Γάγγλιο

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Έχει ή είχε κανείς;;;Πρόσφατα, λοιπόν, όταν πήγα στον ορθοπεδικό μου επιβεβαίωσε (με ακτινογραφία) ότι αυτό που προεξέχει στον καρπό είναι γάγγλιο...Αν είχατε πώς το αντιμετωπίσατε;Κάνατε εγχείριση;Εμένα μου είπε να βάλω έναν ελαστικό επίδεσμο και το φοράω εδώ κι ένα μήνα ήδη περίπου, αλλά δε βλέπω βελτίωση...

Όποιος θέλει να μάθει ακριβώς τί είναι το γάγγλιο μπορεί να κοιτάξει εδώ:
https://www.e-hospital.gr/index.php?id=842
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
εγω ξερω οτι γαγγλια λεγονται πισω απο τα αυτια κατι λεμφαδενες :P (οι οποιοι μου ειχαν πρηστει σε καποια φαση για πολυ καιρο κ πηγα εκανα υπερηχους κτλ και δεν ειχα κατι κακο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
εγω ξερω οτι γαγγλια λεγονται πισω απο τα αυτια κατι λεμφαδενες :P (οι οποιοι μου ειχαν πρηστει σε καποια φαση για πολυ καιρο κ πηγα εκανα υπερηχους κτλ και δεν ειχα κατι κακο)

Ναι; Πρώτη φορά το ακούω...Κάτα πάσα πιθανότητα έχει πιο πολλές σημασίες...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι; Πτώτη φορά το ακούω...Κάτα πάσα πιθανότητα έχει πιο πολλές σημασίες...:P

πιθανο, στην αρχη νομιζα οτι ετσι απλα το ελεγε η μαμα μου και η θεια μου δλδ οτι ειναι καπως λαϊκευμενο ετσι αλλα μετα που πηγα στην παθολογο δεν αρνηθηκε οτι το λενε κ ετσι... Ισως επειδη εχουν παρομοιο σχημα στρογγυλο να εχουν κ κοινη ονομασια δε ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Μια φιλη μου ειχε γαγγλιο και εκανε εγχειρηση,αλλα αυτο επανηλθε και τωρα φοραει επιδεσμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Αυτό τώρα είναι σοβαρό τόπικ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτό τώρα είναι σοβαρό τόπικ;

ρε συ που σε και γιατρος πες μου αυτα πισω απο τα αυτια που φουσκωνουν οταν αρρωσταινεις καμια φορα πως λεγονται; να παρω κ αλλη γνωμη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχει ένα καθηγητής μου αν κατάλαβα περι τίνος πρόκειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
ρε συ που σε και γιατρος πες μου αυτα πισω απο τα αυτια που φουσκωνουν οταν αρρωσταινεις καμια φορα πως λεγονται; να παρω κ αλλη γνωμη :P


https://health.in.gr/andras/Article....pId=18661&IssueTitle=%CD%EF%F3%DE%EC%E1%F4%E1

https://www.pertsemlidis.gr/articles.php?action=view&id=3


Αυτά στη βάση του λαιμού ονομάζονται λεμφαδένες ή λεμφογάγγλια.
Το οίδημά τους, στη συγκεκριμένη περίπτωση, ήταν ιογενούς αιτιολογίας.
Παρουσιάζεται συχνά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ωραια λυθηκε η απορια ευχαριστω! Το περιεργο ειναι οτι ηταν πρησμενα και αρκετο καιρο μετα, τουλαχιστον δηλαδη δεν ενιωθα αρρωστη αλλα ισως απλα δεν ειχα συμπτωματα περα απο το οιδημα αυτο τι να πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top