Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,159 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,158 μηνύματα σε 79,227 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 900 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

[07/06/2019] Νεοελληνική Γλώσσα (Έκθεση)

Panelele19

Νεοφερμένος

Ο Panelele19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O Panelele19 έγραψε: στις 17:06, 07-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Ναθαναήλ
Α)Παιδιά εκεί που ήθελε στοιχεία προφορικότητας πχ ρητορικά ερωτήματα και ζητούσες 2 παραδείγματα από το κείμενο,πειράζει που έχω έβαλα 2 παραδείγματα με ρητορική ερώτηση ή έπρεπε να βρω 2 ξεχωριστά πχ 1 ρητορικό ερώτημα και 1 α'ενικό;;

Β) και στην ερώτηση που ζητούσε να γράψουμε περιφραστικά ή μονολεκτικά έπρεπε να βρούμε στην ουσία συνώνυμο;; Γιατί εγώ στην ουσία εξήγησε την φράση σε 3 σειρές!!! Πάνε 4 μονάδες άδικα!!
εκανα ακριβως ότι εκανες κι εσύ ... Οσον αφορα το Α δεν διευκρίνιζε αν ήθελε διαφορετικά , οποτε θα δεχτούν τα 2 παραδειγματα με ρητορικές ερωτησεις .
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Φοιτητής

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,886 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 17:15, 07-06-19:

Α)Παιδιά εκεί που ήθελε στοιχεία προφορικότητας πχ ρητορικά ερωτήματα και ζητούσες 2 παραδείγματα από το κείμενο,πειράζει που έχω έβαλα 2 παραδείγματα με ρητορική ερώτηση ή έπρεπε να βρω 2 ξεχωριστά πχ 1 ρητορικό ερώτημα και 1 α'ενικό;;

Β) και στην ερώτηση που ζητούσε να γράψουμε περιφραστικά ή μονολεκτικά έπρεπε να βρούμε στην ουσία συνώνυμο;; Γιατί εγώ στην ουσία εξήγησε την φράση σε 3 σειρές!!! Πάνε 4 μονάδες άδικα!! (

Δεν νομίζω ότι είναι λάθος.
Παράθεση

Galaxy

Φοιτητής

H Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 348 μηνύματα.

H Galaxy έγραψε: στις 17:29, 07-06-19:

Προσωπικα δεν περιμενα με τιποτα δημοκρατια, καθ'οτι πολυ επικαιρο και πολυ συζητημενο. Στο α ερωτημα ειχα μπλοκαρει τελειως, οποτε παιζει να βρηκα και λιγο εκτος, στο β εγραψα αυτα που καποιος πανω ειπε οτι ειναι "λαθος" οποτε τωρα ενω ειχα στο μυαλο μου ενα 13-14, αρχιζω να τρομαζω οι ασκησεις, ενω ειναι τελειως διαφορετικες σε σχεση με τα τελευταια χρονια, που υπηρχε παντα τροπος αναπτυξης, αντωνυμα και διαρθρωτικες, φετος ηταν τελειως διαφορετικο και αρκετα ψαρωτικο μπορω να πω. Για εμενα τουλαχιστον. Περσι εβλεπες τις ασκησεις και ηρεμουσες λιγο, φετος τσιτωθηκα νομιζω. Τρομερα ασαφη βρηκα και το Β με την αποδωση μονολεκτικης η περιφραστικης σημασιας. Δηλαδη ποσο περιφραστικης? εγω στο σφαγειο παραλιγο να φτασω σε διασταση παραγραφου,οποτε υποθετω ειναι αρκετα μεγαλο φαουλ αυτο Γενικα ειχε αρκετα πραγματα που τα αφηνει στην κριση του βαθμολογητη, κατ'εμε. Το κειμενο σχετικα βατο στην κατανοηση, πιστευω ομως οτι η περιληψη εβγαινε λιγο ζορικα.
Ας παω να κλαψω για τα εκτος θεματος που εγραψα στην εκθεση
1
Παράθεση

TonyMontanaEse

Φοιτητής

Ο TonyMontanaEse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ (Αθήνα) . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O TonyMontanaEse έγραψε: στις 17:29, 07-06-19:

Στη διδαχη ταιριαζει το διδαγμα?
1
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,886 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 17:31, 07-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Galaxy
Προσωπικα δεν περιμενα με τιποτα δημοκρατια, καθ'οτι πολυ επικαιρο και πολυ συζητημενο. Στο α ερωτημα ειχα μπλοκαρει τελειως, οποτε παιζει να βρηκα και λιγο εκτος, στο β εγραψα αυτα που καποιος πανω ειπε οτι ειναι "λαθος" οποτε τωρα ενω ειχα στο μυαλο μου ενα 13-14, αρχιζω να τρομαζω οι ασκησεις, ενω ειναι τελειως διαφορετικες σε σχεση με τα τελευταια χρονια, που υπηρχε παντα τροπος αναπτυξης, αντωνυμα και διαρθρωτικες, φετος ηταν τελειως διαφορετικο και αρκετα ψαρωτικο μπορω να πω. Για εμενα τουλαχιστον. Περσι εβλεπες τις ασκησεις και ηρεμουσες λιγο, φετος τσιτωθηκα νομιζω. Τρομερα ασαφη βρηκα και το Β με την αποδωση μονολεκτικης η περιφραστικης σημασιας. Δηλαδη ποσο περιφραστικης? εγω στο σφαγειο παραλιγο να φτασω σε διασταση παραγραφου,οποτε υποθετω ειναι αρκετα μεγαλο φαουλ αυτο Γενικα ειχε αρκετα πραγματα που τα αφηνει στην κριση του βαθμολογητη, κατ'εμε. Το κειμενο σχετικα βατο στην κατανοηση, πιστευω ομως οτι η περιληψη εβγαινε λιγο ζορικα.
Ας παω να κλαψω για τα εκτος θεματος που εγραψα στην εκθεση

Γιατί;Τι εννοείς εκτός θέματος;Τα χαρακτηριστικά του Δημοκρατικού πολίτη δεν έγραψες;
Παράθεση

Ιωάννης1234

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 54 ετών . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O Ιωάννης1234 έγραψε: στις 17:52, 07-06-19:

Έκανα βλακία και έβαλα στο διδαχή λόγια
Λαθος ετσι;
Παράθεση

Φοιτητής

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 17:54, 07-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Ιωάννης1234
Έκανα βλακία και έβαλα στο διδαχή λόγια
Λαθος ετσι;

Νομίζω ναι.

Β) και στην ερώτηση που ζητούσε να γράψουμε περιφραστικά ή μονολεκτικά έπρεπε να βρούμε στην ουσία συνώνυμο;; Γιατί εγώ στην ουσία εξήγησε την φράση σε 3 σειρές!!! Πάνε 4 μονάδες άδικα!! (

Έκανα το ίδιο στο Β.
Παράθεση

The Mountain

Φοιτητής

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 369 μηνύματα.

O The Mountain έγραψε: στις 17:54, 07-06-19:

Εύκολο θέμα για όποιον διαβάζει e-steki και συγκεκριμένα παρακολουθεί όσα γράφω τους τελευταίους μήνες, όπου βρισκόμαστε σε διαρκή προεκλογική περίοδο. Όσοι είχαν παρακολουθήσει, θα μπορούσαν να κάνουν κριτική στους υπάρχοντες δημοκρατικούς θεσμούς ως (σκόπιμα) ανεπαρκείς και να καταλήξουν πως η δημοκρατία ενδυναμώνεται μόνο μέσω της εθελούσιας συμμετοχής των ανθρώπων σε οργανωτικές δομές λαϊκής βάσης ώστε να αντιταχθούν στην κεντρική εξουσία. Μάλιστα, θα μπορούσε να παραθέσει και τον Νόαμ Τσόμσκι (είχα βάλει λινκ σχετικής συνέντευξής του) ως επίκληση στην αυθεντία.

Θεωρώ πως αυτά θα ξεχώριζαν ένα καλό γραπτό από εκείνους που απλά παπαγαλίζουν bullets. Για αυτό από εδώ και πέρα να δίνετε ιδιαίτερη προσοχή σε όσα γράφονται στο e-steki (όχι βέβαια σε όλα και όλους).
2
1
Παράθεση

i_lie_us

Πτυχιούχος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 815 μηνύματα.

O i_lie_us έγραψε: στις 18:09, 07-06-19:

Αρχικά break a leg.

Ακολουθεί απορία εξωτερικού παρατηρητή που καμία όρεξη δεν έχει να αγχώσει (περαιτέρω) τους εξεταζόμενους:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη i_lie_us : 07-06-19 στις 18:18.
2
Παράθεση

BlueIvy_

Απόφοιτος

H BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H BlueIvy_ έγραψε: στις 18:30, 07-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Panelele19
αν στην παθητική φωνη γραφαμε επιτρέπονται αντί για επιτρέπεται είναι λάθος ;

Και τα δύο σωστά είναι.
1
Παράθεση

Φοιτητής

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 18:48, 07-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από BlueIvy_
Και τα δύο σωστά είναι.

Ωραία!
Παράθεση

Foodfor_thought

Νεοφερμένος

H Foodfor_thought αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Foodfor_thought έγραψε: στις 19:16, 07-06-19:

Ερώτηση:Αν κάποιος στην παθητική σύνταξη αντί του: επιτρέπεται
εγράψε: γίνεται επιτρεπτή του αφαιρούνται μονάδες;

Επίσης στο "απέραντο σφαγείο" έβαλα σωρεία θανάτων. -_-
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Foodfor_thought : 08-06-19 στις 00:38.
1
1
Παράθεση

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Πύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας (Βόλος) . Έχει γράψει 1,198 μηνύματα.

O Πύρος I never finish anyth έγραψε: στις 19:23, 07-06-19:

Δεν ήθελε συνώνυμο αλλά ούτε και ανάλυση..

Τελείως τυχαία μία από τις πρώτες ασκήσεις που έκανα ποτέ στην έκθεση στο φροντιστήριο, ήταν μονολεκτική και περιφραστική αναδιατύπωση φράσεων..

Εγώ εκεί που έλεγε ''απέραντο σφαγείο'' έγραψα: χώρος ατελείωτων πολεμικών συγκρούσεων, και μόνο αυτό. Στο δέυτερο με την φωτεινή πορεία ή ο,τι έλεγε, έγραψα: που μας καθοδηγεί..

Αρχική Δημοσίευση από Foodfor_thought
Ρε έγραψα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο... σκέφτηκα ότι δεν ταιριάζει καθόλου νοηματικά το ''επιτρέπεται'' και ότι αν έγραφα ''γίνεται επιτρεπτή'' θα ήταν πιο σωστό ως προς το νόημα της πρότασης..

Ξέρει κανείς να απαντήσει και σε εμένα;

Αρχική Δημοσίευση από i_lie_us
Αρχικά break a leg.

Ακολουθεί απορία εξωτερικού παρατηρητή που καμία όρεξη δεν έχει να αγχώσει (περαιτέρω) τους εξεταζόμενους:

Ναι, γίνονται.. πχ όταν είχε πέσει η ελευθερία, βασικό αντώνυμο ήταν η ανελευθερία. Και όλα τα φροντιστήρια και οι καθηγητές σχολείο αποδέχονται συνώνυμα ή αντώνυμα με ίδια ρίζα..
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 19:30, 07-06-19:

Παιδιά εγώ στη φράση "χαρακτήρισε την ιστορία ως ενα απέραντο σφαγείο" έγραψα ότι είναι μεταφορική λειτουργία της γλώσσας και έγραψα ότι στην πορεία της ιστορίας πέθαναν πολλοί άνθρωποι ως σημασία. Είναι σωστό ή πάπαλα;
Παράθεση

SonGokuUI

Φοιτητής

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη) . Έχει γράψει 238 μηνύματα.

O SonGokuUI έγραψε: στις 19:33, 07-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Παιδιά εγώ στη φράση "χαρακτήρισε την ιστορία ως ενα απέραντο σφαγείο" έγραψα ότι είναι μεταφορική λειτουργία της γλώσσας και έγραψα ότι στην πορεία της ιστορίας πέθαναν πολλοί άνθρωποι ως σημασία. Είναι σωστό ή πάπαλα;
Εγώ που έγραψα ποιητική δε θα παρθεί λάθος ε;
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 19:38, 07-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από SonGokuUI
Εχω μία υποψία ότι το ποιητική συνυποδηλωτική μεταφορική λειτουργία της γλώσσας είναι το ίδιο πράγμα αλλά ας μας διαφωτίσουν οι φιλόλογοι μας εδώ.
3
Παράθεση

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 555 μηνύματα.

O Nihilist έγραψε: στις 19:44, 07-06-19:

Οι απαντήσεις του Υπουργείου, όπως δόθηκαν το πρωί στους καθηγητές, προκειμένου να αξιολογήσουν τους προφορικούς. Διαβάστε με δική σας ευθύνη

Να διευκρινίσω πως οι συγκεκριμένες απαντήσεις δεν είναι οι μόνες, είναι ενδεικτικές, αλλά ταυτόχρονα και οι πλέον σωστές. Σε κάθε βαθμολογικό κέντρο οι φιλόλογοι θα συναποφασίσουν ποιες επιπλέον απαντήσεις θα δεχτούν ως σωστές.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nihilist : 07-06-19 στις 19:53.
3
1
Παράθεση

miketython

Φοιτητής

Ο miketython αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

O miketython έγραψε: στις 20:13, 07-06-19:

Ο'τι γραψατε,γραψατε,συγκεντρωθειτε στο επομενο μαθημα και θα αγχωθειτε οταν τελειωσετε
1
Παράθεση

Panagiotis849 (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.

O Panagiotis849 έγραψε: στις 20:17, 07-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Foodfor_thought
Δεν νομίζω

Αρχική Δημοσίευση από SonGokuUI
Όχι, το ίδιο είναι
1
Παράθεση

Guest 731132

Guest

Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest 731132 έγραψε: στις 20:33, 07-06-19:

Ρε παιδιά εγώ αυτό με την περιφραστικά μονολεκτική πρώτη φορά το είδα στην ζωή μου! Δεν κατάλαβα καν τι ζητούσες
και κάθισα και ανέλυσα τι "εννοεί ο ποιητής" σύμφωνα με το κείμενό σχεδόν σαν να έγραφα μια μικρή παράγραφο.Αυτό κατάλαβα με το περιφραστική.Τωρα συνειδητοποιώ όμως ότι μάλλον ήθελε κάτι σαν πχ in vitro= πείραμα μέσα σε δοκιμαστικό σωλήνα. Δεν ξέρω ειλικρινά!Λέτε να το έκαναν κι άλλα παιδιά και να το πάρουν τελικά ως σωστό? Μου φάνηκε τελείως ασαφές το ερώτημα. Κρίμα τις 4 μονάδες ειλικρινά!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια