Πολύτεκνοι

Ιωάννης1234

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Καλησπερα, οι πολύτεκνοι εχουν καθόλου κάποιο πλεονεκτημα στις πανελληνιες;
Εχω ακουσει οτι μπαινουν με λιγότερα μόρια
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οχι, σίγουρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο!
(μόνο στις μετεγγραφές πριμοδοτούνται τα μέλη πολύτεκνης οικογένειας με 2 μόρια και τα μέλη τρίτεκνης οικογένειας με 1 μόριο).
 

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Καλησπερα, οι πολύτεκνοι εχουν καθόλου κάποιο πλεονεκτημα στις πανελληνιες;
Εχω ακουσει οτι μπαινουν με λιγότερα μόρια
Μπαίνουν σε δικές τους κατηγορίες και συναγωνίζονται με άλλους πολύτεκνους. Αυτό επι το πλείστον, δεν σημαίνει αναγκαστικά μείωση των μορίων. Μια σχολή πχ που προσφέρει λιγότερες θέσεις στους πολύτεκνους και την θέλουν πολλοί πολύτεκνοι ίσως έχει υψηλότερη βάση από την γενική σειρά. Πήγαινε κοίτα πάνω κάτω πως κυμαίνονται οι βάσεις στην εν λόγω κατηγορία για να δεις που υπάρχει αυξηση/μείωση των μορίων.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπαίνουν σε δικές τους κατηγορίες και συναγωνίζονται με άλλους πολύτεκνους. Αυτό επι το πλείστον, δεν σημαίνει αναγκαστικά μείωση των μορίων. Μια σχολή πχ που προσφέρει λιγότερες θέσεις στους πολύτεκνους και την θέλουν πολλοί πολύτεκνοι ίσως έχει υψηλότερη βάση από την γενική σειρά. Πήγαινε κοίτα πάνω κάτω πως κυμαίνονται οι βάσεις στην εν λόγω κατηγορία για να δεις που υπάρχει αυξηση/μείωση των μορίων.


Εγώ ξέρω ότι όλα τα προνόμια που είχαν οι πολύτεκνοι και γενικά όλα τα κοινωνικά κριτήρια που υπήρχαν στις πανελλαδικές, καταργήθηκαν με τις αριθμ. 986-988 του 2014 αποφάσεις του Συμβουλίου της Επικρατείας ως αντισυνταγματικά. Οι δικαστές, κατά πλειοψηφία, έκριναν ότι τα προνόμια αυτά υπέρ των παιδιών των πολύτεκνων οικογενειών, είναι ευθέως αντίθετα στις συνταγματικές αρχές της ισότητας και της αξιοκρατίας. Σύμφωνα με τις δυο αυτές συνταγματικές αρχές, επιβάλλεται η εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, με κριτήρια αμιγώς ακαδημαϊκά, δηλαδή βάσει ικανοτήτων και δεξιοτήτων των υποψηφίων. Η ιδιότητα όμως του μέλους πολύτεκνης οικογένειας δεν συνδέεται με ικανότητες ή δεξιότητες του υποψηφίου ενώ τα προνόμια αυτά έχουν ως αποτέλεσμα να εισάγονται στα ΑΕΙ υποψήφιοι μέλη πολύτεκνων οικογενειών με βαθμολογία κατώτερη άλλων συνυποψηφίων τους.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Εγώ απ' ότι ξέρω έχουν μειωμένες βάσεις στις στρατιωτικές σχολές (ώς α κατηγορία )
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 903442

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανηκω στην κατηγορια των πολυτεκνων , γνωριζετε αν πρεπει να ακολουθησω καποια διαδικαστικα απο τωρα για το μηχανογραφικο; Ειχα διαβασει πως οταν εισαι πχ πολυτεκνος υπαρχει η πιθανοτητα να μπεις στη σχολη που σε ενδιαφερει σε περιπτωση που δε πιασεις τα μορια επειδη διεκδικεις μαζι με τους υπολοιπους πολυτεκνους καποιες θεσεις.
Ισχυει αυτο;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top