Σκεφτήκατε ποτέ να εγκαταλείψετε τη σχολή σας;

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Aν σκέφτηκα ποτέ να εγκαταλείψω τη σχολή μου? Ποτέ, με τίποτα και για κανένα λόγο.:)
Αρκετοί παρατούν τη σχολή τα 2 πρώτα χρόνια επειδή βρίσκουν βαρετά τα εισαγωγικά μαθήματα γενικού χαρακτήρα (Γενικά Μαθ/κά, Γενική Χημεία κλπ). Τη σχολή γενικά, την εγκαταλείπουν αρκετά περισσότεροι.:P
Τα μαθήματα Χημικής Μηχανικής, το ζουμί δηλαδή, ξεκινούν απ το 3ο έτος. Όσοι το γνωρίζουν αυτό και ενδιαφέρονται για το αντικείμενο, απλά κάνουν λίγη υπομονή, όπως και ο γράφων.:P

ωραιος! πολυ ωραιος!!!!!!!!:D
εγω σκεφτομαι τα μαθηματα που θα κανω του χρονου και ανυπομονω....:D:Dσκεφτομαι μαλιστα να κανω και πρακτικη ασκηση...αχου τι ωραια που θα περασω...τελεια....ανυπομονω...
δεν μπορω να πω οτι βαριομουν τα εισαγωγικα μαθηματα στο πρωτο ετος...αυτο που θυμαμαι παντως ειναι οτι ηθελα απεγνωσμενα να κανω πιο <<προχω>> μαθηματα...να μαθω οσο πιο πολλα γινεται...
αχ ωραιες εποχες!:D:D:D:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
ωραιος! πολυ ωραιος!!!!!!!!:D
εγω σκεφτομαι τα μαθηματα που θα κανω του χρονου και ανυπομονω....:D:Dσκεφτομαι μαλιστα να κανω και πρακτικη ασκηση...αχου τι ωραια που θα περασω...τελεια....ανυπομονω...
δεν μπορω οτι βαριομουν τα εισαγωγικα μαθηματα στο πρωτο ετος...αυτο που θυμαμαι παντως ειναι οτι ηθελα απεγνωσμενα να κανω πιο <<προχω>> μαθηματα...να μαθω οσο πιο πολλα γινεται...
αχ ωραιες εποχες!:D:D:D:P:P:P
Σε ποια σχολή είσαι δεν μας είπες γιολάντα!:confused:
:P

edit: checked.8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
εκατομμυρια φορες:P και γενικα εμεινα ξερος οταν διαβασα το μηνυμα προ 4 ετων του valder οτι παρατησε ημμυ εμπ και μαλιστα τεταρτο ετος για κατι αλλο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εκατομμυρια φορες:P και γενικα εμεινα ξερος οταν διαβασα το μηνυμα προ 4 ετων του valder οτι παρατησε ημμυ εμπ και μαλιστα τεταρτο ετος για κατι αλλο:(

εμ δεν εχουν ολοι τα ιδια γουστα....! θυμαμαι ενας καθηγητης μου πληροφορικαριος ειχε πει οτι ηξερε καποιον που ειχε περασει ηλεκτρολογος μηχανικος κατι τετοιο και τοτε ειχε 19000 μορια
και την τελειωσε κανονικα την σχολη και μετα δεν του αρεσε καθολου και δεν ασκησε ποτε το επαγγγελμα ...εμαθε μια αλλη τεχνη που ηθελε!
η αληθεια ειναι οτι υπαρχει εντονα σημερα η νοοτροπια οτι εχω ας πουμε 19000 μορια και θα παρω σχολη με 13000? αποκλειεται!
ακομη και αν εκεινη του αρεσει πολυ...
δεν ειναι παρολογο παντως που σκεφτονταο ολοι ετσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
εμ δεν εχουν ολοι τα ιδια γουστα....! θυμαμαι ενας καθηγητης μου πληροφορικαριος ειχε πει οτι ηξερε καποιον που ειχε περασει ηλεκτρολογος μηχανικος κατι τετοιο και τοτε ειχε 19000 μορια
και την τελειωσε κανονικα την σχολη και μετα δεν του αρεσε καθολου και δεν ασκησε ποτε το επαγγγελμα ...εμαθε μια αλλη τεχνη που ηθελε!
η αληθεια ειναι οτι υπαρχει εντονα σημερα η νοοτροπια οτι εχω ας πουμε 19000 μορια και θα παρω σχολη με 13000? αποκλειεται!
ακομη και αν εκεινη του αρεσει πολυ...
δεν ειναι παρολογο παντως που σκεφτονταο ολοι ετσι...
Όποιος συμπληρώνει μηχανογραφικό μόνο βάσει μορίων(παράλογη λογική) πιθανότατα καταλήγει σε μια σχολή που δεν του αρέσει.
Στη δουλειά δε σε ρωτάνε πόσα μόρια έβγαλες στις πανελλαδικές, αλλά αν έχεις τα απαιτούμενα προσόντα, κάποια από τα οποία αποκτώνται μόνο αν έχεις μεράκι γι' αυτό που κάνεις.;)
Οπότε το βρίσκω λογικό να εγκαταλείψει κάποιος μια σχολή που δεν του αρέσει, γιατί έτσι θα κάνει καλό στον εαυτό του και θα βρει τον τρόπο για να ασχοληθεί με αυτό που πραγματικά του αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Όποιος συμπληρώνει μηχανογραφικό μόνο βάσει μορίων(παράλογη λογική) πιθανότατα καταλήγει σε μια σχολή που δεν του αρέσει.
Στη δουλειά δε σε ρωτάνε πόσα μόρια έβγαλες στις πανελλαδικές, αλλά αν έχεις τα απαιτούμενα προσόντα, κάποια από τα οποία αποκτώνται μόνο αν έχεις μεράκι γι' αυτό που κάνεις.;)
Οπότε το βρίσκω λογικό να εγκαταλείψει κάποιος μια σχολή που δεν του αρέσει, γιατί έτσι θα κάνει καλό στον εαυτό του και θα βρει τον τρόπο για να ασχοληθεί με αυτό που πραγματικά του αρέσει.
καλα η αληθεια ειναι οτι πολλοι δεν ξερουν ποια σχολη θελουν ακομη και λιγο πριν τις εξετασεις!
λενε: θα βγαλω οσα πιο πολλα μορια μπορω και αναλογως θα δω που θα περασω...
και τοτε ειναι που εμφανιζεται αυτο που λενε και τα media οι σχολες διαλεγουν τους φοιτητες και οχι οι φοιτητες τις σχολες!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ έχω αλλάξει απο α'λυκείου γενικά πολλές σχολές...επηρεαζόμενος απο την κοινή γνώμη!
Στην γ'λυκείου όμως που το καλοσκέφτηκα και έψαξα πάρα πολυ , κατάλαβα ότι άλλο αυτό που ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ και άλλο αυτό που ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ και σκοπεύεις "ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ" ! Αυτό λοιπόν που μου κέντρισε το ενδιαφέρον ήταν το τμήμα οικονομικών επιστημών :)
Διάβαζα πολύ λίγο...ο στόχος μου δεν ήταν να βγάλω όσα πιο πολλά μόρια μπορώ αλλά τόσα ώστε να περάσω σε 1 απο τα 2 τμήματα της Αθήνας (ΟΠΑ η ΕΚΠΑ)!
Όλοι μου λέγανε....τι κάνεις?και αν ανέβουν οι βάσεις ή δε γράψεις καλά!!Εγώ τους έλεγα ότι απλά είμαι συνειδητοποιημένος,ξέρω τι θέλω και θα τα καταφέρω!
Τελικά,απ'οτι υπολογίζω βγάζω κάπου στα 17200-17300 μόρια στο 5ο πεδίο [σε μία απο τις πιο δύσκολες χρονιές στα τελευταία έτη] και περνάω κατα 99,99999% ΕΚΠΑ (φτου φτου να μην το γρουσουζεύω)!!Μπορεί βέβαια αν πέσουν και οι βάσεις να περάσω και στο αντίστοιχο του ΟΠΑ , αλλά δεν με πολυ-νοιάζει! Βέβαια μετά είναι και το άλλο...τώρα μου λένε και τι αν βγάλεις 17200 , θα πέσει σίγουρα το ΕΚΠΑ οπότε θα είσαι 1000+ μόρια πάνω απο τη βάση του...γιατι να σπαταλήσεις τα μόριά σου!? Εγώ απλά δεν τους ακούω...αυτο μου αρέσει και αυτο θα κάνω...και αν τελικά το μετανιώσω (που δεν νομίζω) τότε απλά θα ξαναδώσω :) Βέβαια και να μην μου αρέσει στην αρχή (που και πάλι δεν το νομίζω) , θα μου αφήσω ένα περιθώριο , γιατί μπορεί μετά να εξελιχθεί σε κάτι καλύτερο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τις βάσεις στις σχολές τις καθορίζουν οι άλλοι και όχι εμείς με την επιθυμία μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianna90

Νεοφερμένος

Η marianna90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ποσα μαθηματα σου ειχαν μεινει ρε συ? εγω λεω κριμα παντως...αμα ειναι λιγα τα μαθηματα ...εγω θα τα εδινα οπως οπως ισα να παρω κανα 5 τουλαχιστον να μην παει χαμενος ο κοπος τοσων χρονων! συμπεριλαμβανομενου και του κοπου της τριτης λυκειου!

Έχω 17 μαθήματα και 3 κλινικές (ένα εξάμηνο η καθεμία). Δηλαδή ΑΝ τα περνάω όλα από εδώ και πέρα, θα κάνω 2 χρόνια ακόμα (3 εξάμηνα οι κλινικές και 1 η πτυχιακή-πρακτική) και πίστεψε με ΔΕΝ αντέχω! Το λέω και βουρκώνω. Έχω κουραστεί πολύ ψυχολογικά. Και αυτό που με ωθεί περισσότερο στο να πάρω αυτή την απόφαση είναι ότι δε μου αρέσει και σαν επάγγελμα. Γιατί λοιπόν να φθείρω ΚΙ ΑΛΛΟ τον εαυτό μου για ένα χαρτί που δε θέλω?? Ήδη είχα σοβαρές καταθλιπτικές συμπεριφορές για 1-2 χρόνια. Νομίζω ότι φτάνει! Είμαι σίγουρη δηλαδή! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Έχω 17 μαθήματα και 3 κλινικές (ένα εξάμηνο η καθεμία). Δηλαδή ΑΝ τα περνάω όλα από εδώ και πέρα, θα κάνω 2 χρόνια ακόμα (3 εξάμηνα οι κλινικές και 1 η πτυχιακή-πρακτική) και πίστεψε με ΔΕΝ αντέχω! Το λέω και βουρκώνω. Έχω κουραστεί πολύ ψυχολογικά. Και αυτό που με ωθεί περισσότερο στο να πάρω αυτή την απόφαση είναι ότι δε μου αρέσει και σαν επάγγελμα. Γιατί λοιπόν να φθείρω ΚΙ ΑΛΛΟ τον εαυτό μου για ένα χαρτί που δε θέλω?? Ήδη είχα σοβαρές καταθλιπτικές συμπεριφορές για 1-2 χρόνια. Νομίζω ότι φτάνει! Είμαι σίγουρη δηλαδή! :)
α τοτε δεν παλευεται...αδικα βεβαια πηγε τοσος κοπος...αλλα αμα ειναι να περασεις αλλα τοσα αστο...
τωρα εχεις αποφασισει τι θα κανεις και αν θα πας σε αλλη σχολη;


Τις βάσεις στις σχολές τις καθορίζουν οι άλλοι και όχι εμείς με την επιθυμία μας...
ναι οκ σωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianna90

Νεοφερμένος

Η marianna90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
α τοτε δεν παλευεται...αδικα βεβαια πηγε τοσος κοπος...αλλα αμα ειναι να περασεις αλλα τοσα αστο...
τωρα εχεις αποφασισει τι θα κανεις και αν θα πας σε αλλη σχολη;

Αυτό είναι ένα άλλο μεγάαααλο θέμα... Όχι δεν ξέρω τι θα κάνω, ξέρω μόνο ότι αυτό δε μου ταίριαζε. Σε άλλη σχολή δεν πρόκειται να πάω γιατί, εκτός του ότι βαριέμαι κι ΑΛΛΟ διάβασμα, δε μου αρέσει κάτι πάρα πολύ ώστε να πω με σιγουριά: "ναι αυτό θέλω να κάνω στη ζωή μου". Το μόνο που ξέρω είναι ότι λατρεύω τα ζώα. Από το μυαλό μου περνάνε κάποιες ιδέες αλλά το τι θα κάνω τελικώς και κάτα πόσο θα είναι εύκολο να το υλοποιήσω, δεν ξέρω! Με φοβίζει το ότι παρατάω τη σχολή χωρίς να έχω από κάπου να κρατηθώ. Αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι έτσι γιατί με στενοχωρεί. Σκέφτομαι ότι πήρα μια απόφαση για το καλό μου και με υπομονή κ όρεξη θα βρω το δρόμο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Εχω κουραστει τοσο πολυ σ αυτο το ετος, οι διακοπες απεχουν μολις 1,5 βδομαδα κι εμενα αυτο το διαστημα μου φαινεται χιλιετια. Το σκεφτομουν που και που οτι δε μπορω αλλο και δεν τρελαινομαι κι ολας για το επαγγελμα (τουλαχιστον οπως εφαρμοζεται στην ελλαδα). Κι εμενα μ εχει πιασει καταθληψη. Ομως μια και χρωσταω μονο 1 μαθημα και μενει ακομα μονο 1 ετος, θα παρω το πτυχιο, αλλωστε μονο για πανελληνιες δεν ειμαι. Μπορει μετα να δωσω για αλλη σχολη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι πριν κάν γραφτώ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Το σκέφτομαι κάθε μέρα που περνάει! Αλλά οι αμφιβολίες με κρατάνε. Μήπως δε μείνω ευχαριστημένος ούτε από την άλλη σχολή και θέλω να ξαναφύγω! Εύχομαι να γύριζα το χρόνο πίσω και να περνούσα στην πρώτη μου επιλογή. Παρά τώρα όσο πάει τη σιχαίνομαι όλο και περισσότερο! Πάντως, με παρηγορεί που τόσοι άλλοι βρίσκονται στην ίδια θέση με εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
ναι ... σκεφτομαι να την εγκαταλειψω καθε φορα πριν ξεκινησει η εξεταστικη!!!χαχαχα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trelomarw

Νεοφερμένος

Η Trelomarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Χαχαχαχαχαχα κι εγω σκεφτομαι να την εγκαταλειψω τωρα που γραφω Βιοχημεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikelangelo1

Νεοφερμένος

Ο mikelangelo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Το μαθηματικό έχει πολύ φασαρία. Γραμμική, Απειροστικό, Διαφορικές και Διοφαντικές εξισώσεις... Είναι γερό κομμάτι... Έφαγα πολύ Riemann στη μάπα... Αν λατρεύεις τα μαθηματικά πήγαινε, αλλιώς, απο φυσική πήγαινε αστρονομία...

Αυτά από Μαθηματικά και άλλα τόσα από Φυσική έχουμε εμείς στους ΗΜΜΥ.... Οπότε μπορείτε να φανταστείτε ότι ο εγκέφαλός μου σκέφτεται πιο συχνά ότι θέλει να κατεβάσει διακόπτη στο OFF και να τα παρατήσω όλα απ' ότι σκεφτομαι το φαϊ:bye2::clapup:
Επίσης, συμβουλή από έναν 2ετή στους ΗΜΜΥ (Ναι το ξέρω, δεν πρόκειται να τα παρατήσω, απλά είναι δύσκολα και φρικάρω κάποιες φορές χεχε): Όσοι είστε ΗΜΜΥ και δυσκολεύεστε στα μαθήματα ΜΗΝ τα παρατήσετε εύκολα. Στην αρχή όλες οι σχολές είναι παλούκι, πόσο μάλλον ένα πολυτεχνείο, αλλά να έχετε πίστη στον εαυτό σας!!
Καλό πτυχίο σε όλους!:smartass:
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Μα και βέβαια το σκέφτομαι και μάλιστα με μεγάλη συχνότητα. Τι, δεν είναι αυτό το φυσιολογικό;;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top