Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,985 εγγεγραμμένα μέλη και 2,479,080 μηνύματα σε 78,963 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 397 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Δίνετε πανελλαδικές ή έχετε άποψη για τα θέματα και τη συζήτηση; Εγγραφείτε για να σχολιάσετε!

Όνομα χρήστη:
Email: Συμφωνώ με τους Όρους Χρήσης.
Human Verification

Τυχαία ερώτηση

[11/06/2018] Μαθηματικά Προσανατολισμού

[11/06/2018] Μαθηματικά Προσανατολισμού - Πόσο υπολογίζετε ότι γράψατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 24)
Άριστα 18-20
5
20,83%
Πολύ καλά 15-18
1
4,17%
Καλά 12-15
3
12,50%
Μέτρια 10-12
2
8,33%
Όχι καλά 5-10
1
4,17%
Καθόλου καλά 0-5
0
0%
Κουμπάκιας (δεν με αφορά - δεν απαντώ)
12
50,00%

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,656 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 16:03, 10-06-18:

Συνεχίζουμε με Μαθηματικά Προσανατολισμού.

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2018. Για ό,τι αφορά τα Μαθηματικά Προσανατολισμού (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα και τις ασκήσεις κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις σε αυτά.

Καλή επιτυχία!!

Θέματα και Απαντήσεις στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Πανελλήνιες 2018:
ΘΕΜΑΤΑ 2018 - ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

Απαντήσεις:
Από Φροντιστήρια Πουκαμισά
Από Φροντιστήρια Κελάφα
Από Φροντιστήρια Ρούλα Μακρή
Από Φροντιστήρια Ορόσημο
Από Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων

Άλλα Μαθήματα:
Γενικής Παιδείας

Προσανατολισμού

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι:
Ο Τομέας Πανελλαδικών Εξετάσεων του iSchool
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 12-06-18 στις 19:52.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,812 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 08:00, 11-06-18:

Το θέμα είναι τώρα ανοιχτό και προσφέρεται για συζήτηση.
3
Παράθεση

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,581 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε: στις 10:10, 11-06-18:

Τα θέματα ανακοινώθηκαν
2
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,961 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 10:21, 11-06-18:

Συρματακια και τετραγωνάκια,ωραία πράγματα βλέπω
1
Παράθεση

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,581 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε: στις 10:22, 11-06-18:

Κοιτώντας τα θέματα μπορώ να πω ότι για ένα μαθητή που διάβασε μέσα στην χρονιά, το 10 είναι αρκετά εύκολο από τα δύο πρώτα θέματα.
Το θέμα Γ τώρα τι φάση; Δεν ξέρω αν θέλει κάποια αποκωδικοποίηση την οποία δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα, αλλά εμένα θα μου'χε φύγει η μαγκιά αν το'βλεπα στις εξετάσεις.
Το θέμα Δ νταξ κλασικό θέμα Δ.
Καλά αποτελέσματα!
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,961 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 10:24, 11-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από ultraviolence
Κοιτώντας τα θέματα μπορώ να πω ότι για ένα μαθητή που διάβασε μέσα στην χρονιά, το 10 είναι αρκετά εύκολο από τα δύο πρώτα θέματα.
Το θέμα Γ τώρα τι φάση; Δεν ξέρω αν θέλει κάποια αποκωδικοποίηση την οποία δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα, αλλά εμένα θα μου'χε φύγει η μαγκιά αν το'βλεπα στις εξετάσεις.
Το θέμα Δ νταξ κλασικό θέμα Δ.
Καλά αποτελέσματα!
Είναι από αυτά ακριβώς τα θέματα που χουν σκοπό να σε κομπλαρουν αλλά πιστεύω ότι αν σκεφτείς λογικά, θα βγαίνει και δεν θα είναι τόσο ουαου όσο φαίνεται. Δεν ξέρω, δεν τα έλυσα τα θέματα, μπορεί και να είναι δύσκολο, αλλά συνηθως ετσι γίνεται.
Η θεωρία πάντως εύκολη μου φαίνεται γιατί τέσσερα χρόνια μετά και θυμάμαι ακόμα και εγώ τις απαντήσεις
Καλή επιτυχία σε όλους
Παράθεση

Achilleas1997

Φοιτητής

Ο Achilleas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O Achilleas1997 έγραψε: στις 10:37, 11-06-18:

Ηταν οντως τρολλια του Γ αλλα αν το σκεφτεις ηρεμα δεν είναι δυσκολο
Σου λεει οτι με το συρμα χ κανεις τετραγωνο αρα πλευρα α=x/4
και με το 8-χ κυκλο οποτε το μηκος κυκλου ειναι 8-χ αρα η ακτινα ρ=(8-χ)/2π
οποτε E(x) = α^2 + πρ^2 και μετα ειναι πραξεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Achilleas1997 : 11-06-18 στις 10:42.
2
Παράθεση

Lancelot

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,720 μηνύματα.

O Lancelot Alejandro έγραψε: στις 10:42, 11-06-18:

Για ακόμη μία φορά τραγικοί οι μαθηματικοί ....
Κρίμα να έχουν καταστρέψει ένα τόσο ωραίο μάθημα ..
1
Παράθεση

γόρδιονΣουτιέν

Φοιτητής

H γόρδιονΣουτιέν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H γόρδιονΣουτιέν ΠΑΠΙΤΣΟΥΛΟ έγραψε: στις 10:43, 11-06-18:

Συγκριτικά με πέρυσι πώς τα κρίνετε;
Παράθεση

Garist

Πτυχιούχος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 201 μηνύματα.

O Garist έγραψε: στις 10:52, 11-06-18:

Πάλι δεν έπεσε υπαρξιακό θεώρημα;
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,204 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 10:55, 11-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Achilleas1997
Ηταν οντως τρολλια του Γ αλλα αν το σκεφτεις ηρεμα δεν είναι δυσκολο
Σου λεει οτι με το συρμα χ κανεις τετραγωνο αρα πλευρα α=x/4
και με το 8-χ κυκλο οποτε το μηκος κυκλου ειναι 8-χ αρα η ακτινα ρ=(8-χ)/2π
οποτε E(x) = α^2 + πρ^2 και μετα ειναι πραξεις.
Γιατί το θεωρείς τρολιά. Μια χαρά μου φαίνεται εμένα χωρίς παγίδες και κρυφά σημεία. Είναι ξεκάθαρο τι πρέπει να κάνεις.
Παράθεση

Lancelot

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,720 μηνύματα.

O Lancelot Alejandro έγραψε: στις 10:55, 11-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από γόρδιονΣουτιέν
Συγκριτικά με πέρυσι πώς τα κρίνετε;
Τα περσινά είχαν μεγαλύτερο όγκο αλλά ήταν αρκετά κοντά σε αυτα που διδάχτηκαν οι μαθητές . Δηλαδή όταν βομβαρδίζεις έναν μαθητή γ λυκείου με τις αηδιες ΘΜΤ , ROLLE , Fermat και διάφορα άλλα θεωρήματα που θα του χρειαστούν για 3 ωρες μόνο λογικό έιναι να σου απαντήσει και κάποια ερωτηματα . όταν θα του ζητήσεις εμβαδόν δίνοντας του συνολικό μήκος και βάζοντας από κάτω άλλα 3 απαιτητικά ερωτήματα με το γ4 δύσκολο αμφιβάλλω πολύ εάν κάποιος φτάσει στο Γ2
1
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,204 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 10:59, 11-06-18:

Τα διανύσματα τα έχουν βάλει εκτός;
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε: στις 10:59, 11-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Τα διανύσματα τα έχουν βάλει εκτός;
Τα διαβάσματα είναι β λυκείου
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 11:03, 11-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Τα διαβάσματα είναι β λυκείου
Εγώ έδινα πανελλαδικές και Β Λυκείου

Και οι μιγαδικοί στη Β Λυκείου ήταν; Μου φαίνεται ότι κάτι λείπει και δεν ξέρω τι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 11-06-18 στις 14:04. Αιτία: Συγχώνευση πολλαπλών μηνυμάτων.
Παράθεση

γόρδιονΣουτιέν

Φοιτητής

H γόρδιονΣουτιέν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H γόρδιονΣουτιέν ΠΑΠΙΤΣΟΥΛΟ έγραψε: στις 11:06, 11-06-18:

Οι μιγαδικοί ήταν στη Γ λυκείου μέχρι το 2015, από το 2016 και έπειτα αφαιρέθηκαν.
2
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,656 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 11:06, 11-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Και οι μιγαδικοί στη Β Λυκείου ήταν; Μου φαίνεται ότι κάτι λείπει και δεν ξέρω τι
Οι μιγαδικοί ήταν Γ' Λυκείου αλλά έχουν εδώ και χρόνια βγει από την ύλη.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 11:09, 11-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από γόρδιονΣουτιέν
Οι μιγαδικοί ήταν στη Γ λυκείου μέχρι το 2015, από το 2016 και έπειτα αφαιρέθηκαν.
Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Οι μιγαδικοί ήταν Γ' Λυκείου αλλά έχουν εδώ και χρόνια βγει από την ύλη.
1
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 11:25, 11-06-18:

Θέμα Β κλασικό θέμα, αλλά διαφωνώ με το τελευταίο ερώτημα που ζητάει σχεδιασμός γραφικής. Δεν μου αρέσουν οι σχεδιασμοί.

Θέμα Γ είναι τέλειο, μου άρεσε πάρα πολύ. Το πρώτο ερώτημα βγαίνει σε 5 λεπτά, το δεύτερο και το τρίτο θέλουν λίγες πράξεις αλλά τίποτα δύσκολο. Το πρώτο ερώτημα είναι επιπέδου α λυκείου, ούτε καν β.

Θέμα Δ δεν έκατσα να το λύσω γιατί φαίνεται χρονοβόρο αλλά μοιάζει δύσκολο. Βασικά αρκετά δύσκολο.

Τα φετινά θέματα μοιάζουν καλά και δίνουν την δυνατότητα στους ξύπνιους να γράψουν και όχι στους παπαγάλους. Πιστεύω πως οι καλοί μαθητές άνετα γράφουν 15 φέτος, ενώ άλλες χρονιές έπεφταν πιο κάτω στις βαθμολογίες. Ο μέτριος ένα 10 το παίρνει. Γενικά η διακύμανση θα είναι καλή.

Edit: απαράδεκτο που εχουν βγει οι μιγαδικοί από την ύλη, στα πολυτεχνεία από το πρώτο εξάμηνο κάνουν πολικές συντεταγμένες και συντεταγμένες στο χώρο και τα παιδιά δεν ξέρουν τι είναι μιγαδικός.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnny15 : 11-06-18 στις 11:38.
1
Παράθεση

The Mountain

Φοιτητής

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 360 μηνύματα.

O The Mountain έγραψε: στις 11:36, 11-06-18:

Εύκολα (σχετικά) μου φαίνονται, το 15-16 το βλέπω εφικτό για πολλούς.

Βέβαια, αυτά είναι εκ πρώτης πολυ σύντομης όψεως.

Υ.Γ. Περιμένω καταιγισμό μαθηματικών σε τηλεοράσεις, σάιτ, φόρουμ για το πόσο "αντιπαιδαγωγικό" ήταν το Γ.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια