Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,556 εγγεγραμμένα μέλη και 2,432,128 μηνύματα σε 76,211 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 442 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[24/5/2013] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
Άριστα 18-20
30
75,00%
Πολύ καλά 15-18
4
10,00%
Καλά 12-15
3
7,50%
Μέτρια 10-12
1
2,50%
Όχι καλά 5-10
0
0%
Καθόλου καλά 0-5
2
5,00%

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 602 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε: στις 12:58, 24-05-13:

Έλα ντάξει σιγά, αν τα έχεις πάει καλά στα υπόλοιπα δεν τρέχει και τίποτα
Ναι εννοείται δεν ήταν απαραίτητο να τους αναφέρεις τους χλωροπλάστες. Βασικά όπως τα λες, είναι περιττό
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dimitris_Väinämöinen (Δημητρης)

Φοιτητής

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 966 μηνύματα.

O Dimitris_Väinämöinen Όλα είναι ψευδαίσθηση... έγραψε: στις 12:58, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από ImEirini!
Δεν νομίζω ότι έχει σχέση αυτό, έχει πράγματι μια λογική έτσι όπως το λες αλλά το γεγονός ότι δεν φαίνεται να επηρεάζει το φύλο τον τρόπο με τον οποίο κληρονομούνται, δεν συνεπάγεται και τον αποκλεισμό της πιθανότητας. Αν κατάλαβα δηλαδή σωστά αυτά που λες. Απ'την στιγμή που έβγαινε με φυλοσύνδετο έχω την εντύπωση ότι έπρεπε να τα γράψουμε
Αυτο που λεω δεν το εχω βγαλει απο το μυαλο μου. Ειναι μια στανταρ μεθοδολογια οπως και το να αποδειξουμε οτι δεν υπαρχει φυλοσυνδετο υπολοιπομενο που δεν υπαρχει καθως οι αναλογια φυλου ειναι 1/1. Μαλιστα τωρα που κοιταξα σε ενα βοηθημα ετσι ακριβως οπως το ειπα το εξηγει σε μια παρομοια ασκηση. Λεει φ.α στα αρσενικα 1/1 στα θηλυκα 1/1 γενικα 1/1 αρα δεν κληρονομειται με φυλεσυνδετο τροπο κληρονομικοτητας. Φυσικα μιλαμε για μεγαλο διγμα. Εδω πχ υπηρχαν 800 ατομα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

H EnnisDelMar! fresh έγραψε: στις 13:01, 24-05-13:

Δεν πιάνω ακριβώς τον συλλογισμό σου, αλλά μπορεί και να έχεις δίκιο, δεν ξέρω. Εγώ είδα ότι βγαίνει μα φυλοσύνδετο οπότε το έχωσα κι αυτό μέσα έτσι να 'χουμε

Timmy

Φοιτητής

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Timmy έγραψε: στις 13:06, 24-05-13:

Σκατα.. και ενω χρειαζομουν το 99-100, στο Δ3 έβαλα την προλίνη και στο Δ4 έβαλα 3 αλυσίδες και μου φαινόταν λογικό...
Σκατά και πάλι

steffie__se

Νεοφερμένος

H steffie__se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H steffie__se έγραψε: στις 13:08, 24-05-13:

Εγώ στα τελευταία 5 λεπτά είδα οτι μπορει να ειναι φυλοσυνδετη και το χωσα. Τις αναλογιες στα θυληκα και τα αρσενικα τις κοιτας κυριως για να δεις αμα υπαρχει θνησιγονο γονιδιο. Ναι μεν οι αυτοσωμικοι χαρακτηρες κληρονομουνται με ιδια συχνοτητα σε αρσενικα και θυλικα αλλα αλλα αυτο ισχυει σε ποιαδηποτε διασταυρωση. δεν σημαινει οτι αμα κληρονομουνται ισοπιθανα σε μια συγκεκριμενη διασταυρωση τοτε ειναι αυτοσωμικοι

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

H EnnisDelMar! fresh έγραψε: στις 13:11, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από steffie__se
Εγώ στα τελευταία 5 λεπτά είδα οτι μπορει να ειναι φυλοσυνδετη και το χωσα. Τις αναλογιες στα θυληκα και τα αρσενικα τις κοιτας κυριως για να δεις αμα υπαρχει θνησιγονο γονιδιο. Ναι μεν οι αυτοσωμικοι χαρακτηρες κληρονομουνται με ιδια συχνοτητα σε αρσενικα και θυλικα αλλα αλλα αυτο ισχυει σε ποιαδηποτε διασταυρωση. δεν σημαινει οτι αμα κληρονομουνται ισοπιθανα σε μια συγκεκριμενη διασταυρωση τοτε ειναι αυτοσωμικοι
Πλάκα κάνεις? Εγώ για να το αποδείξω μου κανένα 20λεπτο.:p

steffie__se

Νεοφερμένος

H steffie__se έγραψε: στις 13:17, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από ImEirini!
Πλάκα κάνεις? Εγώ για να το αποδείξω μου κανένα 20λεπτο.:p
μωρε ξερεις τι; δεν καθησα να πω τα γνωστα οτι θα παρει το Χ μανα και το Υ απο τον πατερα κλπ δεν προλαβαινα. Το εκανα τελειως πρόχειρα. Συμβολισα τα γονιδια
πηρα τη διασταρωση που βρηκα στο προχειρο οτι βγαινει, εκανα τετραγωνο punnet και ειπα πως η φαινοτι=υπικη αναλογια που βγαινει συμπιπτει με τα δεδομενα της ασκησης αρα ο γονεις εχουν αυτον τον γονοτυπο. Και δεν ξερω τωρα ποσο θα μου κοψουν απο αυτο
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

dimijim (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 668 μηνύματα.

O dimijim έγραψε: στις 13:29, 24-05-13:

Έχασα το tRNA, είμαι κάπου στο 19-19,2, είναι ένας πολύ καλός βαθμός αλλά είμαι φουλ απογοητευμένος. Ήθελα καθαρό 20 για να έχω ελπίδες για Ιατρική ΑΠΘ και δεν το έγραψα. Ο Νο1 στόχος χάθηκε και τώρα πάμε για τους υπόλοιπους...

Αρχική Δημοσίευση από Sky'sTheLimit
εχει και φυλοσυνδετο αλλα δεν φαινεται δεν νομιζω να σε κοψουν πολυ!
στο Δ4 μονο η μια αλυσιδα κοβοταν αρα απο κει ειχες 2 κομματια και μαζι με την αλλη που δεν κοβοταν συνολικα 3 μορια DNA.
Μια παρατήρηση, δεν προέκυπταν συνολικά 3 μόρια DNA.
Είτε θα κολλούσαν με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλον. Δεν ήταν πολλά τα μόρια, ήταν δύο. Ή θα έβγαινε το σενάριο που κόβει μια φορά η EcoRI ή το σενάριο που δεν κόβει καμία φορά. Ταυτόχρονα όχι.
Δεν ξέρω αν θα το κόψουν ή αν δε θα το μετρήσουν...

cha0s (Σταύρος)

Πτυχιούχος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,696 μηνύματα.

O cha0s έγραψε: στις 13:31, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από dimijim
Έχασα το tRNA, είμαι κάπου στο 19-19,2, είναι ένας πολύ καλός βαθμός αλλά είμαι φουλ απογοητευμένος. Ήθελα καθαρό 20 για να έχω ελπίδες για Ιατρική ΑΠΘ και δεν το έγραψα. Ο Νο1 στόχος χάθηκε και τώρα πάμε για τους υπόλοιπους...
Ναι, έχει τεράστια διαφορά το 19.2 με το 20 και γι' αυτό θα χάσεις τη σχολή. Κάτσε να βγουν τα αποτελέσματα, ποτέ δε ξέρεις
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Signor Positivo

Φοιτητής

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 136 μηνύματα.

O Signor Positivo talks in maths, buzzes like a fridge έγραψε: στις 13:32, 24-05-13:

Παιδιά οι απαντήσεις βγήκαν; Επίσης, ας κάνει κάποιος την παλικαριά να γράψει τα πολλαπλής επιλογής!

vHSdis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 93 μηνύματα.

O vHSdis έγραψε: στις 13:33, 24-05-13:

Είτε θα κολλούσαν με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλον. Δεν ήταν πολλά τα μόρια, ήταν δύο. Ή θα έβγαινε το σενάριο που κόβει μια φορά η EcoRI ή το σενάριο που δεν κόβει καμία φορά. Ταυτόχρονα όχι.
Mακαρι να μας ρθεις.Αν και μετα θα θες να φυγεις

steffie__se

Νεοφερμένος

H steffie__se έγραψε: στις 13:38, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Signor Positivo
Παιδιά οι απαντήσεις βγήκαν; Επίσης, ας κάνει κάποιος την παλικαριά να γράψει τα πολλαπλής επιλογής!
Τις εχει εδω http://www.madata.gr/epikairotita/social/275493.html
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

BILL4

Δραστήριο Μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

O BILL4 έγραψε: στις 13:47, 24-05-13:

Ωραια θεματα,πολυ γραψιμο, ευτυχως η θεωρια(β θεμα) εφυγε γρηγορα. Δε θυμαμαι αν εχω ξεχασει μια περιπτωση στο γ2 οποτε μπορει -3 μορια απο αυτο. Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν στο γ3 η περιπτωση της μεταλλαξης ειναι σωστη περα απο τα 4 κλασσικα. Το δ θεμα ηταν γαματο και ηθελε σκεψη και ψυχραιμια , το εκανα ολο ( εκεινο με το trna πολυ εξυπνο). Συμπερασματικα πιστευω οτι εγραψα πανω απο 95. Τη δευτερα κρινονται ολα πλεον. Chaos φιλε κοψε το τρολλαρισμα σε αυτο το θεμα, μιλαμε για μαθημα πρωτης βαρυτητας.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL4 : 24-05-13 στις 13:56.

vHSdis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 93 μηνύματα.

O vHSdis έγραψε: στις 13:51, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από BILL4
Ωραια θεματα,πολυ γραψιμο, ευτυχως η θεωρια(β θεμα) εφυγε γρηγορα. Δε θυμαμαι αν εχω ξεχασει μια περιπτωση στο γ2 οποτε μπορει -3 μορια απο αυτο. Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν στο γ3 η περιπτωση της μεταλλαξης ειναι σωστη περα απο τα 4 κλασσικα. Το δ θεμα ηταν γαματο και ηθελε σκεψη και ψυχραιμια , το εκανα ολο ( εκεινο με το trna πολυ εξυπνο). Συμπερασματατικα πιστευω οτι εγραψα πανω απο 95. Τη δευτερα κρινονται ολα πλεον. Chaos φιλε κοψε το τρολλαρισμα σε αυτο το θεμα, μιλαμε για μαθημα πρωτης βαρυτητας.
Σωστο ειναι.
Εξ'αλλου και στις ασκησεις με μενδελικους νομους λεει πολλες φορες να υπολογισετε τον φαινοτυπο των απογονων χωρις να ληφθουν υποψη μεταλλαξεις.

Dmitsos (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Αθήνας . Έχει γράψει 906 μηνύματα.

O Dmitsos έγραψε: στις 13:56, 24-05-13:

Παιδιά όταν έδινα εγω το 2011 είχαμε ένα θέμα Γ στο οποίο ζητούσαν να βρούμε γονοτυπο και όλοι κάνανε διασταύρωση ελέγχου. Λίγο πριν τελειώσει ο χρόνος συνειδητοποιώ ότι δεν μας λέει πουθενά ότι έχουμε και άλλο φυτό και σβήνω την απάντηση και κάνω αυτόγονιμοποίηση μέσα σε 3 λεπτά, μια απάντηση χωρίς ρήματα, θεωρία κλπ. Μόνο εξήγησα τη σκέψη μου. Πήρα όλες τις μονάδες και από τους 2. Αυτό που θέλω να σας πω ειναι να στε πρωτοτυποι και μην αγχωνεστε αν ξεφυγατε από τις μαλακισμενες μέθοδολογιες. Καλή συνέχεια!
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Sky'sTheLimit

Νεοφερμένος

H Sky'sTheLimit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H Sky'sTheLimit έγραψε: στις 13:56, 24-05-13:

εγω μιλαω για αυτα που προκυπτουν μετα την δραση της ενδο.! το ενα μοριο DNA κοβοταν ενω το αλλο οχι! αρα στο τελος ειχες 2+1=3 μορια DNA!

BILL4

Δραστήριο Μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

O BILL4 έγραψε: στις 13:57, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από vHSdis
Σωστο ειναι.
Εξ'αλλου και στις ασκησεις με μενδελικους νομους λεει πολλες φορες να υπολογισετε τον φαινοτυπο των απογονων χωρις να ληφθουν υποψη μεταλλαξεις.
Ωραια ευχαριστω.

dimijim (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 668 μηνύματα.

O dimijim έγραψε: στις 13:59, 24-05-13:

εγω μιλαω για αυτα που προκυπτουν μετα την δραση της ενδο.! το ενα μοριο DNA κοβοταν ενω το αλλο οχι! αρα στο τελος ειχες 2+1=3 μορια DNA!
Ναι, λέω δεν είχες 2+1=3 μόρια, είχες είτε 2 μόρια DNA είτε 1 μόριο DNA. Γιατί δε γίνεται ταυτόχρονα να έχεις και το μόριο στο οποίο κόβει και το άλλο που δεν κόβει. Είναι 2 ή 1, όχι 3. Τώρα αν αυτή τη λεπτομέρεια τη βαθμολογήσουν ή όχι, δεν ξέρω και δε θέλω να πω σε κανέναν για κάτι σχετικά ασήμαντο ότι μπορεί να χάσει ή όχι μόρια.

BILL4

Δραστήριο Μέλος

O BILL4 έγραψε: στις 13:59, 24-05-13:

Συμφωνω με τον dimjim δυο περιπτωσεις παιρνουμε.

Sky'sTheLimit

Νεοφερμένος

H Sky'sTheLimit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H Sky'sTheLimit έγραψε: στις 14:02, 24-05-13:

Ναι, λέω δεν είχες 2+1=3 μόρια, είχες είτε 2 μόρια DNA είτε 1 μόριο DNA. Γιατί δε γίνεται ταυτόχρονα να έχεις και το μόριο στο οποίο κόβει και το άλλο που δεν κόβει. Είναι 2 ή 1, όχι 3. Τώρα αν αυτή τη λεπτομέρεια τη βαθμολογήσουν ή όχι, δεν ξέρω και δε θέλω να πω σε κανέναν για κάτι σχετικά ασήμαντο ότι μπορεί να χάσει ή όχι μόρια.
2 κομμενα,1 αθικτο! τελος

Αρχική Δημοσίευση από BILL4
Συμφωνω με τον dimjim δυο περιπτωσεις παιρνουμε.
ε ναιιιι!μονο η μια κοβοταν!και εδινε 2 κομματια-.-
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια