Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,662 εγγεγραμμένα μέλη και 2,466,804 μηνύματα σε 78,320 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 180 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Δίνετε πανελλαδικές ή έχετε άποψη για τα θέματα και τη συζήτηση; Εγγραφείτε για να σχολιάσετε!

Όνομα χρήστη:
Email: Συμφωνώ με τους Όρους Χρήσης.
Human Verification

Τυχαία ερώτηση

[11/06/2018] Μαθηματικά Προσανατολισμού

[11/06/2018] Μαθηματικά Προσανατολισμού - Πόσο υπολογίζετε ότι γράψατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 24)
Άριστα 18-20
5
20,83%
Πολύ καλά 15-18
1
4,17%
Καλά 12-15
3
12,50%
Μέτρια 10-12
2
8,33%
Όχι καλά 5-10
1
4,17%
Καθόλου καλά 0-5
0
0%
Κουμπάκιας (δεν με αφορά - δεν απαντώ)
12
50,00%

klean (Κλεάνθης)

Φοιτητής

Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,705 μηνύματα.

O klean έγραψε: στις 11:40, 11-06-18:

Ωραία θέματα, μπράβο στην Επιτροπή. Στο Γ3 και το μισό Δ θα παιχτεί η διαφορά.
1
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

sophie_96

Φοιτητής

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Συστημάτων Πληροφόρησης Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) . Έχει γράψει 2,047 μηνύματα.

H sophie_96 Πίστεψε ότι μπορείς και θα γίνει! έγραψε: στις 11:50, 11-06-18:

Απαντήσεις στα Μαθηματικά Προσανατολισμού από το Ορόσημο
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 11-06-18 στις 12:11. Αιτία: το έφτιαξα σόφι μου :p
1
Παράθεση

The Mountain

Φοιτητής

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 328 μηνύματα.

O The Mountain έγραψε: στις 11:57, 11-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15

Edit: απαράδεκτο που εχουν βγει οι μιγαδικοί από την ύλη, στα πολυτεχνεία από το πρώτο εξάμηνο κάνουν πολικές συντεταγμένες και συντεταγμένες στο χώρο και τα παιδιά δεν ξέρουν τι είναι μιγαδικός.
Να'ταν μόνο αυτό...όσοι (θα) κάνουν μαθηματικά στο πανεπιστήμιο θα τα μάθουν όλα από την αρχή, μέχρι και τον ορισμό της συνάρτησης.
Παράθεση

Lancelot

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

O Lancelot έγραψε: στις 12:10, 11-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από The Mountain
Εύκολα (σχετικά) μου φαίνονται, το 15-16 το βλέπω εφικτό για πολλούς.

Βέβαια, αυτά είναι εκ πρώτης πολυ σύντομης όψεως.

Υ.Γ. Περιμένω καταιγισμό μαθηματικών σε τηλεοράσεις, σάιτ, φόρουμ για το πόσο "αντιπαιδαγωγικό" ήταν το Γ.
Για το θεμα Γ με βρίσκουν σύμφωνο όσοι ισχυριστούν ότι τα θέματα για μια ακόμη φορά είναι τραγικά .
Για ακόμη μία φορά οι μαθηματικοί βρίσκονται εκτός τόπου και χρόνου
1
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,489 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 12:26, 11-06-18:

Lancelot ποιο ερώτημα του θέματος Γ θεωρείς τραγικό; Τα πρώτα δυο είναι στοιχειώδη πιστεύω.
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Φοιτητής

Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,705 μηνύματα.

O klean έγραψε: στις 12:34, 11-06-18:

Καλό είναι το θέμα Γ. Είναι στη λογική ασκήσεων του σχολικού.
3
1
Παράθεση

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 138 μηνύματα.

O ΣπύροςΔ έγραψε: στις 12:42, 11-06-18:

Στο γ3 όταν έβρισκα σύνολα τιμών εκανα ένα αριθμητικό λάθος και το ένα το έβγαλα λάθος.και είπα ότι ανήκει στο λάθος γιατί μου φανηκε πως το 5 ανήκει εκεί μέσα !!θα πάρω τίποτα από τη σκέψη ότι το πήγα με σύνολο τιμών η άντε γεια;
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Φοιτητής

O klean έγραψε: στις 12:47, 11-06-18:

Εγώ θα σου έδινα για τον τρόπο λύσης, μιας και δεν είναι εύκολο ερώτημα. Δε νομίζω να σου κόψει πολύ το αριθμητικό.
Παράθεση

Giota2000

Φοιτητής

H Giota2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Παν. Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 168 μηνύματα.

H Giota2000 έγραψε: στις 12:48, 11-06-18:

Johnny15 και οι υπόλοιποι.Μπορεί να μην έδινα μαθηματικά σήμερα,όμως είχα πολλούς γνωστούς και φίλους.Τα κλάματα που είδα σήμερα δεν περιγράφονταν!Και δε μιλάμε για μαθητές που δεν είχαν καμία ιδέα απο μαθηματικά,μιλάμε για μαθητές που "χτύπαγαν" στο φροντιστήριο 90!όταν αξιολογείτε λοιπόν και λέτε "ά καλε πανεύκολα,οπωσδήποτε κάποιος γράφει 16-17,ενώ εσείς είστε στις πολυτεχνικές σχολές σας και κάνετε μαθηματικά άλλου επιπέδου,με συγχωρείτε κιόλας αλλά γίνεστε προκλητικοί προς όλα αυτά τα παιδιά που μόχθησαν και οι κόποι τους πήγαν χαμένοι.Αναλογιστείτε τουλάχιστον το άγχος και το σοκ που πάθανε πολλοί με το πρόβλημα!!!Συγνώμη αν φαίνομαι επιθετική δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου,αλλά είναι κρίμα!
ΥΓ ελπίζω να μη συμβεί το ίδιο και την τετάρτη που δίνω φυσική!
7
1
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Φοιτητής

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Παν. Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,737 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 12:49, 11-06-18:

πατωσα κανενα 10.Το γ καθολου.
1
Παράθεση

Katerinaa (Κατερίνα^.^)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

H Katerinaa έγραψε: στις 12:52, 11-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Ξαναδές το μότο που έχεις στο προφίλ σου
Παράθεση

Guest-90211

Guest

Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest-90211 έγραψε: στις 12:53, 11-06-18:

Καλά το Σ-Λ με το συνχ τραγικό σύμφωνα με το βιβλίο είναι λάθος αλλά αν κάνεις πράξεις βγαίνει 0. Έλεος φτάσαμε στο να κάνουμε πράξεις στα Σ-Λ. Σε ζήτημα θεωρίας! !
Παράθεση

Ίντα

Δραστήριο Μέλος

H Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.

H Ίντα έγραψε: στις 12:53, 11-06-18:

Έχω την εντύπωησ οτι όταν σπουδάζεις μαθηματικό, ΕΜΠ και τα παρεμφερή σου είναι πιο εύκολο να δεις τα θέματα και να πεις "α οκ βατά είναι, λογικά είναι, εύκολα" Πολλοί ξεχνάνε πώς ήταν τα πράγματα όταν δίνανε πανελλήνιες και τι γνώσεις είχαν τότε. Θυμάμαι και το 2015, που είχα δώσει πανελλήνιες και τα μαθηματικά ήταν πράγματικά ΠΑΛΟΥΚΙΑ , κάποιοι αμέσως είχαν βγει και λέγανε "ντάξει μωρε εύκολα ήταν για να ξεχωρίσει το 20 απο το 18"
Απλά ίσως να μην είστε τόσο προκλητικοί και να περιμένουμε τα ίδια τα παιδιά να δούμε τι θα πουν. Αν και έχω την εντύπωση οτι τα περισσότερα παιδιά που θα γράψουν στο ischool θα είναι του στυλ "ντάξει καλά ήταν, καλά τα πήγα" γιατί ως γνωστό εδώ στο ischool οι μισοί γίνονται αποεδχτοί και στο harvard.
Παράθεση

Giovanni_

Guest

O Giovanni_ έγραψε: στις 12:53, 11-06-18:

Ωραία τα θέματα το γ δεν είναι δύσκολο...δεν μπορείς να μην ξέρεις έννοιες όπως εμβαδό κύκλου και τετραγώνου η διάμετρος και να δίνεις μαθηματικά
Παράθεση

Jack25

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 119 μηνύματα.

O Jack25 έγραψε: στις 12:54, 11-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από ΣπύροςΔ
Στο γ3 όταν έβρισκα σύνολα τιμών εκανα ένα αριθμητικό λάθος και το ένα το έβγαλα λάθος.και είπα ότι ανήκει στο λάθος γιατί μου φανηκε πως το 5 ανήκει εκεί μέσα !!θα πάρω τίποτα από τη σκέψη ότι το πήγα με σύνολο τιμών η άντε γεια;
ναι σιγουρα θα σου βαλουν κτ , σχεδον τις μισες (5 / 10) , υπαρχει και αντιστοιχη οδηγια να βαθμολογειται η λογικη σε τετοιου ειδους ερωτηματος και το προσεγγισες με το σωστο τροπο ... οταν ειναι δυσκολα τα θεματα στο συνολο τους παντα οι βαθμολογητες δινουν μερικες μοναδες σε απαντησεις που κατα ενα μερος ειναι σωστες και σε ενα αλλο λανθασμενες
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack25 : 11-06-18 στις 13:20.
Παράθεση

Ίντα

Δραστήριο Μέλος

H Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.

H Ίντα έγραψε: στις 12:54, 11-06-18:

Χαλάρωσε, απο γνωστούς μου ακούω ότι όλοι πατώσανε και οι μισοί πάθανε μια κρισούλα. chill, ότι έγινε έγινε.
1
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών Παν. Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,509 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε: στις 12:55, 11-06-18:

Αρκετα ευκολα μονο το Γ3 ειχε ενα θεμα που δεν μπορεις να δικαιλογησεις οτι το 16/π>5 και στο Δ το τελευταιο υποερωτημα που ειναι λιγο δυσκολος ο υπολογσιμος του ολοκληρωματος.
Κατα τα αλλα επιτελους γεωμετρια αρκετα την εχουμε απαξιωσει
1
Παράθεση

Lancelot

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

O Lancelot έγραψε: στις 12:56, 11-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Lancelot ποιο ερώτημα του θέματος Γ θεωρείς τραγικό; Τα πρώτα δυο είναι στοιχειώδη πιστεύω.
Αρχική Δημοσίευση από klean
Καλό είναι το θέμα Γ. Είναι στη λογική ασκήσεων του σχολικού.
Αρχική Δημοσίευση από ΣπύροςΔ
Είναι τραγικό διότι ο μαθητής όπως ξαναέγραψα βομβαρδίζεται από θεωρήματα και πας και τους ζητάς άλλο πράγμα , που φυσικά είναι γενική γνώση αλλά πάνω στην πίεση , στο άγχος πελαγώνει . Πόσοι μαθητές θα σκέφτηκαν ότι L=2*π*r ; ή πόσοι θα σκέφτηκαν για το τετράγωνο χ/4 ;
Είναι παρόμοια άσκηση με το βιβλίο της γενικής παιδείας.
Ακόμη και στο Β υπάρχει ζήτημα με την γραφική παράσταση .
Σπύρο πρέπει να αποδείξεις ότι το 5 ανήκει στο σύνολο τιμών .
1
Παράθεση

Guest-90211

Guest

O Guest-90211 έγραψε: στις 12:56, 11-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanni_
Ωραία τα θέματα το γ δεν είναι δύσκολο...δεν μπορείς να μην ξέρεις έννοιες όπως εμβαδό κύκλου και τετραγώνου η διάμετρος και να δίνεις μαθηματικά
Εκείνη την ώρα δεν μου ηρθαν οι τύποι τι πάει να πει αυτό. Και τους τύπους αποτετραγωνισμού και τους τύπους 2α πρέπει να ξέρεις αλλά κανείς δεν τα θυμαται
Παράθεση

Agnwsth

Απόφοιτος

H Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 414 μηνύματα.

H Agnwsth έγραψε: στις 12:56, 11-06-18:

Φώτη δεν το περιμέναμε αυτό από εσένα.
2
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια