Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,001 εγγεγραμμένα μέλη και 2,479,989 μηνύματα σε 79,004 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 486 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Αραβικά

x_xChristine (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H x_xChristine έγραψε: στις 16:10, 11-06-16:

Αραβικά ξεκίνησες σε φροντιστήριο; Ενδιαφέρομαι κι εγώ αν είναι στη Θεσσαλονίκη
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,347 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 17:58, 11-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Τι κανάλια ήταν; Οι χώρες της Βόρειας Αφρικής έχουν επίσημα αναγνωρισμένες γλώσσες τα αραβικά και τα γαλλικά. Ξέρω ότι όταν μιλάνε ανακατεύουν και τις 2 γλώσσες και ανάλογα με την περιοχή μπορεί να επικρατούν τα γαλλικά (π.χ. σε κάποιες πόλεις της Τυνησίας και του Μαρόκου). Τα γαλλικά που άκουγες ήταν διάλεκτος ή τα αυθεντικά;

Και να πω ότι ξεκίνησα αραβικά χθες.
Canal Algérie, TVMaroc, Tunisie Nationale, Σενεγαλεζικα RTS, Μαυριτανιας, Σουδαν, Λιβανος κτλ. Μερικες φορες το προγραμμα τους ειναι αποκλειστικα στα γαλλικα. Δεν νομιζω να ειναι διαλεκτοι γιατι οι γαλλικες λεξεις ειναι ευδιακριτες.
Δεν ειναι ομως οπως τα καναλια του Κογκο, της Ακτης Ελεφαντοστου, του Καμερουν, του Τσαντ (π.χ Εlectron tv), του Μπενιν, του Τογκο, του Μαλι (το πρωτο κρατικο), Τζιμπουτι κτλ που ειναι αποκλειστικα στα γαλλικα.
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Global Health and Disaster Medicine και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,470 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 19:09, 11-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από x_xChristine
Αραβικά ξεκίνησες σε φροντιστήριο; Ενδιαφέρομαι κι εγώ αν είναι στη Θεσσαλονίκη
Όχι, στο Academia αλλά έχει γεμίσει το τμήμα.
Μπορείς να τσεκάρεις στην Βαβυλωνία όμως, δεν έχει κλείσει ακόμα. Είναι και τα 2 θερινά σεμινάρια.
Παράθεση

bella_trix

Φοιτητής

H bella_trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H bella_trix έγραψε: στις 16:54, 06-08-16:

Καλησπέρα παιδιά! Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω αραβικά στην Πάτρα, έχετε να προτείνετε κάποιο φροντιστήριο ή καθηγητή που κάνει ιδιαίτερα; Απ'ότι είδα έχει το so easy αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,347 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 10:18, 08-10-17:

Πάντως είναι σημαντική γλώσσα για business... (μετα τα κινέζικα και τα γαλλικά)... Έχει και καλή αύξηση του gpd growth (πανω απο 25%) απο το 2011-2016... Eιναι και επίσημη γλώσσα σε 23 χώρες...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη juste un instant : 08-10-17 στις 10:58.
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Φοιτητής

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,623 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 15:59, 08-10-17:

Ωραία αλλα δύσκολη γλώσσα.
Παράθεση

Tribbiani

Φοιτητής

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O Tribbiani έγραψε: στις 13:03, 12-07-19:

Καλησπέρα φίλοι/φίλες.

Λίγο παλιό το topic, αλλά το φέρνω ξανά στην επιφάνεια

Ενδιαφέρομαι για μαθήματα αραβικών στην Αθήνα. Μια αναζήτηση στο google βέβαια μου βγάζει αρκετά περιορισμένες επιλογές.

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι από δική του εμπειρία ή από εμπειρία γνωστών του; Θα προτιμούσα κάτι κοντά στο κέντρο της Αθήνας, αλλά και λίγο πιο έξω δεν θα ήταν πρόβλημα. Ευχαριστώ
Παράθεση

Gus Roger10

Νεοφερμένος

Ο Gus Roger10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Gus Roger10 έγραψε: στις 10:13, 17-09-19:

Για μαθήματα αραβικής γλώσσας στην Αθήνα ,συνιστώ το μορφωτικό κέντρο της πρεσβείας της Αιγύπτου. Βρίσκεται Πανεπιστημίου 7. Έχουν σελίδα και στο facebook, ανεβάζουν συχνά ενημερώσεις .Οι εγγραφές γίνονται τώρα το Σεμπτέμβριο. Μπορείς είτε να περάσεις από εκεί είτε να τους πάρεις τηλέφωνο,θα σε ενημερώσουν πλήρως για τα προγράμματα τους.

Ελπίζω να βοηθήσει!!!
https://embassy-91.business.site/
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μάρκος Βασίλης, Gus Roger10