21 Σεπτεμβρίου: Μια μέρα για την Ειρήνη

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το 1981 καθιερώθηκε από τον ΟΗΕ, να γιορτάζεται κάθε χρόνο η Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης για την ενδυνάμωση των ιδανικών της ειρήνης και της μη βίας ανάμεσα στα έθνη. Από το 2001, με τη συμβολή του μη κερδοσκοπικού οργανισμού Peace One Day καθιερώθηκε η μέρα αυτή να γιορτάζεται στις 21 Σεπτεμβρίου κάθε έτους.

Ο άνθρωπος που βρίσκεται πίσω από αυτή την προσπάθεια, ο Τζέρεμι Γκίλλεϊ, σκηνοθέτης και ηθοποιός, μίλησε στο TED και μοιράστηκε μαζί μας το όραμά του:



Μετάφραση: Στέλιος Σάββα


- Δεν υπήρχε αφετηρία για την ειρήνη. Δεν υπήρχε μέρα παγκόσμιας ενότητας. Δεν υπήρχε μέρα διαπολιτισμικής συνεργασίας. Δεν υπήρχε μέρα που η ανθρωπότητα να συγκεντρώθηκε, χωρισμένη μέσα σ' όλα αυτά τα πράγματα κι απλά να τα μοιράστηκε - να είμαστε μαζί σ' αυτό, κι αν είμαστε ενωμένοι και συνεργαστούμε διαπολιτισμικά, τότε αυτό μπορεί να είναι το κλειδί για την επιβίωση της ανθρωπότητας.

[...]Πώς δημιουργείς μια μέρα που θα ψηφιστεί από κάθε αρχηγό κράτους στο κόσμο, πώς κάνεις την πρώτη Μέρα Κατάπαυσης Πυρός και Ειρηνισμού, την 21η Σεπτεμβρίου; [...]

Ξεκινήσαμε αυτό το ταξίδι, και το προωθήσαμε το 1999. Γράψαμε σε αρχηγούς κρατών, στους πρεσβευτές τους, σε κατόχους του Νόμπελ ειρήνης, ιδιωτικούς οργανισμούς, θρησκείες, σε διάφορους οργανισμούς -- κυριολεκτικά γράψαμε στους πάντες. και πολύ γρήγορα άρχισαν να έρχονται απαντήσεις. Ένα από τα πρώτα γράμματα ήταν από τον Δαλάι Λάμα.



[...]Λένε πως η πένα είναι ισχυρότερη από το σπαθί. Εγώ νομίζω πως είναι η κάμερα. [...]

Έχω επισκεφτεί 76 χώρες τα τελευταία 12 χρόνια. Πάντα μιλούσα με γυναίκες και παιδιά όπου πήγαινα. Έχω καταγράψει 44 χιλιάδες νεαρούς ανθρώπους. Έχω ηχογραφήσει περίπου 900 ώρες από τις σκέψεις τους. Έχω πολύ ξεκάθαρη εικόνα για το πώς νιώθουν οι νέοι άνθρωποι όταν τους μιλάς γι' αυτή την ιδέα της αφετηρίας για τις πράξεις τους προς έναν πιο ειρηνικό κόσμο μέσω της ποίησης τους, της τέχνης τους, της λογοτεχνίας τους, της μουσικής τους, των αθλημάτων τους, οτιδήποτε κι αν είναι αυτό. [...]

Έδειχνα τη ταινία, και θυμάμαι ήμουν στο Ισραήλ και έπεσε μεγάλο θάψιμο από μερικούς τύπους που είδαν τη ταινία -- είναι απλά μια μέρα ειρήνης, δεν σημαίνει τίποτα. Δεν θα δουλέψει, δεν θα σταματήσετε τις μάχες στο Αφγανιστάν· οι Ταλιμπάν δεν θα ακούσουν, κτλ κτλ. Είναι απλά συμβολικό. [...]

Είχα μιλήσει στη Σομαλία, στο Μπουρούντι, στη Γάζα, στη Δυτική Όχθη, στην Ινδία, στη Σρι Λάνκα, στο Κονγκό, όπου και αν ήταν, και όλοι μου έλεγαν: «Αν μπορέσεις να δημιουργήσεις ένα παράθυρο ευκαιρίας, μπορούμε να φέρουμε βοήθεια, να εμβολιάσουμε παιδιά. [...] Πήγα σπίτι, και θυμάμαι ένας από την ομάδα, μου έφερε ένα γράμμα από τους Ταλιμπάν. Κι αυτό το γράμμα βασικά έλεγε: «Θα παρατηρήσουμε αυτή τη μέρα. Θα παρατηρήσουμε αυτή τη μέρα. Το βλέπουμε σαν ένα παράθυρο ευκαιρίας. Και δεν θα εμπλακούμε. Δεν πρόκειται να εμπλακούμε.» Και αυτό σήμαινε ότι οι εργαζόμενοι στον ανθρωπιστικό τομέα δεν θα απαγάγονταν και δεν θα σκοτώνονταν. Κι έπειτα ξαφνικά, ήξερα φυσικά σ' αυτό το σημείο, πως υπήρχε μια πιθανότητα. Μέρες αργότερα, 1.6 εκατομμύρια παιδιά είχαν εμβολιαστεί για πολιομυελίτιδα επειδή σταμάτησαν όλοι.


[...]Και μετά ήταν αυτή η άλλη δήλωση που ήρθε από το Τμήμα Ασφαλείας λέγοντας ότι, στο Αφγανιστάν, λόγω αυτής της δουλειάς, η βία είχε μειωθεί κατά 70 τοις εκατό. 70 τοις εκατό μείωση στη βία για εκείνη τη μέρα τουλάχιστον. Και αυτό πραγματικά με άφησε άφωνο σχεδόν περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.
[...]Σκεφτόμουν συνεχώς εκείνο το 70 τοις εκατό. 70 τοις εκατό μείωση της βίας -- σε κάτι που όλοι έλεγαν πως ήταν εντελώς αδύνατο και δεν μπορούσες να το κάνεις. Και αυτό με έκανε να συνειδητοποιήσω ότι αν μπορούμε να έχουμε 70 τοις εκατό στο Αφγανιστάν, τότε σίγουρα μπορούμε να έχουμε 70 τοις εκατό παντού. Πρέπει να προσπαθήσουμε για παγκόσμια ανακωχή. Πρέπει να εκμεταλλευτούμε αυτή τη μέρα κατάπαυσης του πυρός και μη-βίας και να προσπαθήσουμε για παγκόσμια ανακωχή, να πάμε για τη μεγαλύτερη καταγεγραμμένη παύση των εχθροπραξιών, τόσο στο εσωτερικό όσο και διεθνώς.

Αυτό ακριβώς πρέπει να κάνουμε. Και στις 21 του Σεπτέμβρη φέτος, θα ξεκινήσουμε αυτή την εκστρατεία στην αρένα Ο2, θα ξεκινήσουμε αυτή τη διαδικασία, να προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε τη μεγαλύτερη καταγεγραμμένη παύση των εχθροπραξιών. Θα χρησιμοποιήσουμε κάθε λογής τεχνικές -- θα έχουμε χορό και μέσα κοινωνικής δικτύωσης επισκέψεις στο Facebook και στην ιστοσελίδα, υπογραφές της αίτησης. Είναι και στις έξι επίσημες γλώσσες των Ηνωμένων Εθνών. Και θα συνδεθούμε παγκόσμια με κυβερνήσεις, μη-κυβερνητικούς οργανισμούς, παιδεία, συντεχνίες, αθλητισμό. [...]

Πήγα και είδα τον Σεμπ Κόε. Του είπα: « Το Λονδίνο 2012 αφορά την ανακωχή. Τελικά γι' αυτό πρόκειται.» Γιατί να μην συνεργαστούμε όλοι μαζί; Γιατί να μην κάνουμε ανακωχή; Γιατί να μην υποστηρίξετε την διαδικασία της μεγαλύτερης παγκόσμιας ανακωχής; Θα κάνουμε μια καινούργια ταινία γι' αυτή τη διαδικασία. Θα χρησιμοποιήσουμε τον αθλητισμό και το ποδόσφαιρο. [...]


Υπάρχει ένας θαυμάσιος άνθρωπος που κάθεται στο ακροατήριο και δεν ξέρω πού είναι, ο οποίος μου είπε πριν μερικές μέρες -- επειδή έκανα λίγη πρόβα -- είπε: «Σκεφτόμουν γι' αυτή τη μέρα και την φανταζόμουν σαν ένα τετράγωνο με 365 τετράγωνα, και ένα από αυτά είναι λευκό.» Με έκανε να σκεφτώ ένα ποτήρι νερό, που είναι καθαρό. Αν βάλεις μια σταγόνα, μια σταγόνα από οτιδήποτε, μέσα σ' εκείνο το νερό, θα το αλλάξει για πάντα.
Δουλεύοντας μαζί, μπορούμε να δημιουργήσουμε ειρήνη μια μέρα. Ευχαριστώ ΤΕD.


Τζέρεμι Γκίλλεϊ







Περισσότερες ομιλίες από το TED στο e-steki.gr μπορείτε να βρείτε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Το επίσημο Site για την Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης
https://internationaldayofpeace.org/


https://internationaldayofpeace.org/participate/find_an_event.html
Εκδηλώσεις σε όλο το κόσμο..πατάς στο Χάρτη και βλέπεις τα events....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ένα σχετικό τραγούδι, που ακούω αυτό τον καιρό και μου ήρθε στο μυαλό όταν είδα αυτό το θέμα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.


Πίσω ἀπὸ τὰ ἑλκυστικὰ περιτυλίγματα κρύβεται ὁ χειρότερος ὁλοκληρωτισμός. Καὶ ὅσοι σπεύσουν νὰ μὲ χαρακτηρίσουν συνωμοσιολόγο, τοὺς προκαλῶ νὰ περιμένουν νὰ δοῦν πρῶτα πῶς θὰ ἐξελιχθοῦν τὰ πράγματα. Καὶ ἂς μὴν ξεχνοῦν ὅτι μιὰ ἀπὸ ὅλες αὐτὲς τὶς ὀργανώσεις του ΟΗΕ ποὺ προάγουν τὴν «Παγκόσμια εἰρήνη» εἶναι καὶ τὸ ΔΝΤ...

Ἐπ' εὐκαιρίᾳ, προσέξτε τὰ δύο σήματα... Τὸ κλαδὶ ἐλιᾶς πάντως ὑπάρχει καὶ στὰ δύο (σύμβολο τῆς εἰρήνης...)




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το σημαντικότερο γι' αυτή τη μέρα σήμερα, αυτή τη στιγμή που μιλάμε, είναι πως λόγω της εκεχειρίας οι ανθρωπιστικές οργανώσεις φτάνουν στα άτομα που έχουν ανάγκη και κυρίως στα παιδιά με τρόφιμα εμβόλια και φάρμακα.

Μέρες αργότερα, 1.6 εκατομμύρια παιδιά είχαν εμβολιαστεί για πολιομυελίτιδα επειδή σταμάτησαν όλοι.

Όσο για το κλαδί της ελιάς, δεν μου κάνει εντύπωση που το ΔΝΤ το καταχράζεται... Το ίδιο έκανε κάποτε κι ο Χίτλερ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Όσο για το κλαδί της ελιάς, δεν μου κάνει εντύπωση που το ΔΝΤ το καταχράζεται... Το ίδιο έκανε κάποτε κι ο Χίτλερ...

Μόνο που τὸ ΔΝΤ ἀνήκει στὶς ὀργανώσεις τοῦ ΟΗΕ μαζὶ μὲ τὴν UNICEF καῖ ὅλες τὶς ἄλλες... Δὲς καὶ ἐδῶ. Δὲν εἶναι κάτι τελείως διαφορετικό ὥστε νὰ μιλᾶμε γιὰ οἰκειοποίηση συμβόλων. Ὅλες οἱ μὴ κυβερνητικὲς ὀργανώσεις τοῦ ΟΗΕ ἔχουν παρόμοια σύμβολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πού διαφωνούμε; Δεν κατάλαβα. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πού διαφωνούμε; Δεν κατάλαβα. :worry:

Στὸ ὅτι δὲ θεωρῶ ὅτι ἡ δράση τοῦ ΔΝΤ καὶ τῶν ἄλλων «πασιφιστικῶν» ὀργανώσεων ἔχουν στὴν πραγματικότητα διαφορετικοὺς σκοποὺς ἁπλῶς ἀλλάζει τὸ ἀμπαλάζ. Μὲ λίγα λόγια, ὅσο νεοεποχίτικο εἶναι τὸ ΔΝΤ ἄλλο τόσο νεοεποχίτικες εἶναι οἱ πάσης φύσεως ὀργανώσεις γιὰ τὴν «εἰρήνη» ὅπως π.χ. ἡ διεθνὴς ἀμνηστία κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Το 1981 καθιερώθηκε από τον ΟΗΕ, να γιορτάζεται κάθε χρόνο η Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης για την ενδυνάμωση των ιδανικών της ειρήνης και της μη βίας ανάμεσα στα έθνη. Από το 2001, με τη συμβολή του μη κερδοσκοπικού οργανισμού Peace One Day καθιερώθηκε η μέρα αυτή να γιορτάζεται στις 21 Σεπτεμβρίου κάθε έτους.
Πολυ ειρωνικό ε;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top