Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,574 εγγεγραμμένα μέλη και 2,432,587 μηνύματα σε 76,242 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 433 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Καλές σχολές 1ου πεδίου

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,368 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε: στις 16:49, 03-11-12:

Η μονη διεξοδος ειναι η Φιλοσοφια του Δικαιου που εχει και μεταπτυχιακα,και ας πουμε ερευνητικο τομεα.Αλλιως θα γινεις ενας γραβατομενος που θα υπερασπιζεται καθε μαλακα που του προσφερει λεφτακια.

Σιγα μην συγκριθει μια σχολη με μηδενικες επιστημονικες διεξοδους,με σχολες που η επιστημονικη ερευνα παει συννεφο εδω και χρονια οπως η Ψυχολογια,κοινωνιολογια,ανθρωπολογια,πολιτικες επιστημες.Ειδικα Ψ+Κ εχουν πολυ καλα ερευνητικα πεδια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrHouse : 03-11-12 στις 16:51. Αιτία: Ορθογραφικο
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Revekka

Καθηγητής Πανεπιστημίου

H Revekka αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών , Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13,215 μηνύματα.

H Revekka έγραψε: στις 16:51, 03-11-12:

Η επιστημονική έρευνα δεν είναι στόχος της πλειοψηφίας!
Και δεν θα έπρεπε να είναι!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,368 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε: στις 16:54, 03-11-12:

Φυσικα και δεν ειναι,δεν εχουν ολοι την ορεξη και τα προσοντα ωστε να γινουν ερευνητες.

Απλως εγω μιλησα για κριτηριο ''καλης' σχολης,για μενα αυτο το κριτηριο ειναι η επιστημονικη ερευνα -διεξοδο- που σου παρεχει η σχολη,σε αντιδιαστολη με το κοινωνικο γοητρο που θετουν και υποστηριζουν ολες οι ψωναρες.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nysteris

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο nysteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O nysteris έγραψε: στις 16:55, 03-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Kirdou
Απο νομική τι θα γίνεις ο Κούγιας δηλαδή;Δεν έχει τίποτα επαγγελματικά η σχολή.Ενδιαφέρουσα επιστήμη το δίκαιο αλλά...
Μπορείς να γίνεις ένα σωρο πράγματα εκτος από δικηγόρος από νομική
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε: στις 16:56, 03-11-12:

Ναι ξέρω.Εισαγγελέας,δικαστής,διπλωμάτης και άλλα όπως πρωθυπουργός,πρόεδρος της δημοκρατίας
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Revekka

Καθηγητής Πανεπιστημίου

H Revekka αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών , Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13,215 μηνύματα.

H Revekka έγραψε: στις 16:58, 03-11-12:

Το ότι μια σχολή είναι "μουράτη", δεν αποκλείει το γεγονός ότι μπορεί σε κάποιον όντως να αρέσει.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nysteris

Αποκλεισμένος χρήστης

O nysteris έγραψε: στις 16:58, 03-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Kirdou
Ναι ξέρω.Εισαγγελέας,δικαστής,διπλωμάτης και άλλα όπως πρωθυπουργός,πρόεδρος της δημοκρατίας
Συμβολαιογράφος, νομικός στέλεχος
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε: στις 17:01, 03-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Revekka
Το ότι μια σχολή είναι "μουράτη", δεν αποκλείει το γεγονός ότι μπορεί σε κάποιον όντως να αρέσει.
Φυσικα.Και το αντιθετο.Το οτι μια σχολη δεν ειναι μουρατη(αν μεταφρασουμε το μουρατη με βαση την βαση της,τοτε οταν εχει χαμηλη βαση) δεν σημαινει οτι οποιος μπηκε εκει δεν την θελει.

Απλως,δεν θεωρω,και δεν ειναι,σοβαρο κριτηριο επιλογης μιας σχολης,η βαση της και η θεση του επαγγελματος της στο κοινωνικο κλιμακοστασιο.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε: στις 17:02, 03-11-12:

Για να γίνεις νομικό στέλεχος η συμβολαιογράφος ξέρεις πόσα δικαστήρια και μάχιμη δικηγορική εμπειρία πρέπει να έχεις;Μην τα πετάτε έτσι
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Πτυχιούχος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,696 μηνύματα.

O cha0s έγραψε: στις 17:04, 03-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από nysteris
Μπορείς να γίνεις ένα σωρο πράγματα εκτος από δικηγόρος από νομική
Το έχω ακούσει 100 φορές. Μπορεις να δουλέψεις σε επιχειρήσεις και ως σύμβουλος, να πας σε μεγάλες εταιρίες και μπλα μπλα μπλα... Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να προσγειωθείτε λέω εγώ... Ξέρετε πολλές επιχειρήσεις στην ελλάδα? Δεν νομίζω ότι οι πιτσαριες και οι καφετέριες χρειάζονται νομικό σύμβουλο. Στην καλύτερη, θα ανοίξετε ένα γραφείο και θα βγάζετε διαζυγια Η νομική έχει διέξοδους άλλα όχι στην Ελλάδα. Και κόψτε την καραμέλα "θα πάω στο εξωτερικό εγώ γιά δουλειά". Ναι, εσάς περιμένουν οι μεγάλες επιχειρήσεις. Τρέξτε μήν σας φάνε την θέση.....
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε: στις 17:10, 03-11-12:

Δύσκολο επάγγελμα εν ολίγοις.Για λίγους θα έλεγα με πολύ ισχυρή προσωπικότητα.Κυρίως για γυναίκες νομίζω
Παράθεση

nysteris

Αποκλεισμένος χρήστης

O nysteris έγραψε: στις 17:25, 03-11-12:

δεν είναι δυνατό να συγκρίνετε επαγγελματικές αποκαταστασεις φιλολογιων με νομικης. Όσο αφορά το θέμα 1ο πεδίο η νομική έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση
-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NimertiS

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

H NimertiS They see me trolling,they hatin' έγραψε: στις 17:34, 03-11-12:

Πάντως αν ο μπαμπάς μου ήταν δικηγόρος με δικηγορικό γραφείο και εγώ Νομική θα ήθελα

Σε μία σχολή ας μην μιλάμε με σεξιστικά κριτήρια,αν είναι κατάλληλη για άνδρες ή γυναίκες...Απλά στις θεωρητικές επιστήμες έχουμε υπερεκπροσώπηση ως εκεί.
Παράθεση

Νάγια Τ.

Φοιτητής

H Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,190 μηνύματα.

H Νάγια Τ. Κατά τον δαίμονα εαυτού ☤ έγραψε: στις 19:23, 03-11-12:

Εγω αν είχα παει θεωρητική θα διαλεγα το τμήμα θεωρητικών σπουδών της τέχνης στην ΑΣΚΤ! Πρέπει να ειναι γαματο!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε: στις 19:33, 03-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από NimertiS
Πάντως αν ο μπαμπάς μου ήταν δικηγόρος με δικηγορικό γραφείο και εγώ Νομική θα ήθελα

Σε μία σχολή ας μην μιλάμε με σεξιστικά κριτήρια,αν είναι κατάλληλη για άνδρες ή γυναίκες...Απλά στις θεωρητικές επιστήμες έχουμε υπερεκπροσώπηση ως εκεί.
Ε ναι,να κοιταξουμε να βολευτουμε με την δουλεια του μπαμπακα,μην χασουμε.

Αρχική Δημοσίευση από Νάγια Τ.
Εγω αν είχα παει θεωρητική θα διαλεγα το τμήμα θεωρητικών σπουδών της τέχνης στην ΑΣΚΤ! Πρέπει να ειναι γαματο!
Και εγω το σκεφτομαι.ΑΣΚΤ Και μετα κατατακτηριες για ιατρικη.
Παράθεση

NimertiS

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

H NimertiS They see me trolling,they hatin' έγραψε: στις 19:45, 03-11-12:

Εγώ αυτό που είδα με τα ίδια μου τα μάτια λέω,ο μόνος φίλος μου από Νομική που έχει δουλειά έχει αποκατασταθεί στο γραφείο του πατέρα του,
και ας μην κρυβόμαστε, αν δεν έχεις στρωμένη δουλειά η' δυνατότητα να ανοίξεις δικό σου γραφείο,και Νομική να έχεις τελειώσει στο ταμείο ανεργίας θα είσαι και εσύ δίπλα σε όλους τους άλλους. Όχι, όμως πως δεν αξίζει ως σχολή (μην κατηγορηθώ γι'άυτό ).

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Ε ναι,να κοιταξουμε να βολευτουμε με την δουλεια του μπαμπακα,μην χασουμε.

Προφανώς δεν κατάλαβες με το τι πνεύμα το ανέφερα,αν ήθελα αποκλειστικά επαγγελματική αποκατάσταση δεν θα πήγαινα στη σχολή που είμαι τώρα. Λέω για το σκεπτικό των περισσοτέρων.

Η' μήπως ζω σε παράλληλο σύμπαν?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Revekka : 03-11-12 στις 19:47. Αιτία: merge
Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

H georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.

H georgia.94 έγραψε: στις 19:46, 03-11-12:

Εγώ αυτό που είδα με τα ίδια μου τα μάτια λέω,ο μόνος φίλος μου από Νομική που έχει δουλειά έχει αποκατασταθεί στο γραφείο του πατέρα του,
και ας μην κρυβόμαστε, αν δεν έχεις στρωμένη δουλειά η' δυνατότητα να ανοίξεις δικό σου γραφείο,και Νομική να έχεις τελειώσει στο ταμείο ανεργίας θα είσαι και εσύ δίπλα σε όλους τους άλλους. Όχι, όμως πως δεν αξίζει ως σχολή (μην κατηγορηθώ γι'άυτό ).
πιστευω οτι και γραφειο να μην εχει ο πατερας σου μπορεις να τα καταφερεις αλλα σαφεστατα συμφωνω πως ενα προβαδισμα και σημαντικη βοηθεια μπορει να στα προσφερει η οικογενεια σου..πχ εγω αν ειχα γονιο δικηγορο και ετοιμο γραφειο κατ επεκταση στανταρ θα εδινα ξανα να μπω νομικη...απλα τωρα επειδη ξερω οτι θελει πολυ 'τρεξιμο' και 'ψαξιμο' σε αυτον τον κλαδο δεν το επιχειρω..(οχι πως στο δικο μ τμημα δεν εχει αλλα δν ειναι το ιδιο!)
Παράθεση

silverdog

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O silverdog έγραψε: στις 19:49, 03-11-12:

η ξαδελφη μου νομικος ανοιξε γραφειο στο κεντρο αθηνας το κρατησε ενα χρονο και μετα το εκλεισε
Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,533 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε: στις 19:49, 03-11-12:

Mα δεν ειναι θεμα σεξισμου, απλα για μια γυναικα η μαχιμη δικηγορια ειναι πολυ δυσκολοτερη, θα τη φανε λαχανο, γι αυτο οι περισσοτεροι δικηγοροι ειναι αντρες...Και παρολο που η νομικη εχει καταληξει πανεπιστημιο θηλεων για ενα περιεργο λογο, το μεγαλυτερο μερος των κοριτσιων που αποφοιτα καταληγει συμβολαιογραφος η νομικος συμβουλος, γενικα πιο light ειδικοτητες.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε: στις 19:51, 03-11-12:

Προφανώς δεν κατάλαβες με το τι πνεύμα το ανέφερα,αν ήθελα αποκλειστικά επαγγελματική αποκατάσταση δεν θα πήγαινα στη σχολή που είμαι τώρα. Λέω για το σκεπτικό των περισσοτέρων.
Αμα ελεγες για το σκεπτικο της πλειονοτητας δεν θα ελεγες ''εγω'' αλλα ''οι περισσοτερ'' or something like that.

Προφανως και δεν εχει δικηγορικο γραφειο,γιαυτο δεν πηγες νομικη
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες