Επιστροφή στην Ελλάδα για σπουδές: ναι ή όχι;

Icy Ice

Νεοφερμένος

Η Ελεάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το θέμα εδώ γιατί πιστεύω δεν υπάρχει ιδανικότερο μέρος για τις ερωτήσεις που έχω. Ξέρω πως εδώ υπάρχουν πολλοί που ξέρουν απ'εξω και ανακατωτά τα πράγματα σχετικά με την εκπαίδευση.

Θα σας δώσω μερικά στοιχεία πριν προχωρήσω για να μπορείτε να δώσετε απαντήσεις που θα μπορέσουν να βοηθήσουν στον βαθμό που μπορούν και εμένα αλλά και οποιονδήποτε άλλο που είναι στην ίδια κατάσταση με εμένα.

Τελείωσα ΓΕΛ στην Ελλάδα και έδωσα πανελλήνιες (θετική κατεύθυνση) αλλά με άσχημα αποτελέσματα. Έτσι έφυγα για Αμερική που έχω οικογένεια και υποκοότητα και θα μπορούσα να παρακολουθήσω μαθήματα σε κολλέγιο της επιλογής μου σαν πολίτης. Δυο χρόνια μετά φτάνω στο σημείο που χάνω motivation και απλά να μην μου αρέσει τίποτα εδώ. (Αυτό είναι τώρα, αυτή τη στιγμή που γράφω το μήνυμα). Για πολλούς και διάφορους λόγους πιστεύω πως ένα ελληνικό πανεπιστήμιο ή κάποιο πανεπιστήμιο στην Ευρώπη θα μου ταίριαζε καλύτερα.

Και μετά το παραλλήρημά μου, φτάνω στις ερωτήσεις που με καίνε.

Υπάρχει τρόπος να μπω σε ελληνικό πανεπιστήμιο χωρίς να δώσω ξανά Πανελλαδικές; Ή πως μπορώ να αρχίσω σπουδές σε μια ευρωπαϊκή χώρα ως πολίτης της Ευρώπης; Τα λεφτά είναι ένα δύσκολο κομμάτι όπως και για πολλούς από εμάς αλλά έχω ακούσει ιστορίες που τα δίδακτρα είναι αρκετά φτηνά στην Ευρώπη και τα μαθήματα είναι στα αγγλικά, τα όποια μπορώ να τα παρακολουθήσω με άνεση.

Το αντικείμενο που σπουδάζω τώρα είναι βιολογία. Υπάρχει τρόπος να αρχίσω σπουδές στην βιολογία στην Ευρώπη ή στην Ελλάδα;

Οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα την εκτιμήσω. Μια έγκυρη ιστοσελίδα με πληροφορίες, ιστορίες που ξέρετε από φίλους, πανεπιστήμια που δέχονται παιδιά με εξετάσεις από Ευρωπαϊκές χώρες...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Desperate College Student

EDIT: Γνωστός μου έκανε σπουδές Ιατρικής στην Τσεχία δίνοντας εξετάσεις. Ήταν περίπου 10.000 ευρώ το χρόνο αλλά 10.000 ευρώ το χρόνο μπροστά σε 20.000 το χρόνο για σπουδές στην Αμερική για εμένα μοιάζουν ψίχουλα.

Κάτι τέτοιο ψάχνω και εγώ.

Επίσης, ο λόγος που δεν μου αρέσει η θέση μου τώρα είναι επειδή είμαι σε ένα κολλέγιο από τα λεγόμενα junior colleges και δεν εμπνέομαι από το περιβάλλον. Υποστήριξη δεν υπάρχει, άτομα να ταυτιστώ (για παράδειγμα, άλλοι Έλληνες, παιδιά από άλλες χώρες) δεν υπάρχουν, ασφάλεια υγείας δεν καλύπτεται παρά μόνο Ευρώπη... Γενικά πολλά διαφέρουν όταν αλλάξεις από Ευρώπη σε Αμερική, ενώ Ευρώπη σε Ευρώπη υπάρχουν κοινά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εξαρτάται αρκετά από τις πανελλήνιες... Υπάρχουν πολλές χώρες που μπορείς να πας, αλλά θα μετρησουν οι βαθμοί των πανελληνίων που έδωσε πριν δυο χρόνια (πχ Αγγλια, Γερμανια, Ολλανδια) ή μπορείς να κανεις foundation 1 χρόνο και να δωσεις εξετάσεις. Σε χωρες όπως η Ιταλία επίσης μπορείς να μπεις κανοντας προπαρασκευαστικά μαθήματα για 1-2 μήνες και να δώσεις καποιες εξετάσεις- δεν ειμαι απόλυτα σιγουρη για τα διαδικαστικα όμως. Αν οι επιδόσεις σου ομως ήταν πολύ χαμηλές (πχ κατω απο 15000 μορια και μεσο ορο κατω απο 18 ) θα είναι δύσκολο. Σε τετοια περίπτωση Βουλγαρία, Ρουμανία, Τσεχία και παει λέγοντας... Αλλιώς, ξανασκέψου πανελλήνιες ή κανε την καρδιά σου πέτρα για λίγα χρόνια ακόμα στις ΗΠΑ.

Επίσης βασικό, σκέψου μηπως αυτό το motivation που εχεις χάσει, έγκειται στο γεγονος οτι δεν σου αρέσει το πεδίο που επέλεξες. Δεν είσαι πολύ σαφής στους λόγους, οι οποίοι βέβαια μπορεί να είναι και πιο προσωπικοί, απλά να ξέρεις οτι γενικα οι σπουδες είναι δυσκολο πραγμα και ακόμα πιο δυσκολο είναι για πολλούς ανθρωπους να βρίσκονται μακρια από το σπίτι τους- είτε αυτό σημαίνει Αθηνα-Λονδίνο, είτε Αθηνα-Θεσσαλονίκη είτε Αθήνα- Μινεσότα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι δεν σου αρέσει εκεί και τι προσπαθείς να βρεις εδώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Icy Ice

Νεοφερμένος

Η Ελεάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εξαρτάται αρκετά από τις πανελλήνιες... Υπάρχουν πολλές χώρες που μπορείς να πας, αλλά θα μετρησουν οι βαθμοί των πανελληνίων που έδωσε πριν δυο χρόνια (πχ Αγγλια, Γερμανια, Ολλανδια) ή μπορείς να κανεις foundation 1 χρόνο και να δωσεις εξετάσεις. Σε χωρες όπως η Ιταλία επίσης μπορείς να μπεις κανοντας προπαρασκευαστικά μαθήματα για 1-2 μήνες και να δώσεις καποιες εξετάσεις- δεν ειμαι απόλυτα σιγουρη για τα διαδικαστικα όμως. Αν οι επιδόσεις σου ομως ήταν πολύ χαμηλές (πχ κατω απο 15000 μορια και μεσο ορο κατω απο 18 ) θα είναι δύσκολο. Σε τετοια περίπτωση Βουλγαρία, Ρουμανία, Τσεχία και παει λέγοντας... Αλλιώς, ξανασκέψου πανελλήνιες ή κανε την καρδιά σου πέτρα για λίγα χρόνια ακόμα στις ΗΠΑ.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου Ντίνα. Κατάλαβα. Να περάσω 1 χρόνο από foundation νομίζεις αξίζει; Επαναλαμβάνω πως τα μαθήματα θα πρέπει να είναι στα αγγλικά διότι πέρα από τα βασικά Γαλλικά, και τα fluent Ελληνικά και Αγγλικά μου, δεν ξέρω άλλες γλώσσες. Ιταλία δεν μου ακούγεται καθόλου κακή ειδικά αν είναι 1-2 μήνες μαθημάτων συν εξετάσεις.

Τι δεν σου αρέσει εκεί και τι προσπαθείς να βρεις εδώ;

Γεια σου Johnny! Επεξεργάστηκα την αρχική μου καταχώρηση για να δώσω απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα. Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην Ελλάδα μπορείς να μπεις μόνο με πανελλαδικές εξετάσεις οπότε από ο,τι καταλαβαίνω δεν σε ενδιαφέρει να ξαναμπείς στη διαδικασία. Στην Ευρώπη υπάρχουν πολλά και αξιόλογα αγγλόφωνα προγράμματα (πχ Ολλανδία, Ιρλανδία, Σκωτία, Σουηδία, Ιταλία και άλλες). Επίσης υπάρχουν χώρες οι οποίες δεν έχουν δίδακτρα ή έχουν κάποιο συμβολικό ποσό. ΄Οπως επίσης υπάρχουν χώρες που δίνουν φοιτητικά δάνεια ή επιχορήγηση διδάκτρων. Συνήθως αν δεν καλύπτονται οι απαιτήσεις τους από τους βαθμούς του απολυτηρίου σου έχουν foundation year ή χρειάζεται να προετοιμαστείς να δώσεις κάποιες εξετάσεις πριν γίνεις δεκτός το οποίο και ασφαλώς πρέπει να κάνεις αν έχεις αποφασίσει να σπουδάσεις στην Ευρώπη. Το θέμα είναι πως αν το αποφασίσεις θα πρέπει να κάνεις μια πολύ εκτεταμένη έρευνα μέσω των ιστοσελίδων των πανεπιστημίων των χωρών που σε ενδιαφέρουν να δεις τι προσφέρουν και τι ζητάνε ώστε να τα συγκρίνεις μεταξύ τους και να αποφασίσεις ποια σε ενδιαφέρουν περισσότερο για να κάνεις τις σχετικές αιτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου Ντίνα. Κατάλαβα. Να περάσω 1 χρόνο από foundation νομίζεις αξίζει; Επαναλαμβάνω πως τα μαθήματα θα πρέπει να είναι στα αγγλικά διότι πέρα από τα βασικά Γαλλικά, και τα fluent Ελληνικά και Αγγλικά μου, δεν ξέρω άλλες γλώσσες. Ιταλία δεν μου ακούγεται καθόλου κακή ειδικά αν είναι 1-2 μήνες μαθημάτων συν εξετάσεις.

Λοιπον, με βαση το edit που εκανες στην αρχικη σου δημοσιευση πρέπει αρχικά να ξεκαθαρίσεις αν θες Βιολογία ή Ιατρική. Εαν μιλάμε για ιατρική, δε θα σε βοηθησει νομιζω το foundation και δεν πρεπει να υπαρχουν πανεπιστήμια που με μετριο απολυτηριο ΓΕΛ και foundation (εστω και άριστο) θα σε δεχθουν για ιατρικη/οδοντιατρική/κτηνιατρική (Βρετανία μιλάω τωρα). Το ίδιο παίζει να ισχύει για άλλες βορειοευρωπαικές χωρες, όπως Ολλανδία, Γερμανία κλπ. Εφόσον θες ιατρική προσανατολίσου σε Ρουμανια, Βουλγαρία,Τσεχία. Υπάρχουν ανάλογα γραφέια που μπορείς να απευθυνθεις (γκουγκλαρε ιατρικη Βουλγαρια/σπουδες Τσεχια κλπ) ή να πας κατευθειαν στην ιστοσελιδα των πανεπιστημιων π σε ενδιαφερουν και να στειλεις mail ζητωντας τα entry requirements και πληροφορίες για την αιτησή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Όταν βρεις προγράμματα που σε ενδιαφέρουν στην Ευρώπη, καλό θα είναι να επικοινωνήσεις με το Admissions Office ή τον/ην Programme Co-ordinator και να ρωτήσεις εάν χρειάζονται πανελλήνιες. Εγώ είμαι στην Ολλανδία και δε μου ζήτησαν βαθμο πανελληνίων οπότε και δεν έδωσα. Εάν σε ενδιαφέρει ιατρική εδώ που είμαι μόνο το University of Groningen προσφέρει ιατρική στα αγγλικά (από όσο γνωρίζω) https://www.rug.nl/bachelors/medicine-profile-molecular-medicine/ και https://www.rug.nl/bachelors/medicine-profile-global-health/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Κάποια αγγλόφωνα, περιορισμένα σε αριθμό, προπτυχιακά στον τομέα βιοεπιστημών (όχι ιατρικής) θα βρεις και στη Σουηδία. Δίδακτρα δεν υπάρχουν Mπορείς να δεις όλα τα προγράμματα και τις προαπαιτήσεις τους στο universityadmissions.se .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Κάποια αγγλόφωνα, περιορισμένα σε αριθμό, προπτυχιακά στον τομέα βιοεπιστημών (όχι ιατρικής) θα βρεις και στη Σουηδία. Δίδακτρα δεν υπάρχουν Mπορείς να δεις όλα τα προγράμματα και τις προαπαιτήσεις τους στο universityadmissions.se .
και κυριως https://ki.se/en/utbildning/1bi14-bachelors-programme-in-biomedicine
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top