Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ερωτησούλα... Αν λόγω έλλειψης καθηγητή δεν πραγματοποιείται κάποιο μάθημα επιλογής που με ενδιαφέρει, και πραγματοποιείται μόνο ενα συγκεκριμένο αλλά δεν ενδιαφέρομαι για αυτό, μπορώ να πάρω το βιβλίο του μαθήματος που δεν πραγματοποιείται; Η θα μου ζητηθεί να το επιστρέψω μετά απο την στιγμή που δεν γίνονται διαλέξεις και άρα δεν το δίνω στην εξεταστική;

Δεν νομιζω οτι στο ζηταει κανεις πισω... Στα επιλογης η κατασταση ειναι λιγο οτι να'ναι. Παρε οποιο βιβλιο θες,ουτως η αλλως δικαιουσε ενα,εαν τωρα εσυ θες να παρεις για καποιο αλλο επιλογης do it,δικαιωμα σου ειναι . Εαν θες δηλωσε και τα δυο και μπορεις , για να εισαι καλυμμενη . Δινεις εξεταστικη το ενα παρολλο που πηρες βιβλιο για το αλλο .

Δεν ισχύει για όλα τα τμήματα του ΠΑΔΑ. Πχ στο τμήμα Γραφιστικής και Οπτικής Επικοινωνίας, δεν έχουν ανοίξει ακόμα οι δηλώσεις μαθημάτων του εαρινού εξαμήνου!

Εδω καλα καλα σε ορισμενα τμηατα δεν εχουν κλεισει οι δηλωσεις του χειμερινου :hehe: .
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω δεν νομίζω ότι γίνεται. Παιρνεις συγγράμματα για τα μαθήματα που δηλώνεις, εφόσον δεν γίνεται μάθημα και άρα δεν θα το δηλώσεις, πως θα πάρεις το σύγγραμμα; Ακόμα και αν υπάρχει επιλογή στον Εύδοξο, θα στο ζητήσουν πίσω μετά.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω δεν νομίζω ότι γίνεται. Παιρνεις συγγράμματα για τα μαθήματα που δηλώνεις, εφόσον δεν γίνεται μάθημα και άρα δεν θα το δηλώσεις, πως θα πάρεις το σύγγραμμα; Ακόμα και αν υπάρχει επιλογή στον Εύδοξο, θα στο ζητήσουν πίσω μετά.


΄Εχει δίκιο η αγαπητή olivi@!
 

Μαρία5501

Νεοφερμένος

Η Μαρία5501 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχω μια ερώτηση... Εάν δηλώσω στο Εύδοξος ένα βιβλίο μαθήματος για το οποίο δεν έχω εγγραφει στην Γραμματεία, αλλά δε το παραλάβω από το κατάστημα, στο επόμενο εξάμηνο θα έχω τελικά πρόβλημα με τον λογαριασμό μου; Γιατί μου έστειλαν μήνυμα στο email μου που έγραφε πως ενδέχεται να μπλοκαριστεί ο λογαριασμός αν έχω μαθήματα που έχουν εικονίδιο "το βιβλίο το παραλαβατε αδίκως"...
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω μια ερώτηση... Εάν δηλώσω στο Εύδοξος ένα βιβλίο μαθήματος για το οποίο δεν έχω εγγραφει στην Γραμματεία, αλλά δε το παραλάβω από το κατάστημα, στο επόμενο εξάμηνο θα έχω τελικά πρόβλημα με τον λογαριασμό μου; Γιατί μου έστειλαν μήνυμα στο email μου που έγραφε πως ενδέχεται να μπλοκαριστεί ο λογαριασμός αν έχω μαθήματα που έχουν εικονίδιο "το βιβλίο το παραλαβατε αδίκως"...

Αφου δεν πηρες το βιβλιο απο το καταστημα/βιβλιοθηκη δεν θα εχεις προβλημα.
Μπορεις να στειλεις μηνυμα στον Ευδοξο,συνηθως παιρνουν τηλεφωνο και σου λυνουν τις απορίες.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Γεια σε όλους! Ερωτήσεις:

1. Αν οι καθηγητές δεν ξέρουν τι συγγράματα να πάρουμε, και ξέρουν μόνο οι 2-3, μπορώ να παραγγείλω πρώτα τα βιβλία που γνωρίζω σίγουρα ότι θέλουν, και μετά όταν αποφασίσουν και οι άλλοι να παραγγείλω τα δικά τους;

2. Μπορώ να παραγγείλω βιβλίο από μάθημα επιλογής που δεν έχω επιλέξει σε αυτό το εξάμηνο; Μου εμφανίζει ότι έχω τη δυνατότητα αλλά δεν ξέρω αν αυτό αργότερα μπορεί να είναι πρόβλημα π.χ. ως προς τον αριθμό των μαθημάτων που παρακολουθώ κλπ
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Γεια σε όλους! Ερωτήσεις:

1. Αν οι καθηγητές δεν ξέρουν τι συγγράματα να πάρουμε, και ξέρουν μόνο οι 2-3, μπορώ να παραγγείλω πρώτα τα βιβλία που γνωρίζω σίγουρα ότι θέλουν, και μετά όταν αποφασίσουν και οι άλλοι να παραγγείλω τα δικά τους;

2. Μπορώ να παραγγείλω βιβλίο από μάθημα επιλογής που δεν έχω επιλέξει σε αυτό το εξάμηνο; Μου εμφανίζει ότι έχω τη δυνατότητα αλλά δεν ξέρω αν αυτό αργότερα μπορεί να είναι πρόβλημα π.χ. ως προς τον αριθμό των μαθημάτων που παρακολουθώ κλπ

1. Ναι, αλλά μέχρι να κλείσει ο Εύδοξος, δηλαδή μέσα Γενάρη περίπου.

2. Σύγγραμμα παίρνεις για όσα μαθήματα έχεις δηλώσει. Αλλιώς, αν πάρεις και μετά δεν δηλώσεις το μάθημα, θα σου ζητηθεί η παράδοση του συγγράμματος πίσω. Αλλά γιατί θες από τώρα σύγγραμμα για μάθημα που δε θα δώσεις;
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
1. Ναι, αλλά μέχρι να κλείσει ο Εύδοξος, δηλαδή μέσα Γενάρη περίπου.

2. Σύγγραμμα παίρνεις για όσα μαθήματα έχεις δηλώσει. Αλλιώς, αν πάρεις και μετά δεν δηλώσεις το μάθημα, θα σου ζητηθεί η παράδοση του συγγράμματος πίσω. Αλλά γιατί θες από τώρα σύγγραμμα για μάθημα που δε θα δώσεις;
Γιατί όλα τα μαθήματα με ενδιαφέρουν πολύ, ακόμα και αυτά τα επιλογής που δεν δήλωσα. Και επειδή είναι free βιβλία σκεφτηκα να το εκμεταλλευτώ :P βεβαια μπορω να τα δηλωσω στο επομενο εξαμηνο αλλα τοτε θα εχει κι αλλα επιλογης που με ενδιαφερουν ακομα περισσοτερο..

Επίσης, εγώ εχω κανει τη δηλωση μαθηματων. Εχω επιλεξει αυτα τα εξι μαθηατα που ειναι για εμενα, αλλα στον ευδοξο μου δινει τη δυνατοτητα να επιλεξω βιβλιο και για μαθηματα που δεν εχω δηλωσει. ΓΙατι; Να ρωτησω τη γραμματεια;
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Γιατί όλα τα μαθήματα με ενδιαφέρουν πολύ, ακόμα και αυτά τα επιλογής που δεν δήλωσα. Και επειδή είναι free βιβλία σκεφτηκα να το εκμεταλλευτώ :P βεβαια μπορω να τα δηλωσω στο επομενο εξαμηνο αλλα τοτε θα εχει κι αλλα επιλογης που με ενδιαφερουν ακομα περισσοτερο..

Ο αριθμός των βιβλίων που μπορείς να δηλώσεις είναι ίδιος με τον ελάχιστο αριθμό μαθημάτων που απαιτείται να περάσεις για να πάρεις πτυχίο. Με απλά λόγια, δεν είναι όλα δωρεάν και είναι πολύ προτιμότερο να δηλώνεις συγγράμματα για μαθήματα που όντως θα δώσεις, αλλιώς θα αναγκαστείς να αγοράσεις/βγάλεις φωτοτυπίες κάποια.

Επίσης, εγώ εχω κανει τη δηλωση μαθηματων. Εχω επιλεξει αυτα τα εξι μαθηατα που ειναι για εμενα, αλλα στον ευδοξο μου δινει τη δυνατοτητα να επιλεξω βιβλιο και για μαθηματα που δεν εχω δηλωσει. ΓΙατι; Να ρωτησω τη γραμματεια;

Αυτό συμβαίνει, γιατί στις περισσότερες σχολές πρώτα γίνεται η δήλωση συγγραμμάτων και μετά η δήλωση μαθημάτων(διότι οι βαθμοί για κάποια μαθήματα της εξεταστικής Σεπτεμβρίου αργούν να βγουν). Εσείς που είστε νεοσύστατο τμήμα δεν έχετε τέτοιο θέμα, γι’ αυτό και οι δηλώσεις έγιναν αντίστροφα. Still, δεν έχει νόημα να δηλώσεις σύγγραμμα για μάθημα που δε δήλωσες, γιατί αργά η γρήγορα θα σ’ το ζητήσουν πίσω.
 

Monster Hunter

Νεοφερμένος

Ο Monster Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Θα έχω τη δυνατότητα να παρω Βιβλία για το τμημα που πηρα μετεγγραφή, γιατι εχω παρει καποια βιβλία για τη προηγούμενη σχολή.
Θα χρειαστεί να τα επιστρέψω;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα έχω τη δυνατότητα να παρω Βιβλία για το τμημα που πηρα μετεγγραφή, γιατι εχω παρει καποια βιβλία για τη προηγούμενη σχολή.
Θα χρειαστεί να τα επιστρέψω;

https://eudoxus.gr/FAQ.aspx
"Οι φοιτητές ή σπουδαστές, που υποβάλλουν αίτηση μετεγγραφής στις Γραμματείες των Τμημάτων και επέλεξαν διδακτικά συγγράμματα μέσω του πληροφοριακού συστήματος “ΕΥΔΟΞΟΣ”, τα οποία προμηθεύτηκαν ενόσω φοιτούσαν ή σπούδαζαν στο Τμήμα προέλευσης, έχουν την δυνατότητα αφότου μετεγγραφούν στο Τμήμα υποδοχής να επιλέξουν εκ νέου συγγράμματα μέσω του ιδίου πληροφοριακού συστήματος. Οι μετεγγραφόμενοι φοιτητές ή σπουδαστές, που εξετάστηκαν ήδη στο Τμήμα προέλευσης, οφείλουν να δηλώσουν στο πληροφοριακό σύστημα μόνο τον αριθμό των μαθημάτων για τα οποία έχουν παραλάβει συγγράμματα και κατά την κρίση της Γενικής Συνέλευσης του Τμήματος υποδοχής απαλλάσσονται από την εξέταση τους. Εάν οι υποβάλλοντες αίτηση μετεγγραφής βρίσκονται στο πρώτο εξάμηνο σπουδών και δεν έχουν εξεταστεί στο τμήμα προέλευσης, τότε θα δηλώνουν μηδενικό αριθμό μαθημάτων.
Οι φοιτητές ή σπουδαστές, που υποβάλλουν ηλεκτρονικά αίτηση μετεγγραφής, δικαιούνται να επιλέξουν συγγράμματα μέσω του ίδιου πληροφοριακού συστήματος, μόνο αφού εγγραφούν στο Τμήμα υποδοχής."

Οπότε μπορείς να πάρεις κανονικά τα συγγράμματα του Τμήματος που μετεγγράφηκες χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να επιστρέψεις αυτά που έχεις ήδη πάρει από το Τμήμα εισαγωγής σου.
 

psaxno

Νεοφερμένος

Ο psaxno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Όχι, τα σημεία διανομής είναι αυτά που δίνει ο Εύδοξος για κάθε σύγγραμμα. Δεν αλλάζουν.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
E-Mail από Εύδοξο εν όψει και του γεγονότος ότι λόγω covid-19 δεν μπορούμε να κυκλοφορήσουμε οι φοιτητές για την παραλαβή των συγγραμμάτων. Μπράβο!:hi:
[...] η διανομή των συγγραμμάτων για το Εαρινό εξάμηνο του Ακαδημαϊκού έτους 2019-2020 θα πραγματοποιηθεί με κατ΄ οίκον παράδοση στη διεύθυνση που θα δηλώσουν οι δικαιούχοι φοιτητές κατά την τελική υποβολή της δήλωσης συγγραμμάτων τους.
Η αποστολή των συγγραμμάτων θα γίνει με εταιρεία ταχυμεταφοράς επιλογής και χρέωσης του κάθε εκδοτικού οίκου.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντωμεταξύ, για κάποιο λόγο με τους κωδικούς του μεταπτυχιακού, μπορώ να δηλώσω βιβλία του προπτυχιακού του τμήματός μου. Μπήκα στον πειρασμό να πάρω βιβλία που δεν δικαιούμαι και να ζήσω επικίνδυνα, αλλά λέω άστο μην έχουν covid τα βιβλία πάνω.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Σας εχει ερθει καποιο σύγγραμα μέχρι τωρα?
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Η δήλωση συγγραμμάτων για το εαρινό εξάμηνο θα ολοκληρωθεί στις 26/04/2020 - Η διανομή τους θα ξεκινήσει στις 27/04/2020 και θα ολοκληρωθεί στις 15/06/2020
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
To καλό που τους θέλω να τα στείλουν αρχές Μάη το πολύ και όχι Ιούνη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top