Quiz4math - Η πρώτη Ιστοσελίδα Σωστού Λάθους για τα Μαθηματικά Γ λυκείου απο μαθητή για μαθητές!

giannistolou

Νεοφερμένος

Ο giannistolou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας, ονομάζομαι Ιωάννης (Γιάννης) Αποστόλου, είμαι 17 χρονών, φοιτώ στην τρίτη λυκείου και ζω στην μικρή πόλη των Γρεβενών. Δημιούργησα το quiz4math.gr την πρώτη μαθηματική (σχετικά με τις πανελλαδικές) ιστοσελίδα από μαθητή για μαθητές.
Από μικρή ηλικία γνώριζα ότι φοιτώ σε ένα σχολείο που με προετοιμάζει για τις πανελλαδικές εξετάσεις στο τέλος της σχολικής μου ζωής. Ότι ο βαθμός σε ένα κομμάτι θα "έκρινε" τη ζωή μου. Μα το πιο δύσκολο ήταν για μένα ο ανταγωνισμός, επειδή δεν αρκεί να γράψεις μόνο καλά, αλλά και καλύτερα από τους άλλους. Δεν μπορούσα (ούτε μπορώ) να διανοηθώ πως πρέπει να ανταγωνιστώ τους συμμαθητές μου, τους φίλους μου τα άτομα που γνωρίζω από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου. Έτσι, ενώ το σαθρό εκπαιδευτικό σύστημα με προωθούσε στο να γυρίζω τις πλάτες στους συμμαθητές μου, εγώ αντιθέτως όχι μόνο δεν το έκανα, αλλά τους κοίταξα στα μάτια και δημιούργησα μία ιστοσελίδα για το Α θέμα στα μαθηματικά για να βοηθήσω όλους τους συμμαθητές μου εντελώς δωρεάν (όσο δύσκολο και εάν είναι για μένα να συντηρήσω με το ελάχιστο χαρτζιλίκι μου τους server). Αυτή δεν είναι μόνο η απάντησή μου στο σύστημα, αλλά και η προσπάθεια διατήρησης των ιδανικών μου, είναι η προσπάθεια να μην αφήσω να μου καταστρέψουν τα όνειρα, να αδράξω το αύριο με περηφάνια και με ψηλά το κεφάλι.
Ίσως όλα αυτά να ακούγονται υπερβολές και ανοησίες για μερικούς, αλλά προσπαθήστε να έρθετε στην θέση ενός εφήβου που άλλοι του ορίζουν το μέλλον, του καταστρέφουν τα όνειρα και τον βάζουν στα κλουβιά. Εγώ ζω με αυτούς τους εφήβους, κάθε μέρα, κάθε ώρα, κάθε λεπτό της ζωής μου. Το quiz4math είναι για αυτούς!
Είμαι ο Γιάννης ένας απλός μαθητής, άχρηστος στα λόγια, μα πιστεύω οι πράξεις να το διαψεύδουν. Επέλεξα την χρονιά που έπρεπε να γίνω εχθρός των συμμαθητών μου να γίνω σύμμαχός τους και βοηθός τους, θυσιάζοντας ώρες από το διάβασμά μου για να δημιουργήσω το quiz4math.

Quiz4math.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top