Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,976 εγγεγραμμένα μέλη και 2,478,849 μηνύματα σε 78,951 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 262 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Χρήματα και σπουδές-εργασία

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 298 μηνύματα.

H princess έγραψε: στις 14:40, 29-01-07:

Διαβάζοντας το ποστ της ΧRZ για το διδακτορικό , καθώς και της Michelle παλιότερα με θέμα εργασία για μη πτυχιούχους, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα. Είναι γνωστό ότι οι σπουδές σήμερα διαρκούν πολλά χρόνια,αν αποφασίσει κάποιος να συνεχίσει και σε μεταπτυχιακό ή διδακτορικό επίπεδο, πράγμα που το κάνουν όλο και περισσότεροι. Ακόμα κι όμως όταν δουλέψει κάποιος , δεν θα είναι τα πράγματα ρόδινα. Μπορεί στην αρχή να χρειαστεί να αλλάξει κάποιες θέσεις μέχρι να βρει αυτό που του ταιριάζει. Άρα, και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει οικονομκή σταθερότητα.

Με δεδομένα αυτά τα δύο, πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να συνδυάσει κάποιος τις σπουδές με part time εργασία? Η να προσπαθήσει πχ να αξιοποιησει τα καλοκαίρια του? Γιατί παρόλα αυτά , οι περισσότεροι και ειδικά όταν είναι σε μικρή ηλικία, δηλ. πριν τα 25 δεν το σκέφτονται το θέμα αυτό και τόσο πολύ?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη princess : 29-01-07 στις 15:00.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 14:47, 29-01-07:

Εγώ δεν έχω δει να μην το σκέφτονται. Αυτό που έχω δει όμως είναι να αναλώνονται σε δουλειές εντελώς άσχετες με το αντικείμενο τους και να ρίχνουν τον εαυτό τους στο επίπεδο του τελείως ανειδίκευτου, ενώ όλο και κάποια ικανότητα θα έχουν. Βέβαια θα μου πεις οτι πολλές φορές δεν γίνεται να κάνουν κάτι σχετικό, ή δεν έχουν κάποια ικανότητα που μπορούν να αξιοποιήσουν για να βγάλουν χρήματα. Δεκτό. Αλλά δεν έχω δει να το ψάχνουν και καθόλου.
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess έγραψε: στις 15:02, 29-01-07:

Εγώ δεν έχω δει να μην το σκέφτονται
Οκ, ίσως να είναι και θέμα ανθρώπου,και να μην ισχύει γενικά σε τόσο μεγάλο βαθμό.
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 3,991 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 17:16, 29-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από princess
πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να συνδυάσει κάποιος τις σπουδές με part time εργασία? Η να προσπαθήσει πχ να αξιοποιησει τα καλοκαίρια του? Γιατί παρόλα αυτά , οι περισσότεροι και ειδικά όταν είναι σε μικρή ηλικία, δηλ. πριν τα 25 δεν το σκέφτονται το θέμα αυτό και τόσο πολύ?
οταν λες αξιοποιησει, καταλαβαινω οτι -αφου δεν θα εχει μαθηματα- θα κανει διακοπες. αν εννοεις κατι αλλο, πε μου ε!

χμ..
και τι να κανει καλο μου τα καλοκαιρια, αμα δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να παει να κανει διακοπες κλπ? να παρασιτει στους γονεις ζητωντας ο,τι εχουν ευχαριστηση? και επισης, διακοπες απο τί ακριβως? η φοιτητικη ζωη δεν ειναι δα και τοσο αγγουρι..
ειμαι υπερ της εργασιας, σχετικης η ασχετης με το αντικειμενο σπουδων, αναλογα το τι μπορει να βρει ο καθενας, η τι χρονους εχει, και τι λεφτα εχει στοχο να βγαλει..
και προσωπικα, για τον λογο που αναφερω και πιο πανω, δουλευω απο τα 16 μου! και ποτε δεν το μετανιωσα..
οπως και να το κανουμε, πληρης η μερικη, ειναι ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ η ανεξαρτησια!
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess έγραψε: στις 01:28, 30-01-07:

οταν λες αξιοποιησει, καταλαβαινω οτι -αφου δεν θα εχει μαθηματα- θα κανει διακοπες. αν εννοεις κατι αλλο, πε μου ε!
Εννοούσα να τις αξιοποιήσει δουλεύοντας κάποιο διάστημα.Μάλλον δεν το έγραψα καθαρά.
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 3,991 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 15:08, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από princess
πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να συνδυάσει κάποιος τις σπουδές με part time εργασία? Η να προσπαθήσει πχ να αξιοποιησει τα καλοκαίρια του?

δλδ εννοεις οτι οι επιλογες ειναι 1. να δουλευει καθ'ολη τη διαρκεια της χρονιας part time και 2. να δουλευει μονο καλοκαιρια που δεν θα εχει σχολη.
η γνωμη μου λοιπον ειναι να τα κανει και τα δυο, αν του βγαινει χρονικα. αν δε του βγαινει, ας κανει μονο το ενα-ειναι τελειως υποκειμενικο ομως ποιο θα διαλεξει ο καθενας.. αλλος θελει καλοκαιρια ελευθερα, αλλος δε νοιαζεται..
για μενα προσωπικα, η δουλεια ειναι ολο το χρονο και το καλοκαιρι ελευθερο!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ιδέες για χρήματα - Από konstantinospol
      Το θέμα έχει λάβει 37 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση ...επι προσωπικού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-12-16 στις 16:46.
    • Σπουδές και εργασία - Από underwater
      Το θέμα έχει λάβει 78 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-09-16 στις 19:26.
    • Σπουδές στο εξωτερικό, εργασία στην Ελλάδα - Από NikoTexXx
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδές στο εξωτερικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-03-14 στις 13:38.
    • Εργασία και σπουδές - Από visius
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-07-11 στις 01:21.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα