Υπάρχει επιείκεια στους βαθμούς λόγω διαμονής σε κλειστή κοινωνία;

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Με αφορμή την παρακάτω δημοσίευση (τα bold) είπα να ανοίξω αυτό το θέμα έτσι ώστε να σχολιάσουμε αυτό το φαινόμενο και να αναφέρουμε τις προσωπικές μας εμπειρίες και γενικότερα ότι έχουμε ακούσει γύρω από αυτό το θέμα.
θα το κοβες ?τσ τσ τσ δεν θα πρεπε.. κρίμα !:P
εγώ είχα χαμηλότερο απολυτήριο από το βαθμό πρόσβασης και ήμουν η μοναδική στο σχολείο μου τα τελευταία 6 περίπου χρόνια που είχε τέτοιο απολυτήριο και σκέψου πως είμαι και σε χωριό που λογικά οι καθηγητές υποτίθεται πως θα ήταν πιο επιεικείς μαζί μας επειδή και καλά είμαστε σε μια κλειστή κοινωνία κτλ κτλ κτλ... βλακείες !

Πιστεύετε λοιπόν ότι οι καθηγητές είναι πιο επιεικής, όσο αφορά τους βαθμούς, στις κλειστές κοινωνίες;
Ποια είναι η δική σας εμπειρία;
Τι έχετε ακούσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ας απαντήσω πρώτη εκθέτοντας την δική μου εμπειρία. Τελείωσα γυμνάσιο σε ένα χωριό και πήγα λύκειο σε μία κωμόπολη όπου επέστησα ένα σοκ. :P
Η πλειονότητα των παιδιών από την κωμόπολη είχαν αποφοιτήσει από το γυμνάσιο με 19+ ενώ από το προηγούμενο σχολείο μου ήμασταν μόλις 2 (!) με 19+. Για να μην τα πολυλογώ, τελικά οι μαθητές της κωμόπολης έβγαλαν γύρω στο 16 ενώ από το παλιό μου σχολείο οι συμμαθητές που κυμαίνονταν στους ίδιους βαθμούς.

Επομένως, η δική μου εμπειρία λέει πως οι καθηγητές δεν είναι πιο επιεικείς στις κλειστές κοινωνίες αντίθετα είναι πιο χαλαροί στις πόλεις.

Your opinion; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Εγω που ειμαι σε πολη δε πιστευω οτι ειναι και τοσο επιεικης...Στο χωριο μου τα παιδια εχουν συνηθως υψηλους βαθμους αλλα δε πιστευω οτι τους το "χαριζουν" επειδη ειναι μια κλιστη κοινωνια. Νομιζω οτι εξαρταται απο το σχολειο και τον καθηγητη και οχι απο τον τοπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top