Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,969 εγγεγραμμένα μέλη και 2,478,476 μηνύματα σε 78,940 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 551 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Δουλειά και σπουδές

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 1,157 μηνύματα.

H olivi@ έγραψε: στις 14:18, 26-05-19:

Επειδή είμαι σε ψιλοαντίστοιχη φάση, θα σου πρότεινα μία ενδιάμεση λύση. Το να δίνεις τα μισά λεφτά που βγάζεις είναι υπερβολικό εφόσον δεν τους επιβαρύνεις ιδιαίτερα οικονομικά (δεδομένου του ότι μένεις με αυτούς, τρως το φαγητό που έχει στο σπίτι κλπ..) Θα μπορούσες να αναλάβεις ένα μικροέξοδο τύπου το νερό, για να νιώθεις ότι συμβάλεις στο σπίτι αλλά να μη σου φεύγει και ο μισός μισθός. Και μετά εντάξει, να τους κερνάς πού και πού κανένα καφεδάκι/σινεμά/θέατρο/γουατέβερ.
Θα το εκτιμήσουν και οι ίδιοι και σίγουρα δεν θα θέλουν να τους δίνεις παραπάνω εάν δεν έχετε τρελό οικονομικό θέμα. Όταν με το καλό βρεις καλή δουλειά και έχεις ένα περίσσευμα, θα μπορείς να αρχίσεις να τους το "ξεπληρώνεις".
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,547 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 15:09, 26-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Πιστεύω ότι αν οι γονείς σου δεν έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ οικονομικό πρόβλημα, δεν πρόκειται να δεχτούν τα χρήματά σου ακόμα κι αν τους τα προσφέρεις.
Έχω αυτό το πρόβλημα τώρα, θα επιστρέψω με κάποια λεφτά πίσω και θέλω να τα αφήσω σπίτι αλλά ξέρω σχεδόν σίγουρα δε θα τα δεχτούν.
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 1,157 μηνύματα.

H olivi@ έγραψε: στις 15:53, 26-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Έχω αυτό το πρόβλημα τώρα, θα επιστρέψω με κάποια λεφτά πίσω και θέλω να τα αφήσω σπίτι αλλά ξέρω σχεδόν σίγουρα δε θα τα δεχτούν.
Αν έχεις αδέλφια, συνεννοήσου να τα δώσεις σε αυτά.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,547 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 16:07, 26-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από olivi@
Αν έχεις αδέλφια, συνεννοήσου να τα δώσεις σε αυτά.

Είναι πολλα για να τα δωσω σε αδέρφια.
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,062 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 18:11, 26-05-19:

Αν δεν τα δεχτούν, τότε να μην τους τα δώσεις (μπορείς να τα αποταμιεύσεις για τυχόν περιόδους "ισχνών αγελάδων" στο μέλλον). Ο σκοπός είναι να τους κάνεις να αισθανθούν καλύτερα και όχι χειρότερα. Ούτε για να τα δώσεις στα αδέλφια συμφωνώ. Νομίζω ότι μόνο και μόνο που θα το προτείνεις και με μικροπαροχές όπως αναφέρει παραπάνω η αγαπητή olivi@, ο σκοπός σου θα έχει επιτευχθεί! Οι γονείς την αναγνώριση των θυσιών τους επιδιώκουν και όχι τις υλικές παροχές (εκτός βέβαια αν, όπως είπα παραπάνω, υπάρχει τεράστια οικονομική ανάγκη).
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε: στις 19:18, 26-05-19:

Αν δεν τα δεχτούν, τότε να μην τους τα δώσεις (μπορείς να τα αποταμιεύσεις για τυχόν περιόδους "ισχνών αγελάδων" στο μέλλον). Ο σκοπός είναι να τους κάνεις να αισθανθούν καλύτερα και όχι χειρότερα. Ούτε για να τα δώσεις στα αδέλφια συμφωνώ. Νομίζω ότι μόνο και μόνο που θα το προτείνεις και με μικροπαροχές όπως αναφέρει παραπάνω η αγαπητή olivi@, ο σκοπός σου θα έχει επιτευχθεί! Οι γονείς την αναγνώριση των θυσιών τους επιδιώκουν και όχι τις υλικές παροχές (εκτός βέβαια αν, όπως είπα παραπάνω, υπάρχει τεράστια οικονομική ανάγκη).

Αυτη τη στιγμη εχω περισσότερα χρήματα από ότι έχουν αυτοί, θα ήθελα να πάρουν τουλάχιστον αυτά που είχα σκοπό να τους δώσω αλλά η μάνα μου δε δέχτηκε ούτε 100 ευρώ που της πήγα τα χριστούγεννα. Δεν καταλαβαίνω γιατί να αισθανθώ άσχημα, από μόνος μου θα τα δώσω, δεν μου τα ζητάνε αυτοί ούτε για αστείο, μάλιστα με είχε ρωτήσει πρόσφατα η μάνα μου αν χρειάζομαι κάποια.
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 19:30, 26-05-19:

Αυτη τη στιγμη εχω περισσότερα χρήματα από ότι έχουν αυτοί, θα ήθελα να πάρουν τουλάχιστον αυτά που είχα σκοπό να τους δώσω αλλά η μάνα μου δε δέχτηκε ούτε 100 ευρώ που της πήγα τα χριστούγεννα. Δεν καταλαβαίνω γιατί να αισθανθώ άσχημα, από μόνος μου θα τα δώσω, δεν μου τα ζητάνε αυτοί ούτε για αστείο, μάλιστα με είχε ρωτήσει πρόσφατα η μάνα μου αν χρειάζομαι κάποια.
΄Αλλα έγραψα, άλλα κατάλαβες! Ξαναδιάβασε το μήνυμά μου!
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε: στις 20:08, 26-05-19:

΄Αλλα έγραψα, άλλα κατάλαβες! Ξαναδιάβασε το μήνυμά μου!

Οκαυ κατάλαβα, φταίει η εξεταστική που δεν καταλαβαινω τι διαβαζω. Λες να μην τους τα προτείνω καν δηλαδη;
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 20:22, 26-05-19:

Μπορείς να τους το προτείνεις αλλά είμαι σίγουρη ότι δεν θα δεχτούν! Αν δεν δεχτούν, μην επιμείνεις!
Παράθεση

fmarulezkd

Μεταπτυχιούχος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , Μεταπτυχιούχος του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Λάρισα) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 733 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε: στις 20:57, 26-05-19:

Δε χρειάζεται να δώσεις λεφτά στο χέρι και ειλικρινά δε φαντάζομαι γονιό -αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα- να τα δέχεται για κανένα λόγο. Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να τους πάρεις χρήσιμα πράγαμτα για το σπίτι/ζωή, πχ κανα κλιματιστικό ξέρω γω ή ότι άλλο θα τους είναι χρήσιμο και στο μπάτζετ σου.
Νομίζω ένα γαμάτο αντίστοιχο δώρο είναι αυτά τα ρομποτάκια που σκουπίζουν και σφουγγαρίζουν το πάτωμα!
1
Παράθεση

archaios19 (Βαγγέλης)

Φοιτητής

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 396 μηνύματα.

O archaios19 έγραψε: στις 14:06, 02-09-19:

Θα ήθελα να απευθύνω το ακόλουθο ερώτημα σε όλους εσάς: Είναι εφικτό να συνδυαστεί η παρακολούθηση της σχολής και η άριστη επίδοση στα μαθήματα με μία δουλειά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Παράθεση

Guest 249015

Guest

Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest 249015 έγραψε: στις 14:15, 02-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από archaios19
Θα ήθελα να απευθύνω το ακόλουθο ερώτημα σε όλους εσάς: Είναι εφικτό να συνδυαστεί η παρακολούθηση της σχολής και η άριστη επίδοση στα μαθήματα με μία δουλειά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Εγώ πιστεύω πως με μια part time δουλειά κάτι τέτοιο θα ήταν εφικτό αλλά πολύ κουραστικό. Η άριστη επίδοση βέβαια δεν εξαρτάται μόνο από το διάβασμα αλλά και από το Πώς "πιάνεις" τα μαθήματα.
1
1
Παράθεση

archaios19 (Βαγγέλης)

Φοιτητής

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 396 μηνύματα.

O archaios19 έγραψε: στις 14:42, 02-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από tropicalle
Εγώ πιστεύω πως με μια part time δουλειά κάτι τέτοιο θα ήταν εφικτό αλλά πολύ κουραστικό. Η άριστη επίδοση βέβαια δεν εξαρτάται μόνο από το διάβασμα αλλά και από το Πώς "πιάνεις" τα μαθήματα.

Μάλιστα. Κρίνεις ότι με προσωπικό διάβασμα η άριστη επίδοση είναι δυνατή;
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ έγραψε: στις 14:45, 02-09-19:

Εξαρτάται πρώτα απ'όλα απ'το είδος της δουλειάς (αν μιλάμε για σταθερά 4ωρα ξερω'γω, εύκολα) και από το τι είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις. Αλλά γενικά, αν αρχίσεις συνειδητοποιημένα, γίνεται ναι.
Παράθεση

archaios19 (Βαγγέλης)

Φοιτητής

O archaios19 έγραψε: στις 14:47, 02-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από olivi@
Εξαρτάται πρώτα απ'όλα απ'το είδος της δουλειάς (αν μιλάμε για σταθερά 4ωρα ξερω'γω, εύκολα) και από το τι είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις. Αλλά γενικά, αν αρχίσεις συνειδητοποιημένα, γίνεται ναι.

Μιλάμε για σταθερά 4ωρα και περιστασιακά κάποιο 2ωρο ιδιαίτερο.
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ έγραψε: στις 14:48, 02-09-19:

Μιλάμε για σταθερά 4ωρα και περιστασιακά κάποιο 2ωρο ιδιαίτερο.
Ωραία, εύκολα. Κάν'το.
1
Παράθεση

archaios19 (Βαγγέλης)

Φοιτητής

O archaios19 έγραψε: στις 14:51, 02-09-19:

Ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση

Asha

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Asha έγραψε: στις 15:18, 02-09-19:

Ως συμφοιτήτρια θα απαντήσω με τα δεδομένα της σχολής μας.
Καταρχάς τι ορίζεις ως άριστη απόδοση; Θελεις και μ.ο. πάνω από 8,5 (ή και 9) και να τελειώσεις στα 4 χρόνια ή δεν σε ενοχλεί το πότε θα τελειώσεις; Αν δεν σε πειράζει να καθυστερήσεις λίγο(ή και αρκετά) τα πράγματα είναι κάπως πιο εύκολα. Επίσης εξαρτάται από το πόσο πολύ θέλεις να ασχοληθείς με τη σχολή. Με αυτό εννοώ πως μπορείς να κάνεις τα απολύτως απαραίτητα και να πάρεις έναν καλό βαθμό. Άτομα όμως που έχουν υψηλούς στόχους συνήθως δεν περιορίζονται σε αυτά (που και από μόνα τους απαιτούν χρόνο) αλλά μπορεί να συμμετάσχουν σε κάποια συνέδρια π.χ. και να κάνουν έξτρα εργασίες για να παρουσιάσουν εκεί, μπορεί να πάρουν προαιρετικά φροντιστήρια, παραπάνω μαθήματα (για σιγουριά + για να ανεβάσουν τον μ.ο.), να πάνε σε ανασκαφές κτλ. Στη σχολή επίσης θα σου χρειαστούν και ξένες γλώσσες (γαλλικά, γερμανικά). Όταν λέω πως θα χρειαστούν εννοώ πως είναι καλύτερο να ξέρεις κάποια από αυτές, ειδικά αν μετά αποφασίσεις να συνεχίσεις για πρόσβαση σε βιβλιογραφία αλλά δεν είναι απαραίτητο για να τελειώσεις την σχολή ή για να πάρεις καλούς βαθμούς σε προπτυχιακές εργασίες. Αν αποφασίσεις να κάνεις και ξένες γλώσσες αυτόματα θα μειωθεί ο χρόνος σου. Αν δεν κάνεις, θα μπορείς πιο εύκολα να βρεις κάτι.
Γενικά και χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτη νομίζω πως π.χ. λίγα ιδιαίτερα ή/και κάτι σε στυλ επιτηρήσεις τα σαββατοκύριακα σε κάποιο φροντιστήριο μπορείς να τα κάνεις αλλά καθημερινό 4ωρο, θα είναι πολύυ δύσκολο. Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να βρεις δουλειά με ωράριο που να σου επιτρέπει να παρακολουθείς όλα ανεξαιρέτως τα μαθήματα που θα έχεις για το κάθε εξάμηνο και ακόμα κι αν το καταφέρεις αυτό, δεν θα σου μένει χρόνος για διάβασμα. Ίσως να μην θέλει τόοσο μέσα στο εξάμηνο αλλά πιστεύω αν στοχεύεις σε άριστα, ένα 2μηνο πριν την εξεταστική π.χ. (αυτό θα το οργανώσεις και μόνος σου) είναι μια καλή περίοδος να ξεκινήσεις. Αυτό σε πολύ γενικές γραμμές γιατί αναλόγως την χρονιά αλλάζει και ο φόρτος εργασίας. Στο α έτος θα έχεις τον μικρότερο, αλλά είναι και μια χρονιά προσαρμογής. Επίσης παίζει ρόλο και εσύ κατά πόσο μπορείς να οργανώσεις καλά τον χρόνο σου.
1
Παράθεση

archaios19 (Βαγγέλης)

Φοιτητής

O archaios19 έγραψε: στις 15:27, 02-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Asha
Ως συμφοιτήτρια θα απαντήσω με τα δεδομένα της σχολής μας.
Καταρχάς τι ορίζεις ως άριστη απόδοση; Θελεις και μ.ο. πάνω από 8,5 (ή και 9) και να τελειώσεις στα 4 χρόνια ή δεν σε ενοχλεί το πότε θα τελειώσεις; Αν δεν σε πειράζει να καθυστερήσεις λίγο(ή και αρκετά) τα πράγματα είναι κάπως πιο εύκολα. Επίσης εξαρτάται από το πόσο πολύ θέλεις να ασχοληθείς με τη σχολή. Με αυτό εννοώ πως μπορείς να κάνεις τα απολύτως απαραίτητα και να πάρεις έναν καλό βαθμό. Άτομα όμως που έχουν υψηλούς στόχους συνήθως δεν περιορίζονται σε αυτά (που και από μόνα τους απαιτούν χρόνο) αλλά μπορεί να συμμετάσχουν σε κάποια συνέδρια π.χ. και να κάνουν έξτρα εργασίες για να παρουσιάσουν εκεί, μπορεί να πάρουν προαιρετικά φροντιστήρια, παραπάνω μαθήματα (για σιγουριά + για να ανεβάσουν τον μ.ο.), να πάνε σε ανασκαφές κτλ. Στη σχολή επίσης θα σου χρειαστούν και ξένες γλώσσες (γαλλικά, γερμανικά). Όταν λέω πως θα χρειαστούν εννοώ πως είναι καλύτερο να ξέρεις κάποια από αυτές, ειδικά αν μετά αποφασίσεις να συνεχίσεις για πρόσβαση σε βιβλιογραφία αλλά δεν είναι απαραίτητο για να τελειώσεις την σχολή ή για να πάρεις καλούς βαθμούς σε προπτυχιακές εργασίες. Αν αποφασίσεις να κάνεις και ξένες γλώσσες αυτόματα θα μειωθεί ο χρόνος σου. Αν δεν κάνεις, θα μπορείς πιο εύκολα να βρεις κάτι.
Γενικά και χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτη νομίζω πως π.χ. λίγα ιδιαίτερα ή/και κάτι σε στυλ επιτηρήσεις τα σαββατοκύριακα σε κάποιο φροντιστήριο μπορείς να τα κάνεις αλλά καθημερινό 4ωρο, θα είναι πολύυ δύσκολο. Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να βρεις δουλειά με ωράριο που να σου επιτρέπει να παρακολουθείς όλα ανεξαιρέτως τα μαθήματα που θα έχεις για το κάθε εξάμηνο και ακόμα κι αν το καταφέρεις αυτό, δεν θα σου μένει χρόνος για διάβασμα. Ίσως να μην θέλει τόοσο μέσα στο εξάμηνο αλλά πιστεύω αν στοχεύεις σε άριστα, ένα 2μηνο πριν την εξεταστική π.χ. (αυτό θα το οργανώσεις και μόνος σου) είναι μια καλή περίοδος να ξεκινήσεις. Αυτό σε πολύ γενικές γραμμές γιατί αναλόγως την χρονιά αλλάζει και ο φόρτος εργασίας. Στο α έτος θα έχεις τον μικρότερο, αλλά είναι και μια χρονιά προσαρμογής. Επίσης παίζει ρόλο και εσύ κατά πόσο μπορείς να οργανώσεις καλά τον χρόνο σου.
Ευχαριστώ για την εκτενή απάντηση. Επιδιώκω να ολοκληρώσω τη σχολή στα 4 χρόνια και, αν είναι δυνατόν, με βαθμό γύρω στο 9. Στόχος μου είναι να ακολουθήσω ακαδημαϊκή καριέρα στο αντικείμενο της Κλασικής Αρχαιολογίας, οπότε σίγουρα θέλω να εκμεταλλευτώ ευκαιρίες, όπως συνέδρια κλπ. Σχετικά με τις ξένες γλώσσες, γνωρίζω άριστα αγγλικά και είμαι πολύ εξοικειωμένος με την ορολογία της επιστήμης (εκτός του ότι έχω μελετήσει κάποια πανεπιστημιακά εγχειρίδια, όπως όλα του Boardman, έχω μελετήσει και ξενόγλωσση βιβλιογραφία: Cook, Robertson, Vickers κλπ). Στόχος μου, βέβαια, είναι να μάθω σε άριστο επίπεδο γερμανικά.

Η δουλειά που έχω αναλάβει περιλαμβάνει περιστασιακά 2ωρο ιδιαίτερα, επιτήρηση σε φροντιστήριο κάθε Σάββατο απόγευμα και διόρθωση διαγωνισμάτων (στο σπίτι).
Παράθεση

Asha

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Asha έγραψε: στις 15:45, 02-09-19:

Πιστεύω πως αυτό που μου περιγράφεις (ακόμα και με μαθήματα γερμανικών) είναι εφικτό. Απλά θα σου έλεγα να μην αναλάβεις κάτι παραπάνω σε δουλειά, τουλάχιστον μέχρι να δεις κιόλας πως θα πάει.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    tsiobieman

Βρείτε παρόμοια