Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,655 εγγεγραμμένα μέλη και 2,466,659 μηνύματα σε 78,312 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 502 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στην Άλγεβρα

X-FILER (Χάιδω)

Φοιτητής

H Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Παντείου . Έχει γράψει 1,609 μηνύματα.

H X-FILER Όνειρο γλυκό & ξένο και παντοτινά χαμένο έγραψε: στις 20:55, 20-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από giannis
Παραγοντοποιήστε την παράσταση

όπου το ν είναι φυσικός αριθμός
Παναγια μου!!!:!::stars::scared::scared::scared:νομιζα οτι θα γλιτωνα με δαυτη αλλα με κυνηγαει.δεν εχω καταλαβει τιποτα και ενω μπορει να τα καταλαβω εκεινη την ωρα,μετα τα ξεχναω!!!!το βλεπω να κοβομαι σε ολα τα θετικα μαθηματα :yeah:
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

maraki (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 480 μηνύματα.

H maraki έγραψε: στις 22:13, 20-08-08:

Ρε παιδιά αυτή είναι ύλη της α λυκείου?Αν ναι,τι έχουμε να τραβήξουμε από Σεπτέμβριο?Παναγία μου...
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε: στις 15:49, 21-08-08:

A, εμένα μου φαίνεται πως πάει μέχρι εδώ: x^5n + x^n + 1= x^n*(x^4n + 1) + 1...
Παράθεση

yoooo! (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H yoooo! έγραψε: στις 16:35, 21-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Crookshanks
A, εμένα μου φαίνεται πως πάει μέχρι εδώ: x^5n + x^n + 1= x^n*(x^4n + 1) + 1...
Χμμ...
Προσωπικά θα έγραφα κάτι τύπου:

Τελείωσε; Τα βλέπω και στον υπολογιστή κάπως, χαχα
Ξέρω γω, κάτι τέτοιο...
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε: στις 18:02, 21-08-08:

Ναι, αν το ψάχνεις έτσι συγκεκριμένα (π.χ. για απλοποίηση κλάσματος) θα ήταν βολικό, εγώ δε το σκέφτηκα...
Παράθεση

Sulfur

Μαθητής Β' λυκείου

H Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H Sulfur έγραψε: στις 12:03, 29-08-08:

Παιδια μηπως κανενας εχει το λυσαρι απο την αλγεβρα Α' λυκειου σε pdf ή σε doc ή σε οποια αλλη ηλεκτρονικη μορφη???????????:what:
Παράθεση

who

Φοιτητής

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,365 μηνύματα.

O who έγραψε: στις 12:55, 29-08-08:

Δε νομίζω να υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή! Το χεις μεγάλη ανάγκη τώρα για κάποια άσκηση? Αν είναι γράψτην εδώ να σε βοηθήσουμε
Παράθεση

Sulfur

Μαθητής Β' λυκείου

H Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H Sulfur έγραψε: στις 16:33, 29-08-08:

ειναι για μια φιλη μου που το χρειαζεται για να ελενξει απο τα κεφαλαια τις ασκησεις!Οποιος το βρει ας κανει τον κοπο να το ανεβασει!Ευχαριστω για την βοηθεια Who!!!!
Παράθεση

ramanujan

Μαθητής Α' λυκείου

H ramanujan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H ramanujan έγραψε: στις 13:43, 01-09-08:

Λοιπόν:
x^5n + x^n + 1=x^5n + x^4n - x^4n + x^3n - x^3n +x^2n - x^2n + x^n + 1= (x^5n + x^4n + x^3n) + (- x^4n - x^3n - x^2n) + (x^2n + x^n + 1) = (x^3n - x^2n + 1)(x^2n + x^n + 1)

Αυτό που κάνω ουσιαστικά είναι να προσθέτω και να αφαιρώ τις δυνάμεις που λείπουν, 4n - 3n - 2n!:xixi:
Παράθεση

tzoker (Νικόλας)

Πτυχιούχος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

O tzoker έγραψε: στις 16:15, 01-09-08:

Παραθέτω δύο εξαιρετικές ασκήσεις πολλαπλής επιλογής.

ΑΣΚΗΣΗ 1

Αν για κάθε , τι συμπεραίνετε για τις δυνατές τιμές του ; ( επιλέξτε )

α.
.

β.
.

γ.
για κάθε .

ΑΣΚΗΣΗ 2

Για ποια ισχύει για κάθε ; (επιλέξτε)

α. .

β. για κάθε .

γ. .

δ. για κανένα.

Και στις δύο περιπτώσεις οι απαντήσεις σας να είναι πλήρως δικαιολογημένες.
Παράθεση

tebelis13

Πτυχιούχος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε: στις 16:35, 01-09-08:

σε παρακαλω βαλε καμια για γ γυμνασιουτζοκερ εγω τωρα θα παω α λυκειου.σε παρακαλω βαλε καμια για τν γ γυμνασιου...
Παράθεση

tzoker (Νικόλας)

Πτυχιούχος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

O tzoker έγραψε: στις 16:50, 01-09-08:

ok , :no1::no1::no1:
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

O Crookshanks έγραψε: στις 17:46, 01-09-08:

Στέλνω την απάντηση σε αρχείο με μορφή εικόνας.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzmh1.jpg
Εμφανίσεις:  140
Μέγεθος:  134,0 KB  
1
Παράθεση

tzoker (Νικόλας)

Πτυχιούχος

O tzoker έγραψε: στις 19:58, 01-09-08:

Μόλις είδα τις 2 απαντήσεις που έδωσες.
Έκανες πολύ καλή προσπάθεια και στις 2, αλλά μέχρι ενός σημείου! Για ξαναρίξε μια ματιά και είμαι σίγουρος πως θα βρεις τη σωστή απάντηση.
Παράθεση

SCULLY

Μαθητής Β' λυκείου

H SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 1,024 μηνύματα.

H SCULLY έγραψε: στις 20:34, 01-09-08:

σε ποιο απο τα δυο εκανε λαθος ??
Παράθεση

tzoker (Νικόλας)

Πτυχιούχος

O tzoker έγραψε: στις 20:49, 01-09-08:

Και στα 2!
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

O Crookshanks έγραψε: στις 20:50, 01-09-08:

Ουπς! Το β στην 1η άσκηση μάλλον είναι κι αυτό σωστή απάντηση, γιατί είναι μια δυνατή τιμή του χ... (0<ε αφού ε>0)... Αλλά όμως η γ δεν είναι γιατί: χ=α+ε ή χ=α-ε <-> ε=χ-α ή ε=α-χ <-> |χ-α|=ε άτοπο, αφού |χ-α|<ε. Επομένως και το α και το β ισχύουν. Φταίει μάλλον η ερμηνεία της εκφώνησης της άσκησης. Δεν ήταν καλά διατυπωμένη

Επίσης το β στην 2η άσκηση θα είναι μάλλον κι αυτό σωστό επειδή αν 0<χ<2ε τότε εννοείται ότι χ μπορεί να ισούται με ε αφού το ε περιλαμβάνεται στο διάστημα (0, 2ε).

Η γ δεν μπορεί να είναι γιατί δεν μπορεί |-ε|<ε <-> ε<ε. Τώρα το δ δε νομίζω να θέλει εξήγηση...
Παράθεση

tzoker (Νικόλας)

Πτυχιούχος

O tzoker έγραψε: στις 21:00, 01-09-08:

Και οι δύο αυτές ασκήσεις είναι από βιβλίο ενός πολύ μεγάλου μαθηματικού, του Θεόδωρου Καζαντζή , δεν είναι ρε συ δικές μου !!! Οι εκφωνήσεις είναι απόλυτα ορθές!!!!!

Θέλω λοιπόν να μου πεις που τελικά κατέληξες!!!
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

O Crookshanks έγραψε: στις 21:06, 01-09-08:

Από βοήθημα δηλαδή; Τί εκδόσεις είναι;
Πάντως πολλοί μαθηματικοί έχουν δυσκολία στην γλωσσική έκφραση όχι σοβαρά τώρα τα περισσότερα παιδιά της θετικής δε τα πάνε πολύ καλά με την έκθεση

Κατέληξα (για τη δικαιολόγηση βλ. παραπάνω):
Άσκηση 1) α και β
2) α και β
Παράθεση

kiriakoskiriakos

Μαθητής Β' λυκείου

Ο kiriakoskiriakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O kiriakoskiriakos έγραψε: στις 21:08, 01-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Crookshanks
Φταίει μάλλον η ερμηνεία της εκφώνησης της άσκησης. Δεν ήταν καλά διατυπωμένη
Παραθέτω δύο εξαιρετικές ασκήσεις πολλαπλής επιλογής.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    franklinphill

Βρείτε παρόμοια