μου φερθεί άσχημα, αν με προδώσει κλπ.

Εγώ απλά λέω, έστω ότι έχω έναν φίλο που αγαπώ, και ξαφνικά μου πει ότι είναι γκέι, απλά θα τον αγαπάω περισσότερο γιατί τα πάω καλά με γκει άντρες. Αυτό.
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
...υπάρχουν παντού ομοφοβικοί άσχετα με την χώρα. Για κάθε έναν τέτοιο μπορώ να βρω άλλους 10 που δεν είναι.

Παρένθεση: όλοι θεωρώ ότι είμαστε ομοφοβικοί (τουλάχιστον εγώ -πράγμα που δεν το περίμενα, να σου πω την αλήθεια- έχω ψήγματα εσωτερικευμένης ομοφοβίας). Το θέμα είναι το πόσο επιτρέπεις τις ανασφάλειες να σε επηρεάζουν. Αυτό το λέω καθαρά υποκειμενικά και με βάση την εμπειρία μου.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Παρένθεση: όλοι θεωρώ ότι είμαστε ομοφοβικοί (τουλάχιστον εγώ -πράγμα που δεν το περίμενα, να σου πω την αλήθεια- έχω ψήγματα εσωτερικευμένης ομοφοβίας). Το θέμα είναι το πόσο επιτρέπεις τις ανασφάλειες να σε επηρεάζουν. Αυτό το λέω καθαρά υποκειμενικά και με βάση την εμπειρία μου.


Εγώ δεν είμαι ομοφοβικός.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Noμίζω ότι στην Ελληνική κοινωνία, λόγω βαθιά θρησκευτικού συντηρητισμού (που δεν έχει καμία σχέση με τι λέει η θρησκεία κανονικά), κοινωνικών στερεοτύπων περασμένων δεκαετιών και αμορφωσιάς υπάρχει μια διαστρεβλωμένη άποψη τι πρεσβεύει η κάθε σεξουαλική προτίμηση. Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα ότι υπάρχουν βαθμίδες "ανδροσύνης" με βάση την σεξουαλική προτίμηση.

Οι Έλληνες επίσης σε γενική ομολογία (με πολλές ανώνυμες εξαιρέσεις), εκφράζουν ως σεξουαλική προτίμηση αυτό που η κοινωνία αποδέχεται σαν ταυτότητα αποδοχής και όχι αυτό που θέλουν σαν άνθρωποι. Αυτό ισχύει και στην πολιτική, στις προτιμήσεις σπουδών κλπ. Έτσι προκύπτει ένα υποκριτικό προφίλ ομοφοβίας στο συγκεκριμένο θέμα. Αν η κοινωνία όμως ήταν τέλεια, θα μπορούσαν κάποιοι να κουνούν το δάχτυλο σαν πρότυπα ορθότητας στην σεξουαλική ζωή.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω ιδέα τι εννοείς.

Αν ξεκοβα από κάποιον σίγουρα δε θα ήταν λόγω του σεξουαλικού του προσανατολισμού αλλά λόγω της συμπεριφοράς του προς εμένα, αν μου φερθεί άσχημα, αν με προδώσει κλπ.

Εγώ απλά λέω, έστω ότι έχω έναν φίλο που αγαπώ, και ξαφνικά μου πει ότι είναι γκέι, απλά θα τον αγαπάω περισσότερο γιατί τα πάω καλά με γκει άντρες. Αυτό.

Eννοώ ότι όπως είναι...αφελές να απομακρύνεσαι από κάποιον επειδή είναι γκέι, έτσι είναι και το να τον αγαπάς περισσότερο επειδή είναι γκέι. Ο σεξουαλικός προσανατολισμός είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο σε έναν άνθρωπο και δεν επηρεάζει σχεδόν τίποτα στον χαρακτήρα του.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eννοώ ότι όπως είναι...αφελές να απομακρύνεσαι από κάποιον επειδή είναι γκέι, έτσι είναι και το να τον αγαπάς περισσότερο επειδή είναι γκέι. Ο σεξουαλικός προσανατολισμός είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο σε έναν άνθρωπο και δεν επηρεάζει σχεδόν τίποτα στον χαρακτήρα του.
Θα έλεγα ότι ο σεξουαλικός προσανατολισμός, ως ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο, όπως και πολιτικές/θρησκευτικές πεποιθήσεις, δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται ως deux poids et deux mesures. Όπως μπορεί να "κολλάω" καλύτερα με κάποι@ που φέρει ίδιες πολιτικές πεποιθήσεις με μένα, έτσι μπορεί να προτιμώ να κάνω παρέα με κάποι@ με συγκεκριμένες σεξουαλικές προτιμήσεις.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα έλεγα ότι ο σεξουαλικός προσανατολισμός, ως ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο, όπως και πολιτικές/θρησκευτικές πεποιθήσεις, δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται ως deux poids et deux mesures. Όπως μπορεί να "κολλάω" καλύτερα με κάποι@ που φέρει ίδιες πολιτικές πεποιθήσεις με μένα, έτσι μπορεί να προτιμώ να κάνω παρέα με κάποι@ με συγκεκριμένες σεξουαλικές προτιμήσεις.

Δεν συμφωνώ καθόλου. Είναι απολύτως λογικό να κολλάω περισσότερο με κάποιον που έχει παρόμοιες πολιτικές πεποιθήσεις με εμένα γιατί αυτές φανερώνουν και το ποιόν του ή τέλος πάντων ένα πολύ μεγάλο μέρος του πώς βλέπει και αντιμετωπίζει τον κόσμο. Είναι αποτέλεσμα αναστοχασμού και εν γένει επιλογής. Ακόμα κι όταν δεν είναι αποτέλεσμα κάποιας σκέψης, κι αυτό κάτι λέει.
Από την άλλη, κάποιος που είναι γκέι, απλά είναι. Ούτε το διάλεξε, ούτε μπορεί να το αλλάξει, ούτε θα έπρεπε να ντρέπεται, ούτε τίποτα. Απλά είναι γκέι. Άντε να σου δώσω ότι πιθανολογικά είναι πιο ευαισθητοποιημένος σε κοινωνικά ζητήματα, αλλά και πάλι δεν μπορώ να δω πώς στέκει το "λατρεύω τους γκέι άντρες". Δηλαδή ακόμα και προσβλητικό θα μπορούσε να θεωρηθεί.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Θα έλεγα ότι ο σεξουαλικός προσανατολισμός, ως ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο, όπως και πολιτικές/θρησκευτικές πεποιθήσεις, δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται ως deux poids et deux mesures. Όπως μπορεί να "κολλάω" καλύτερα με κάποι@ που φέρει ίδιες πολιτικές πεποιθήσεις με μένα, έτσι μπορεί να προτιμώ να κάνω παρέα με κάποι@ με συγκεκριμένες σεξουαλικές προτιμήσεις.


Μα, μπορεί να σε ενοχλεί πάρα πολύ κάποιος στον περίγυρό σου να έχει διαφορετικές πολιτικές πεποιθήσεις αλλά να μη σε νοιάζει αν είναι πιστός σε κάποια θρησκεία ή όχι και αντίστροφα. Το ότι όλα όσα ανέφερες, πράγματι, εμπίπτουν στην κατηγορία του ευαίσθητου προσωπικού δεδομένου δεν τα καθιστά όμοια. Άλλωστε, η έννοια του ευαίσθητου προσωπικού δεδομένου είναι a posteriori έμμεσα καθοριζόμενη από την κοινωνία μέσα στην οποία κανείς ζει/μεγαλώνει/διαμορφώνεται, ως εκ τούτου, δεν αποτελεί εγγενές χαρακτηριστικό κανενός από τα παραπάνω. Έτσι, δεν μπορεί κανείς να πει ότι τα Χ,Υ,Ζ είναι ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα, άρα πρέπει να τα διαχειρίζομαι με τον ίδιο τρόπο. Αυτό επαφίεται στον καθένα ξεχωριστά. Κάποιος μπορεί να έχει θέμα να συναναστρέφεται άτομα δεδομένων σεξουαλικών προσανατολισμών ενώ, ταυτόχρονα, είναι ανοικτός σε άτομα με διαφορετικές πολιτικές πεποιθήσεις.

Σε ό,τι αφορά το θέμα της κολακείας που αναφέρθηκε παραπάνω, το φλερτ είναι ευπρόσδεκτο από όπου κι αν προέρχεται!
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν συμφωνώ καθόλου. Είναι απολύτως λογικό να κολλάω περισσότερο με κάποιον που έχει παρόμοιες πολιτικές πεποιθήσεις με εμένα γιατί αυτές φανερώνουν και το ποιόν του ή τέλος πάντων ένα πολύ μεγάλο μέρος του πώς βλέπει και αντιμετωπίζει τον κόσμο. Είναι αποτέλεσμα αναστοχασμού και εν γένει επιλογής. Ακόμα κι όταν δεν είναι αποτέλεσμα κάποιας σκέψης, κι αυτό κάτι λέει.
Από την άλλη, κάποιος που είναι γκέι, απλά είναι. Ούτε το διάλεξε, ούτε μπορεί να το αλλάξει, ούτε θα έπρεπε να ντρέπεται, ούτε τίποτα. Απλά είναι γκέι. Άντε να σου δώσω ότι πιθανολογικά είναι πιο ευαισθητοποιημένος σε κοινωνικά ζητήματα, αλλά και πάλι δεν μπορώ να δω πώς στέκει το "λατρεύω τους γκέι άντρες". Δηλαδή ακόμα και προσβλητικό θα μπορούσε να θεωρηθεί.
Θα έλεγα οι γκέοι άνδρες φέρουν κάποια διαφορετικά συμπεριφορικά χαρακτηριστικά, παράδειγμα όπως ανέφερες περισσότερο ευαισθητοποιημένοι στα κοινωνικά ζητήματα. Δεν θέλω να πω ότι τους βάζω ταμπέλα και ότι λόγω των διαφορετικών προτιμήσεων, θα είναι και de facto ίδιοι μεταξύ τους, αλλά μπορώ να καταλάβω γιατί θα μπορούσε να λεχθεί, ότι έχουν περισσότερα κοινά και καλύτερο κώδικα επικοινωνίας με το γυναικείο φύλο.

Καίτοι οι πολιτικές πεποιθήσεις είναι κάτι μεταβλητό, σου προσδίδουν ορισμένα χαρακτηριστικά, γιατί σε χαρακτηρίζουν σαν άνθρωπο. Αλλά και να μην σταθούμε στις πεποιθήσεις, φυλετική ή εθνοτική καταγωγή, εξίσου ευαίσθητα δεδομένα είναι και προσδίδουν στο άτομο ορισμένες ιδιαιτερότητες χαρακτήρα (συνήθως).

Edit 1: Διαβάζοντας την απάντηση του Μάρκου, ναι λάθος μου που έκανα αναφορά για τα δεδομένα, απλά αποτέλεσαν πηγή να αναφερθώ ότι ένα επίκτητο ή έμφυτο χαρακτηριστικό όπως αυτά που αναφέρονται ως ευαίσθητα δεδομένα, διαμορφώνουν και ορισμένα χαρακτηριστικά.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα έλεγα οι γκέοι άνδρες φέρουν κάποια διαφορετικά συμπεριφορικά χαρακτηριστικά, παράδειγμα όπως ανέφερες περισσότερο ευαισθητοποιημένοι στα κοινωνικά ζητήματα. Δεν θέλω να πω ότι τους βάζω ταμπέλα και ότι λόγω των διαφορετικών προτιμήσεων, θα είναι και de facto ίδιοι μεταξύ τους, αλλά μπορώ να καταλάβω γιατί θα μπορούσε να λεχθεί, ότι έχουν περισσότερα κοινά και καλύτερο κώδικα επικοινωνίας με το γυναικείο φύλο.

Καίτοι οι πολιτικές πεποιθήσεις είναι κάτι μεταβλητό, σου προσδίδουν ορισμένα χαρακτηριστικά, γιατί σε χαρακτηρίζουν σαν άνθρωπο. Αλλά και να μην σταθούμε στις πεποιθήσεις, φυλετική ή εθνοτική καταγωγή, εξίσου ευαίσθητα δεδομένα είναι και προσδίδουν στο άτομο ορισμένες ιδιαιτερότητες χαρακτήρα (συνήθως).

Edit 1: Διαβάζοντας την απάντηση του Μάρκου, ναι λάθος μου που έκανα αναφορά για τα δεδομένα, απλά αποτέλεσαν πηγή να αναφερθώ ότι ένα επίκτητο ή έμφυτο χαρακτηριστικό όπως αυτά που αναφέρονται ως ευαίσθητα δεδομένα, διαμορφώνουν και ορισμένα χαρακτηριστικά.

Καταλαβαίνω τι λες, απλά δεν συμφωνώ. :P
Δεν μπορώ πχ να δεχτώ ότι έχουν καλύτερο κώδικα επικοινωνίας με το γυναικείο φύλο γιατί αυτό προϋποθέτει ότι όλο το γυναικείο φύλο έχει κοινή γραμμή σκέψης, ενώ υπάρχουν κάλλιστα ομοφοβικές/μη δεχτικές/κουραστικές/βάλεό,τιθέλεις γυναίκες.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Το μόνο ασφαλές κριτήριο ότι είσαι ωραίος, είναι το πόσοι γκέι άνδρες θα σου την πέσουν (δεν δουλεύει για γυναίκες).
Γενίκευση, αλλά ισχύει.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Πέρυσι τις καλοκαιρινές διακοπές αγκαλιά με πολύ αλκοόλ, ένας φίλος στην παρέα μάς εκμυστηρεύτηκε πως είναι γκέι. Δεν άλλαξε προφανώς τίποτα από εμάς, γιατί όλοι το ξέραμε και φαινόταν χρόνια τώρα, απλώς χαρήκαμε όλοι πάρα πολύ γιατί είναι αρκετά καταπιεσμένος από την οικογένειά του και ήταν μεγάλο βήμα γι αυτόν ακόμη και να το πει. Το να μην αποδέχεσαι το ίδιο σου το παιδί και να του προκαλείς τέτοιο ψυχολογικό βάρος είναι εγκληματική συμπεριφορά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Eννοώ ότι όπως είναι...αφελές να απομακρύνεσαι από κάποιον επειδή είναι γκέι, έτσι είναι και το να τον αγαπάς περισσότερο επειδή είναι γκέι. Ο σεξουαλικός προσανατολισμός είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο σε έναν άνθρωπο και δεν επηρεάζει σχεδόν τίποτα στον χαρακτήρα του.
Στον χαρακτήρα του μπορεί όχι, αλλά στη συμπεριφορά του σίγουρα. Ήδη το να είναι φίλοι ένας άντρας και μια γυναίκα είναι κάτι σχετικά δύσκολο και γίνεται κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Μία τέτοια προϋπόθεση είναι να μη βλέπει κανένας από τους δύο τον άλλον ερωτικά. Οπότε η φιλία μιας γυναίκας και ενός γκέι άντρα ή ενός άντρα και μιας γκέι γυναίκας αυτόματα δεν εμπεριέχει αυτόν τον παράγοντα. Γενικά εκ των πραγμάτων οι γκέι άντρες είναι πολύ πιο ανοιχτόμυαλοι και προοδευτικοί και αυτό είναι κάτι το οποίο ως επί το πλείστον ως χαρακτήρας αποζητώ σε έναν φίλο.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στον χαρακτήρα του μπορεί όχι, αλλά στη συμπεριφορά του σίγουρα. Ήδη το να είναι φίλοι ένας άντρας και μια γυναίκα είναι κάτι σχετικά δύσκολο και γίνεται κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Μία τέτοια προϋπόθεση είναι να μη βλέπει κανένας από τους δύο τον άλλον ερωτικά. Οπότε η φιλία μιας γυναίκας και ενός γκέι άντρα ή ενός άντρα και μιας γκέι γυναίκας αυτόματα δεν εμπεριέχει αυτόν τον παράγοντα. Γενικά εκ των πραγμάτων οι γκέι άντρες είναι πολύ πιο ανοιχτόμυαλοι και προοδευτικοί και αυτό είναι κάτι το οποίο ως επί το πλείστον ως χαρακτήρας αποζητώ σε έναν φίλο.

Οκ, δεν διαφωνώ κάπου σε όσα λες εδώ. Απλά αυτό που είπες στην αρχή ήταν εντελώς διαφορετικό ή τέλος πάντων έτσι φάνηκε. Δεκτό. :P
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Αν κάποιος είναι σωστός απεναντί μου, εννοείται ότι προτιμώ την παρέα του, είτε είναι γκέι ή όχι. Έχουν ελάχιστη έως μηδαμινή σημασία για μένα οι σεξουαλικές προτιμήσεις ενός ατόμου. Γενικότερα όμως δεν είχα πρόβλημα από γκέι άτομα, είτε από τους ελαχιστους φίλους (ελάχιστοι ίσως το δηλώνουν), είτε από γνωστούς. Αντίθετα, είχα πολλά προβλήματα από ετεροφυλόφιλους πρώην φίλους. Γι' αυτό και είναι πρώην.
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Ενδιαφέρον θέμα ξέθαψες. Το πρόβλημα είναι ότι παρόλο που η πλειοψηφία σε θεωρητικού επιπέδου συζητήσεις προασπίζεται τα πανανθρώπινα δικαιώματα, στην πράξη η διαφορετικότητα απομονώνεται. Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά σαν κοινωνία χρειαζόμαστε αρκετή δουλειά για να αποδεχθούμε το διαφορετικό. Και φυσικά δεν αναφέρομαι μόνο στον σεξουαλικό προσανατολισμό. Εδώ σφαζόμαστε για θρησκείες και πολιτικές πεποιθήσεις, όταν η ανεξιθρησκεία και η δημοκρατία υφίστανται σαν έννοιες κάτι αιώνες τώρα. Πόσο ανοιχτοί να είμαστε σε θέματα σεξουαλικότητας; Ίσως βέβαια αδικώ πολλές κοινωνίες με το περνάω σε γενικεύσεις, αλλά η ελληνική κοινωνία τουλάχιστον παραμένει υπερβολικά συντηρητική. Το δείχνει άλλωστε και η άνοδος της ακροδεξιάς στο πολιτικό παρασκήνιο. Είμαστε λίγο...εμπρός πίσω θα έλεγα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Από τη στιγμή που είναι εντάξει απέναντι μου (δεν προσπαθεί να μου την πέσει δηλαδή), όλα οκ. Δεν με απασχολεί τι γεννητικά όργανα αρέσει στον καθένα.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Από τη στιγμή που είναι εντάξει απέναντι μου (δεν προσπαθεί να μου την πέσει δηλαδή), όλα οκ. Δεν με απασχολεί τι γεννητικά όργανα αρέσει στον καθένα.

Γιατι αν σε φλερτάρει με ωραίο τρόπο, θα τον διώξεις από παρέα σου δηλαδή;;
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,402 μηνύματα.
Τίποτα. Καλοί άνθρωποι να είναι μόνο και η σεξουαλικότητα είναι περιττή.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Γιατι αν σε φλερτάρει με ωραίο τρόπο, θα τον διώξεις από παρέα σου δηλαδή;;
Κοίτα από την στιγμή που έχω ξεκαθαρίσει ότι είμαι στρέιτ δεν βρίσκω λόγο να μην σεβαστεί την δική μου άποψη κάποιος και να κάνει το αντίθετο. Προφανώς θα νιώσω άβολα γιατί πολύ απλά δεν θα με ελκύει.

Ως πρώτο στάδιο θα ξεκαθαρίσω I'm not interested και εάν συνεχίσει να ενοχλεί - γιατί αν κάποιος σου έχει εξηγηθεί και συνεχίζεις, είναι ενόχληση - τότε θα ξεκοψω.

Ευτυχώς δύο φίλες που έχω που είναι ομοφυλόφιλες (η μία bi η άλλη αποκλειστικά ομοφυλόφιλη) έχουμε ξεκαθαριστεί και οι δύο πλευρές από την αρχή και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα. Έχουν τους συντρόφους τους και δεν μου πέφτει λόγος τι κάνουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top