Μετεγγραφή στην Ελλάδα για τους Έλληνες φοιτητές της LʼAquila;

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Νομίζω πάντως ότι ο λόγος που αντέδρασαν κάποια παιδιά δεν ήταν η αντίθετη άποψη που είχε η πλειοψηφία όσων συμμετείχαν στο topic σχετικά με την μετεγγραφή φοιτητών σε ελληνικά πανεπιστήμια, αλλά κάποια από τα επιχειρήματα τα οποία άφηναν σαφή υποννοοούμενα σχετικά με την ποιότητα των συγκεκριμένων φοιτητών σε σχέση με όσους φοιτούν σε εγχώριες σχολές.

Για να μην παρεξηγηθώ και εγώ κατά είμαι, αλλά καθαρά για λόγους δεοντολογίας και ίσης μεταχείρισης των υποψηφίων. Δεν είμαι κατά επειδή θεωρώ ότι κάποιος που σπουδάζει στην Ιταλία είναι κατώτερος από εμένα που ολοκλήρωσα τις προπτυχιακές μου σπουδές στην Ελλάδα. Και εν γένει με ενοχλεί ο σνομπισμός που πάρα πολλοί Έλληνες φοιτητές έχουν προς τους ομοεθνείς τους που σπουδάζουν σε πανεπιστήμια του εξωτερικού, ακόμα και αν οι εν λόγω σχολές είναι πολύ παραπάνω στην παγκόσμια κατάταξη. Καταλαβαίνω πως κάποιος που πέρασε Οδοντιατρική ας πούμε εδώ ξεσκίστηκε στις Πανελλήνιες, αλλά το πόσο ικανός επιστήμονας θα βγεις δεν το καθορίζει το αν διάβαζες σαν τρελός στην εφηβεία σου, αλλά η πανεπιστημιακή πορεία σου. Και δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο να απορρίπτουμε de facto τα ιταλικά, βρετανικά, γερμανικά και λοιπά πανεπιστήμια ως κατώτερα με τρελή ειρωνία το γεγονός ότι πολύ μεγάλο μέρος μας σπεύδει μετά για master στα ίδια πανεπιστήμια που πιο πριν σνόμπαρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top