Γραφιστική από ΕΠΑΛ

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γεια σας,
Ειμαι 17 ετων και παω Β λυκειου σε τομεα πληροφορικης.Στο επα.λ που παω δεν εχει τομεα καλλων τεχνων δυστηχως...κανω εδω και μισο χρόνο σχεδιο(γραμικο κ ελευθερο) για να δωσω.Τελοσπαντων επιδη οι δασκαλοι με εχουν μπερδεψει πολυ μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως μαθηματα θα δωσω στο τελος;Τι ομαδα πρεπει να παρω;
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Για να περασεις γραφιστικη πρεπει να δωσεις με τη β ομαδα.αμα δωσεις με την Α μπορεις να περασεις μονο σε τει πληροφιρικης.η καλυτερη λυση θα ηταν να κανεις μια επισκεψη σε ενα ΚΕΣΥΠ της πολης σου ωστε να σε συμβουλεψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Mα πως να δωσω β ομαδα?με το γενικο?ειμαι στα αληθεια κακη μαθητρια και δεν νομιζω οτι μπρουν οι ικανοτητες μου να συκριθουν με παιδια γενικου :(...οταν λες τει πληροφορικης τι εννοεις?δεν μας ειχαν ενημερωσει και τοσο καλα περυσι...εχει σχεση με αυτο που θελω η τιποτα?οσο αν παω στη β ομαδα μπορεις να μ πεις τι μαθηματα θα δωσω?2 σχεδιου (γραμμικο,ελευθερο),2 πληροφορικης και μαθηματικα-εκθεση?μακαρι να ειναι ετσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Mα πως να δωσω β ομαδα?με το γενικο?ειμαι στα αληθεια κακη μαθητρια και δεν νομιζω οτι μπρουν οι ικανοτητες μου να συκριθουν με παιδια γενικου :(...οταν λες τει πληροφορικης τι εννοεις?δεν μας ειχαν ενημερωσει και τοσο καλα περυσι...εχει σχεση με αυτο που θελω η τιποτα?οσο αν παω στη β ομαδα μπορεις να μ πεις τι μαθηματα θα δωσω?2 σχεδιου (γραμμικο,ελευθερο),2 πληροφορικης και μαθηματικα-εκθεση?μακαρι να ειναι ετσι!

Θα μπορουσες να περασεις σε τει γραφιστικης αμα ησουν σε επαλ με αυτη την ειδικοτητα.απο τη στιγμη που εισαι σε επαλ αλλης ειδκοτητας πρεπει να δωσεις με 6 μαθηματα για να πιασεις μια σχολη η οποια ανοικει σε αλλο τομεα.Θα πρεπει να δωσεις μαθηματικα κατευθυνσης,φυσικη κατευθυνσης,εκθεση,2 μαθηματα ειδικοτητας και σχεδιο λογικα.μια καλη λυση (δε ξερω αν γινεται) ειναι να αλλαξεις ΓΡΗΓΟΡΑ επαλ πηγαινοντας σε καποιο που εχει αυτην την ειδκοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis95P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Θα μπορουσες να περασεις σε τει γραφιστικης αμα ησουν σε επαλ με αυτη την ειδικοτητα.απο τη στιγμη που εισαι σε επαλ αλλης ειδκοτητας πρεπει να δωσεις με 6 μαθηματα για να πιασεις μια σχολη η οποια ανοικει σε αλλο τομεα.Θα πρεπει να δωσεις μαθηματικα κατευθυνσης,φυσικη κατευθυνσης,εκθεση,2 μαθηματα ειδικοτητας και σχεδιο λογικα.μια καλη λυση (δε ξερω αν γινεται) ειναι να αλλαξεις ΓΡΗΓΟΡΑ επαλ πηγαινοντας σε καποιο που εχει αυτην την ειδκοτητα.
Δυστυχώς η μόνη λύση είναι η Β ομάδα ΟΣΟ δύσκολο και αν είναι.Όσον αφορά το άλλο,η προθεσμία για αλλαγή τομέα έχει λήξει απο τις 15 Οκτώβρη.Δηλαδή σε αυτή την περίπτωση ξανακάνεις την Β λυκείου.Και επειδή όλα παίζονται σχετικά με την αλλαγή των ΕΠΑ.Λ. και ΕΠΑ.Σ. σε τεχνολογικό λύκειο (πολύ πιθανό βέβαια να μην αλλάξει και τίποτα)δεν ξέρουμε τι θα ισχύσει του χρόνου.Έτσι την έπαθα και γω που ξεκίνησα β τάξη στο γενικό,το μετάνιωσα και είπα να πάω επαλ αλλά εμαθα οτι αν περάσει 15 οκτώβρη δν γίνονται αλλαγές και ξεκινάς απο την αρχή..
Άσχετο..panoslarissa νομίζω οτι καπου είχες γράψει οτι πηγαίνεις σε επαλ.Σε ποιόν τομέα είσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Kαι φυσικη??????ο καλα ασε.:( δεν με βλεπω να γινομαι,και μαρεσε τοσο αυτο το επαγγελμα...μν με πειτε απαισιοδοξη αλλα στη φυσικη εχω τοσα κενα που για να τα καλυψω πρεπει να ξανακανω ολη την υλη του γυμνασιου.πφ :'(

Αμα θελω εστω σκιτσογραφος που μοιαζουν λιγο πρεπει παλι β ομαδα ή μπορω και απο την α;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Αμα θελω εστω σκιτσογραφος που μοιαζουν λιγο πρεπει παλι β ομαδα ή μπορω και απο την α;

Δινοντας απο την ομαδα α μπορεις να πιασεις ΜΟΝΟ τει πληροφορικης και σχολες υπαξιωματικων και αστυνομια.για οποιαδηποτε αλλη σχολη πρεπει να πας απο την ομαδα β.

Δυστυχώς η μόνη λύση είναι η Β ομάδα ΟΣΟ δύσκολο και αν είναι.Όσον αφορά το άλλο,η προθεσμία για αλλαγή τομέα έχει λήξει απο τις 15 Οκτώβρη.Δηλαδή σε αυτή την περίπτωση ξανακάνεις την Β λυκείου.Και επειδή όλα παίζονται σχετικά με την αλλαγή των ΕΠΑ.Λ. και ΕΠΑ.Σ. σε τεχνολογικό λύκειο (πολύ πιθανό βέβαια να μην αλλάξει και τίποτα)δεν ξέρουμε τι θα ισχύσει του χρόνου.Έτσι την έπαθα και γω που ξεκίνησα β τάξη στο γενικό,το μετάνιωσα και είπα να πάω επαλ αλλά εμαθα οτι αν περάσει 15 οκτώβρη δν γίνονται αλλαγές και ξεκινάς απο την αρχή..
Άσχετο..panoslarissa νομίζω οτι καπου είχες γράψει οτι πηγαίνεις σε επαλ.Σε ποιόν τομέα είσαι?

ειμαι στον τομεα υγειας και προνοιας και του χρονου θα παω νοσηλευτικη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giannis95P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ειμαι στον τομεα υγειας και προνοιας και του χρονου θα παω νοσηλευτικη.:)
Να σε ρωτήσω κάτι?Έχετε στο σχολείο σας μηχανολογικό τομέα η/και τομέα οχημάτων?
Δεν έχω σκοπό να γραφτώ γτ μένω Αθήνα(!)αλλά θα ήθελα να μου δώσεις μερικές πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Να σου πω εισαι σιγουρος για ολα αυτα ετσι;μην στεναχωριεμαι αδικα :(

και ξερετε καποιο επαλ με τομεα καλων τεχνων εντως Κρητης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
και ξερετε καποιο επαλ με τομεα καλων τεχνων εντως Κρητης;

Καλων Τεχνων οχι! Υπαρχει Δομικων Εργων που μπορεις να περασεις γραφιστικη,νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Γιαννη υπαρχει τομεας μηχανολογιας και επειτα πας μηχανικος αυτοκινητων.

και ξερετε καποιο επαλ με τομεα καλων τεχνων εντως Κρητης;

για να πας γραφιστικη πρεπει να πας σε ΕΠΑΛ με τομεα εφαρμοσμενων τεχνων.δες αναλυτικα αυτο εδω
https://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/epaggelmatika/epal/229-epal-kykloi-tomeis-eidikothtes.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ποιο επαλ εντος Κρητης (αν γινεται στο νομο Λασιθιου)ξερετε αν περιλαμβανει τομεα εφαρμοσμενων τεχνων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Καλων Τεχνων οχι! Υπαρχει Δομικων Εργων που μπορεις να περασεις γραφιστικη,νομιζω

οπα, μην λετε κατι αν δεν ξερετε, μπερδευετε χειροτερα τους αλλους...

Εδω ειναι η λιστα που λεει σε τι σχολες βγαζει ο καθε τομεας

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/mhxanografiko_epala_110614.pdf

Και αν θες γραφιστικη, ή κατι παρεμφερες ο μονος τροπος να πας σε καποιο τει γραφιστικης απο ομαδα α! ειναι απο τομεα εφ, τεχνων
μετα υπαρχει η λυση της ομαδας β!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
συγνωμη αν εχω γινει κουραστικη με αυτο το θεμα,τελικα επεισα τους γονεις μου να κανω αλλη μια προσπαθεια και να δωδω πανελληνιες 2η φορα για να περασω στο τει που θελω (γραφιστικης οπως λεει και ο τιτλος :P)..
λοιπον θελω βοηθεια!!
καταρχας ποια ειναι τα βιβλια?για τεχνολογια εκτυπωσεων και γραφιστικες εφαρμογες; Εχω βρει διαφορα αλλα δε ξερω ακριβως ποια ειναι...
η βαθμολογια για γραφιστικες εφαρμογες/ελευθερο και γραμμικο, που ειναι σχεδια, πως περιπου παει?Ειναι αυστηρα;Εννοω με τη παραμικρη γραμμη κοβουν μοναδες?
επισης ελευθερο και γραμμικο εκανα παλιοτερα (πριν 3 χρονια)φροντηστηριο και εχω μια ιδεα πως περιπου ειναι...τωρα που θελω να δωσω θα ξαναχριαστω φροντηστηρια ή αρκουν τα βασικα που εμαθα τοτε και μπολικη εξασκηση απο το σπιτι (τουλαχιστον ενα 10 θελω να γραψω στο καθενα );Για τις γραφιστικες εφαρμογες που δεν εχω ιδεα μαθαινονται ευκολα απο το σπιτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Για το ελευθερο και το γραμμικο σχεδιο: οι βαθμοί γενικά ειναι αρκετά αυστηροί, όπως και στα υπόλοιπα μαθηματα. Μερικές φορές ειναι ανάλογα σε τι καθηγητή θα πέσεις, παιδιά εχουν τύχει να εχουν μεγάλες αποκλίσεις. Φέτος ηταν δυσκολο το γραμμικο, οι περισσότεροι ηταν στην κλίμακα 13-15, καθώς ηταν δυσκολο να τελειώσεις όλο το σχεδιο στην ωρα του και να εχεις καλη ποιότητα. Ενώ ήμουν πάντα καλη στο ελευθερο σύμφωνα με τον καθηγητή μου που περίμενε κανένα 17 απο εμενα, πήρα 15,7 στο ελευθερο και 18 στο γραμμικο, δηλαδη εντελώς ανάποδα απ'οτι περίμενα, οποτε καταλαβαίνεις οτι ειναι λιγο περίεργη η κατάσταση. Η εξάσκηση ειναι απαραίτητη. Πιστεύω οτι θα πρέπει να κανεις μαθηματα μεσα στη χρονια, αν οχι απο τωρα, μετα τα Χριστούγεννα σίγουρα και ιδιαίτερα εξάωρα. Κάποιος που δεν ειχε εξασκηθεί καλα φέτος, στο γραμμικο δεν θα τα πήγαινε καλα, ήθελε ταχύτητα και πολλή προσοχή, κάποιοι δεν έπιασαν ούτε τη βαση. Μπορείς να δεις παλιά θεματα και να δεις πώς βαθμολογούνται. Για παράδειγμα, η ποιότητα του σχεδίου στο γραμμικο μπορει να βαθμολογείται με 10/100, οποτε καταλαβαίνεις οτι με πολλά μικρά λαθακια, θα χάσεις κάποιες μονάδες. Ελπιζω να σε βοήθησα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ναι,μετα τα Χριστουγεννα θα παω να μου κανει λιγα μαθηματα γιατι εντελως μονη μου δε θα ξερω και πως τα παω :P να σου πω την αληθεια, γενικης παιδειας πιστευω θα τα παω καλα,αφου εχω ξαναδωσει και τα μαθηματικα ειναι ΠΟΛΥ ευκολα (για Επαλ ομαδα Α λεω),η τεχνολογια εκτυπωσεων απο οσο εχω δει ειναι θεωρια οποτε με μπολικο διαβασμα μπορω να γραψω κατι....τα σχεδια φοβαμαι! :worry:
https://www.paper-bookland.gr/paper.asp?productID=2283&topID=76&catID=167
https://www.paper-bookland.gr/paper.asp?productID=2281&topID=76&catID=167
αυτα ειαι τα βιβλια;Υπαρχει και αυτο για τις γραφιστικες εφαρμογες https://www.paper-bookland.gr/paper.asp?productID=2282&topID=76&catID=167
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου πει μερικα πραγματα για αυτο το μαθημα(διοτι δινω 2η φορα κ δεν το εχω παρακολουθησει το μαθημα στο σχολειο).Καταρχας στις πανελληνιες επιτρεπεται την γραμματοσειρα που επιλεγω να την κοψω και να την κολλησω ή οχι;Μοναχα δλδ να προσπαθησω να την αντιγραψω οπως βλεπω;Επισης το σχεδιο πρεπει να ειναι αψογο ή δεν ειναι τοσο αυστηροι και δεν πολυκοιτανε λεπτομεριες;;Τελος τι πρεπει και τι απαγορευται να κραταω μαζι μου στην εξεταση; :confused:
Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top