Πώς ξεκινήσατε να προγραμματίζετε;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με αφορμή το νέο για την Small Basic, θυμήθηκα για άλλη μια φορά πώς ξεκίνησα εγώ να προγραμματίζω.

Στην πρώτη γυμνασίου, είχαμε πάει ταξίδι στην Νέα Υόρκη για να κάνουμε χριστούγεννα με κάποιους συγγενείς που ζούσαν εκεί. Ως κλασσικό geekάκι, δεν αμέλησα να επισκεφθώ ένα πολυκατάστημα υπολογιστών εκεί (θαρρώ ήταν το CompUSA) και σε κάποια φάση χάζευα τα άπειρα προγράμματα που είχε εκεί (μιλάμε για εποχές 1998, internet έμπαινα ελάχιστα). Κάποια στιγμή, έπεσε το μάτι μου σε ένα που λεγόταν Multimedia Fusion. Ισχυριζόταν ότι σου επέτρεπε να φτιάχνεις προγράμματα χωρίς ούτε μια γραμμή κώδικα. Εντυπωσιάστηκα από την ιδέα και άρχισαν να ξεδιπλώνονται στο μυαλό μου ιδέες για τα προγράμματα που θα μπορούσα να φτιάξω (αρκετά αφελείς, μιας και δεν είχα τότε και πολύ ιδέα από τις δυνατότητες), οπότε έπρηξα τη μητέρα μου να μου το αγοράσει :redface:.
Τελικά κόλλησα με το συγκεκριμένο, όλη μέρα "προγραμμάτιζα" εκεί (η λογική του είναι ίδια με του προγραμματισμού, απλά αντί να γράφεις εσύ κώδικα είχε διάφορους εύχρηστους τρόπους να γίνεται όλο αυτό αυτόματα) και έμπαινα στο internet για να κατεβάσω plugins που θα μου έδιναν περισσότερες δυνατότητες. Θυμάμαι χαρά που έκανα κάθε φορά που έβλεπα κάποιο νέο αξιόλογο plugin!
Το πρώτο μου ουσιαστικό πρόγραμμα, ήταν ένα που σχεδιάζε διαφόρων ειδών grids σύμφωνα με κάποιες παραμέτρους (όχι μόνο κάθετα και οριζόντια, αλλά και αρκετά πιο πολύπλοκα) σε μια περιοχή σχεδίασης, τα οποία έπειτα ο χρήστης μπορούσε να τα τροποποιήσει (πχ να σχεδιάσει πάνω τους), να τα αποθηκεύσει ή να τα εκτυπώσει.
Όπως ήταν αναμενόμενο, τελικά μετά από 1-2 χρόνια το άφησα και μετέβην σε Visual Basic, μιας και είχα αρχίσει να περιορίζομαι από τις δυνατότητες του. Το παραπάνω πρόγραμμα, το ξανάφτιαξα από την αρχή τότε σε Visual Basic. Πολύ θα ήθελα να το είχα ακόμα, και ως αναμνηστικό και επειδή ήταν χρησιμούτσικο, αλλά δυστυχώς όταν πλυμμύρισε το γραφείο της μητέρας μου (εκεί ήταν ο υπολογιστής), χάθηκε και αυτό, και οτιδήποτε άλλο είχα κάνει στα γυμνασιακά μου χρόνια.
Ωστόσο θεωρώ ότι το Multimedia Fusion με εισήγαγε στον προγραμματισμό, και μάλιστα με τρόπο που να μην "τρομάξω" από κώδικα και να μπω στη λογική του προγραμματισμού ομαλά και εύκολα. Ίσως αν δεν το είχα βρει να μην ειχα ασχοληθεί ποτέ με το αντικείμενο, το οποίο τελικά κατέληξε να είναι και το επάγγελμα μου.

Εσείς πώς πρωτοασχοληθήκατε με τον προγραμματισμό;
Τι σας παρακίνησε;
Ποιό ήταν το πρώτο σας ουσιαστικό πρόγραμμα (προφανώς δηλαδή όχι hello world stuff :P);
Αν/Όταν κάνετε παιδιά, πώς θα τα εισάγετε στο αντικείμενο;
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Εσείς πώς πρωτοασχοληθήκατε με τον προγραμματισμό;
θεωρητικά στο 1ο εξάμηνο στο πολυτεχνείο (fortran YOOOOO), πρακτικά κάνοντας εργασίες για ένα μάθημα στο 6ο εξάμηνο (είχαμε επιλογή για εργασία στο χαρτί και εργασία σε υπολογιστή και ήμουν μία από τους 6 συμφοιτητές μου, που διάλεξαν τον "δύσκολο" δρόμο για να περάσουν το μάθημα).
Τι σας παρακίνησε;
Η αναλυτική σκέψη. Οι αλγόριθμοι. Τρελαινόμουν να βρίσκω όλα τα δυνατά σενάρια, όλες τις δυνατές περιπτώσεις και να τις "απεικονίζω".
Ποιό ήταν το πρώτο σας ουσιαστικό πρόγραμμα (προφανώς δηλαδή όχι hello world stuff :P);
όταν το αμέσως επόμενο εξάμηνο δούλεψα στο πολυτεχνείο, συνεσέφερα σε ένα πρόγραμμα υπολογισμού ρύπων από την κίνηση των αυτοκινήτων και τη διασπορά τους στο χώρο.
Έμαθα να προγραμματίζω, χωρίς να ξεχνάω το ζητούμενο. Έμαθα να φτιάχνω κώδικα με αρχή, μέση και τέλος (efficiency).
Αν/Όταν κάνετε παιδιά, πώς θα τα εισάγετε στο αντικείμενο;
:)
στα πλαίσια των σχολικών μαθημάτων. Η αναλυτική σκέψη ξεκινά από εκεί ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
στα πλαίσια των σχολικών μαθημάτων. Η αναλυτική σκέψη ξεκινά από εκεί ;)

Ακόμη κι αν η παιδεία στην Ελλάδα βρίσκεται στην ίδια κατάσταση με σήμερα; :/:
Δεν ξέρω, προσωπικά για αντικείμενα που θεωρώ ιδιαίτερα πιθανό να έχει ταλέντο το παιδί μου (λόγω κληρονομικότητας, πχ εγώ είχα "ταλέντο" στα μαθηματικά όπως ακριβώς και οι δύο γονείς μου) θα προσπαθήσω να το εισάγω και εγώ σε αυτά, μήπως το τραβήξουν κι αυτό. Δεν το πολυεμπιστεύομαι το σχολείο ότι θα του καλλιεργήσει τα πιθανά ταλέντα του, οπότε όπου μπορώ ας βοηθήσω... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αφού είχα ξοδέψει ένα σωρό ώρες παίζοντας με το ms-dos σε Windows 3.1, πήρα ένα παρακμιακό βιβλίο για την HTML, και αφού συνήθισα στην ιδέα, η πρώτη γλώσσα προγραμματισμού ήταν η GW Basic στη β' γυμνασίου (λολ), κατόπιν python. Είμαι ερασιτέχνης, αλλά πιάνεται όπως και να'χει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Λόγω σχολής. Ψιλοπρογραμμάτιζα και πριν αλλά αραιά και που. Τώρα ξοδεύω κάνα 2 τη μέρα (πέρα από τις εργασίες της σχολής) σε C, C++ και στη C# που τη μαθαίνω τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν και δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση των εαυτό μου προγραμματιστή, ούτε καν άχρηστο προγραμματιστή, κάπου στα 12 εκεί που είχα ανοιχτό το excel μου πετάχτηκε ένα παράθυρο Visual Studio (αν θυμάμαι καλά, κάτι με τις μακρόεντολες είχε σχέση). Με γοήτευσε και αρχίσα να τον ψάχνω, από διάφορα sites οδηγήθηκα στην Visual Basic. Αγόρασα κάποιο βιβλίο. Στα 16 μου μου κίνησε το ενδιαφέρον ο web προγραμματισμός όποτε ασχολοθήκα με PHP και έπειτα με Javascript.

Αν/Όταν κάνετε παιδιά, πώς θα τα εισάγετε στο αντικείμενο;
Δεν θα τους αγοράσω υπολογιστή με καλή κάρτα γραφικών :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Ακόμη κι αν η παιδεία στην Ελλάδα βρίσκεται στην ίδια κατάσταση με σήμερα; :/:
Δεν ξέρω, προσωπικά για αντικείμενα που θεωρώ ιδιαίτερα πιθανό να έχει ταλέντο το παιδί μου (λόγω κληρονομικότητας, πχ εγώ είχα "ταλέντο" στα μαθηματικά όπως ακριβώς και οι δύο γονείς μου) θα προσπαθήσω να το εισάγω και εγώ σε αυτά, μήπως το τραβήξουν κι αυτό. Δεν το πολυεμπιστεύομαι το σχολείο ότι θα του καλλιεργήσει τα πιθανά ταλέντα του, οπότε όπου μπορώ ας βοηθήσω... :/:
α δε διαφωνώ καθόλου! κι εγώ το είπα με την έννοια ότι θα το "σπρώξω" όσο μπορώ να μάθει να σκέφτεται αναλυτικά, απλά θα είναι στα πλαίσια των μαθημάτων του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Δεν θα τους αγοράσω υπολογιστή με καλή κάρτα γραφικών :P
θα χαλάσουν τα μάτια τους :P

δε νομίζω ότι θα αποφύγεις τα παιχνίδια στον υπολογιστή πάντως. Αυτό που μπορείς να καταφέρεις, είναι να τους βάζεις όριο στη χρήση του υπολογιστή για παιχνίδια (τραστ μι, είμαι μάνα και τα έχω ψάξει αυτά :D:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xman

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Εγω αρχηνησα HTML απο το net.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατι πεθενουν τετοια ωραια topic; Και γιατι δεν το ειχε παρει ποτε το ματι μου;...:P

Πριν αρχισω της στεγνη απαντιση σε ερωτησης, ας κανω και εγω μια εισαγωγη.
Μια φορα και εναν καιρο, οταν ειμουν σε ηλικια δημοτικου, και αφου ηδη ειχα τον δικο μου υπολογιστη και νομιζα πως ειχα αρχισει να μαθενω "υπολογιστες", γνωρισα εναν φιλο του πατερα μου ο οποιος ητανε τεχνικος υπολογιστων. Με βοηθισε μερικες φορες κανοντας μου format, μου εμαθε αυτην την διαδικασια, και καθε φορα αμεσως μετα το format εγκαθηστουσε συγκεκριμενα προγραμματα με συγκεκριμενη σειρα. Μου ειχε εξηγισει τοτε, πως πρωτα βαζει το antivirus, ωστε αν κατι απο τα επομενα ειναι μολισμενο να το αντιληφθει, αμεσως μετα τα anti-spyware κλπ,κλπ. Ετσι εγω, με το παιδικο μου μυαλο, νομιζω πως αυτο ειναι προγραμματισμος, δηλαδη η σειρα με την οποια θα εγκαταστισεις τα προγραμματα σε εναν υπολογιστη...

Καποια χρονια αργοτερα, αρχισα σιγα-σιγα να αποκτω μια επαφη με κονσολες, λιγο ms-dos, λιγο καποιες κονσολες εντος καποιων παιχνιδιων. Τιποτα σπουδεο, απλα cheats ητανε και απλος ακολουθουσα κατα γραμμα καποιες οδηγιες.
Εκει αρχισα να κατανοω τι πραγματικα ειναι προγραμματισμος, και θεωρισα πως δεν ειναι κατι για μενα. Εγω απλα να παιζω τα παιχνιδακια μου και να serfαρω ηθελα, πια η πλακα στο να καθομαι με τις ωρες, να γραφω κωδικα για να κανω κατι που ηδη αλλα, εμπορικα προγραμματα, κανουν καλητερα; Ετσι το εβλεπα τοτε...

Ωσπου εφτασα στην Γ'λυκειου...

Εσείς πώς πρωτοασχοληθήκατε με τον προγραμματισμό;
Εφτασα λοιπον στην Γ'λυκειου... Εκει, λογο του ΑΕΠΠ, ειδα οτι ο προγραμματισμος ειναι πολυ πιο ενδιαφερων απο οτι νομιζα. Αλλαξα εντελος γνωμη, μεσα σε μολις μερικες ημερες.
Μετα απο αυτο ηρθε μια ενασχολιση με την python, καθαρα ερασιτεχνικα, και υστερα ηρθε η σχολη που τα πηγε ολα αρκετα βηματα πιο περα

Τι σας παρακίνησε;
Μπορω να πω πως πολυ μεγαλο ρολο επαιξε πως η ΑΕΠΠ ητανε ενα μαθημα πανελληνιων, και ητανε το μονο που ειχε ενδιαφερων. Ισως αν δεν υπηρχε η αναγκαστικη τριβη, να μην ειχα καταλαβει ποτε πως ειναι κατι το οποιο μου αρεσε.
Απο εκει και περα με παρακινισε οτι καθε φορα που γραφαμε καποιο προγραμμα, μ'αρεσε να το κανω οσο πιο απλο και συντομο μπορουσα. Ηξερα πως αυτος ειναι ο στοχος στον κανονικο προγραμματισμο, και προσπαθουσα ακομα και στην ψευδογλωσσα να το εφαρμοσω. Μαλιστα πολλες φορες ο καθηγητης μου με κυνηγουσε επειδη το παρα-εκανα συντομο και τον εβαζα να ψαχνετε για το αν ειναι σωστο, αν και εν τελη ητανε... :P

Ποιό ήταν το πρώτο σας ουσιαστικό πρόγραμμα (προφανώς δηλαδή όχι hello world stuff :P);
Δεν ξερω αν μπορω να το ονομασω ουσιαστικο, καθος στην πραξη δεν δουλευε απο μονο του... Ητανε ενα μικρο προγραμματακι που εβγαζε σφαλμα και σου ελεγε κατι του στυλ "You are the victim! Your files are now being destroyed". Το ονομαζα με το ονομα καποιας αλλης εφαρμογης και αντικαθηστουσα το εικονιδιο της οποιας εφαρμογης με αυτο.Ειχε πολυ πλακα να βλεπω τον πανικο στο προσωπο τους...! :P
Αν/Όταν κάνετε παιδιά, πώς θα τα εισάγετε στο αντικείμενο;
:)

Δεν ειναι κατι που εχω σκεφτει, ουτε κατι που πιστεω πως πρεπει να σκεφτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top