Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,159 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,162 μηνύματα σε 79,226 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 961 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

[07/06/2019] Νεοελληνική Γλώσσα (Έκθεση)

Ιωάννης1234

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 54 ετών . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O Ιωάννης1234 έγραψε: στις 13:02, 07-06-19:

Λογια
Κοροιδια
Συνυπαρξη
Αντικυβερνα
Ποσα πιανω;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

panagiotis23

Φοιτητής

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O panagiotis23 έγραψε: στις 13:04, 07-06-19:

Διαβάζοντας το κείμενο εντοπίζω κάποιες ασάφειες και δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στην μετάφραση καθώς μια πιστή μετάφραση για λόγους ακρίβειας και απόδοσης μπορεί να ασαφοποιήσει κάποιες έννοιες ενώ μια πιο ελεύθερη να αποδώσει τα νοήματα καλύτερα αλλά να είναι λιγότερο ακριβής γλωσσολογικά. Πέραν αυτού η περίληψη για ένα τέτοιο κείμενο θεωρώ θα απαιτήσει να κατανοήσει εν τω βάθει κάποιος κάποια νοήματα και να κάνει και τις συνδέσεις ύστερα. Νομίζω το θέμα ειδικά το α ερώτημα είναι ανοικτό σε πολλές ερμηνείες πχ μπορεί κάποιος να το ξεκινήσει αναφερόμενος σε κάποια ιστορικά στοιχεία και εδώ το κείμενο αναφέρει κάποια (Γαλλική Επανάσταση, Διαφωτισμός, θεμέλια και διάκριση των τριών εξουσιών της δημοκρατίας από τον Μοντεσκιέ, εγκαθίδρυση Συντάγματος θεμέλιο δημοκρατίας, νεώτερη εποχή ύπαρξη αβασίλευτων στην πλειοψηφία δημοκρατιών σε Ευρώπη, αρχαία Ελλάδα, δημοκρατία και συμμετοχή πολιτών στα κοινά, σεβασμός της πλειοψηφίας (εγείρονται ζητήματα και ηθικά σε σχέση με την γνώμη της μειοψηφίας και για αυτό οι σύγχρονες δημοκρατίες όπως ξέρετε έχουν και στοιχεία ολιγαρχίας πχ δικαστές, εισαγγελείς που δεν εκλέγονται από τον λαό για να προσφεύγει ο πολίτης όταν θίγονται τα ανθρώπινα δικαιώματα του)). Επίσης στην καθημερινότητα θα μπορούσε να ξεκινήσει κανείς από την βάση της διάκρισης των εξουσιών και να αναλύσει σε κάθε κλάδο οι αρμόδιοι γιατί και αυτοί πολίτες είναι τι ακριβώς κάνουν διασφαλίζοντας την δημοκρατία και ότι η κάθε εξουσία ασκεί έλεγχο στην άλλη άρα ισότητα και αποφυγή κατίσχυσης της μίας έναντι της άλλης. Και περνώντας από την κορυφή δηλαδή αυτούς που ασκούν μεγαλύτερη επιρροή σε θέματα δημοκρατίας, μετά να συνεχιστεί σε ένα επίπεδο των ενεργών πολιτών που όμως δεν σχετίζονται άμεσα είτε κυβερνητικά, νομοθετικά ή δικαστικά με την δημοκρατία, να αναλύσει ΄την συμμετοχή σε θέματα που αφορούν την επίλυση ειρηνικά διαφορών, την συμμετοχή σε τοπικά όργανα διοίκησης και οργάνωσης για την διασφάλιση του κοινού καλού και της ευημερίας, την συμμετοχή σε αγώνες και πορείες σε θέματα που καταπατούν βασικά δικαιώματα (πολιτική ανελευθερία, πραξικοπήματα, πολιτικοί αντιφρονούντες, καταπάτηση περιουσίας, πλειστηριασμοί κατοικιών, υγεία, παιδεία πολύ σημαντικό και σύνδεση με το β ερώτημα, νόμοι που πλήττουν το δημόσιο συμφέρον και αυξάνουν το χάσμα πλουσίων και πενήτων κτλ). Ύπαρξή σωματείων για το θεμελιώδες δικαίωμα στην εργασία, ομάδες για την προάσπιση δωρεάν και ποιοτικής υγείας (δικαίωμα της υγείας), ομάδες για την βοήθεια κοινωνικά ευπαθών ομάδων με εράνους, φιλανθρωπίες, εκδηλώσεις στήριξης και οικονομικής βοήθειας, προστασία της ελευθερίας της γνώμης της ανεξιθρησκείας, του σεξουαλικού προσανατολισμού. Επίσης και η προστασία του περιβάλλοντος είναι και ζήτημα δημοκρατίας σε μία χώρα που σέβεται τους πολίτες άρα και θα πρέπει να διασφαλίζονται τόσο κεντρικά όσο και ατομικά ή κοινοτικά έργα προστασίας και εξωραϊσμού του περιβάλλοντος γιατί εμπίπτουν στην υγεία και την ζωή εν γένει. Βέβαια μου δημιουργείται η εντύπωση ότι εδώ ουσιαστικά για να μπορέσει κάποιος να αναπτύξει αυτά τα χαρακτηριστικά πρέπει να τα μάθει και άρα η παιδεία και μόρφωση προηγείται και υπάρχει λοιπόν ένα ζήτημα πρωθύστερου υπό την έννοια ότι η εκπαίδευση προηγείται στην διαμόρφωση δημοκρατικών αντιλήψεων και άρα ίσως και να ήταν αντεστραμμένα τα δύο ερωτήματα. Το β νομίζω είναι σχετικά πιο γνωστό και πιο εύκολο να το απαντήσει κανείς. Αυτή είναι μία δικιά μου προσέγγιση και πρόταση για το πως θα αντιμετώπιζα ένα τέτοιο θέμα. Επίσης πολλές ασκήσεις θεωρίας και όσο και εύκολες ή γνωστές και αν είναι απαιτούν χρόνο για την σωστή και πλήρη τεκμηρίωση. Μπορώ να πω ότι τα θέματα είναι μέτριας έως ολίγο αυξημένης δυσκολίας λόγω και ποσότητας αλλά και συνθετότητας του θέματος.
1
Παράθεση

Jordan

Φοιτητής

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής (ΑΕΙ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Jordan έγραψε: στις 13:12, 07-06-19:

Αδιάφορο και άχρωμο θέμα που δίνει περιθώρια να μακρηγορήσεις, αραδιάζοντας πάμπολλες αμπελοφιλοσοφίες με ελάχιστη ουσία.
1
2
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,633 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 13:13, 07-06-19:

Τα θέματα είναι μέτριας δυσκολίας, με προεκλογικό χαρακτήρα (δημοκρατία κλπ για να μην ψηφίσουμε ΚΚΕ και ΧΑ), και πιστεύω καλοί μαθητές του φόρουμ όπως ο Φώτης θα τα έχουν πάει καλά.
1
Παράθεση

Panelele19

Νεοφερμένος

Ο Panelele19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O Panelele19 έγραψε: στις 13:18, 07-06-19:

αν στην παθητική φωνη γραφαμε επιτρέπονται αντί για επιτρέπεται είναι λάθος ;
Παράθεση

louminis

Απόφοιτος

H louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H louminis έγραψε: στις 13:22, 07-06-19:

μάθημα
κοροϊδίας
αλληλοαποδοχής
αντιτίθεται

Παράθεση

SonGokuUI

Φοιτητής

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη) . Έχει γράψει 238 μηνύματα.

O SonGokuUI έγραψε: στις 13:23, 07-06-19:

Μακάρι να τα πήγα καλά. Ένα 13 θα 'ταν πολύ καλό και το πιστεύω ότι κάπου τόσο πήρα!
Καλό θέμα αν και δεν το περίμενα.
1
Παράθεση

Margaret2001

Μαθητής Γ' λυκείου

H Margaret2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Margaret2001 έγραψε: στις 13:33, 07-06-19:

Εγώ το θέμα να σας πω την αλήθεια το περίμενα!!!!! Περίληψη το κείμενο μου φάνηκε καλό αν και ήθελε προσοχή...Ασκήσεις πολλές (μου έφαγαν 35-40 λεπτά) αλλά χωρίς αιτιολόγηση οι περισσότερες...Τώρα όσον αφορά την έκθεση μακάρι να αρέσουν οι ιδέες μου...Προσπάθησα να μη γράψω τα κλασικά...Και η αλήθεια είναι ότι είχα και κάμποσα άλλα στο μυαλό μου αλλά θα ξεπερνούσα κατά πολύ το όριο και δε θα μου έφτανε και ο χρόνος!!!!

Αρχική Δημοσίευση από Panelele19
αν στην παθητική φωνη γραφαμε επιτρέπονται αντί για επιτρέπεται είναι λάθος ;

Νομίζω ότι επιτρέπονται είναι το σωστό...Το ρήμα είχε 2 αντικείμενα άρα και δύο υποκείμενα...ΆΡΑ επιτρέπονται!!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Margaret2001 : 07-06-19 στις 13:33. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,797 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 13:48, 07-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
1. «... δεν ξεχνώ τη διδαχή του Καρλ Πόπερ ...».
2. «... γίνονται αντικείμενα χλευασμού ...».
3. «... εισήγαγαν στην ιστορία τρόπους συμβίωσης ...».
4. «... αυτός που μας αντιπολιτεύεται ...».
Είναι σωστά το "συνύπαρξης" για το #3 και το "αντιμάχεται" για το #4; Αυτά έβαλα
4
Παράθεση

kiyoshi

Φοιτητής

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 136 μηνύματα.

O kiyoshi sold my soul έγραψε: στις 13:50, 07-06-19:

Ωραίο θέμα μάγκες, πάμε δυνατά! Μην αναλώνεστε σε λύσεις και σε τι λάθη κάνατε, ό,τι έγινε έγινε. Τώρα βουρ για το επόμενο μάθημα.
2
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,797 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 13:59, 07-06-19:

Παιδιά έκανα λάθος σε Σ-Λ!!
Τα Σ-Λ είναι τα μόνα που δεν διπλοτσέκαρα, οπότε να σας πω λόγω παθήματος: πάντα να αφήνετε ένα τέταρτο να τα τσεκάρετε όλα!!
1
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,919 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 14:09, 07-06-19:

Πέτρο πώς έγραψες; Φώτη; Ιάκωβε;
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

O Scandal έγραψε: στις 14:12, 07-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Πέτρο πώς έγραψες; Φώτη; Ιάκωβε;
Πραγματικά δεν μπορώ να προβλέψω βαθμό!! Αλλά νιώθω ικανοποιημένος με την επίδοσή μου
Πιστεύω επίσης ότι τώρα στα 30 μου, κι ας απείχα μια 12 ετία από την Έκθεση, συντάσσω καλύτερο κείμενο γραπτώς από ότι στα 18 μου που είχα γράψει 14, κάτι στην έκθεση.

Αυτό με τον εντοπισμό υποτακτικού λόγου ήταν το μόνο που δεν απάντησα.
1
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Φοιτητής

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,885 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 14:12, 07-06-19:

Καλησπερα παιδιά!
Λοιπόν αρχικά έχασα το 4ο ΣΛ από βλακεία.
Γενικά πιστεύω ότι είμαι γύρω στο 16.Αρκετα δυσκολότερα θέματα σε σχέση με πέρσι.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

O Scandal έγραψε: στις 14:17, 07-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Καλησπερα παιδιά!
Λοιπόν αρχικά έχασα το 4ο ΣΛ από βλακεία.
Γενικά πιστεύω ότι είμαι γύρω στο 16.Αρκετα δυσκολότερα θέματα σε σχέση με πέρσι.
Κι εγώ το 4ο Σ-Λ έχασα Φώτη! Κάτι με έπιασε και στρόφαρα λάθος!
1
Παράθεση

Jim_Pap (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΔΠΘ (Ξάνθη) . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O Jim_Pap έγραψε: στις 14:17, 07-06-19:

Δεν περιμενα να μας βαλουν Δημοκρατια..Παντως πιστευω το πρωτο ζητουμενο το ανελυσα αρκετα και στο 2ο εβαλα για 15μελη για παιδια αλλα και για Βουλη Εφηβων.Πως σας φαινονται εσας αυτα τα παραδειγματα;
Επισης το κειμενο ηθελε αρκετη δουλεια και τελικα εβαλαν τροπο πειθους! Συνεχιζουμε με μαθηματικα τωρα!

(ως συνωνυμο του αντιπολιτευται το ανταγωνιζεται ειναι σωστο; )
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Φοιτητής

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,885 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 14:17, 07-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Jim_Pap
Δεν περιμενα να μας βαλουν Δημοκρατια..Παντως πιστευω το πρωτο ζητουμενο το ανελυσα αρκετα και στο 2ο εβαλα για 15μελη για παιδια αλλα και για Βουλη Εφηβων.Πως σας φαινονται εσας αυτα τα παραδειγματα;
Επισης το κειμενο ηθελε αρκετη δουλεια και τελικα εβαλαν τροπο πειθους! Συνεχιζουμε με μαθηματικα τωρα!

(ως συνωνυμο του αντιπολιτευται το ανταγωνιζεται ειναι σωστο; )

Πολύ καλά!
1
Παράθεση

Agnwsth

Φοιτητής

H Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ (Αθήνα) . Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H Agnwsth έγραψε: στις 14:20, 07-06-19:

Εγώ δεν έγραψα και τόσο καλά, βλέποντας τις απαντήσεις βλέπω ότι έχω πολλές παραλήψεις και 2-3 λάθη. Προβλέπω γύρω στο 13-14.

Για συνώνυμο στην συμβίωση έβαλα την αλληλεπίδραση με το σκεπτικό ότι εννοούσε την συμβίωση των πολιτών μέσα στην κοινωνία, οπότε το σκέφτηκα έτσι. Δεν ξέρω.
2
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,336 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 14:26, 07-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Είναι σωστά το "συνύπαρξης" για το #3 και το "αντιμάχεται" για το #4; Αυτά έβαλα
https://www.ischool.gr/showpost.php?...7&postcount=19
Σύμφωνα με τον @Nihilist είσαι σωστός
1
Παράθεση

Carpe_Diem (Άλκηστις)

Απόφοιτος

H Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H Carpe_Diem Άδραξε την μέρα και έγραψε: στις 14:35, 07-06-19:

Θα συμφωνήσω με όσους είπαν ότι η επιλογή μεταφρασμένου κειμένου ήταν φάουλ... ναι μεν έβγαιναν κάποια βασικά σημεία αλλά ήταν και μερικά που στην πρώτη ανάγνωση ήμουν κάπως: ‘από που πετάχτηκε αυτό;’ Θεωρώ ότι ειδικά για τη δημοκρατία θα μπορούσαν να επιλέξουν από την τόσο πλούσια σχετικά με το θέμα ελληνική βιβλιογραφία. Οι ασκήσεις εύκολες σχετικά αλλά πολλές βρε παιδιάεπισης για μένα καλύτερα που δεν έβαλαν τρόπο πειθούς ή ανάπτυξης γιατί ποτέ δεν ειμαι τελειως σίγουρη και αυτό με αγχώνει. Μια ερώτηση επίσης. Στο β4α ήθελε απλή παράθεση των παραδειγμάτων ή και μια μικρή έστω αιτιολόγηση/διευκρίνιση; Πχ εκεί που έλεγε για άμεσο ύφος, έβαλα μια ερώτηση και μια χρήση Α ενικού, χωρίς ομως να πω ότι αυτό είναι ερώτηση κι αυτό Α ενικό. Μπορεί να κόψουν κάτι θεωρείτε;
Σχετικά με την έκθεση, ναι μεν βασικό θεματάκι αλλά δεν περίμενα με τιποτα να πέσει, ακριβώς γιατί είμαστε σε προεκλογική περίοδο κι ακριβώς γιατί με όλα τα σχετικά με τη Μακεδονία το θεωρούσα υπερβολικά ‘’ευαίσθητο’. Κι άπο το φροντιστήριο γενικά μας είχαν δώσει την εντύπωση ότι θέματα τόσο επίκαιρα συνήθως δεν μπαίνουν. Το πρώτο ερώτημα με δυσκόλεψε περισσότερο, πολύ ασαφές και για πολλή ώρας ταλαντευόμουν για το αν αυτα που γράφω ειναι μέσα στόχο θέμα ή όχι. Το δεύτερο πιο εύκολο, η μόνη δυσκολία ήταν ότι ήθελε δράσεις καί μόνο, οπότε δεν μπορούσαν να μπουν τα κλασικά: αλλαγή ύλης, μετάδοση αξιών μέσω διδασκαλίας κλπ..
Όπως και να έχει, όπως και να τα πήγαμε, η έκθεση τελείωσε!! Πάμε με αισιοδοξία για τα επόμενα, καλή δύναμη σε όλους
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Carpe_Diem : 07-06-19 στις 14:51.
5
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια