Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,246 εγγεγραμμένα μέλη και 2,424,701 μηνύματα σε 75,710 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 439 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλολογία ή Ιστορικό αρχαιολογικό Αθήνας

Φιλολογία ή Ιστορικό αρχαιολογικό Αθήνας

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 30)
Φιλολογία
10
33,33%
Ιστορικό αρχαιολογικό
20
66,67%

kalomira95

Νεοφερμένος

H kalomira95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H kalomira95 έγραψε: στις 15:26, 22-06-13:

έγραψα 17565 μόρια και ειμαι σε δίλημμα ποια σχολή να διαλέξω Φιλολογία ή Ιστορικό αρχαιολογικό Αθήνας? η φιλολογία πέρυσι είχε 17781 αλλα μπορεί να πέσει...το ιστορικό το πιάνω άνετα νομίζω..κατα την γνώμη σας ποια είναι η καλύτερη σχολή?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalomira95 : 22-06-13 στις 15:39.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,753 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε: στις 15:31, 22-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από kalomira95
έγραψα 17565 μόρια και ειμαι σε δίλημμα ποια σχολή να διαλέξω Φιλολογία ή Ιστορικό αρχαιολογικό Αθήνας? η φιλολογία πέρυσι είχε 17781 αλλα μπορεί να πέσει...το ιστορικό το πιάνω άνετα νομίζω..κατα την γνώμη σας ποια είναι η καλύτερη σχολή?
Δεν υπάρχει καλύτερη ή χειρότερη σχολή. Εσένα τι σου αρέσει περισσότερο; Εκεί νομίζω θα πρέπει να εστιάσεις.
Τα υπόλοιπα είναι για τα κομπλεξικά άτομα, τα οποία προσπαθούν να ικανοποιήσουν την ματαιοδοξία τους.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalomira95

Νεοφερμένος

H kalomira95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H kalomira95 έγραψε: στις 15:37, 22-06-13:

οταν γράφω καλύτερη εννοώ ως προς τισ προοπτικές
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,753 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε: στις 15:47, 22-06-13:

οταν γράφω καλύτερη εννοώ ως προς τισ προοπτικές
Φιλόλογος βγαίνεις και από τις δύο σχολές. Απλά εξειδικεύεσαι στον τομέα που σου αρέσει περισσότερο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SparklingGrey

Φοιτητής

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O SparklingGrey σε υπνοπαράλυση έγραψε: στις 16:07, 22-06-13:

Η Φιλολογία είναι περισσότερο «στενή» ως σχολή. Εγώ θα πρότειναι Ιστορικό-Αρχαιολογικό. Αν, βέβαια, έχεις κόλλημα με τα Αρχαία, πήγαινε Φιλολογία.

(και οι δύο σχολές παρέχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα)
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalomira95

Νεοφερμένος

H kalomira95 έγραψε: στις 16:12, 22-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από SparklingGrey
Η Φιλολογία είναι περισσότερο «στενή» ως σχολή. Εγώ θα πρότειναι Ιστορικό-Αρχαιολογικό. Αν, βέβαια, έχεις κόλλημα με τα Αρχαία, πήγαινε Φιλολογία.

(και οι δύο σχολές παρέχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα)
Δεν μου αρέσουν τα αρχαία! αλλά μου αρέσουν πάρα πολύ τα λατινικά! Οσον αφορά στο Ιστορικό-Αρχαιολογικό με ενδιαφέρει πολύ ο τομέας της Ιστορίας της Τέχνης.
Παράθεση

SparklingGrey

Φοιτητής

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O SparklingGrey σε υπνοπαράλυση έγραψε: στις 17:54, 22-06-13:

Δεν μου αρέσουν τα αρχαία! αλλά μου αρέσουν πάρα πολύ τα λατινικά! Οσον αφορά στο Ιστορικό-Αρχαιολογικό με ενδιαφέρει πολύ ο τομέας της Ιστορίας της Τέχνης.
Αν δε σ' αρέσουν τα Αρχαία, μην κάνεις το λάθος να πας Φιλολογία. Τα Λατινικά μπορείς να τα αποφύγεις, τα Αρχαία όχι.

(γενικά η Αρχαιολογία είναι πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη )

Υ.Γ.: Ψάξε και Τουρκολογία ή Διαπολιτισμική Εκπαίδευση για μετά το πτυχίο από ιστορικό. Είναι πολύ...της μόδας, τώρα τελευταία.
Παράθεση

kalomira95

Νεοφερμένος

H kalomira95 έγραψε: στις 17:57, 22-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από SparklingGrey
Αν δε σ' αρέσουν τα Αρχαία, μην κάνεις το λάθος να πας Φιλολογία. Τα Λατινικά μπορείς να τα αποφύγεις, τα Αρχαία όχι.

(γενικά η Αρχαιολογία είναι πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη )

Υ.Γ.: Ψάξε και Τουρκολογία ή Διαπολιτισμική Εκπαίδευση για μετά το πτυχίο από ιστορικό. Είναι πολύ...της μόδας, τώρα τελευταία.
Ακούγεται ενδιαφέρον! Θα το ψάξω.Σε ευχαριστώ πολυ!
Παράθεση

SparklingGrey

Φοιτητής

O SparklingGrey σε υπνοπαράλυση έγραψε: στις 18:01, 22-06-13:

Ακούγεται ενδιαφέρον! Θα το ψάξω.Σε ευχαριστώ πολυ!
Τσέκαρε και το forum της Φιλοσοφικής Αθηνών και συγκεκριμένα του τμήματος της Ιστορίας-Αρχαιολογίας εδώ.

Υγ: Απ' ό,τι βλέπω έχει πέσει ο server. Κάποια στιγμή θ' ανεβεί.
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε: στις 19:28, 22-06-13:

To θέμα είναι τι σου αρέσει εσένα περισσότερο.Απλά να ξέρεις ότι απο ιστορικό-αρχαιολογικό έχεις και άλλες επιλογές πέρα απο το είσαι μόνο φιλόλογος.
Παράθεση

kalomira95

Νεοφερμένος

H kalomira95 έγραψε: στις 20:11, 22-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Kirdou
To θέμα είναι τι σου αρέσει εσένα περισσότερο.Απλά να ξέρεις ότι απο ιστορικό-αρχαιολογικό έχεις και άλλες επιλογές πέρα απο το είσαι μόνο φιλόλογος.
Το ξέρω.Mάλλον ιστορικό-αρχαιολογικό θα επιλέξω.Εχει περισσότερες προοπτικές.
Παράθεση

Aeneas

Φοιτητής

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 823 μηνύματα.

O Aeneas απελπισμένος έγραψε: στις 20:30, 22-06-13:

Το ξέρω.Mάλλον ιστορικό-αρχαιολογικό θα επιλέξω. Εχει περισσότερες προοπτικές.
Ως απόφοιτος Αρχαιολογικού εκτός από τα επαγγελματικά δικαιώματα ΠΕ 02 θα έχεις "ανοίξει" τις πόρτες της επαγγελματικής ξενάγησης, της αρχαιολογίας, της ιστορίας της τέχνης.
Παράθεση

kalomira95

Νεοφερμένος

H kalomira95 έγραψε: στις 00:40, 23-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Aeneas
Ως απόφοιτος Αρχαιολογικού εκτός από τα επαγγελματικά δικαιώματα ΠΕ 02 θα έχεις "ανοίξει" τις πόρτες της επαγγελματικής ξενάγησης, της αρχαιολογίας, της ιστορίας της τέχνης.
Όντως,ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για μεταπτυχιακό στην ιστορία της τέχνης.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Akatanomasty

Φοιτητής

H Akatanomasty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H Akatanomasty (Eruanne) έγραψε: στις 09:22, 19-06-15:

Θα μπορούσε κάποιος να μας πει λίγα πράγματα σχετικά με τη φιλολογία/ ιστορικό αρχαιολογικό?? Βρίσκομαι σε δίλημμμα...
Παράθεση

konstantinab199

Φοιτητής

H konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 249 μηνύματα.

H konstantinab199 έγραψε: στις 09:54, 19-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Akatanomasty
Θα μπορούσε κάποιος να μας πει λίγα πράγματα σχετικά με τη φιλολογία/ ιστορικό αρχαιολογικό?? Βρίσκομαι σε δίλημμμα...
εγώ είμαι φιλολογία απθ
ο,τι θελεις ρώτα.
Γενικα διαλεγεις αναλόγως με το αντικείμενο που προτιμάς.φιλολογία εχεί πιο "φιλολογικα" πολλα αρχαια και λατινικα,φιλοσοφιες,λογοτεχνιες κτλ.Ιστορικο εχουν αρχαιολογιες και τομους ιστοριας
βασικα ειναι τι σαρεσει...Εγω ιστορικο δεν θα αντεχα
Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Φοιτητής

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε: στις 17:44, 20-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinab199
εγώ είμαι φιλολογία απθ
ο,τι θελεις ρώτα.
Γενικα διαλεγεις αναλόγως με το αντικείμενο που προτιμάς.φιλολογία εχεί πιο "φιλολογικα" πολλα αρχαια και λατινικα,φιλοσοφιες,λογοτεχνιες κτλ.Ιστορικο εχουν αρχαιολογιες και τομους ιστοριας
βασικα ειναι τι σαρεσει...Εγω ιστορικο δεν θα αντεχα
Μην ξεχνάμε και τα μαθήματα γλωσσολογίας...
Παράθεση

LoThexristos

Νεοφερμένος

Ο LoThexristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O LoThexristos έγραψε: στις 22:05, 23-06-15:

Παιδιά θέλω συμβουλή/ές για δύο σχολές και θα μου ήταν ευχάριστο να διατυπώνατε τις απόψεις σας σχετικά με την Φιλολογία και το Ιστορικό . Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παράθεση

Merendaki

Φοιτητής

H Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 249 μηνύματα.

H Merendaki YOLO....You Only Live Once! <3 έγραψε: στις 14:26, 08-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από LoThexristos
Παιδιά θέλω συμβουλή/ές για δύο σχολές και θα μου ήταν ευχάριστο να διατυπώνατε τις απόψεις σας σχετικά με την Φιλολογία και το Ιστορικό . Ευχαριστώ εκ των προτέρων
και από τα δύο βγαίνεις φιλόλογος απλά από το ιστορικό αρχαιολογικό αν πάρεις κατεύθυνσης ιστορικού είσαι μόνο φιλόλογος ενώ αν πάρεις αρχαιολόγος είσαι και φιλόλογος και αρχαιολόγος.....

Έχω και εγώ μερικές απορίες....μου αρέσει αρκετά το τμήμα ιστορίας και αρχαιολογίας και σκέφτομαι να ξαναδώσω εάν δεν το πιάσω φέτος....θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς παίζει με την ιστορία....μου αρέσει πολύ αλλά δεν μπορώ με τίποτα.....την παπαγαλία.....μου ήταν σχεδόν αδύνατον να την μάθω φέτος όπως ήταν μέσα.....στο πανεπιστήμιο θέλουν καθαρά αποστήθιση..και κάνουνε από όλα τα είδη ιστορίας?
Παράθεση

art1 (Γιώργος)

Μεταπτυχιούχος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μεταπτυχιούχος του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O art1 Amantes amentes έγραψε: στις 16:19, 08-07-15:

φυσικα και απο τα δυο τμηματα μπορεις να δουλεψεις ως φιλολογος...και οπως επισης προαναφερθηκε η ειδικευση της αρχαιολογιας και ιστοριας της τεχνης σου επιτρεπει να δουλεψεις και ως αρχαιολογος και ιστορικος τεχνης...οχι δεν μαθαινουμε παπαγαλια την ιστορια. σε καμια περιπτωση. και να θες δεν γινεται αυτο. πως να μαθεις απ'εξω 500 σελιδες ιστορια ας πουμε. κατανοηση κανεις. δεν κανουμε περιγραφη των ιστορικων γεγονοτων-συνθηκων αλλα ερμηνεια. δεν μαιθαινουμε για παραδειγμα ποτε εγινε η μαχη στο πουατιε και ποιοι νικησαν αλλα αξιολογουμε το αποτελεσμα της μαχης, υπο ποιες συνθηκες εγινε, ηταν πραγματι τοσο σημανμτικη πως εχει αφησει να εννοηθει η κακοδιδασκομενη ιστορια της δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης? διαβαζουμε πηγες που ταυτοποιουν ολο οσα λεμε(πηγες απο το πρωτοτυπο αλλα και απο μεταφραση), εξεταζουμε τα αρχαιολογικα καταλοιπα που ενδεχομενως υπαρχουν κλπ κλπ...αυτο που σας εδωσα παιδια ειναι ενα πολυ πολυ απλο παραδειγαμα...υπαρχουν πολλα αλλα και πολυ πιο συνθετα...
η σχολη λοιπον να ξερετε οτι ουσιαστικα αποτελει ενα ταξιδι στο παρελθον, τις τεχνες και τον πολιτισμο(συμπεριλαμβανομενης και της γλωσσας, αρχαια, νεα ελληνικα, λατινικα)...ειδικα η αρχαιολογια και η ιστορια της τεχνης θα σας φερουν ακομα πιο κοντα με ολα αυτα(ανασκαφες, επιγραφες, εκθεσεις εργων τεχνης κλπ)
και ναι...φυσικα και γινονται μαθηματα ολων των ειδων της ιστοριας...
αν θελετε και καποια αλλη πληροφορια μπορειτε να μου πειτε...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 09-07-15 στις 11:18. Αιτία: Διόρθωση "συντομης" γραφής ελληνικών
Παράθεση

leouv

Φοιτητής

H leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Ρέθυμνο) . Έχει γράψει 268 μηνύματα.

H leouv Όσα έχουμε είναι τα πιο όμορφα όνειρα. έγραψε: στις 16:37, 08-07-15:

Κι εγώ είχα αυτό το δίλημμα πιο παλιά, όσον αφορά τη Φιλολογία και την Ιστορία-Αρχαιολογία. Επειδή όμως προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ αποκλειστικά με την εκπαίδευση καταστάλαξα στην Ιστορία-Αρχαιολογία, που ήταν και η δεύτερη επιλογή μου, μια και λατρεύω την Ιστορία, ωστόσο ελπίζω να παρέχονται μαθήματα στα Αρχαία, τα Λατινικά και τη Λογοτεχνία που να σου δίνουν τη δυνατότητα να γίνεις κι ένας αξιοπρεπής φιλόλογος με γνώσεις.

Πάντως όσο ψάχνω την Ιστορία-Αρχαιολογία τόσο περισσότερο μου αρέσει και βρήκα έναν τομέα της που είναι πραγματικά στα μέτρα μου, την Ενάλια Αρχαιολογία, που μπορεί κανείς να αποκτήσει ειδίκευση με μεταπτυχιακό στο εξωτερικό (έχει και το Πανεπιστήμιο Κύπρου ανάλογο πρόγραμμα σπουδών!).

Γνωρίζει κανείς αν το τμήμα του Πανεπιστημίου Κρήτης είναι καλό;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leouv : 08-07-15 στις 16:45.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Cpt.Philips , depfour , Indiana Jones , PanosPap , sophie_96

Βρείτε παρόμοια