Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,671 εγγεγραμμένα μέλη και 2,467,167 μηνύματα σε 78,346 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 381 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

O mostel έγραψε: στις 11:53, 04-01-08:

Ναι, καταλαβαίνω τη λογική σου, αλλά δε το διευκρινίζει καλά το βιβλίο.

Δείτε μια καλούλα:

Έστω η συνάρτηση , για την οποία ισχύει η σχέση:

, για κάθε στο .

i) Να βρείτε τις τιμές .

ii) Να δείξετε ότι
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 12,083 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 20:07, 04-01-08:

Έστω η συνάρτηση , για την οποία ισχύει η σχέση:

, για κάθε στο .

i) Να βρείτε τις τιμές .

ii) Να δείξετε ότι
i) Πρέπει:

Και προχωρώντας το (μη βαριέστε να κάνετε τις πράξεις) έπεται:

Άρα τα a, b για να έχουμε το μέγιστο πεδίο ορισμού (η εκφώνηση είναι λίγο λάθος βασικά) είναι a=-1, b=1.

ii)

Για έχουμε:

Έπειτα θέτουμε απάνω τη μία φορά όπου x το f(1) και την άλλη όπου x το f(-1), έχοντας κατά νου πού "τρέχουν" τα f(1), f(-1).

Και.... προχωράμε και βγαίνει, ας το τελειώσει κάποιος.
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

O mostel έγραψε: στις 00:34, 09-02-08:

Για , να δείξετε ότι ισχύει:

Παράθεση

demoglakos (Γιωργος)

Φοιτητής

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O demoglakos έγραψε: στις 15:07, 09-02-08:

αυτη η ασκηση ειχε δοθει πριν απο δυο χρονια περιπου απο τη μαθηματικη εταιρια ως ασκηση του μηνα εδω ειναι και το λινκ http://heron.hms.gr/gr/sources/index_exercise.html
αλλα η λυση που δινουν δεν μ αρεσε καθολου και θυμαμαι οτι τοτε την ελυσα με εναν αλλο τροπο τον οποιο τωρα δεν μπορω να ξαναβρω. αλλα πιστευω θα τον βρω και θα τον γραψω....
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

O mostel έγραψε: στις 15:13, 09-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από demoglakos
αυτη η ασκηση ειχε δοθει πριν απο δυο χρονια περιπου απο τη μαθηματικη εταιρια ως ασκηση του μηνα εδω ειναι και το λινκ http://heron.hms.gr/gr/sources/index_exercise.html
αλλα η λυση που δινουν δεν μ αρεσε καθολου και θυμαμαι οτι τοτε την ελυσα με εναν αλλο τροπο τον οποιο τωρα δεν μπορω να ξαναβρω. αλλα πιστευω θα τον βρω και θα τον γραψω....
Δε θυμάμαι, ίσως. Απλώς είπα θέλω λύση με μαθ. κατ. μόνο και όχι στοιχειωδώς... (εσύ μάλλον χρησιμοποιείς την )
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,805 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε: στις 12:02, 10-02-08:

Αν έχεις διδαχθεί μέχρι και τον ρυθμό μεταβολής, μπορείς να λύσεις την άσκηση; Να μην προσπαθώ άδικα...
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

O mostel έγραψε: στις 12:06, 10-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Αν έχεις διδαχθεί μέχρι και τον ρυθμό μεταβολής, μπορείς να λύσεις την άσκηση; Να μην προσπαθώ άδικα...
Ο τρόπος λύσης μου δεν είναι για ύλη μέχρι εκεί που έχεις κάνει. Αλλά μπορεί να βγαίνει και έτσι... Δε το έχω ψάξει!

Στέλιος
Παράθεση

demoglakos (Γιωργος)

Φοιτητής

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O demoglakos έγραψε: στις 12:46, 12-02-08:

μηπως βγαινει με ακροτατα?? δηλαδη 1) τα φερνω ολα μπροστα 2) ονομαζω συναρτηση βαζοντας οπου α το χ και τα αλλα τα αφηνω αριθμους , οποτε γινεται Η(χ)>0 (βασικα μεγαλυτερο η ισο). 3) βρισκω τον αριθμο για τον οποιον μηδενιζεται η συναρτηση εστω κ αρα Η(χ)>Η(κ) 4) παραγωγιζω την Η(χ) βρισκω μονοτονια και ετσι φτανω οτι η Η(χ)>0 ... οχι ε???
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

O mostel έγραψε: στις 15:33, 12-02-08:

Μπα, δε βγαίνει έτσι.

Βάζω τη λύση μου, η οποία δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο.

Ισχύει από κλασσική άλγεβρα :

(για να την αποδείξετε απλώς πολ/στε με το 2 και πάντε τα όλα στο πρώτο μέλος. Θα βγει άθροισμα τετραγώνων μεγαλύτερο ή ίσο του μηδενός, που ισχύει).

Για , θα έχουμε στην παραπάνω ανισότητα:

.

Δηλαδή:

Δηλαδή:

Από όπου προκύπτει η ζητούμενη.

Ισότητα για , δηλαδή για .

:iagree:
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zed : 02-03-10 στις 17:25.
Παράθεση

galois01 (Κώστας)

Απόφοιτος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O galois01 έγραψε: στις 19:35, 12-02-08:

:up::no1:Στέλιο η λύση σου είναι φοβερή!!! Εγώ την έλυσα με την ανισότητα πάντως η δική σου είναι πολύ πιο ανεβασμένη.

Κώστας
Παράθεση

demoglakos (Γιωργος)

Φοιτητής

O demoglakos έγραψε: στις 23:13, 12-02-08:

ειμαι σιγουρος πως η λυση σου ειναι φοβερη.... αν και δεν εχω διδαχθει ακόμη ολοκληρώματα....
Παράθεση

Nalfein

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Nalfein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Nalfein έγραψε: στις 02:19, 24-02-08:

Δίνεται συνάρτηση 2 φορές παραγωγίσιμη με , για κάθε και συνάρτηση
α) νδο οτι υπάρχει για κάθε
β) νδο g γνησίως αύξουσα στο

Αυτή η άσκηση είναι πιθανότατα υπερβολικά παρανοϊκή για πανελλήνιες, αλλα παρ'ολα αυτα ειναι πολυ όμορφη.
Παράθεση

demoglakos (Γιωργος)

Φοιτητής

O demoglakos έγραψε: στις 12:58, 26-02-08:

κοιτα εχω βρει μια λυση αλλα δεχθηκα οτι απο το lim προκυπτει f(0)=0, κατι που στην πραγματικοτητα δεν ισχυει. προκυπτει αυτο η να ψαξω αλλη λυση??
Παράθεση

Nalfein

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Nalfein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Nalfein έγραψε: στις 13:32, 26-02-08:

δε προκύπτει αυτο, αφου η f δεν ορίζεται καν στο 0, αρα δεν υπάρχει f(0). Αυτό ειναι και όλο το θέμα με την άσκηση.
Ως υπόδειξη λεω οτι η σκέψη σου είναι σωστή απλα πρεπει με αλλο τρόπο να εξασφαλίσεις αυτο στο οποίο χρειάζεται οτι f(0)=0
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

O mostel έγραψε: στις 15:52, 26-02-08:

Νομίζω πως με ένα Θ.Μ.Τ. στο (0,x) είμαστε εν τάξει.

Το δεύτερο ερώτημα είναι απόρροια του πρώτου.

Στέλιος
Παράθεση

Nalfein

Μαθητής Γ' λυκείου

O Nalfein έγραψε: στις 16:18, 26-02-08:

ΘΜΤ στο ανοιχτο? πως? παιρνοντας σημεία στην περιοχή του 0 και του χ? δε θα βγεί χ-0 στον παρονομαστή ετσι. Και επιπλέον, το βρισκω υπερβολικό, η λύση ειναι πιο απλή (δηλαδή δεν χρειαζεται τιποτα εκτός σχολικού βιβλίου Ουτε καν τροπος σκέψης)
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

O mostel έγραψε: στις 17:03, 26-02-08:

Αφού δίνει πως:

, ως συνεχής θα 'ναι και στα άκρα του πεδίου ορισμού της συνεχής.

σελ 191, μαθ κατ

Αν έχει denominator x-0= x τι σε πειράζει ;
Παράθεση

Nalfein

Μαθητής Γ' λυκείου

O Nalfein έγραψε: στις 17:07, 26-02-08:

μα η f ορίζεται απο ανοιχτο 0 εως +
Παράθεση

AnaCroN

Φοιτητής

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O AnaCroN έγραψε: στις 18:32, 26-02-08:

Όντως.. είμαι περίεργος να δω την λύση ομολογώ! Δεν μου έρχεται κάτι
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

O mostel έγραψε: στις 18:47, 26-02-08:

Και γιατί να 'χεις πρόβλημα να μιλήσεις για συνέχεια στο 0; Αφού μόνο εκεί κολλάει η εφαρμογή του ΘΜΤ

Κατα τα αλλα, το ξ είναι μεσα στο (0,χ) και παρ/σιμη στο ιδιο συνολο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Athena apo

Βρείτε παρόμοια